Millainen mahdollisuus organisoida teillä on

Anonyymi-ap

Mietin sitä miten elämässä ei tarvitse olla kaikessa hyvä ja kaikkitietävä. Jos tuntee muita, jotka tietävät paremmin, voi kai organisoida, järjestää apua, jotain ohjausta ja opetusta?

Löytyykö lähipiiristä hyvätahtoisuutta, millainen on teidän oma lähipiiri?

Itse en ymmärrä esimerkiksi frisbee golfista oikeastaan mitään. Heittelin sitä tyttären kanssa jotain kolme neljä kertaa kiertäen ratoja. On muuten ihan outo laji, siinä oikeasti joutuu liikkumaan kilometrejä huomaamatta.

Urheiluahan se oikeasti on.

Huomenna on taroitus tutustua kiekkoihin, mikä kiekko soveltuu ja mitä ominaisuuksia niissä on. On putteria ja draivereita, niitäkin kymmeniä eri ominaisuuden omaavia.

Heitteilin varmaan kaikki radat putterilla. En tiedä.

Sain ehkä opettajaksi oman poikani, joka ohjeistaa nuorta puolisiskoaan kiekkojen valinnasssa, ja opettaa myös tekniikkaa, kun isä ei vain nyt oikein osaa.

Hienoa että on läheisiä ihmisiä jotka voivat opastaa, vieläpä ilmaiseksi hyvästä tahdostaan. Sama se on monessa asiassa, jos omaa tuttavaverkoston joka on moniosaava, ei tarvitse olla huolissaan oikein mistään?

AV

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No periaatteessa kysyn asiantuntijoilta ja tuttavilta neuvoa, kun tulee tenkkapoo. Mutta ne joiden puoleen ensin käännyn jutellakseni on mieheni ja vanhempani, lapsenikin riippuen aiheesta mihin neuvoa tarvitsen. Jos eivät hekään tiedä, etsin jonkun joka tietää.

      Nykyään on niin helppoa kysyä palveluntuottajiltakin apua.

      Jasu

      • Anonyymi

        Mä en osaa olla huolissani kun asiat aina selviää, kun on päättäväisyyttä ne selvittää.

        Jasu


    • Anonyymi

      Osaan laajasti kaikenlaista, olen hyvä ja kaikkitietävä 😁 Aikani vaan ei riitä ihan kaikkeen. Ehkä joskus myöhemmin riittää paremmin, mutta ei vielä tässä elämänvaiheessa.

      Pääsääntöisesti maksan ammattilaisille. Uusi kodinkone kannetaan maksusta sisälle asti, autoni vien korjaamolle.

      Ystävät eivät ole hyväksikäyttöä varten. Kaikilla on oma elämänsä ja vapaa-aikaa on vähän. Hyvää yhdessäoloaikaa on vaikkapa kuulumisten vaihto lenkkeillessä.

      Perhe sitten, se on aina - perhe. Perhe tekee asioita yhdessä. Pyyteetöntä yhdessäoloa joka ei kaipaa minkäänlaista palstajulkisuutta.

      xLiner

    • Anonyymi

      Olen huono pyytämään apua, joten vaihdanta ei mahdollista.
      Mutta olen älyttömän kova neuvomaan - ilmaiseksi. (Pyrsk)
      Vilma

    • Oikein hyvät; pystyy jopa palastelemaan pieniin osiin.

      Jos nyt otetaan tuo frisbeegolf niin pari kaveria on neuvonut putissa ja muutamilta taas on tullut neuvoja rysty- ja kämmenheittoihin. Ongelma on siinä että yksi neuvoi nostoputin ja toinen spin-putin joten josakin vaiheesssa piti sitten päättää kumman tyylin laittaa lihasmuistiin. Sama juttu heitoissa otteiden kanssa.

      Työelämässä löytyy neuvoja, on kyse ihan työtehtävistä, työsuojelusta tai tes-tulkinnoista. Toki myös niinpäin että minulta kysytään ja jos en tiedä niin ainakin itsellä on yhteydet mistä tiedon löytää.

      Politiikassa löytyy monenlaista osaajaa elämän eri sektoreilta eikä kaikki aina ole omasta puolueesta. Esim tietyt ammattiryhmät yleensä kokoontuvat samassa puolueesta ja pienen kunnan etu on siinä että myös sieltä voi kysyä mielipiteitä.

      Ainoa asia jota en ole pystynyt organisoimaan on kumppanin löytäminen. Ei ole kaveria joka pystyisi puhumaan minua komeammaksi, huumorintajuisemmaksi jne vaan se työ täytyy itse tehdä.

    • Anonyymi

      Hyväntahtoinen neuvo:
      Et tarvitse aluksi kuin putterin ja keskimatkan kiekon, nopeus 5-7. Siitä se lähtee ja unohda se että voimaa löytyy...tekniikkalaji 👍.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      113
      4324
    2. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3883
    3. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      105
      3528
    4. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      69
      3254
    5. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      104
      3134
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      70
      2788
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      106
      2606
    8. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      38
      2572
    9. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2282
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1847
    Aihe