Miksi painonnostajat saa nostaa ilman varmistuksia?

Anonyymi-ap

Painonnostajat kun harjoittelevat ja tekevät kyykkyä niin ei heillä ole tai ainakaan ole ollut ennen mitään varmistusrautoja tai edes varmistajia ja nostavat kuitenkin kolmatta sataa kiloa. Mutta kun minä nostan ilman näitä niin se on välitön ei ei muiden mielestä. Ei ole 20 vuodessa vielä koskaan jäänyt nostot nostamatta koska tiedän rajani.

Kuten nyt vaikka tämä. Ei tuossa kaverit paljoa auta kun istuvat taustalla.
https://youtu.be/1Bl4xxzQNgE?si=QlEqV6bhXoYSOTxy&t=1953

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska ne osaa hypätä painojen alta pois. Kenenkään muun ei pitäisi edes yrittää.

    • Anonyymi

      Niin ja siellä on oikeita miehiä,
      jotka eivät itkeä tihurra , jos ei saa sitä tai tätä heti.

    • Anonyymi

      Kyykyssä painopiste on sen verran takana, että tarvittaessa nostaja kippaa tangon taakse painamalla lantion eteen ja painopisteen päkiöille.
      Tempauksessa ensimmäinen periaate on se, ettei koskaan saa kyynärpäät pettää. Tanko joko jää eteen tai menee suorin kyynärpäin yli.
      Tempaus- ja rinnallevedoissa saisivat näyttää hidastettuna vetojen vaiheistuksen. Ykkösveto hieman polvien yläpuolelle ja siihen niveltyen räjähtävä kakkosveto päkiöllä tehostaen loppuun. Rinnallevedossa näkyy kyynärpäiden voimakas lyönti eteen tangon kääntämiseksi eteen työnnettyjen olkapäiden päälle.
      Tempauksessa näkyy heppujen liikkuvuus ja tasapaino. Tavis voisi aloittaa totuttelun kyykkyvaloilla = pieni paino, alkuun vaikka pelkkä tanko tempausleveyteen ylös lavoille käännettynä ja se asento säilyttäen pohjakyykkyjä.
      Työnnöt? Tottumaton voisi hakea tuntumaa vaikkapa raaoilla työnnöillä. Alku potku jalat rinnakkain ja siitä juoheva jatko ojentajilla ja polvia koukistaen terävä allemeno.
      Liikkuvuutta, irtiottokykyä, tehoa!

      Joskus käytimme "varmistajia". Ei turvallisuuden vuoksi vaan viimeisen rutistuksen ulosmittaamiseksi. Eli, kun alkaa olemaan niillä rajoilla nouseeko,niin yksi, tai kaksi varmistaa auttaa vain sen verran, että tanko nousee nippa, nappa. Nostaja rutistaa kaikkensa. Varmistajat eivät nosta!
      Emme harrastaneet penkkiä mutta olen nähnyt vastaavaa penkkaajilla sillä erolla, että tarvittaessa varmistaja nostaa tangon sen asemesta, että näyttäisi korostetusti auttavansa vain etusormilla tai jotain sinne päin. Nosta nostaa puristaen itsestään kaiken irti!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe