Vantaan asukkaista on uskontokuntiin kuulumattomia enemmistö, 50,2 prosenttia,. Näin vuoden 2024 lopun tilaston mukaan.. Ev.-lut. kirkon jäsenosuus on 45,3 prosenttia.
Ev.-lut. kirkon jäsenosuus on laskenut vauhdilla.
Vuosi, yhteensä, miehet, naiset
2010 _ 68,2% __ 64,5% __ 71,7%
2011 _ 66,8% __ 63,1% __ 70,4%
2012 _ 65,5% __ 61,8% __ 69,1%
2013 _ 63,8% __ 59,1% __ 67,5%
2014 _ 61,9% __ 57,9% __ 65,7%
2015 _ 60,3% __ 56,5% __ 64,6%
2016 _ 59,1% __ 55,0% __ 63,2%
2017 _ 57,8% __ 53,5% __ 62,0%
2018 _ 56,1% __ 51,8% __ 60,4%
2019 _ 54,5% __ 50,1% __ 58,9%
2020 _ 52,8% __ 48,4% __ 57,1%
2021 _ 51,2% __ 46,7% __ 55,6%
2022 _ 49,1% __ 44,7% __ 53,3%
2023 _ 47,0% __ 42,7% __ 51,4%
2024 _ 45,3% __ 41,1% __ 49,5%
Ev.-lut. kirkon jäsenosuus on laskenut vauhdilla.
Vuosi, yhteensä, miehet, naiset
2010 _ 68,2% __ 64,5% __ 71,7%
2011 _ 66,8% __ 63,1% __ 70,4%
2012 _ 65,5% __ 61,8% __ 69,1%
2013 _ 63,8% __ 59,1% __ 67,5%
2014 _ 61,9% __ 57,9% __ 65,7%
2015 _ 60,3% __ 56,5% __ 64,6%
2016 _ 59,1% __ 55,0% __ 63,2%
2017 _ 57,8% __ 53,5% __ 62,0%
2018 _ 56,1% __ 51,8% __ 60,4%
2019 _ 54,5% __ 50,1% __ 58,9%
2020 _ 52,8% __ 48,4% __ 57,1%
2021 _ 51,2% __ 46,7% __ 55,6%
2022 _ 49,1% __ 44,7% __ 53,3%
2023 _ 47,0% __ 42,7% __ 51,4%
2024 _ 45,3% __ 41,1% __ 49,5%
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ev.-lut. kirkon jäsenosuuden lasku ikäryhmittäin
Vuosi __ 0-14 _ 15-19 _ 20-39 _ 40-64 _ 65-
2010 _ 74,4% _ 78,0% _ 62,5% _ 65,4% _ 75,2%
2011 _ 72,4% _ 76,8% _ 60,3% _ 64,2% _ 74,9%
2012 _ 70,7% _ 76,3% _ 58,5% _ 63,0% _ 74,6%
2013 _ 68,6% _ 75,3% _ 56,0% _ 61,4% _ 74,3%
2014 _ 66,6% _ 73,8% _ 53,5% _ 59,4% _ 73,5%
2015 _ 64,7% _ 72,9% _ 52,4% _ 58,0% _ 72,9%
2016 _ 62,7% _ 71,6% _ 50,8% _ 56,5% _ 72,2%
2017 _ 60,9% _ 70,5% _ 49,5% _ 55,0% _ 71,5%
2018 _ 58,6% _ 68,1% _ 47,7% _ 53,4% _ 70,9%
2019 _ 56,0% _ 67,9% _ 45,9% _ 52,0% _ 70,2%
2020 _ 53,3% _ 66,2% _ 44,1% _ 50,4% _ 69,4%
2021 _ 51,1% _ 64,6% _ 42,4% _ 48,5% _ 68,7%
2022 _ 48,7% _ 62,4% _ 39,8% _ 46,9% _ 67,8%
2023 _ 45,9% _ 60,2% _ 37,3% _ 44,5% _ 66,7%
2024 _ 43,5% _ 58,5% _ 35,8% _ 42,5% _ 65,7%
Vuoden 2024 tilastot:
https://www.vantaa.fi/fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/tietoa-vantaasta/tilastot-ja-tutkimukset/vantaan-vaesto/vaestorakenne
Tuo 15-19-vuotaiden suurempi lukema johtuu siitä, että 15-19 vuotta sitten lapsia oli tapana kastattaa kirkon jäseniksi paljon enemmän kuin nyt.
Mistä johtuu noin suuri ero naisten ja miesten välillä?
Älykkyydestä , mulla jo 7o luvulla isä erosi kirkosta
Samoin Paavo Lipponen eeosimja liittyi kirkkoon kun halusi kirkkohäät , sitten taas erosi kirkosta kun verot on niin suuret
Mutta islaminuskoisten määrä on noussut sitäkin enempi. Vantaan naisille tulee määräys käyttää burkhaa ja niqabia.
Hyvä ,olen ruma ja se suojaa auringolta, aurinkorasvat ällöttää.
Miksi maksaa veroja kirkko onkin kun se on aikoo kissä voit säästää edes vähän
Kouluissa olisi korkea aika luopua ev.-lut. kirkon koulujumalanpalveluksista ja uskonnollisista päivänavauksista. Aiheuttaa oppilaiden jakamisen kahtia, kirkkoon lähtijöihin ja vaihtoehtoiseen ohjelmaan osallistuvin. Jälkimmäistä ohjelmaa pitää opettajien järjestää. Siis yhteinen kevätjuhla, sitten kevätkirkko ja keväistä ohjelmaa. Joten opettajien pitää järjestää kevätjuhla ja toinen keväinen tilaisuus. Ja valvoa kirkossa käyttäytymistä. Joten, siirretään kirkolliset tiilaisuudet pois kouluajalta. Se on täysin mahdollista, mainittu Opetushallituksen ohjeissakin.
Pääkaupunkseudun kouluissa olisi jo syytä aloittaa koulupäivä muslimien rukouskutsulla.
Opetushallitus on vasureiden itselleen rakentama työyhteisö ja sen tarpeellisuutta tulisi arvioida jo PISA-tuloksien kehittymisen pohjalta. Vasurien ohjeistus hävittää suomalaisuuden kaikesta. Sitäkö me suomalaiset haluamme ?