Ducatossa 2.8jtd vm. 2004 palaa moottorin vikavalo.
Jääkö tuo vikavalo palamaan jos vaikka moottori ohjaukseen tuli jokin harmiton vikakoodi?
Nyt ihan asiaa
4
156
Vastaukset 4
- Anonyymi
Harvassa ovat harmittomat vikakoodit, jotka sytyttävät vikavalon.
Kerran vedin vaunua ylämäkeen ja moottosi "tumppasi".
Samalla vaunu veti ja pyöräytti moottoria väärään suuntaan.
Tästä syttyi vikavalo, joka hävisi itsekseen jonkun kymmenen kilometrin jälkeen.
Kyllä moottorissasi on oikea vika.- Anonyymi
Ei ehkä ole..epäilen vahvasti että vikavalo palaa koska auto sai vahvan häiriön radiolähettimestä. Antenni oli 2m päässä auton keulasta. Kerran aikaisemmin kävi sama juttu mutta silloin vikavalo katosi itsekseen. Nyt jäi palamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ehkä ole..epäilen vahvasti että vikavalo palaa koska auto sai vahvan häiriön radiolähettimestä. Antenni oli 2m päässä auton keulasta. Kerran aikaisemmin kävi sama juttu mutta silloin vikavalo katosi itsekseen. Nyt jäi palamaan.
Joka autossa on valmistajan antamat ohjeet kuinka paljon kestää radiolähettimen tehoa.
Jos lähetys tapahtuu FM puolella niin 50 Wattia lähetystehoa vielä voi olla ihan ok mutta 100Watia ja siitä ylöspäin niin alkaa releet raksuttamaan. Voi polttaa jonkun boxin.
Mulla auto käynnistyy hyvin ja tehoa löytyy ja kaikki vaikuttaa olevan ok..eli tyrkkäsi vaan vikakoodin järjestelmään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091729
- 721284
- 921277
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2811057- 47981
- 95939
- 83845
- 50812
- 51778
- 55763