Suomi on jo 30 vuotta harhaillut kuin isätön poju ilman YYA-sopimusta ja tehnyt itsestään täysin naurettavan. Palstan sotahullut lännensankarit ovat iloinneet ETYK-järjestelmä romuttumisesta ja riemuinneet Venäjän tulevasta hajoamisesta. Kuulema vuosi 1991 toistuu ja pian.
Venäjän hajoamisesta ei todellisuudessa ole juurikaan merkkejä. Päin vastoin yllättävän suuri osa kansasta tukee maansa aloittamaa hyökkäyssotaa. Tappiot ovat lähinnä tyhjentäneet vankiloita, joten yhteiskunta on kestänyt ne hyvin.
Kaikkien YYA- ja Kekkosvihaajien harmiksi ETYK on edelleen olemassa. Se on järjestö, joka on perustettu nimenomaan Euroopan ongelmien ratkaisemiseksi ja sillä on mahdollisuuksia sellaisessa onnistuakin, kun siinä on jäsenenä myös Venäjä. Ukrainan kriisi kuuluisi nimenomaan ETYK:in neuvottelupöydille.
Kysymys on tietenkin myös asenteesta. Venäjä on vaarallinenkin, mutta kun voimaa Venäjän voittamiseen sotakentillä ei näy olevan, ja länsiliittouma vasta valmistautuu kunnolla edes puolustussotaankaan, voisi tietenkin harkita myös vanhaa kunnon tasapuolista lähestymistapaa, jossa Venäjänkin turvallisuushuolet otettaisiin tosissaan ja niistä neuvoteltaisiin. Siltä pohjalta ei ole helppo toimia, koska edut risteävät pahasta, ainakin Venäjän ja Ukrainan välillä.
Sotilaallisen turvallisuuden kannalta nyt paras vaihtoehto on tietenkin antaa sodan Ukrainassa jatkua. Se kuluttaa tai ainakin sitoo Venäjää. Jos Ukraina sen kestää. Ja jos sitä pystytään tukemaan tarpeeksi. Se on raaka tie, jonka itse asiassa Bidenin hallinto jo kerran valitsi. Trump etsii nyt Venäjälle parempaa ratkaisua. Venäjän etujen ottaminen huomioon on tietenkin ainoa mahdollisuus saada rauha.
19.9. ei tullut Suomelle toista, eikä uutta, itsenäisyyspäivää, mutta kai nyt sentään ETYK:n muiston voisi elvyttää. Tämä vuosihan oli ETYK:n juhlavuosi, mutta sitä ei juhlittu mitenkään ja niinpä sota Ukrainassa jatkuu ilman, että "globaali länsi" pystyy sitä voittamaan "täysin ylivoimaisilla" aseillaan. Talouaspakotteet ovat iskeneet paljon pahemmin muihin Euroopan maihin kuin Venäjään, joka sentään periaatteessa voisi olla omavarainen.
Ystävät, toverit!
https://www.youtube.com/watch?v=rHomETco0MI
Eikö kuulosta muuten komealle!
ETYK ja YYA tuovat rauhan Ukrainaan
Anonyymi-ap
2
77
Vastaukset
- Anonyymi
” Talouaspakotteet ovat iskeneet paljon pahemmin muihin Euroopan maihin kuin Venäjään, joka sentään periaatteessa voisi olla omavarainen.”
Valta maailmanpolitiikassa kasvaa talouden, teknologian ja innovaatioiden mukana, ja niissähän Venäjä on paarialuokkaa. Takapajuisesta maasta ei ole suurvallaksi.- Anonyymi
Niin, tulevaisuus näyttäisi tosiaan olevan Kiinan ja sitten myös Intian.
Intia jo päätti ostaa lännen romujen sijasta venäläisiä hävittäjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?323760- 983394
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1023318- 773138
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m703060Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862795- 352570
- 692483
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452402- 902146