Sielu on hopealangalla kiini meissä

Teosofi ystäväni neuvo " kun hopealankasi katkeaa niin älä jää nukkumaan vaan suuntaa valoa kohti*
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Teosofia on paha heresia.

1Äänestä

Esim. Jeesus sanoo, kukaan ei voi tulla Isän tykö, muuten kuin minun kauttani.

Teosofi muuttaa sen muotoon, kukaan ei voi tulla Isän tykö muuten kuin minän
muutoksen kautta.

1Äänestä
  • Jeesus oli narsistinen pelle. Oikea Munchausen.

    Äänestä

Eikö tuo ns. elämän lanka pitänyt sisällään koko elämän kulun, joka on valmiiksi päätetty?

Jotkut kristityt tosiaan sanovat, kuinka Jumala tietää jokaisen elämän etukäteen. Kaikkitietävä kaiken luoja kun on.

Tämä seikka tekee ristiriidan valinnan vapauden kanssa. Jos elämä on valmiiksi päätetty, ei ihminen voi sitä muuttaa.

Sama ongelma olisi tämän aloituksen kanssa. Kun lanka katkeaa, niin ei ihminen voi sen jälkeenkään vaikuttaa mihinkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Teosofi ystäväni neuvo " kun hopealankasi katkeaa niin älä jää nukkumaan vaan suuntaa valoa kohti*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu