Hesari ihmettelee. Kansanlähetys ja SLEY pitävät päin vastoin itseään oikeaoppisina raamatullisesti nais- ja homo vastaisesti vaikka HS sanoo heidän pappinsa vihityn Venäjällä patrioottisen ja  poliittisesti Ukrainavastaisen kirkon helmaan. Kuulostaa pahalta.
Luthersäätiön uni kutsuu heitä.
HS; Änkyräultravanhoilliset lähtemässä?
68
675
Vastaukset
- Anonyymi
Homouden ja naispappeuden syntisyys on kristinuskon perustason opetus, eli jos ei hyväksy niitä, sitten on ihan tavallinen kristitty. Silloin ei ole änkyrä tai ääriuskovainen vaan uskoo ihan vain sen, mitä Jeesus opetti, mitä Jumala tarkoitti ja mitä Paavalikin kirjoitti. Se olisi äärimmäistä, jos turvauduttaisiin väkivaltaan, pahoinpideltäisiin tai tapettaisiin homoja ja naispappeja. Se vain ei olisi enää kristillistä. Homoja ja naisia pahoinpitelevät enemmän muslimit.
- Anonyymi
Olet 40v myöhässä naispapppien suhteen. Miten olet parempi
 - Anonyymi
Lopeta valehtelu - Jeesus kuuluu kristinuskoon vain kuoliaaksi kidutettuna, kiroukseksi kirottuna ja kannibalistisella ihmissyönti riitillä syötynä uhrina.
JOS Jeesuksen opetukset kuuluisivat kristinuskoon, te ette palvoisi häntä kidutettuna, viattimana uhrina kirottuna kiroukseksi, ettekä söisi uhrilampaana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta valehtelu - Jeesus kuuluu kristinuskoon vain kuoliaaksi kidutettuna, kiroukseksi kirottuna ja kannibalistisella ihmissyönti riitillä syötynä uhrina.
JOS Jeesuksen opetukset kuuluisivat kristinuskoon, te ette palvoisi häntä kidutettuna, viattimana uhrina kirottuna kiroukseksi, ettekä söisi uhrilampaana.Tuo on jyrkässä ristiriidassa Jeesuksen omien opetusten kanssa. Hän puhui opetuslapsilleen useita kertoja omasta kuolemastaan, sanoi, että "Ihmisen Pojan täytyy kärsiä paljon" (Mark. 8:31); että hän joutuu vanhinten, ylipappien ja kirjanoppineiden hylkäämäksi; tapetaan; ja herätetään uudelleen.
 Jeesus opetti? Missä ihmeen Raamatun kohdassa Jeesus puhui mitään homoista tai naispapeista?????????????????
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on jyrkässä ristiriidassa Jeesuksen omien opetusten kanssa. Hän puhui opetuslapsilleen useita kertoja omasta kuolemastaan, sanoi, että "Ihmisen Pojan täytyy kärsiä paljon" (Mark. 8:31); että hän joutuu vanhinten, ylipappien ja kirjanoppineiden hylkäämäksi; tapetaan; ja herätetään uudelleen.
Helppo se on kaikkea kirjoittaa. Panee epäilemään kaikkea, koska Jeesuksesta kirjoitettiin kymmeniä vuosia myöhemmin ja kymmenien vuosien ajan.
- Anonyymi
Tipale kirjoitti:
Jeesus opetti? Missä ihmeen Raamatun kohdassa Jeesus puhui mitään homoista tai naispapeista?????????????????
Jeesus puhui homoista Raamatussa, tarkemmin sanottuna Uudessa Testamentissa. Raamattu on usein se mustakantinen kirja, jossa on hyvin ohuet lehdet. On se netissäkin, mutta siellä ei ole kansia. Tai lehtiä.
 Anonyymi kirjoitti:
Jeesus puhui homoista Raamatussa, tarkemmin sanottuna Uudessa Testamentissa. Raamattu on usein se mustakantinen kirja, jossa on hyvin ohuet lehdet. On se netissäkin, mutta siellä ei ole kansia. Tai lehtiä.
Et ole lukenut mitä Jeesus on Raamatun mukaan sanonut.
- Anonyymi
torre3 kirjoitti:
Et ole lukenut mitä Jeesus on Raamatun mukaan sanonut.
Kuutio se vetelee sinua perään.
 
 - Anonyymi
Ultra ja änkyrä oli Hesarin termejä.
 - Anonyymi
Jumala on vanhoillinen nykyaikainen, samat opit ovat yhä voimassa ja myös Jeesus, joka antoi vain uuden ilmoituksen joistain asioista, jotta ymmärretään mitä käskyjä meidän tulee noudattaa. Uskovien osa on joutua eri tavoin nimitetyiksi, pilkatuiksi ja muuten väärinkohdelluiksi. Änkyrä on, jos haluaa kirkon pysyvän Raamatun mukaisessa kristillisessä opissaan ja luterilaisessa tunnustuksessaan ja uskaltaa puolustaa kirkkoa eksytyksiltä. Änkyrä taas ei kuulemma ole. jos taistelee Jumalan sanaa vastaan ja haluaa tunkea oman ideologiansa mukaiset aatteet ohjenuoraksi kristilliseen kirkkoon.
- Anonyymi
"Jumala on vanhoillinen nykyaikainen, ..."
Jumala on ainakin 6000 vuotta vanhanaikainen ja palauttaa nämä vanhanaikaiset lait voimaan kun aika on kypsä. Tästä vanhanaikaisuudesta rakkaus on suurin asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jumala on vanhoillinen nykyaikainen, ..."
Jumala on ainakin 6000 vuotta vanhanaikainen ja palauttaa nämä vanhanaikaiset lait voimaan kun aika on kypsä. Tästä vanhanaikaisuudesta rakkaus on suurin asia.Kyllä, se Jumala on jopa niin vanha, että jo 2000 vuotta sitten Jeesuskin ymmärsi, ettei se edes ole mikään Jumala.
Ja nyt kun meillä on Raamattu, me pystymme sen 'näkemään' omin silmin, kun antaa 10 käskyään 5.Mooseksen kirja, luku 4:10 alkaen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, se Jumala on jopa niin vanha, että jo 2000 vuotta sitten Jeesuskin ymmärsi, ettei se edes ole mikään Jumala.
Ja nyt kun meillä on Raamattu, me pystymme sen 'näkemään' omin silmin, kun antaa 10 käskyään 5.Mooseksen kirja, luku 4:10 alkaen.Jumala on vanha vain ihmisten näkökulmasta. Jumala on oikeastaan ajan ulkopuolella oleva kolmiyhteinen persoonallinen henki.
 
 - Anonyymi
”Ultravanhoilliset”?
Eikö tuo ole aikamoista liioittelua?
Ovatko katoliset ja ortodoksitkin sellaisia? - Anonyymi
Itse asiassa Jumala on niin vanhoillinen että Jeesuksen tullessa palauttaa koko ihmiskunnan 6000 vuotta takaiselle ajalle ennen syntiinlankeemusta.
 - Anonyymi
Toimittaja ei selvästikään tunne asiaa, josta kirjoitti.
Kirjoitti alunperin Kansanlähetyksenkin sijaan Kansanherätyksestä.
Myös vahva asenteellisuus paistaa tekstistä. - Anonyymi
P. Räsänen:
”Änkyränkarkoitus, ultravanhoillinen, kapinaehtoollinen. Yhteen kirjoitukseen mahtuu paljon leimasanoja, joilla avoimesti pilkataan tuhansia suomalaisia. Ja itse asiassa kristillisen uskon valtauomaa maailmalla.”
”Onko
HS:n
mielestä asiallista ja ihmisarvoa kunnioittavaa nimitellä ultravanhoillisiksi, änkyröiksi, naisten tallojiksi kirkon kristittyjen vähemmistöä, joille Raamattu on edelleen elämän ja uskon perusta?” - Anonyymi
S. Marjokorpi:
”Helsingin sanomissa oli pääkirjoitus, jossa oli keksitty uusia haukkumasanoja perinteisistä herätysliikkeistä. Aika ironista, että samalla kun lehti on nostanut kauhean haloon erään kansanedustan sanomisista, se itse käyttää samaan aikaan sellaisia halveksivia termejä kuten "ultravanhoilliset", "savustus" ja "änkyränkarkoitus", jotka kuvaavat ev. lut. kirkon konservatiiveja kuin ne olisivat jokin haitallinen tuholainen, joka täytyy karkottaa.
Suosittelen, että jokainen kristitty lopettaa Hesarin tilaamisen, jos ei ole sitä vielä tehnyt. Ideologiselle agitaatiolle, joka on peitelty journalismin kaapuun, ei kannata antaa rahojaan.”- Anonyymi
Hesari julkeaa puhua asioista niiden oikeilla nimillä.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesari julkeaa puhua asioista niiden oikeilla nimillä.
Ei selvästikään niin tehnyt, vaan korosti sekä tietämättömyyttään että asenteellisuuttaan.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesari julkeaa puhua asioista niiden oikeilla nimillä.
Olen KL:n jäsen. Ymmärrän ja hyväksyn vanhoillisen tai konservatiivin leiman. Mutta en ihan ymmärrä miten olisin ultravanhoillinen.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesari julkeaa puhua asioista niiden oikeilla nimillä.
Piispat itse kieltävät ”savustuksen” ja haluavat kuulemma pitää kys. liikkeet kirkossa (ainakin valtaosa piispoista).
Luterilaisessa kirkossa on vanhoillisempia liikkeitä, eikä niitäkään voi kutsua miksikään ultravanhoillisiksi. Mitä amishit, hutteriitit, mennoniitat ja monet muut sitten ovat? Ortodoksit, katoliset?
Valtaosa maailman kirkoista opettaa yhä avioliitosta kristillisesti miehen ja naisen välisenä asiana. Se ei ole ultravanhoillinen käsitys. Jotkin länsimaiset kirkot ovat maallistuneempia, Jumalan sanasta luopuneita poikkeuksia ihmisten etäännyttyä kristinuskosta ja äänestettyä ns. ”huutoäänestyksillä” mielivaltaisesti mielensä mukaan. - Anonyymi
Änkyröitä ja kapinallisia ovat Jumalan näkökulmasta Hänen sanaansa vastaan änkyröivät ja tilalle omia, mielestään parempia, mutta ei-kristillisiä uusoppejaan tyrkyttävät epäuskoiset/uskossa heikot kapinoitsijat.
 
 - Anonyymi
” Kansanlähetyksen ja Sleyn kanssa vastaavat (tai paikoin tiukemmat) kannat ovat ainakin muslimeilla, katolilaisilla, ortodokseilla, helluntailaisilla ja juutalaisilla.
En muista koskaan lukeneeni suomalaisesta lehdestä tällaista mustamaalaavaa ja panettelevaa tekstiä koskien jotain tällaista muuta uskonnollista vähemmistöä. Kriittisyys kantoja kohtaan on aina puettu mahdollisimman maltilliseen kieleen.
Ja hyvä niin, koska asiakritiikki on kaikille hyvästä.
Mutta kirkon herätysliike on vapaata riistaa. Samaan aikaan kirjoittaja muutamaa kappaletta aiemmin tulee myöntäneeksi meidät lukumäärän perusteella uskonnolliseksi vähemmistöksi.
Jos jokin muu kansanryhmä maamme suurimman lehden pääkirjoituksessa sijoitettaisiin lainaukseen, olisiko kyseessä kansanryhmää vastaan kiihottaminen ja/tai uskonrauhan rikkominen?
PS. Omasta mielestäni kyseiset lait ovat rikki ja liian laveita, enkä toivo Niemiselle syytteitä. Mutta kysymys on esitettävä, koska kaksoisstandardi on huutava.”- Anonyymi
Jos Hesarin toimittaja on oikeassa, niin Sleyn ja Kansanlähetyksen kaltaiset liikkeet ovat pieniä vähemmistöjä, joiden ideat ovat täysin vanhanaikaisia, hyödyttömiä eikä ne vetoa tavallisten ihmisten moraalitajuun. Jos näin on, miksi herätysliikkeet koetaan niin suureksi uhaksi, että niitä pitää vastustaa, vielä näin ylitseampuvalla tavalla?
Kaikki tietävät, että nämä liikkeet kuolevat kymmenessä vuodessa omaan mahdottomuuteensa. Niiden kannattajat ovat vanhoja miehiä ja naisia, eläkeläisiä, sairaana jäävät kotiin tai kuolevat pian, eikä nuoria ole tulossa samaa tahtia tilalle. Kirkon liberaalit ovat jo monin tavoin estäneet niiden toimintaa ja erottaminen kirkosta on vain ajan kysymys.
Ainoa syy, miksi he ovat uhka, on se että herätysliikkeissä julistetaan puhdasta Jumalan sanaa. Jumalan sana on voimallinen, se paljastaa totuuden ja totuus tekee ihmisen vapaaksi synnistä. Mistään muualta ei löydy elämän tarkoitusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos Hesarin toimittaja on oikeassa, niin Sleyn ja Kansanlähetyksen kaltaiset liikkeet ovat pieniä vähemmistöjä, joiden ideat ovat täysin vanhanaikaisia, hyödyttömiä eikä ne vetoa tavallisten ihmisten moraalitajuun. Jos näin on, miksi herätysliikkeet koetaan niin suureksi uhaksi, että niitä pitää vastustaa, vielä näin ylitseampuvalla tavalla?
Kaikki tietävät, että nämä liikkeet kuolevat kymmenessä vuodessa omaan mahdottomuuteensa. Niiden kannattajat ovat vanhoja miehiä ja naisia, eläkeläisiä, sairaana jäävät kotiin tai kuolevat pian, eikä nuoria ole tulossa samaa tahtia tilalle. Kirkon liberaalit ovat jo monin tavoin estäneet niiden toimintaa ja erottaminen kirkosta on vain ajan kysymys.
Ainoa syy, miksi he ovat uhka, on se että herätysliikkeissä julistetaan puhdasta Jumalan sanaa. Jumalan sana on voimallinen, se paljastaa totuuden ja totuus tekee ihmisen vapaaksi synnistä. Mistään muualta ei löydy elämän tarkoitusta.Tosiassa perinteinen julistus vetää enemmän nuoria puoleensa, kuten Sleyn piiriin ja keski-ikä on selvästi korkeampi tavallisiin ev.lut. jumalanpalveluksiin jalkautuvien osalta, missä saarna on mitä milloinkin omilla kristinuskon arvoista irtaantuneilla näkemyksillä säestettynä
 - Anonyymi
Niinhän minä juuri sanoin, pieni vähemmistö, ei mitään merkitystä. Ja kuitenkin herätysliikkeitä toisaalta pidetään vastustamisen ja jopa leimaamisen arvoisena. Sinäkin vain naurat niille. Kuitenkin tuntuu siltä, että sinä otat asian vakavasti ja herätysliikkeiden uhkaa niin suurena, että sinun on vastustettava niitä.
 
 - Anonyymi
Sleyn ja Kansanlähetyksen hallitusten puheenjohtajat:
”Perinteiseen avioliitto- ja virkakäsitykseen pitäytyminen on kristinuskossa vahvaa valtavirtaa, ei marginaali.”
Eivät ole siis mitään änkyröitä, naisten tallojia, ultravanhoillisia..
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011466955.html - Anonyymi
”Vanhauskoisia ei pidä savustaa kirkosta
Vanhoillisten järjestöjen väki kuuluu kirkon aktiivisimpien seurakuntalaisten joukkoon.”
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011467086.html- Anonyymi
Joku kommentoi:
” Junkkaala kysyy: "Ehkä keskustelussa olisi hyvä miettiä sitäkin, talloiko Jeesuskin naisia ja seksuaalivähemmistöjä, kun hän valitsi apostoleiksi vain miehiä ja vahvisti avioliiton miehen ja naisen väliseksi."
Käsittääkseni merkittävä osa, ellei enemmistö, Suomen ev.lut kirkon johdosta ei ota Jeesuksen opetuksia kovin vakavasti.
Häntä pidetään yleisesti kyllä historiallisena henkilönä ja opettajana, mutta ei kristinuskon perinteisen opetuksen mukaisesti ihmiseksi tulleena Jumalana, siis erehtymättömänä auktoriteettina.”
Tällaisen enemmistön tahdon mukaanko kirkkoa tulisi muuttaa? Mikä kristillinen kirkko se enää olisi, jos Jeesuksen todellinen asema (jumaluus) ja ydintehtävä poistetaan? - Anonyymi
” Uskomme vakaasti siihen näkemykseen "joka kaikilla kristillisillä kirkoilla on ollut lähes kaksituhatta vuotta ja joka on edelleen kristikunnan enemmistön näkemys."
Jaa, mutta yleinen mielipide on eri mieltä. Siispä meidän pitää uusia raamatun 2000 vuotta vanhat tulkinnat tämän päivän yleistä mielipidettä myötäileväksi. Koska ei-uskovainen kansanosa niin vaatii.
Jos joku ei siihen taivu, hänet deletoidaan. Ettei ei-uskovainen kansanosa suutu.
Jos haluttaisiin olla oikeudenmukaisia, pitäisi uutta tulkintaa kannattavien lähteä ja perustaa oma kirkko.
Se ei kuitenkaan käy, koska raha. Parempi heittää vanhat pellolle, säilyy rahan tulo.” 
 - Anonyymi
pääkirjoituksessa todetaan, että nämä vanhoilliset, ydinjoukko on yliedustettuna kirkolliskokouksessa.
Jotkut kyselevät olisiko jo syytä löytää suhteellinen edustus myös muille kuin näille ydinjoukolle..
Heillähän on ihan sama mahdollisuus, mutta eivät itse koe asioita sen vertaa tärkeiksi, että kävisivät äänestämässä. Hyvä vain, ettei nykyistä useammat ole vain poliittisin motiivein äänestämässä; muuttaakseen, riisuakseen kirkkoa lisää kristillisyydestä, mitä on vielä jäljellä. Äänestäjien tulisi olla pääsääntöisesti uskovia, luterilaisia kristittyjä ja heidän linjaansa tukevia, niin että kirkko pysyisi kristillisessä opissa ja luterilaisessa tunnustuksessa, aidosti kristillisenä ja luterilaisena kirkkona, ei vain nimellisesti. - Anonyymi
On vamaankin niin että osa Jeesukseen uskovista on lähtemässä jumalattomasta kirkosta ja tilalle on tulossa homottajat ja wokettajat. Kirkon luonne tulee siis kokemaan melkoisen muutoksen.
- Anonyymi
"Kirkon luonne tulee siis kokemaan melkoisen muutoksen."
Pyh, kukaan ei edes huomaa muutosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kirkon luonne tulee siis kokemaan melkoisen muutoksen."
Pyh, kukaan ei edes huomaa muutosta.Kyllä kaikki uskovat huomaavat muutoksen, mutta homottajat, wokettajat ja piispat ja papit eivät huomaa muutosta ja suurin osa luterilaisista ei edes tiedä mitä kirkossa on tapahtunut koska se ei heitä kiinnosta.
 
 - Anonyymi
Koko kirjoitus:
”Evankelis-luterilaisessa kirkossa jo vuosia käynnissä ollut ultravanhoillisten savustus turvautui viime keskiviikkona kovempiin otteisiin: kirkkohallitus päätti äänestystuloksella 6–4 pudottaa kaksi naispappeutta ja homoliittoja vastustavaa lähetysjärjestöään viralliselta kolehtikeräyksen listalta.
Kun muu ei ole tehonnut, nyt viedään rahaa.
Seurakuntien keräämistä kolehtituloista ei jatkossa enää automaattisesti heru euroja Suomen luterilaiselle evankeliumiyhdistykselle (Sley) tai Kansanlähetykselle.
Sley ja Kansanlähetys edustavat herätysliikkeiden vanhoillisinta siipeä. Ne ovat herättäneet pahaa verta muun muassa salaa lähettämällä piiriinsä kuuluvia miehiä vanhoilliseen Inkerin kirkkoon pappisvihkimykseen Venäjälle. Asian häpeällisyyttä ei ole vähentänyt se, että Inkerin kirkko on Venäjän hyökkäyssodan patrioottisessa hurmoksessa lähentynyt Kremliä.
Sley on pitänyt yllä myös eräänlaisia kapinaehtoollisia Porissa vastoin Turun tuomiokapitulin määräystä.
Piispat ovat pihtiotteessa. Kirkon korkeimmassa päättävässä elimessä, kirkolliskokouksessa, vanhoillisilla on suhteellinen yliedustus. Toukokuussa se torppasi piispojen esityksen, että kirkko virallisesti tunnustaisi samaa sukupuolta olevien avioliitot.
Esitys sai puolelleen enemmistön, mutta ei lähellekään kolmea neljäsosaa äänistä, joka vaaditaan. Sama toistunee vielä vuosia.
Kapinaliikkeet Sley ja Kansanläheys ovat pahalla tuulella. Mutta kyse ei ole siitä, etteikö Suomessa olisi jatkossakin syytä sallia ultravanhoillisuuden olemassaolo. Uskonvapaus on avoimen yhteiskunnan ydinmehua.
Oleellisempi kysymys kuuluu: kuinka kauan kansan sieluista ja veronmaksajista taisteleva evankelis-luterilainen kirkko katsoo moraalisesti kestäväksi ja strategisesti viisaaksi pitää naisia ja seksuaalivähemmistöjä tallovat liha- ja rahapatojensa ja laajan palveluverkostonsa äärellä?”
-a-teisti-- Anonyymi
Herra voi lopettaa tuon itsestäänselvyydeksi luullun lihapataelämän ja nykyisinhän Suomen nettoverontuottokyky ei riitä kattamaan julkisen sektorin kuluja. Nyt ollaan menossa kohti kehitysmaaelåmää ja ateistinen viherpunikkilauma ei tajua tilannetta.
 
 - Anonyymi
Ultravanhoilliset?
Ajakaa hevosenne HS:n eteen jättämään terveiset! - Anonyymi
Kujalla podcastissa Arto Antturi joka hyväksyy naispapit? mutta sanoo itseään konservatiiviksi kommentoi ev lut tilaa. Hänestä liberalistit ovat järjestäytyneet paremmin ja konservatiivit riitelee keskenään opista kuka on oikeassa. Näin konservatiiviäänet pirstoutuu. Soili Haverinen olisi hyvä pappi konservatiivrille. Hallitsee sanan miekan.
- Anonyymi
Tuo on totta, eivät kaikki konservatiivit ole yhtä jyrkkiä kuin vaikkapa nämä lähetysjärjestöt. Esimerkiksi suhtautumisessa naispappeutenenon eroja, osa hyväksyy, osa ei mutta kykenee elämään asian kanssa ja myös yhteistyöhön naispappien kanssa ja sitten nämä jotka eivät hyväksy lainkaan.
Eivätkä kaikki konservatiivit ja konservatiiviset herätysliikkeet näiden kirkkoa rikkovaa toimintaa omine pappisvihkimyksineenkään hyvällä katso.
-a-teisti- 
 - Anonyymi
Kuinka monta % Raamattuopisto ja Evankeeliset ja Kansanlähetys on ev lut kirkosta. Aktiivia väkeä tietty. Soisin ev lutin pysyvän koossa. Eikö sinne nyt mahduta.
- Anonyymi
Ongelmahan on siinä että heillä on aina jokin vikana ja ovat jatkuvasti riitelemässä.
 
 - Anonyymi
Joku sanoi että kesäjuhlista voi vetää päätelmiä.
 - Anonyymi
Aloittaja ja Hesari valehtelee kyseisten järjestöjen olevan ihmisvastaisia.
- Anonyymi
Hesari on Raamatun vastainen.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesari on Raamatun vastainen.
Hesari onkin Gazan- sanomat, joka mielellään uskoo näitä ristiinnaulitsijoita, sekä antisemiittisiä liikkeitä.
 Juu, valehtelee silloin kuin teidän laitauskovien ihmiskäsitys on voimassa. Silloin vain teidän hihhuleiden oma porukka on ihmisiä. Kaikki muut ovat jotakin aivan muuta....
- Anonyymi
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
Juu, valehtelee silloin kuin teidän laitauskovien ihmiskäsitys on voimassa. Silloin vain teidän hihhuleiden oma porukka on ihmisiä. Kaikki muut ovat jotakin aivan muuta....
Sinä olet vajakki, joka on sekä ylen, että hesarin valheellisten, sekä uskovia dissaavien medioiden vietävänä.
Samoin tällä palstalla, sua vievät aateveljesi, kuin kuoriämpäriä, sillä olet heille hyödyllinen idiootti. Anonyymi kirjoitti:
Sinä olet vajakki, joka on sekä ylen, että hesarin valheellisten, sekä uskovia dissaavien medioiden vietävänä.
Samoin tällä palstalla, sua vievät aateveljesi, kuin kuoriämpäriä, sillä olet heille hyödyllinen idiootti.Sinulla on kummallinen käsitys.
 - Anonyymi
Ovatko konservatiivit tilastoineet kuinka monta %on lähdössä pois kirkosta ja menossa Luthersäätiön Juhanan enneunen mukaiseen suhteeseen säätiön kanssa
 - Anonyymi
"Vaikka taivas ja maa katoaisi Minun Sanani eivät katoa". Näillä mennään.
 - Anonyymi
Miksi luterilaiset monine haaroineen eivät halua Jumalan taivaaseen se on ihme !?
 - Anonyymi
ArtoTTT
Palstasanakirjan mukaan
Änkyrä/laita/hyper/ultra/lössi/fundamentalisti/ääriuskovaiset=uskovaisia
Perususkovaiset= ei uskovaisia jumalattomia- Anonyymi
Kyllä nuo tulivat ihan sinun ilkeämielisestä mielestä.
 
 - Anonyymi
Kansanlähetys ja SLEY ovat siveys asiassa oikeassa, luomakunnassa vallitsean luonnon järjestyksen mukaan.
 - Anonyymi
Jeesuksesta kirjoitettiin jo Hänen elämänsä aikana.
Keksit mielestäsi nerokkaan letkautuksen ja hoet sitä kuukausikaupalla.
Se on todella sairasta.
 - Anonyymi
Voi kun lähtisivät kirkosta.
- Anonyymi
ArtoTTT
Ja jumalattomat saa kirkon sitten ihan itselleen ... Anonyymi kirjoitti:
ArtoTTT
Ja jumalattomat saa kirkon sitten ihan itselleen ...Mitä jumalattomat kirkolla tekee? Sinulla hulluja juttuja riittää.
- Anonyymi
torre3 kirjoitti:
Mitä jumalattomat kirkolla tekee? Sinulla hulluja juttuja riittää.
ArtoTTT
No julistavat Setan sanomaa.... Anonyymi kirjoitti:
ArtoTTT
No julistavat Setan sanomaa....Ei ateismi tarkoita olla Setan asialla, vaan että ei usko Jumalaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ArtoTTT
Ja jumalattomat saa kirkon sitten ihan itselleen ...No ei se teille hellareille ainakaan kuulu.
 
 
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1275279Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1894986"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853464Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1082998Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan252341Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2371771- 1081354
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821335Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.1391055Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741030