Kuinka rakkaus syttyy uudestaan

Useamman kymmenen vuoden suhteeseen mahtunut hyvää ja huonoa. Nyt vaimon kanssa välit kylmenneet ja asioiden vatvomista ja puhumista ollut jo muutaman vuoden.
Koko ajan tilanne vain huonontunut, vaikka asiat päällisin puolin aina välillä näyttäisivätkin olevan kunnossa.Olen kysellyt syytä vaimon kylmenemiseen, selvää vastausta ei oikeastaan ole, kaikki pikkuasiatkin tuntuu ärsyttävän häntä. Läheisyyden tunne on häneltä kadonnut, tuntuu että omat neuvot ei enää riitä.
Hän on viime keskusteluissa sanonut suoraan ettei enää rakasta minua. Minulla on kuitenkin edelleen vahva halu jatkaa yhdessä.
Onko kellään hyviä neuvoja kuinka saisin vaimoni rakkauden syttymään uudelleen.
143723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei tunteita voi näytellä ja jos tunteet ovat kuolleet, niitä et syttymään saa. Meillä on sama tilanne: mieheni rakastaa kuulemma vieläkin, mutta minun tunteeni ovat kuolleet, monen kymmenen vuoden jälkeen. Olen yrittänyt ja yrittänyt saada tunteitani häneen, mutta ei, kaikki ärsyttää ja tuntuu epämiellyttävältä. Olen kasvanut ulos suhteestamme ja jatkan eteenpäin, kun vain miehenikin sen ymmärtäisi!!!

Äänestä
  • Jos mieheltä saa rakkautta, niin mikä siinä on niin mahdotonta, ettei löydy yhteistä säveltä.
    Tekemällä,puhumalla sopimalla asioista?

    Äänestä

  • Erkki e kirjoitti:

    Jos mieheltä saa rakkautta, niin mikä siinä on niin mahdotonta, ettei löydy yhteistä säveltä.
    Tekemällä,puhumalla sopimalla asioista?

    Jos tunteet ovat kuihtuneet ja yhteistä ei löydy kuin murusia, mitä mieltä on jatkaa?? Jos haluaa jotain muuta ja kaipaus on tunteista päällimmäinen, kannattaako oma elämä uhrata ja kaavoihin kangistua? Parempi yksin kuin huonon kanssa? Eikö omaa itseään kannata(hyvää tyyppiä) rakastaa niin paljon, että vain parasta ajattelee......

    Äänestä

  • Kaikissa suhteissa on näitä "alamäkiä" ja se kuuluu elämään.Meillä on aivan sama tilanne tällä hetkellä,minua ärsyttää lähestulkoon kaikki mitä mieheni tekee,mutta uskon kuitenkin ettei tämä ole lopullista.Itseasiassa juuri tänään mietin sitä miksi en enää kulje mieheni mukana,vaan jään mieluumin kotiin yksin.En vain ole halunnut,koska minulla on ollut tällainen "itsenäisyyden" kaipuu.Olen tehnyt vain sellaisia asioita mitä minä haluan.Olemme aina olleet hyvin erilaisia ja uskon sen vaikuttaneen tähän.Nyt kun olen saanut tehdä vain näitä omia juttuja,niin olen pikku hiljaa alkanut kaivata niitä aikoja kun vielä teimme asioita yhdessä.Ja aina melko sotaisasti koska olemme aina eri mieltä asioista.Muuten täytyy sanoa että rakastan varmaan miestäni,en ainakaan haluaisi olla kenenkään muun kanssa,asiat vain joskus ovat aika vaikeita.Mutta kuten alussa sanoin uskon ja luotan siihen että taas jonain päivänä en ärsyynny mieheni tekemisistä niin paljon kuin nyt.

    Äänestä

  • Rakkaus ei ole tunne. Ilmankos se ei sytykään, kun ei edes tiedä mitä halutaan syttymään.

    Jos kaikki ärsyttää toisessa, pitäisi löytää se syy itsestä. Miksi en kestä sitä piirrettä toisessa?

    Äänestä

  • nainen kirjoitti:

    Rakkaus ei ole tunne. Ilmankos se ei sytykään, kun ei edes tiedä mitä halutaan syttymään.

    Jos kaikki ärsyttää toisessa, pitäisi löytää se syy itsestä. Miksi en kestä sitä piirrettä toisessa?

    samaa mieltä sun kanssasi asiasta.

    Rakkaus on olemassa oleva asia ja rakastuminen on tunne. Joskus sytyttäminen on vaikeaa, mutta tätä tunteen sytyttämistä monet kaipaavat.

    Keinot täytyy itse löytää ja yleensä ne löytyvät vain ja ainoastaan itsestään, eli miettimällä kuinka jokainen itse omalla olemuksellaan tämän tunteen toisessa herättää.

    Keinot pitää itse löytää ja herättää vastapuoli.

    Äänestä

  • kohtalotoveri kirjoitti:

    Jos tunteet ovat kuihtuneet ja yhteistä ei löydy kuin murusia, mitä mieltä on jatkaa?? Jos haluaa jotain muuta ja kaipaus on tunteista päällimmäinen, kannattaako oma elämä uhrata ja kaavoihin kangistua? Parempi yksin kuin huonon kanssa? Eikö omaa itseään kannata(hyvää tyyppiä) rakastaa niin paljon, että vain parasta ajattelee......

    Jos saman ihmisen kanssa on elänyt noin kauan,on selvää että viileämpiä ajanjaksoja kuuluu suhteeseen.Viileneminen on selvä merkki muutosten tarpeesta.Tarvitaan taito lukea toista ja tilanteita.
    Pitkän parisuhteen eteen kannattaa nähdä vaivaa,niissä on selvitty paljosta ennenkin.
    Vanhat pariskunnat näyttävät hyvin tyytyväisiltä parina,he voivat jakaa ja muistella vaikeuksiaan joista selvisivät yhdessä.

    Ihmeen herkästi neuvotte luovuttamaan.
    Valitin kerran tuttavalle mieheni tavasta jättää märkä pyyheliina mytyssä sohvalle,johon tuttavani "mitä siinä valitat,eroa!"

    Äänestä

En usko että saa syttymään. Tämä kesäloma on koe minun elämässäni. Jos en koe yhteyttä ja saa asiallista kontaktia vaimooni, aloitan erovalmistelut. Kaikki keskustelunavaukset parisuhteestamme ohjautuvat jonkin menneen asian uudelleen keskusteluun tai jonkin ominaisuuteni arvosteluun. Tämä on vienyt kaiken mielenkiinnon väliltämme, vaimostani on tullut vastenmielinen olento. Haluan normaalin ihmissuhteen. Jääköön perhe ja kaikki muu.

Äänestä

Ehkäpä vaimosi kaipaa omaa tilaa kasvaa, voisit kokeilla antaa hänelle aikaa ja tilaa olla itsekseen?

Rehellisesti ja suoraselkäisesti ilmaiset vain itseäsi ja tunteitasi. Vaimosi kyllä huomaa kaikki kikkakakkoset, mutta toki voit viedä kukkia kotiin ja sellaista..tosin en tiedä auttaako se niinkään. Ehkä enemmän se tunteiden ja ajatusten ilmaiseminen.Ainakin olet sitten yrittänyt kaikkesi vaikkei vaimosi enää haluaisi jatkaa, ja sinun ei tarvitse katua sanomattomia rakkauden sanoja.

Äänestä
  • en siis tarkoittanut ettet olisi jo sanonut ja ilmaissut itseäsi. Ainoastaan, että mielestäni se on se tie eteenpäin, kommunikaatio ja tunteet.

    Äänestä

Rutiinit tukehduttaa suhteen.Ala Erkki uudeksi mieheksi.Yllätyksellisyyttä elämään.Kaurapuuron ja kahvin sijasta aloitat aamusi mannapuurolla ja teellä.Vaihda Hesari Aamulehteen.Pakota itsesi kiinnostumaan romanttisista elokuvista,moottoriurheilu/toiminta/sota-elokuvien vaihtoehtona.Jne.ym.Se toimii,vaimo alkaa nähdä sinut uudessa valossa ja kiinnostuu ehkä itsekin muuttamaan tapojaan/tapojanne.
Kokeilemisen arvoista,vaikka saattaa kuulostaa järjettömältä.Ei aikaakaan,kun muutosta alkaa näkymään tunteissakin.

Äänestä

mieheensä voi syttyä uudelleen ja uudelleen, kun mies tarkastelee itse itseään uusin silmin. Mies voi muuttaa omia tapojaan, käytöstään, pukeutumistaan, etsiä uutta tekemistä ym. ja nainen katsoo miestään silloin uusin silmin.

Herätys! Herätä vaimosi nukkumasta ja tee itse itsellesi jotain.

Miehen on oltava vahva ja haluttava itse itseltään jotakin, jolloin vaimo huomaa että mies on mies, jota vaimo tarvitsee ja rakastaa.

Ei muuta kuin tsemppiä! Toivoo yksi "vaimo"

Äänestä
  • Miten miehen saa lukemaan ne täältä?

    Äänestä

  • Kannatetaan. Siinä oli kaikki mitä voit tehdä ei siitä etelänlomat mitään ratkaise. Vaimosi tunteita et voi muuttaa, mutta itseäsi voit. Voit tehdä itsestäsi kiinnostavan ja rakastettavan. Älä koeta kahlita vaimoasi tai saada häntä ruikuttamalla takasin, vaikka runosuonesi nyt kukkisikin tuskissaan, hellät sanat ja rakkauden tunnustukset enää tässä vaiheessa auttavat.

    Onnea koitokseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki epäToivo rakastaa kirjoitti:

Useamman kymmenen vuoden suhteeseen mahtunut hyvää ja huonoa. Nyt vaimon kanssa välit kylmenneet ja asioiden vatvomista ja puhumista ollut jo muutaman vuoden.
Koko ajan tilanne vain huonontunut, vaikka asiat päällisin puolin aina välillä näyttäisivätkin olevan kunnossa.Olen kysellyt syytä vaimon kylmenemiseen, selvää vastausta ei oikeastaan ole, kaikki pikkuasiatkin tuntuu ärsyttävän häntä. Läheisyyden tunne on häneltä kadonnut, tuntuu että omat neuvot ei enää riitä.
Hän on viime keskusteluissa sanonut suoraan ettei enää rakasta minua. Minulla on kuitenkin edelleen vahva halu jatkaa yhdessä.
Onko kellään hyviä neuvoja kuinka saisin vaimoni rakkauden syttymään uudelleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu