Mitä nainen ajattelee

Koska en omalta vaimolta saa vastausta kyselen täältä: Miksi nainen haluaa lopettaa suhteen 25 vuoden jälkeen. Päällisin puolin asiat ok. Talous kunnossa,oma asunto,lapsiin hyvät välit, ei alkoholiongelmia, ei pettämistä,ei väkivaltaa.
Vaimon mielipiteet otan aina huomioon, olen hellä ja seksikin on hyvää silloin harvoin kuin sitä nykyään on mahdollista harrastaa.
Yritän kyllä näyttää vaimolleni, että rakastan häntä, mutta vastakaikua ei tule.
61860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole varmaan kyse ettei nainen sinusta välittäisi, mutta ehkä hän haluaa elämältä jotain muutakin siis kokemusta ja olla vapaa.
Tehdä mitä itse tahtoo ja elää niinkuin tahtoo.
Olla ehkä yksin ja nauttia siitä.
Todella vaikea sanoa, mutta jokaisella on siihen syynsä. Joskus se vaan on niin, että sitä tahtoo vain omaa aikaa ja elää ilman sitoutumista kehenkään.

Äänestä

Ehkäpä hänestä tuntuu,että elämä ajaa toiselle polulle.Tienristeys elämän polulla teillä,aika näyttää mihin suuntaan jatkatte.

Äänestä

nyt kokeilla omia siipiään.

Lapsenne ovat ilmeisesti jo nuoria aikuisia, itsenäistyneet? Vaimollasi on ehkä vain tarpeita, jotka hän on tukahduttanut viimeisten 25 vuoden aikana perhe-elämän myrskyissä. Nyt on vain tullut "hänen aikansa" elää toisenlaista elämää.

Asialla ei ole todennäköisesti yhtään mitään tekemistä sinun kanssasi.

Äänestä
  • Miksi aina ero. Miksi ei siipiään voisi kokeilla muutenkin. Jos ei miehessä ole vikaa, niin varmaan sitä voisi keksiä jotain ihan omia haasteita parisuhteessakin. Minut potkittiin perheestäni myös , koska vaimo kaipasi itsenäisyyttä. Nyt se kokee itsenäisyyttä toteuttaen ihan itse suunnitelmia, joita olen ehdottanut sille itse jo vuosia. Minä vaan olin ajatellut, ettei minusta olisi siinä vieressä haittaa. Kun ryhdytte miettimään eroa, niin pysähtykää hetkeksi arvioimaan, onko se sittenkään juuri pelkästään ero, mikä teillä on mielessä, vai auttaisiko joku vähemmän kipeä elämänmuutos. Itse luulen, että minun ja lasten ensin kärsittyä, vaimokin huomaa vielä joskus, ettei erolle sittenkään ollut syytä. Ja illan voittajia oli ..?

    Äänestä

  • Kyydistä pudotettu kirjoitti:

    Miksi aina ero. Miksi ei siipiään voisi kokeilla muutenkin. Jos ei miehessä ole vikaa, niin varmaan sitä voisi keksiä jotain ihan omia haasteita parisuhteessakin. Minut potkittiin perheestäni myös , koska vaimo kaipasi itsenäisyyttä. Nyt se kokee itsenäisyyttä toteuttaen ihan itse suunnitelmia, joita olen ehdottanut sille itse jo vuosia. Minä vaan olin ajatellut, ettei minusta olisi siinä vieressä haittaa. Kun ryhdytte miettimään eroa, niin pysähtykää hetkeksi arvioimaan, onko se sittenkään juuri pelkästään ero, mikä teillä on mielessä, vai auttaisiko joku vähemmän kipeä elämänmuutos. Itse luulen, että minun ja lasten ensin kärsittyä, vaimokin huomaa vielä joskus, ettei erolle sittenkään ollut syytä. Ja illan voittajia oli ..?

    ei näissä tilanteissa valitettavasti kovinkaan usein ole, ja valitettavan usein vain pelkästään häviäjiä.

    Aikoinaan luvattu "hyvinä ja pahoina päivinä" unohtuu usein. Varsinkin siinä vaiheessa kun arkielämä alkaa taas helpottaa, lasten ollessa sen ikäisiä ettei kaikki energia mene lastenhoitoon ja perheen hyysäämiseen.

    Koska valitettavasti useat naiset kokevat ne työntäyteiset vuodet perhe-elämän pyörteissä niin rasittaviksi, että jossain alitajunnassa kytee ajatus "kyllä minä sitten myöhemmin...". Ja myös toteuttavat sen.

    Miehessä ei välttämättä ole mitään vikaa, mutta nainen on ehkä kokenut että hänelle on jäänyt liikaa vastuuta. Ja kokee luopuneensa monista asioista.

    Monille naisille elämän ruuhkavuodet ovat todella ainaista spagaattia perheen, uran ja oman itsensä välillä. Ja kun moni nainen ei nykyisin halua tehdä vain niitä perinteisiä naisten töitä, vaan luovat uraa kuin miehet, pyörittävät kotisirkusta ja yrittävät siinä sivussa hoitaa myös itseään. Ja monille tämä käy liian raskaaksi.

    Ja kaikilla ihmisillä on vapaus valita. Joskus valinnat osoittautuvat vain sitten myöhemmin vääriksi.

    Äänestä

vaimolla on toinen mies valmiiksi katsottuna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olet kaikkeni kirjoitti:

Koska en omalta vaimolta saa vastausta kyselen täältä: Miksi nainen haluaa lopettaa suhteen 25 vuoden jälkeen. Päällisin puolin asiat ok. Talous kunnossa,oma asunto,lapsiin hyvät välit, ei alkoholiongelmia, ei pettämistä,ei väkivaltaa.
Vaimon mielipiteet otan aina huomioon, olen hellä ja seksikin on hyvää silloin harvoin kuin sitä nykyään on mahdollista harrastaa.
Yritän kyllä näyttää vaimolleni, että rakastan häntä, mutta vastakaikua ei tule.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu