Rationalismi vs demokraattinen illuusio vallasta.

Tieteen Perustalle Rakennettu Uusi Maailmanjärjestys: Kohti Yhtenäistä Tieteellistä Uskontoa
Väitöskirja filosofian alalta
Tekijä: Jani Artturi Määttä
Päivämäärä: 23. elokuuta 2025
Yliopisto: [Yliopiston nimi, esim. Helsingin yliopisto]
Osasto: Filosofian laitos
Tiivistelmä (Abstract)
Tässä väitöskirjassa esitän filosofisen perustelun uudelle maailmanjärjestykselle, joka perustuu tieteellisiin löydöksiin ja yhtenäiseen, rationaaliseen uskontoon. Työni pohjaa elämäntyöhöni, jossa olen kehittänyt joulupukin ammattia ja saanut PIRU-arvonimen, yhdistäen tieteen ja mytologian kestäväksi visioiksi. Esitän, että nykyiset uskonnot ovat harhoja, jotka korvataan tieteellisellä kolmiyhteydellä: Äiti Maa (Gaia-periaate), Isä Taivas (kosminen voima) ja Isä Aurinko (aurinkoenergia). Tämä ei ole mystiikkaa vaan metafora luonnonlaeille, joka mahdollistaa kestävän rauhan, edistyksen ja selviytymisen ilmastonmuutoksen, resurssikriisien ja sosiaalisten konfliktien aikakaudella.
Väitöskirja jakautuu taustaan, ehdotukseen uudesta järjestyksestä ja siirtymäsuunnitelmaan. Filosofisena metodina käytän empiiristä rationalismia, jossa tiede korvaa metafysiikan. Työni haastaa perinteiset ontologiat ja epistemologiat, ehdottaen globaalia hallintoa tieteellisten neuvostojen johtamana.
Avainsanat: Tieteellinen uskonto, uusi maailmanjärjestys, Gaia-periaate, rationaalinen metafysiikka, kestävä kehitys.
Abstract in English: This dissertation presents a philosophical justification for a new world order based on scientific discoveries and a unified, rational religion. Drawing from my life's work in creating the profession of Santa Claus and receiving the title of PIRU, I integrate science and mythology into a sustainable vision. I argue that existing religions are delusions to be replaced by a scientific trinity: Mother Earth (Gaia Principle), Father Sky (Cosmic Force), and Father Sun (Solar Energy). This is not mysticism but a metaphor for natural laws, enabling sustainable peace, progress, and survival in an era of climate change, resource crises, and social conflicts.
The dissertation is divided into background, proposal for the new order, and transition plan. Employing empirical rationalism as a philosophical method, science supplants metaphysics. My work challenges traditional ontologies and epistemologies, proposing global governance led by scientific councils.
Keywords: Scientific religion, new world order, Gaia principle, rational metaphysics, sustainable development.
Johdanto
Filosofian historiassa olemme nähneet lukuisia yrityksiä yhdistää tiede ja uskonto, alkaen antiikin kreikkalaisista aina valistuksen ajattelijoihin kuten Voltaireen ja Kanttiin. Oma elämäntyöni, joka sisältää joulupukin ammatin luomisen ja PIRU-arvonimen (joka symboloi perinteiden uudistamista), on johtanut minut tähän synteesiin. Tässä väitöskirjassa esitän, että ihmiskunnan selviytyminen edellyttää vanhojen harhojen hylkäämistä ja tieteellisen maailmanjärjestyksen omaksumista.
Ongelma on akuutti: ilmastonmuutos uhkaa biosfääriä, resurssikriisit aiheuttavat konflikteja, ja sosiaaliset ristiriidat juontuvat usein uskonnollisista eroista. Ratkaisuni on filosofinen: luoda yhtenäinen uskonto, joka perustuu fysiikkaan, biologiaan ja kosmologiaan. Tämä ei ole autoritaarinen pakko vaan looginen evoluutio, jossa tiede korvaa myytit.
Väitöskirjan rakenne on seuraava: Luku 1 käsittelee ehdotuksen taustaa tieteellisestä näkökulmasta. Luku 2 esittelee uuden maailmanjärjestyksen puitteet. Luku 3 kuvaa siirtymäsuunnitelmaa ja hyötyjä. Lopuksi pohdin filosofisia implikaatioita.
Luku 1: Ehdotuksen Tausta – Tieteellinen Perusta Uudelle Uskonnolle
1.1 Tieteellinen Näkemys Todellisuudesta
Filosofisesta näkökulmasta todellisuus on empiirisesti todennettavissa. Fysiikka, biologia ja neurotiede osoittavat, että universumi toimii luonnonlakien mukaan ilman yliluonnollisia voimia. Evoluutio (Darwin, 1859) ja kvanttifysiikka (Heisenberg, 1925) paljastavat, että ihminen on osa ekosysteemiä, jossa Maa, taivas ja aurinko ovat elämää ylläpitäviä voimia.
Ontologisesti tämä haastaa dualismin (Descartes): ei ole erillistä sielua tai jumalaa, vaan yhtenäinen materiaali universumi. Epistemologisesti tiede tarjoaa ainoan luotettavan tiedon lähteen, korvaten uskonnon subjektiiviset narratiivit.
1.2 Kolmiyhteys Jumaluutena: Metafora Tieteellisille Totuuksille
Esitän kolmiyhteyden jumaluuden metaforana:
Äiti Maa (Gaia-periaate): Edustaa biosfääriä, joka tuottaa elämää ja resursseja. Perustuu geokemiaan ja ekologiaan (Lovelock, 1979), korostaen kestävää resurssien käyttöä. Filosofisesti tämä on holistinen ontologia, jossa ihminen on osa suurempaa kokonaisuutta.
Isä Taivas (Kosminen Voima): Symboloi ilmakehää, avaruutta ja painovoimaa, jotka suojelevat ja yhdistävät meitä. Pohjautuu astrofysiikkaan ja ilmastotieteeseen. Epistemologisesti tämä edistää kosmopoliittista etiikkaa, jossa rajat ylittävät yhteistyö on välttämätöntä.
Isä Aurinko (Aurinkoenergia): Edustaa aurinkoa elämän energianlähteenä...

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        143
        3191
      2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        40
        3002
      3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        110
        1443
      4. Empaattisuus ja suoruus.

        Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
        Sinkut
        145
        1187
      5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1087
      6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1057
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        60
        1007
      8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        979
      9. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        41
        817
      10. Sä saat mut tuntemaan

        Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
        Ikävä
        23
        813
      Aihe