Hinta ei enää ole este

Anonyymi-ap

10

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hinta ei ole este, mutta ei autoon kannata kaikkia rahoja laittaa. Olen eläkeläinen, ja viime talvena vaihdoin sähköautoon. Uuden himta olisi ollut vielä liian kova, mutta muutaman vuoden vanhoja sai jo kohtuullisella hinnalla. Entisiin dieseleihin ja bensa-autoihin verrattuna ajot ovatkin sitten olleet melkein ilmaisia. Kertakaikkiaan hyvä ostos. Paljon parempi käytössä, kuin saman hintainen uusi polttis.

      • Anonyymi

        Kunhan sähköautojen hinta ensin tippuu kohtuuhintaan eli alle 10 tonniin. Ja sillä hinnalla siis saa ison perheauton yli 500 km toimintamatkalla talvella ja alle 10 minuutin pikalatausajalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kunhan sähköautojen hinta ensin tippuu kohtuuhintaan eli alle 10 tonniin. Ja sillä hinnalla siis saa ison perheauton yli 500 km toimintamatkalla talvella ja alle 10 minuutin pikalatausajalla.

        Minäkin haluan että 200 000e ferrari tippuu 30 000e. Siinä on 500l bensatankki ja ikuisesti kestävä moottori. Muuten en osta!


    • Anonyymi

      mutta kun yksi ei riitä ..taloudessa on monta autoa ..? kenen auto ladataan kotona..
      siihen lisäksi vesi-ilmalämpöpumppu niin sähköä tarvitaan paljon.

    • Anonyymi

      Ajoin yhden vuoden sähköautolla. Voimalinja on hyvä ja lämpöäkin tuli kunhan lämmitti piuhan päässä talvella. Ongelmat on siinä kun lähtee kehäteiltä pidemmälle. Jos ajelen täältä perhe kyydissä vaikka jyväskylään niin auto on saatava yöksi laturiin, näin ei aina ollut hotellilla kun olivat varattuja. Sitten aamulla mentävä lataamaan aina jotta seuraavan päivän ajot onnistuu. Ei niin helppoa mitä on annettu ymmärtää. Mutta edellen jos asut hki-vantaa vaikkapa ja ajat lähinä työmatkaa muutama kymmenen kilometriä päivässä niin sillonhan se sopii. Muista kuitenkin että sähköauto tulee ostaa aina leasingillä jotta välttää sähköauton isoimman maksun eli arvonlaskun.

      • Anonyymi

        Leasingillä ei osteta, vaan vuokrataan auto. Hyvä, mutta julmetun kallis tapa. Joudut myös sitoutumaan sopimukseen 3-4 vuodeksi. Huh, huh...


      • Anonyymi

        Minkä ihmeen takia sähköauton pitäisi talvella olla ”piuhan päässä”?

        Mikä on ongelmana lähteä ”kehäteitä pitemmälle”? Latureita on koko euroopan alueella muutaman kymmenen kilometrin välein.

        Ja on helppo huomata, ettet ole koskaan ajanut sähköautolla, niin typeriä on väitteesi sähköauton käytöstä,


      • Anonyymi

        Höpö höpö, pelkkää satuilua ja mielikuvituksen tuotetta.


    • Anonyymi

      Olen - sanoisinko hyvin toimeentuleva. Siltikään ei tulisi mieleenkään sijoittaa mihinkään autoon 25.000 euroa enempää.
      Ja se 25 te auto ei todellakaan olisi, eikä ole uusi auto. Ei sähkö, eikä bensa.

    • Anonyymi

      vaatii työpaikan jotta voi edes pitää sähköautoa... ihminen kun joutuu työttömäksi tänäpäivänä niin sähköauto lähtee myyntiin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe