Estlink 1 - kaapeli katkesi klo 5:46 tänä aamuna.

Fingrid kertoo tiedotteessaan, että vikaa selvitetään. ILta - Sanomat
9121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vika on paikallistunut Espoon sähköasemalle.

Äänestä

Ollaanko nyt kieli keskellä suuta.

Äänestä
  • Äkkiä tuli lausunto ettei epäillä tahallisuutta tai sabotaasia.

    Äänestä

Vian korjaus kestää noin kolme viikkoa.

Äänestä
  • Suomeen tuodaan sähköä nyt 1821 MW Elspot hintaan 68,1 € / MWh

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Suomeen tuodaan sähköä nyt 1821 MW Elspot hintaan 68,1 € / MWh

    Suomen kulutus 9179 MW nyt + 20 asteen lämmössä
    Omaa tuotantoa 7303 MW
    Tuontia 1884 MW
    Elspot hintaan 66,8 € / MWh

    Äänestä

Suomeen tarvitaan lisää ydinvoimaa ja pikaisesti! Pörssisähkö hemmettiin ja hinnat takaisin sinne 4:n sentin paikkeille, jossa oltiin ennen pörssisähkösekoilua. Miksi hallitus ei puutu asiaan, vaan pelleilee jonkun maahanmuuttokysymysten kanssa. Siirtohinnat on riistohintoja ja sähkön hinta heittää häränpyllyä. Nyt pitäisi hallituksen puuttua pikaisesti asiaan, kuten tehtiin aikoinaan elintarvikkeidenkin kanssa, jolloin niille määrättiin maksimihinnnat. Ei vaan taida löytyä nykyhallitukselta munaa toimia tässäkään asiassa.

Äänestä
  • Suomen kulutus 8404 MW
    Omaa Tuotantoa 7178 MW
    Tuontia 1885 MW
    Elspot hintaa 176 € / MWh
    Ydinvoimaa 3648 MW
    Vesivoimaa 1826 MW
    Tuulivoimaa 229 MW
    Aurinkovoimaa 69 MW

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Fingrid kertoo tiedotteessaan, että vikaa selvitetään. ILta - Sanomat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu