Keski-Suomessa Äänekosken työttömyysluvut ovat korkeimmat maakunnassa 16,3 prosenttia kun kokonaisluku on 14,8 prosenttia.
Hyvin toimii Purran tappolinja, vuodenvaihteessa ollaan jo
20 prosentissa.
Äänekosken työttömyysluvut
31
559
Vastaukset
- Anonyymi
No mitä tekee tämä uusi työllisyysaluejohtaja? Postaa kuvia someen, ihan on kyllä hyvännäköinen pirkko. Vai onko sen tehtävä vaan pyörittää "työttömyyspalveluja". Tai mitä tekee äänekosken kaupunki, "puunkäsittelyalueita", "myrkkykenttiä" ja mitä muuta, ei mitään.
- Anonyymi
Ei tee mitään
- Anonyymi
Velka kasvaa ja työttömyys lisääntyy. 27 000 lasta pudonnut Suomessa jo leipäjonoon.
Äänekosken lukuja ei kerrota julki paljon täällä lapsiperheitä tulorajojen alapuolella.
Kaupunki maksaa työttömistä kohta yli miljoonan sakkomaksujakin.
Eihän tämä uusi työllisyysmalli mitään työllistä.Sekin siirrettiin kuntien vastuulle pelkän rahan vuoksi.
Kohtahan se on Suomi sodassa niin työttömät pääsee taistelemaan tämän onnellisen maan puolesta. - Anonyymi
Aivan karmeita työttömyyslukuja heinäkuulta.
Tätä se on kun laitaoikeisto leikkaa.Tämä on tuhon tie Suomelle.
Näin sanoi jo aikoinaan Kekkonen oikeisto hallituksesta.
Perussuomalaisista ei löydy osaajia ja kokoomus vie. - Anonyymi
Eiköhän se ole tämä maailman tilanne. Vienti ei vedä. Kulut nousevat. Silti lakkoillaan lisää palkkaa. Sitä saa mitä tilaa. Työllisyyspalvelut on ihan vitsi. Enemmän henkilökuntaa kuin työpaikkoja
- Anonyymi
Hyvinhän se Purra on onnistunut kun just Äänekoskelle tulee niitä työttömiä.
- Anonyymi
Paljonko kaupunki maksaa näitä sakkomaksuksi kutsuttuja maksuja pitkäaikaistyöttömistä?
Työttömiä on niin paljon ,että sakkomaksuihin varatut rahat eivät tule Äänekoskella riittämään.
Äänekoskella on 59 avointa työpaikkaa ja työttömiä työnhakijoita 1250 ja luku on nouseva ja työpaikkojen luku laskeva ja yli kolme kuukautta työttömien luku on nouseva eli sakkomaksut sen kun kasvavat ja verotulot laskevat.
Asukasluku on miinusmerkkinen edelliseen vuoteen verrattuna.- Anonyymi
Tieto löytyy budjettiasiakirjasta.
- Anonyymi
Äänekoskella on myös kaupungin ryhdyttävä vähentämään näitä turhia virkoja kaupungin talolta ja yhtiöistä.
Kun on oikeasti töitä niin ei ehdi niin paljoa riidellä.- Anonyymi
Juu YTt käynyiin ja äkkiä.
- Anonyymi
Paljonko maahanmuuttajista ja narrkkareista on työttömiä. Sillä saisi tilastot kaunisteltua, koska eivät todellisuudessa halua töitä.
- Anonyymi
Hyvä se on työttömänä olla. Saa touhuta mitä itse haluaa ja milloin haluaa. Välillä laittaa muutaman työhakemuksen. Perästä ei koskaan kuulu mitään joten no problemos.
- Anonyymi
Veronmaksajat maksaa nuo sinun lorvimisesi.
Jos oikeasti haluaa töihin niin täältä on lähdettävä paremmille seuduille Äänekoskelle ei kannata jäädä.
Tämän päivän uutinen työttömyysvakuutusmaksun noususta.
Työssäkäyviltä menee taas entistä enemmän maksuja ja se kutistaa hallituksen aiemmin esitettyä veromuutoksen vaikutusta. - Anonyymi
Itse olen ollut jo vuosikymmenen työttömänä. Päivääkään en vaihtaisi pois. Ennen työttömänä kuin edellisessä riistoluolassa koirana.
- Anonyymi
Äänekosken kaupungin on aloitettava Yt heti.
Kaupungintalolta joutaa näitä sdp syöttöporsaita pitkä jono ulos.
Asuvat muualla niin saa jokainen asuinkunta kantaa vastuunsa näistä tyhjäntoimittajista.- Anonyymi
Kannatan. Nyt olisi hyrrätakilla ja kalakaverilla näytön paikka kun myllyhommatkin menivät vihkoon. Ja vähän kaikki muukin.
- Anonyymi
Samaa mieltä!!
- Anonyymi
OrpoPurra lupasi 100 000 uutta työpaikkaa. Ei tainnut mennä ihan käsikirjoituksen mukaan, jos Äkissä tulevaisuuden kaupunnissa on vain 59.
- Anonyymi
No muutaman mopopojan takia lasten leikkipuisto pitää aidata. On sotkettu, rikottu paikkoja ja ajeltu yöllä mopoilla lasten leikkipuistossa.
Sinne meni taas aivan turhaan 150 000€, joka tulisi veloittaa mopopoikien vanhemmilta, jotka eivät ole hoitaneet kasvatustyötään.- Anonyymi
400.000 maksoi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
400.000 maksoi
Ja kalliimmaksi vaan tulee kun nyt aidataan ja kun valkoposkihanhet käy kylässä niin katto vielä päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
400.000 maksoi
Leikkipuisto maksoi 500 000e. Kaivaukset ja aidat nyt 150 000€ lisää.
Kaikki tämä, kun muutamaa mopopoikaa ei saada kuriin töhrimästä, särkemästä ja rikkomasta kaikkea.
- Anonyymi
Joo Äänekoskellahan on oikein tapa palkata työntekijät muista kunnista. Ihme touhua. Sit ihmetellään ku työttömyysluvut korkeita.
- Anonyymi
Kultuurijohtaja tuli töihin 7 vuoden perhevapaiden jälkeen.
- Anonyymi
Äkkiä siis jäähalli yms kaupat loppuun ja kaikki työttömät Averalle töihin
- Anonyymi
Onko näin että Keski-Suomen vasemmistovetoisimmissa pitäjissä eniten työttömiä?
- Anonyymi
Nuorempana en tajunnut miten takaperoinen kekkoslovakia tämä on. Kateellisten punaisten pummien tyyssija, joista osa oli tehtaalla töissä AY-punaisina nalkuttajina. Nyt nämä samat gubbet änkyttävät politiikassa naama norsunkärsällä.
- Anonyymi
ei. tutkimusten mukaan persuissa eniten työttömiä ja huonosti koulutettuja.
- Anonyymi
Ei koskella paljoa työttömiä ole, työtä vieroksuvia enemmänkin, esim. teryleenit.
- Anonyymi
Miten ajattelit jakaa 59 työpaikkaa 1469 työttömän kesken?
- Anonyymi
Tuosta porukasta ei löydy edes 59 työtä aidosti haluavaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512