Oletteko huomanneet, että Israel on yksi valtamedian pääkohteista? Valeuutiset ovat todellinen ongelma nykymaailmassa. On olemassa massiivinen Israelin vastainen propagandakoneisto, joka on hyvin rahoitettu ja valitettavasti varsin menestyksekäs. Hämmästyttävää on, että sitä, mitä valtavirran media sanoo Israelista, useimmat kristityt pitävät kuin evankeliumin totuutena!
Israelin vastaisen propagandakoneiston tähtäimessä on Gazan lisäksi ns. "Länsiranta", joka historiallisesti ja raamatullisesti tunnetaan nimellä Juudea ja Samaria. Tämä alue on Israelin historiallinen ja varsinkin raamatullinen sydänmaa! "Raamatullisella sydänmaalla" tarkoitan sitä, että siihen kuuluvat Elon Moreh (Lue 1 Toora ja 1. Moos.12:7, 1 Toora ja 1. Moos. 33:19), Betel ja Hebron, joissa Jumala lupasi maan Aabrahamille ja hänen jälkeläisilleen ikuisesti. Siihen kuuluu myös Siiloh, jossa Hanna rukoili ja jossa Ilmestysmaja seisoi 369 vuotta. Siihen kuuluu Betlehem, juutalainen "siirtokunta", jossa Jeesus syntyi. Siihen kuuluu Jaakobin kaivo, jossa Jeesus kohtasi naisen kaivolla. Ja lukemattomia muita Raamatun paikkoja. Totuus on, että suurin osa Raamatusta on joko kirjoitettu tai tapahtunut Juudeassa ja Samariassa eli niin sanotulla "Länsirannalla", joka nimenä tulee Jordanian laittomana miehitysalueena (vuosilta 1948-1967).
Juudea ja Samaria ovat maailman rikkaimpia raamatullisia kohteita. Jumalan maan ja kansan viholliset haluavat, että keskitytte kaikkiin konflikteihin ja hämmennytte siitä, kuka maan omistaa. Tämän vuoksi he valehtelevat suoraan päin naamaa siitä, mitä alueella todella tapahtuu. He esimerkiksi sanovat, että juutalaiset “siirtokuntalaiset” varastavat palestiinalaisten maata. He eivät kuitenkaan kerro, että Israelin valtion maalle on tällä hetkellä rakennettu n. 100 000 laitonta arabitaloa. Vertailun vuoksi Israelin valtion maalla on vain 4 000 laitonta juutalaisrakennusta (“laiton” tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että taloilla ei ole rakennuslupia, eikä sitä, että maan omistaisi yksityishenkilö).
Oslon sopimuksissa Juudean ja Samarian alueet A ja B osoitettiin arabikaupungeille ja -kylille, ja alue C osoitettiin juutalaisten asuttamaksi. Alueilla A ja B ei ole yhtään juutalaisasuntoa, mutta edellä mainitut laittomat arabiasunnot sijaitsevat kaikki juutalaisten alueella C! Tämä tarkoittaa sitä , että niin sanotut "juutalaiset siirtokuntalaiset" eivät varasta “palestiinalaisten” maata, vaan palestiinalaiset arabit sitä vastoin ovat rakentaneet 100 000 laitonta rakennusta Israelin maalle!
Toinen yleisesti julistettu valhe on se, että IDF sortaa arabeja Juudeassa ja Samariassa. Kaikki tällä alueella tietävät kuitenkin, että jos Juudean ja Samarian sotilaalliset arabiterroristiryhmittymät vain laskisivat aseensa, Israelissa vallitsisi rauha. Toisaalta, jos IDF laskisi aseensa, arabit täyttäisivät lupauksensa työntää Israel Välimereen ja ilman ihmeellistä väliintuloa Israelin juutalaiset tuhoutuisivat.
IDF on Israelin puolustusvoimat. Se on maailman inhimillisin armeija. Mikään muu armeija ei toimi huolellisemmin viattomia siviilejä kohtaan. Kun siviileistä tulee terroristeja ja he tarttuvat aseisiin viattomia israelilaisia vastaan, IDF:n on tehtävä työnsä suojellakseen kansalaisiaan.
Miksi tämä kaikki on tärkeää sinulle kristittynä? Koska Jumalan viholliset ovat hyvin tietoisia Jumalan suunnitelmista Israelia varten, ja he taistelevat sitä vastaan kynsin ja hampain. Niiden meistä, jotka kannattavat Jumalaa ja hänen suunnitelmaansa maailman lunastamiseksi, tulisi aktiivisesti työskennellä sen puolesta, että hänen tarkoituksensa toteutuvat. Valitettavasti olemme hyvin kouluttamattomia, propagandakoneisto on vaikuttanut meihin, eivätkä useimmat kristityt edes tiedä, että meneillään on taistelu, johon heidän pitäisi osallistua!
Ensimmäinen askel on saada tietoa siitä, mitä Israelissa tapahtuu raamatullisesta näkökulmasta. On aika lopettaa valeuutiset!
Israeliin kohdistuvien strategisten ja raivokkaiden hyökkäysten voittamiseksi on tärkeää tuntea faktat!
Jumalalla on suuria suunnitelmia Israelin varalle, ja Hän haluaa, että te, ihmiset kaikkialta maailmasta, seisotte Hänen valitsemansa maan ja kansan rinnalla ja näette Hänen tarkoituksensa toteutuvan maan päällä! Sinun on tiedettävä, mitä Israelissa ja erityisesti Juudeassa ja Samariassa tapahtuu. Tämä alue on Israelin vihollisten painopistealue, ja se on alue, jossa meidän, Raamattuun uskovina, pitäisi seistä Jumalan valitun kansan kanssa ja puolustaa sitä Raamatun sydänmaalla.
Lähde:
https://theisraelguys.com/media-lies-israel/?utm_source=hayovel&utm_medium=email&utm_term=Fri+Sep+01+2023&utm_campaign=There+is+a+massive+anti-Israel+propaganda+machine+that+is+well-funded+
Miksi medialla on pakkomielle valehdella Israelista?
258
1363
Vastaukset
- Anonyymi
99 % suomalaisista toimittajista on KOMMUNISTEJA.
Ei näiden " uutisia " kannata seurata.
Se on punakoneen probagandaa.- Anonyymi
Mene hoitoon, tyhmähän sinä olet.
- Anonyymi
"Anonyymi
2025-09-02 07:46:07
99 % suomalaisista toimittajista on KOMMUNISTEJA."
....................
99,9% persuista on ÄÄRI.OIKEISTOLAISIA. - Anonyymi
Ylellä on ihan paskoja toimittajia,jotkut puhuu kuin oksentaisivat.Ihan paska uutis lähetys ja tästä 9 min,paskasta pitää maksaa.Typerät toimittajat,HIRVEET VAATTEET 1970 Luvun ja ei toimi lähetys.
Samoja vanhoja Cccp linjaa,ei mitään uutta. Todella kommari linjaa..Laittakaa Yle maksukortin allle,niin he katsovat joilla on varaa. Minä en halua Cccp uutisia ja ei ole varaa ! - Anonyymi
Jaa että prpagandaa Lue muidenkin maiden mediaa, kyllä asia nykyään on nii. Kun kertovat.
Ulkomaan toimittajilla on samaa kerrontaa Pohjoismaissa
Joten ei totuus pala kyllä uutisointi on ihan vaan todellisten tapahtumien kerrontaa, eikä mitenkään vääristelyä
Ja että muka valehdellaan on sitä suomaisen luonteeseen kuuluvaa epäluuloa jota ei muualla näe .
Siihenkin on syynsä aina. - Anonyymi
Hahhaa!!!
- Anonyymi
No kiellä sinä vaan kaikessa rauhassa , maailman laajuiset uutiset kertovat toista , siinä ei toimittajia tartte syytellä . Tekevät työtään ja nökevöt kamalia asioita,
Niistäki ei saisi sanoa. - Anonyymi
Pitkälti noin.
- Anonyymi
Olen huomannut sen, että aloittajalle Israelin propaganda menee täydestä.
- Anonyymi
Voitko kumota jonkun aloituksessa esitetyn asian?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko kumota jonkun aloituksessa esitetyn asian?
Tämä: On olemassa massiivinen Israelin vastainen propagandakoneisto, joka on hyvin rahoitettu ja valitettavasti varsin menestyksekäs. Hämmästyttävää on, että sitä, mitä valtavirran media sanoo Israelista, useimmat kristityt pitävät kuin evankeliumin totuutena!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä: On olemassa massiivinen Israelin vastainen propagandakoneisto, joka on hyvin rahoitettu ja valitettavasti varsin menestyksekäs. Hämmästyttävää on, että sitä, mitä valtavirran media sanoo Israelista, useimmat kristityt pitävät kuin evankeliumin totuutena!
Mutta yhtään asiaa et kykene sanomaan mikä aloituksessa ei pitäisi paikkaansa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko kumota jonkun aloituksessa esitetyn asian?
#IDF on Israelin puolustusvoimat. Se on maailman inhimillisin armeija. Mikään muu armeija ei toimi huolellisemmin viattomia siviilejä kohtaan.
Olipa vitsi. 😂 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
#IDF on Israelin puolustusvoimat. Se on maailman inhimillisin armeija. Mikään muu armeija ei toimi huolellisemmin viattomia siviilejä kohtaan.
Olipa vitsi. 😂Ei vitsi vaan fakta jota vastaan te antisemitisti olette.
Kerro joku muu armeija varoittaa etukäteen vihollistaan mihin iskevät ja pyytävät tyhjentää alueen?
Entä minä muu maa avustaa vihollistaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vitsi vaan fakta jota vastaan te antisemitisti olette.
Kerro joku muu armeija varoittaa etukäteen vihollistaan mihin iskevät ja pyytävät tyhjentää alueen?
Entä minä muu maa avustaa vihollistaan?En ole antisemitisti. IDF harrastaa double tap tapaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vitsi vaan fakta jota vastaan te antisemitisti olette.
Kerro joku muu armeija varoittaa etukäteen vihollistaan mihin iskevät ja pyytävät tyhjentää alueen?
Entä minä muu maa avustaa vihollistaan?Kerro joku toinen armeija joka systemaattisesti murhaa viattomia ihmisiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro joku toinen armeija joka systemaattisesti murhaa viattomia ihmisiä?
Israei ei murhaa sivilejä, mutta kaikki kommonistiset maat ja muslimimaat surmaavat siviilejä.
- Anonyymi
Sen on moni muu huomannut ,
Eikä mitenkään uutta liioin. Ainahan eräät kieltää totuuden joten ei noita viitsi edes lukea Niin pihalla ovat asioista
koko maailma nyt on väärässä näiden mielestä .
Sitä se tekee kun ei pysytä asioiden tasalla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä: On olemassa massiivinen Israelin vastainen propagandakoneisto, joka on hyvin rahoitettu ja valitettavasti varsin menestyksekäs. Hämmästyttävää on, että sitä, mitä valtavirran media sanoo Israelista, useimmat kristityt pitävät kuin evankeliumin totuutena!
Niin se että on kristitty olevinaan ei ole todiste siitä että on oikeassa.
- Anonyymi
Yle raportoi jälleen Gazan nälänhädästä. Pääroolia jutussa näyttelee 9-vuotias Maryam, jonka kerrotaan jutussa kärsivän aliravitsemuksesta.
https://yle.fi/a/74-20180013?fbclid=IwdGRzaAMikOpjbGNrAyKQ22V4dG4DYWVtAjExAAEefIEBSYlAFCKydSPeteGK6PAHIYhhiFmRyRnWN1k6mkWUo7Ty8t8Zc4vC8To_aem_xV37TVGhgSIIQ7X097B2aA
Ylen uutinen on jälleen tullut palestiinalaisilta toimittajilta Gazassa. Kuten olen jo aiemmin kirjoittanut, Gazassa toimii ainoastaan sellaisia toimittajia jotka joko a) kuuluvat Hamasiin, b) tukevat Hamasia ideologisista syistä tai c) jotka pelkäävät Hamasia ja näin ollen uutisoivat aiheista sen ohjeiden mukaan. Tästä on kertonut mm. AP:n entinen kirjeenvaihtaja Matti Friedman, jolla on aiheesta omakohtainen kokemus. Friedmanin video löytyy videot-sivultani.
Mitä Ylen propagandajutussa ei kerrota on se, että Maryamin äiti on epäillyt että hänen lapsensa itse asiassa kärsii jostain sairaudesta. Hän on puhunut aiheesta videolla, joka löytyy täältä:
https://www.instagram.com/p/DNEKxuDhpfT/?hl=en
Mikäli emme usko äitiä ja hänen äidinvaistojaan siitä että lapsi on sairas, niin lisäksi kummastusta herättää se, että Maryamilla on täysin normaalipainoinen pikkuveli (kuva 2). Jos Maryam on kuolemassa nälkään, miksi hänen äitinsä ja veljensä ovat terveitä ja normaalipainoisia?
En oikeasti voi millään ymmärtää, että suomalainen media ei tunnista Hamasin propagandaa, vaan uutisoi muitta mutkitta totuutena kaiken tiedon mitä Gazasta tulee. Mihin kaikki faktantarkistajat ovat kadonneet?- Anonyymi
Olen myös ymmärtänyt, että tuo lapsi tarvitsee erityisruokavaliota. Sitä ei ole ollut saatavilla, kun Israel estää ruoka-avun - ja nyt saamme nähdä tämän seurauksia.
Akuutti aliravitsemus näkyy ensimmäisenä vitamiinipuutoksina ja muina - ei heti laihoina ihmisinä. Ensimmäiseksi kärsivät kasvavat lapset, vauvat ja raskaana olevat naiset.
Gazan nälänhätä on todellinen. Emme ole kuitenkaan vielä tilanteessa, missä ihmiset alkavat kuolla massoittain nälkään. Nyt kuolevat heikot kuten Maryamin kaltaiset lapset. Monilla muilla pienillä ruokapula tulee aiheuttamaan kasvuhäiriöitä ja muita.
Punainen Risti tiedottaa tilanteesta seuraavasti:
"Gazan laajamittaiset nälkäkuolemat ovat torjuttavissa, jos siihen annetaan mahdollisuus"
https://www.punainenristi.fi/uutiset/2025/jarjestojen-kannanotto-gazan-laajamittaiset-nalkakuolemat-ovat-torjuttavissa-jos-siihen-annetaan-mahdollisuus/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen myös ymmärtänyt, että tuo lapsi tarvitsee erityisruokavaliota. Sitä ei ole ollut saatavilla, kun Israel estää ruoka-avun - ja nyt saamme nähdä tämän seurauksia.
Akuutti aliravitsemus näkyy ensimmäisenä vitamiinipuutoksina ja muina - ei heti laihoina ihmisinä. Ensimmäiseksi kärsivät kasvavat lapset, vauvat ja raskaana olevat naiset.
Gazan nälänhätä on todellinen. Emme ole kuitenkaan vielä tilanteessa, missä ihmiset alkavat kuolla massoittain nälkään. Nyt kuolevat heikot kuten Maryamin kaltaiset lapset. Monilla muilla pienillä ruokapula tulee aiheuttamaan kasvuhäiriöitä ja muita.
Punainen Risti tiedottaa tilanteesta seuraavasti:
"Gazan laajamittaiset nälkäkuolemat ovat torjuttavissa, jos siihen annetaan mahdollisuus"
https://www.punainenristi.fi/uutiset/2025/jarjestojen-kannanotto-gazan-laajamittaiset-nalkakuolemat-ovat-torjuttavissa-jos-siihen-annetaan-mahdollisuus/Sairaat lapset ovat Hamasin aseita. Heidät tuodaan nyt esille nälkiintyneinä, eikä kroonisesti sairaina joita oikeasti ovat.
Mutta miksei Hamas vapauta panttivankeja ja laske aseitaan niin sota loppuisi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sairaat lapset ovat Hamasin aseita. Heidät tuodaan nyt esille nälkiintyneinä, eikä kroonisesti sairaina joita oikeasti ovat.
Mutta miksei Hamas vapauta panttivankeja ja laske aseitaan niin sota loppuisi?Ei Israel halua lopettaa. Onhan se avoimesti kertonut mitä aikoo tehdä alueelle. Mitä sinä kuvittelet, että suunnittelevat Gazalaisten kohtaloksi ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Israel halua lopettaa. Onhan se avoimesti kertonut mitä aikoo tehdä alueelle. Mitä sinä kuvittelet, että suunnittelevat Gazalaisten kohtaloksi ?
Israel lopettaa kun panttivangit ovat vapaat 🎗️ ja Hamas tuhottu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel lopettaa kun panttivangit ovat vapaat 🎗️ ja Hamas tuhottu.
Israel on kertonut avoimesti vohkivansa noilta maa-alueita joten mitä luulet, että sille palestiinalaisväestölle tehdään ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel on kertonut avoimesti vohkivansa noilta maa-alueita joten mitä luulet, että sille palestiinalaisväestölle tehdään ?
Voitko laittaa linkin tuohon ISRSRAELIN avoimeen kertomaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel on kertonut avoimesti vohkivansa noilta maa-alueita joten mitä luulet, että sille palestiinalaisväestölle tehdään ?
Media valehtelee Israelista osaksi sen tähden, kun rikolliset syyttäjät ovat asialla.
ICC:n yleinen syyttäjä on hyvä esimerkki Israelin vihollisista:
"BREAKING: ICC:n huippusyyttäjä Karim Khania odottaa TOINEN seksuaalirikoksesta tehty valitus.
Hänen väitetään kiirehtivän antamaan pidätysmääräyksiä "sotarikoksista" Israelin pääministeri Netanyahua ja Israelin puolustusministeri Gallantia vastaan harhauttaakseen hänen virkavirheensä." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitko laittaa linkin tuohon ISRSRAELIN avoimeen kertomaan?
https://yle.fi/a/74-20175925
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/netanjahu-israel-aikoo-ottaa-haltuunsa-koko-gazan-valtiovarainministerin-mukaan-kaikki-tuhotaan-ja-vaesto-pakkosiirretaan/
https://yle.fi/a/74-20178511
https://www.kansalainen.fi/gazaan-suunnitellaan-keskitysleireja-miljoonille-arabeille/
Viimeisin hiukan tuntemattomampi uutisten julkaisija mutta kotimainen , kansallismielinen ja konservatiinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/a/74-20175925
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/netanjahu-israel-aikoo-ottaa-haltuunsa-koko-gazan-valtiovarainministerin-mukaan-kaikki-tuhotaan-ja-vaesto-pakkosiirretaan/
https://yle.fi/a/74-20178511
https://www.kansalainen.fi/gazaan-suunnitellaan-keskitysleireja-miljoonille-arabeille/
Viimeisin hiukan tuntemattomampi uutisten julkaisija mutta kotimainen , kansallismielinen ja konservatiinen.Ei tuossa ole muuta kuin Israelin pienen vasemmistomedian näkemys asiasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuossa ole muuta kuin Israelin pienen vasemmistomedian näkemys asiasta.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011437593.html
"Asiasta kertovat New York Times, Reuters ja AP." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sairaat lapset ovat Hamasin aseita. Heidät tuodaan nyt esille nälkiintyneinä, eikä kroonisesti sairaina joita oikeasti ovat.
Mutta miksei Hamas vapauta panttivankeja ja laske aseitaan niin sota loppuisi?Hamas oli vapauttamassa vangit sovitusti yhtenä marraskuun tulitaukoa. Israel kuitenkin rikkoi tämän tulitauon ja julisti, ettei heille riitä panttivankien vapauttaminen vaan tavoitteena on Hamasin täydellinen tuhoaminen. Vapauttaisitko sinä panttivangit, jos vastapuoli sanoo tavoitteeksi sinun tappamisen tästä huolimatta?
Tämä koko sota haiskahtaa siltä, että Israelin johto tavoittelee alueen etnistä puhdistusta, jotta alueesta saadaan koteja juutalaisille kuten Netanyahu ja Trump keskenään visioivat. Ongelma on alueen arabi-väestö, mikä pitää siirtää pois tieltä. Siviiliväestön nälkiinnyttäminen on keino saada ihmisiä lähtemään mukamas "vapaaehtoisesti". Israelin naapurimailla ei kuitenkaan ole ollut halua ottaa Israelin alueelta pakolaisia, koska he katsoisivat tämän olevan sionismin tukemista - eli auttamista Israelia väestönsiirrossa. Eikä myöskään Israel ole ollut halukas päästämään ihmisiä, edes lapsiperheitä, pois sodan keskeltä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hamas oli vapauttamassa vangit sovitusti yhtenä marraskuun tulitaukoa. Israel kuitenkin rikkoi tämän tulitauon ja julisti, ettei heille riitä panttivankien vapauttaminen vaan tavoitteena on Hamasin täydellinen tuhoaminen. Vapauttaisitko sinä panttivangit, jos vastapuoli sanoo tavoitteeksi sinun tappamisen tästä huolimatta?
Tämä koko sota haiskahtaa siltä, että Israelin johto tavoittelee alueen etnistä puhdistusta, jotta alueesta saadaan koteja juutalaisille kuten Netanyahu ja Trump keskenään visioivat. Ongelma on alueen arabi-väestö, mikä pitää siirtää pois tieltä. Siviiliväestön nälkiinnyttäminen on keino saada ihmisiä lähtemään mukamas "vapaaehtoisesti". Israelin naapurimailla ei kuitenkaan ole ollut halua ottaa Israelin alueelta pakolaisia, koska he katsoisivat tämän olevan sionismin tukemista - eli auttamista Israelia väestönsiirrossa. Eikä myöskään Israel ole ollut halukas päästämään ihmisiä, edes lapsiperheitä, pois sodan keskeltä.Onhan Israel kertonut aivan avoimesti suunnitelmistaan jossa tosin ei puhuta etnisestä puhdistamisesta vaan väestönsiirrosta mutta sehän sisältää myös hiekkaan siirtämisen jos ei muuten suostu lähtemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan Israel kertonut aivan avoimesti suunnitelmistaan jossa tosin ei puhuta etnisestä puhdistamisesta vaan väestönsiirrosta mutta sehän sisältää myös hiekkaan siirtämisen jos ei muuten suostu lähtemään.
Etninen puhdistus eli väestön pakkosiirto on sotarikos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sairaat lapset ovat Hamasin aseita. Heidät tuodaan nyt esille nälkiintyneinä, eikä kroonisesti sairaina joita oikeasti ovat.
Mutta miksei Hamas vapauta panttivankeja ja laske aseitaan niin sota loppuisi?"Anonyymi
2025-09-02 08:47:12
Mutta miksei Hamas vapauta panttivankeja ja laske aseitaan niin sota loppuisi?"
****************
Mikä sota?
Ei kansanmurha ole sotaa sodassa on katsos kaksi osapuolta mutta
nyt niitä on vain yksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011437593.html
"Asiasta kertovat New York Times, Reuters ja AP."Ja nuo kaikki käyttävät tietolähteenä tuota samaa Gazan terveysministeriön tai Lääkintäviraston , jotka ovat Hamasin ylläpitämiä uutistoimistotja. Kuka uskoo, että sieltä tulisi jotain tutkittua tai riippumatonta tietoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etninen puhdistus eli väestön pakkosiirto on sotarikos.
Riippuu aivan siitä onko kysymyksessä pakkosiirto tai evakointi. Evakointia käytetään yleisesti siirtämällä siviilit sodan jaloista turvaan. Se ei ole mikään sotarikos. Ei sieltä ketään pakolla siirretä. Israel on ilmoittanut mihin se iskee ja käskee siviilejä poistumaan siltä alueelta elleivät he halua kuolla jäätyään pommitusten alle. Hamas sen sijaan yrittää kaikin keinoin estää siviilien pakenemisen puhumalla pakkosiirrosta tai etnisestä puhdistuksesta, jotta Israel saataisiin huonoon valoon.
- Anonyymi
Jumalan suunnitelma Israelin suhteen on, että Israel kääntyy Jumalan puoleen, ottaa vastaan Jeesuksen ja luopuu jumalattomasta menosta.
Jäännös siitä pelastuu.- Anonyymi
"Yle raportoi jälleen Gazan nälänhädästä. Pääroolia jutussa näyttelee 9-vuotias Maryam, jonka kerrotaan jutussa kärsivän aliravitsemuksesta".
Huvittavaa, että tuon Maryamin veli on täysin NORMAALIPAINOINEN! Hamas osaa käyttää propagandassaan sairaita lapsia ja länsimediassa se menee täydestä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Yle raportoi jälleen Gazan nälänhädästä. Pääroolia jutussa näyttelee 9-vuotias Maryam, jonka kerrotaan jutussa kärsivän aliravitsemuksesta".
Huvittavaa, että tuon Maryamin veli on täysin NORMAALIPAINOINEN! Hamas osaa käyttää propagandassaan sairaita lapsia ja länsimediassa se menee täydestä.Hyvä esimerkki Hamasin toiminnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Yle raportoi jälleen Gazan nälänhädästä. Pääroolia jutussa näyttelee 9-vuotias Maryam, jonka kerrotaan jutussa kärsivän aliravitsemuksesta".
Huvittavaa, että tuon Maryamin veli on täysin NORMAALIPAINOINEN! Hamas osaa käyttää propagandassaan sairaita lapsia ja länsimediassa se menee täydestä.Kaikki Gazasta tuleva tulee Hamasilta.
- Anonyymi
Tuo tulee olemaan varmaan todella pieni osa.
- Anonyymi
Uskon että islamin paineessa länsi on pakotettu kääntymään Israel-vihamieliseksi!!!
Hyvä esimerkki on Belgia missä islam kehoittaa belgialaisten lähtevän maasta ja tästä islamin kansannousun pelossa Belgiakin tunnustaa Palestiinan valtion mitä ei ole yhtään enempää olemassa kuin mikä-mikä-maatakaan.- Anonyymi
On kääntynyt jo nyt.
- Anonyymi
Ja taustalla on Kosminen Paha - valheen isä.
- Anonyymi
Siksi kai ateistinen vasemmisto on liittoutunut islamin kanssa, koska siten voidaan kristinusko hävittää. Neuvostoliittohan oli arabien läheinen liittolainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi kai ateistinen vasemmisto on liittoutunut islamin kanssa, koska siten voidaan kristinusko hävittää. Neuvostoliittohan oli arabien läheinen liittolainen.
Uskon että Putin liittoutuu islamin kanssa että islam aloittaa kansannousun länsimaissa ja Putin hyökkää voimalla. Länsimaat on lyöty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskon että Putin liittoutuu islamin kanssa että islam aloittaa kansannousun länsimaissa ja Putin hyökkää voimalla. Länsimaat on lyöty.
Googin sota!
- Anonyymi
Ei sitä voi huomaamattakaan olla.
- Anonyymi
Netanjehu joutuisi vankilaan ilman tuota sotaansa ja hänen oli helppo saada innokkaat ääriainekset mukaansa tuohon yhteen historian suurimpaan kusetukseen.
Tosin me normaalit ja järkevät ihmiset näemme ja tiedämme tuon kansanmurhan syytä ja tavoitteet.- Anonyymi
Niinhän se vassarit väitätte.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se vassarit väitätte.
Ei kyse ole mielipiteestä, vaan asia on tapahtunut.
Se vain yritetään valheilla ja muita herjaamalla peittää.
Tosi jumalatonta touhua.
Mutta sellaisia ovat harhaoppiset olleet kautta kristikunnan historian. - Anonyymi
Kun tämä sota päättyy niin Netanyahu eroaa, menee oikeuteen, maksaa sakot ja alkaa viljellä tomaatteja ja kasviksia Gazassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun tämä sota päättyy niin Netanyahu eroaa, menee oikeuteen, maksaa sakot ja alkaa viljellä tomaatteja ja kasviksia Gazassa.
Sinä se edelleen vaan nostat sossusta tukia.
- Anonyymi
Koraanissakin mainitaan, että itse Allah sanoo Israelin maan kuuluvan juutalaisille.
- Anonyymi
Kuinka pihalla nämä uskovaiset voivatkaan olla normaalista ja oikeasta elämästä?
- Anonyymi
Ne on pahempia kuin pakanat Paavalin sanoin.
Jumala hyljännyt heidät tappokiimaan.
- Anonyymi
Veisivät nyt uudella yrityksellä Gazaan jotain muutakin kuin pullaa.
- Anonyymi
Mihin tahansa uskoon voi tulla, mutta ei tappokiima uskoon.
Homokiima vielä menee, mutta ei tappamisesta intoilu. - Anonyymi
"Jumalalla on suuria suunnitelmia Israelin varalle..."
Eli jumalasi on paha koska tykkää viattomien ihmisten murhaamisesta. Eikö olisi aika vaihtaa parempaan jumalan joka osaa rakastaa?- Anonyymi
Ei Jumala tykkää murhaamisesta.
Mutta hänestä luopuneet ihmiset tykkäävät mutta koska he eivät usko Jumalaan, niin siksi on sotia ja murhia. - Anonyymi
"Jumalalla on suuria suunnitelmia Israelin varalle..."
Todella sillä Jumala antaa koko Israelin maan Israelille mihin yhtyy vielä Egypti ja Syyrian maat. - Anonyymi
"Eli jumalasi on paha koska tykkää viattomien ihmisten murhaamisesta."
Sano tämä Hamasille!!!
Et sano koska näin epäsuoraan osallistut viattomien ihmisten murhiin ja nälkiinnyttämisiin länsi median kiihottamana.
- Anonyymi
Mihin tahansa hihhuliin voi uskoa, mutta tappokiimaiset kannattaa kiertää kaukaa.
Jos ne haluaa tappaa, eivät kaihda muutakaan pahuutta.- Anonyymi
Sinähän sen tiedät kun itsesi kanssa elät.
- Anonyymi
Kysyn vaan saako Suomen media rahaa Qatarista kun on niin Juutalaisvastainen Hyvä kysymys???
- Anonyymi
Hihhuli, joka huutaa kuin lauma kiimaisia kojootteja ja pysyy pystyssä vain sekunnin päivässä, on täysin ok, verrattuna tappokiimaisiin uskoviin.
- Anonyymi
Kumpaan sinä kuulut?
- Anonyymi
Ja vaikka uskova ei puhuisi kun kaksi ymmärrettävää sanaa viikossa, niin sellaista pitäisi ylistää ja siunata jos vastapelurina sotakiima uskova.
- Anonyymi
Onpas sivistynyttä ja "rakkauden" täyttämää tekstiä suvaitsevaisilta jotka kyllä kannattavat moniäänisyyttä mutta tuohon haukkumiseen se sitten tyssääntyy.
- Anonyymi
Ei tappokiimaista voi suvaita.
Se sama kuin kirjoittaisi oman kuolemantuomionsa. - Anonyymi
Kyllä ne valehtelee Israelin ohella kaikesta mahdollisesta muustakin.
Kuten: https://keskustelu.suomi24.fi/t/19072839/ylen-uutinen-paljastui-valeuutiseksi - Anonyymi
"Oletteko huomanneet, että Israel on yksi valtamedian pääkohteista?"
zzzzzzzzzzzzzzzzz
"µskontojen varjolla on tapettu aina".
Eikä Israel ole valtamedian pääkohde.
Se on Gazan kansanmurhan toimeksi antaja
CrimeMinister netanjahu.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011418304.html
"Kymmenettuhannet lähtivät kaduille Israelissa
Lauantainen mielenosoitus Gazan sotaa vastaan oli selkeästi muita viime aikoina pidettyjä suurempi."
ICC netanjahu ei ole Israel tämähän pitäisi kaikkien kyetä tiedostamaan.
Eikä raamatun lauseita kannata linkittää.
Niillä ei ole mitään merkitystä tämän hetkiseen Gazan tilanteeseen.- Anonyymi
Israel on Jumalan maa ja kansa. Siksi koko maailma seuraa herkeämättä mitä tuo pieni maa ja kansa tekee,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel on Jumalan maa ja kansa. Siksi koko maailma seuraa herkeämättä mitä tuo pieni maa ja kansa tekee,
"Anonyymi
2025-09-02 14:19:08
Israel on Jumalan maa ja kansa. Siksi koko maailma seuraa herkeämättä mitä tuo pieni maa ja kansa tekee,"
++++++++
Lausettasi ei ole tieteellisesti todistettu.
Se ei siis ole dokumentti.
Maailma seuraakin mutta tällä hetkellä enemmistö ei hyväksy
Gazassa netanjahun toimeksi antamaa kansanmurhaa.
netanjahu käski eilen pommittaa Libanonia missä YK joukot olivat poistamassa
tiesulkuja?
https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=136
Seuraamme siis herkeämättä mikä on netanjahun seuraava toimeksi anto?
Voisiko olla siten, että Israel on hyvin erilainen ympäröiviin maihin verrattuna ja
yhdenmukaisuuden paine hiertää kengässä?- Anonyymi
Ei Israelin kansa halua elää sotarikos syytökset niskassa eikä vuodattaa viatonta verta.
Heitä ei ole valtamedia aivopessyt, vaan tietävät miten asiat ovat.- Anonyymi
He eivät unohda mitä tapahtui 7.10.2023 aamulla….
- Anonyymi
Syy; punavihreä islamissation ihailu.
- Anonyymi
Ei siksi israelilaiset osoita mieltä.
Eivät oikesti pidä kansanmurhasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siksi israelilaiset osoita mieltä.
Eivät oikesti pidä kansanmurhasta.Vasemmisto se on demokraattisessa Israelissakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmisto se on demokraattisessa Israelissakin.
Kaikki muut haluaa kansanmurhaa ?
- Anonyymi
Pelkkä Israelia palvovia typeryksiä täynnä oleva ketjussa jossa selitetään ihan pokerina sitä kuinka maailman tiedotusvälineet ja lehdistö olisi jossain salaliitossa missä pyritään lokaamaan Israelin maine ja ainoastaan muutamat uskonnolliset sekä lähes äärioikeistolaiset laitajulkaisut olisivat ainoa totuudentorvi asiassa.
Ei kannattaisi uskoa kaikkea mitä ne saarnasedät selittää.- Anonyymi
He häpäisevät uskon ja Jumalan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He häpäisevät uskon ja Jumalan.
Karmeinta on, miten nämä reagoivat nähdessään nälkiintyneitä lapsia. Kuolevat, avunhuutoja päästelevät lapset eivät herätä myötätuntoa – heille ne ovat vain “Hamasin propagandaa”. Samaan aikaan Punaisen Ristin hätäviestit kaikuvat kuuroille korville.
Missä vaiheessa ihmisyys katosi?
Jeesus sanoi: "Heidän hedelmistään te heidät tunnette." (Matt. 7:16)
Ja nämä teot puhuvat puolestaan.
”Anonyymi” 2025-09-03 00:24:00 kirjoitti:
”Pelkkä Israelia palvovia typeryksiä täynnä oleva ketjussa jossa selitetään ihan pokerina sitä kuinka maailman tiedotusvälineet ja lehdistö olisi jossain salaliitossa missä pyritään lokaamaan Israelin maine ja ainoastaan muutamat uskonnolliset sekä lähes äärioikeistolaiset laitajulkaisut olisivat ainoa totuudentorvi asiassa.”
Ensimmäisenä aloitusta lukiessa juuri tuo tuli mieleen. Ikään kuin olisi joku maailmanlaajuinen salaliitto olemassa.
Aloitus oli ”The Israel Guys. ” nimiseltä sivustolta jolla on joku yhteys HaYovel nimiseen järjestöön. Tuo sivustolla sanotaan ”,,,voittoa tavoittelematon järjestö, joka on omistautunut tuomaan kristittyjä vapaaehtoisia ympäri maailmaa palvelemaan, siunaamaan ja vahvistamaan juutalaista kansaa…”
Vilkaisin vähän ja ilmeisesti tuo lanseeraa näitä laittomiin siirtokuntiin muuttajia.
Oliko tämä nyt vastaus siihen, mistä sitten pitäisi lukea uutisia, jotka olisivat mahdollisimman riippumattomia? :D- Anonyymi
”,,,voittoa tavoittelematon järjestö, joka on omistautunut tuomaan kristittyjä vapaaehtoisia ympäri maailmaa palvelemaan, siunaamaan ja vahvistamaan juutalaista kansaa…”
Ps. 28:9
Pelasta kansasi ja siunaa omiasi, kaitse ja kanna heitä nyt ja aina.
Ps. 115:12
Herra muistaa meitä ja siunaa meitä, hän siunaa Israelin sukua, hän siunaa Aaronin sukua.
Raamatussa on kymmeniä kohtia missä Jumala siunaa Israelia, omaa kansaansa. - Anonyymi
Lue sinä vain edelleen Hamasin julkaisemia uutisia, niin voit jatkaa Israelin solvaamista.
Oletko törmännyt sellaiseen järjestöön, joka tukee Hamasin terrorismia ja kerää sille rahoja? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue sinä vain edelleen Hamasin julkaisemia uutisia, niin voit jatkaa Israelin solvaamista.
Oletko törmännyt sellaiseen järjestöön, joka tukee Hamasin terrorismia ja kerää sille rahoja?"niin voit jatkaa Israelin solvaamista."
Miten julkista henkilöä eli juridista henkilöä voi solvata?
- Anonyymi
"Karmeinta on, miten nämä reagoivat nähdessään nälkiintyneitä lapsia. "
Uskoville tässä tulee mieleen lännen vasemmiston hirvittävyys kun Hamas juuri tätä lännen vasemmistoa palvellakseen tappaa ja nälkiinnyttää lapsia ja siviileitä.
Jossain vaiheessa lännen vasemmisto ja wokettajat löytävät nämä tapetut lapset ja siviilit edestään ja mikä kamala tuomio kohtaakaan tätä länsimaiden porukkaa.- Anonyymi
"Missä vaiheessa ihmisyys katosi?"
Ei Hamasilla tunneta sellasta asiaa kuin inhimillisyys! - Anonyymi
"Uskoville tässä tulee mieleen lännen vasemmiston hirvittävyys kun Hamas juuri tätä lännen vasemmistoa palvellakseen tappaa ja nälkiinnyttää lapsia ja siviileitä."
Miten kukaan voi olla noin tyhmä?
Edes terrorijärjestö ei voi toimia, jos se tappaisi omien kannattajiensa lapsia tai heidän sukulaitensa lapsia nälkään.
Avustusjärjestöt kuten Punainen Risti ovat varsin yksimielisiä siitä, että Israel on se joka tässä estää avun pääsyn alueelle. Vasta, kun Israel sallii Punaisen Ristin ja kansainvälisen avun pääsyn alueelle, voit alkaa syyttää Hamsia. Tällä hetkellä syyllinen on selvä - Israel käyttää ruokaa sodankäynnin välineenä.
- Anonyymi
Israelin ohjukset ei tapa ketään.?
- Anonyymi
Totta, mutta ovat hyvänä peloitteena.
- Anonyymi
Sillä, mitä Raamatusta saa lukea, ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että Israelin valtion kulloinenkin hallitus saisi vapaat kädet menetellä miten haluaa ja olisi vapautettu kaikesta vastuusta, mitä tulee oikeuteen ja ihmisoikeuksien kunnioittamiseen.
Israelin nykyinen hallitus tekee sotarikoksia, joita Raamatulla ei voi oikeuttaa.- Anonyymi
Totta. Israel elää vielä luopumuksen tilassa ja toteuttaa Vanhaa Testamenttia.
- Anonyymi
Jos ei tunnusta Jeesusta Herrakseen on jumalaton.
- Anonyymi
Tietoisuus Israeiin merkityksestä ei ole enää sama, kuin se oli ennen. https://www.youtube.com/watch?v=NJDbO6DWHMQ
”Anonyymi” 2025-09-03 10:47:21 kirjoitti:
”Sillä, mitä Raamatusta saa lukea, ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että Israelin valtion kulloinenkin hallitus saisi vapaat kädet menetellä miten haluaa ja olisi vapautettu kaikesta vastuusta…”
Täsmälleen näin. Jostain syystä tämä ei millään mene perille joillekin.
Ei tullut vastausta kysymykseen: mistä sitten pitäisi lukea uutisia, jotka olisivat mahdollisimman riippumattomia?- Anonyymi
"Ei tullut vastausta kysymykseen: mistä sitten pitäisi lukea uutisia, jotka olisivat mahdollisimman riippumattomia?
Kunhan ensin vastaa sinulle esitettyihin kysymyksiin:
1. Missä Israelin hallitus on luvannut hävittää kaikki palestiinalaiset`
2-Mikä Vanhan Testamentin profetioista on väärä eikä ole toteutunut?
Odotamme vastaustasi.
- Anonyymi
Sielunvihollinen vihaa Israelia. Raamatun mukaan Israelille tulee "Jaakobin ahdistus"
Se on varmaan jo alkanut. - Anonyymi
Tässä yksi "valeuutinen" Suomen Punaisen Ristin sivuilta:
"Me humanitaarisen avun toimijat Kirkon Ulkomaanapu, Pelastakaa Lapset, Punainen Risti ja UNICEF kykenemme pelastamaan ihmishenkiä, mutta se vaatii humanitaarisen järjestelmän toimintakyvyn palauttamista.
Saamme hätääntyneitä viestejä työntekijöiltämme sekä lapsilta ja perheiltä Gazassa. He kertovat, miltä tuntuu olla useita päiviä syömättä. He kertovat, miltä tuntuu nähdä omien lastensa kuihtuvan silmiensä edessä. Lapset pyörtyilevät kesken leikkien ja heidän suurimmat haaveensa liittyvät ruokaan. "
https://www.punainenristi.fi/uutiset/2025/jarjestojen-kannanotto-gazan-laajamittaiset-nalkakuolemat-ovat-torjuttavissa-jos-siihen-annetaan-mahdollisuus/ - Anonyymi
ArtoTTT
Nyt kun antisemitismi on taas "laillista" ja hyväksyttyä, niin innolla porukka on lähtenyt sitä toteuttamaan.- Anonyymi
Innokkaasti sitä rasistitit haluaa tappaa viattomia ihmisiä ja sitä tyhmillä mielipiteillä puolustaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Innokkaasti sitä rasistitit haluaa tappaa viattomia ihmisiä ja sitä tyhmillä mielipiteillä puolustaa.
Totta. Nuo Hamasin teroristit, jotka tappoivat viattomia juutalaisia, ovat todella rasisteja. Heidän tarkoituksenaanhan oli tappaa VAIN JUUTALAISIA.
Mutta rasistinen on suunniteltu Palestiinan valtiokin, koska siellä ei saa asua yhtään juutalaista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta. Nuo Hamasin teroristit, jotka tappoivat viattomia juutalaisia, ovat todella rasisteja. Heidän tarkoituksenaanhan oli tappaa VAIN JUUTALAISIA.
Mutta rasistinen on suunniteltu Palestiinan valtiokin, koska siellä ei saa asua yhtään juutalaista.Siksi juuri rasistit haluaa tappaa palestiinalaiset tavalla tai toisella.
Niille ei mikään ole pyhää eikä Jeesus sydämessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi juuri rasistit haluaa tappaa palestiinalaiset tavalla tai toisella.
Niille ei mikään ole pyhää eikä Jeesus sydämessä.Sinä se jatkat syyttelyä ja valehtelemista. Eikö sinulle mikään ole pyhää?
- Anonyymi
Syy miksi länsi yhtäkkiä kääntyi terroristien puolelle vaikka torjuivat ISISksen, Al Quidan ym lienee islamin uhkaukset lännessä että jos länsimedia kallistuu tosiasioiden puolelle niin länttä uhkaa ennennäkemätön kansannousu eli intifada terroriaaltojen tukemana mitä länsiyhteiskunnat eivät kestäisi kun Putinkin painaa päälle.
- Anonyymi
Taas Suomea huiputettiin:
Paperi, jonka Valtonen yksinvaltaisesti on ajamassa Suomen allekirjoittamaan, sisältää järjettömyyksiä. Sodan on sen mukaan päätyttävä "nyt", mikä tarkoittaa todellisessa maailmassa Hamasin jäämistä valtaan ja panttivankien jäämistä sen käsiin. Siinä esitetään tyhjiä vaatimuksia pslestiinalaisosapuolelle ja toistellaan Hamasin sotapropagandaa. Siinä vaaditaan terrorijärjestöjen ja ääri-islamilaisen antisemitistisen ideologian myrkyttämän palestiinalaishallinnon suvereniteetin levittämistä "vuoden 67 rajoille". Vuonna 67 ei ollut mitään rajoja. Kyseessä olivat Jordanian ja Egyptin laittomasti miehittämien alueiden aselepolinjat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas Suomea huiputettiin:
Paperi, jonka Valtonen yksinvaltaisesti on ajamassa Suomen allekirjoittamaan, sisältää järjettömyyksiä. Sodan on sen mukaan päätyttävä "nyt", mikä tarkoittaa todellisessa maailmassa Hamasin jäämistä valtaan ja panttivankien jäämistä sen käsiin. Siinä esitetään tyhjiä vaatimuksia pslestiinalaisosapuolelle ja toistellaan Hamasin sotapropagandaa. Siinä vaaditaan terrorijärjestöjen ja ääri-islamilaisen antisemitistisen ideologian myrkyttämän palestiinalaishallinnon suvereniteetin levittämistä "vuoden 67 rajoille". Vuonna 67 ei ollut mitään rajoja. Kyseessä olivat Jordanian ja Egyptin laittomasti miehittämien alueiden aselepolinjat.Eikä Valtonen ota huomioon että Palestiina ei hyväksy kahden valtion mallia missään olosuhteissa koska tällöin juutalaiset saisivat elää ja Israelin olla olemassa alueella, mitä arabit eivät tule hyväksymään muuta kuin Jumalan pakottamana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä Valtonen ota huomioon että Palestiina ei hyväksy kahden valtion mallia missään olosuhteissa koska tällöin juutalaiset saisivat elää ja Israelin olla olemassa alueella, mitä arabit eivät tule hyväksymään muuta kuin Jumalan pakottamana.
Netanyahu ei koskaan hyväksy mitään kahden valtion malleja. Hänhän auttoi Hamasia aikoinaan vahvistumaan, jotta saisi lyötyä kapuloita rattaisiin rauhallisemmalle kahden valtion malliin positiivisemmin suhtautuvaan Fatahiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas Suomea huiputettiin:
Paperi, jonka Valtonen yksinvaltaisesti on ajamassa Suomen allekirjoittamaan, sisältää järjettömyyksiä. Sodan on sen mukaan päätyttävä "nyt", mikä tarkoittaa todellisessa maailmassa Hamasin jäämistä valtaan ja panttivankien jäämistä sen käsiin. Siinä esitetään tyhjiä vaatimuksia pslestiinalaisosapuolelle ja toistellaan Hamasin sotapropagandaa. Siinä vaaditaan terrorijärjestöjen ja ääri-islamilaisen antisemitistisen ideologian myrkyttämän palestiinalaishallinnon suvereniteetin levittämistä "vuoden 67 rajoille". Vuonna 67 ei ollut mitään rajoja. Kyseessä olivat Jordanian ja Egyptin laittomasti miehittämien alueiden aselepolinjat.Tarkistappa lähteesi.
- Anonyymi
Eikö ketään kyllästytä tuo jankkaaminen mitä kukakin on ja mitä mikin merkitsee?
- Anonyymi
Ei se ainakaan kyllästytä ulkoministeri Valtosta, kun allekirjoitti tuon julistuksen, missä Hamasille taataan oikeus jatkaa terrorismiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ainakaan kyllästytä ulkoministeri Valtosta, kun allekirjoitti tuon julistuksen, missä Hamasille taataan oikeus jatkaa terrorismiaan.
Oletkohan sinä nyt saanut jostain misinformaatiota? Mieti vähän! Oikeesti, vähän rajaa näihin väitteisiin, vaikka uskonnollinen hihhuli ehkä oletkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ainakaan kyllästytä ulkoministeri Valtosta, kun allekirjoitti tuon julistuksen, missä Hamasille taataan oikeus jatkaa terrorismiaan.
Hamas pitää hävittää. Mitään järkeä keskeyttää ja jättää sama ongelma elämään
- Anonyymi
Punaisen Ristin tilannekuva:
"Kuukausia kestänyt avun puute on nostanut Gazan aliravitsemuksen katastrofaaliselle tasolle, ja lapset, raskaana olevat naiset ja vanhukset kärsivät eniten. Sairaalat ottavat vastaan yhä enemmän aliravittuja potilaita, ja rajallisista resursseista huolimatta lääkintätiimit työskentelevät väsymättä tarjotakseen hätäapua ravitsemukseen, välttämättömiin ravintolisiin ja perusterveydenhuoltoon.
"Tämä ei ole vain tämän päivän kriisi – se on kriisi tuleville sukupolville", sanoi Naziha El Moussaoui, Britannian Punaisen Ristin ruokaturva-, ravitsemus- ja toimeentuloneuvoja. "Aliravitsemus heikentää immuunijärjestelmää, jolloin ihmiset – erityisesti haavoittuvimmat – eivät pysty taistelemaan tauteja ja infektioita vastaan. Pitkäaikaisvaikutukset ulottuvat kauas tulevaisuuteen. Ilman välitöntä ja jatkuvaa humanitaarista apua vaaranna paitsi tämä myös seuraava sukupolvi. Kroonisella aliravitsemuksella on pitkäaikaisempia terveysvaikutuksia, jotka voivat olla peruuttamattomia lapsilla. Tarvitsemme jatkuvaa tukea – ei vain pelastaaksemme ihmishenkiä tänään, vaan turvataksemme kokonaisten yhteisöjen tulevaisuuden."
Yli 22 kuukautta kestänyt konflikti on tuhonnut Gazan kriittisen infrastruktuurin, mukaan lukien sähkön, puhtaan veden, sanitaation ja terveydenhuollon kaltaiset elintärkeät palvelut. Nämä häiriöt ovat syventäneet ruokaturvattomuutta ja aiheuttaneet vakavaa pulaa välttämättömistä tarvikkeista, kuten jauhoista, sokerista, proteiineista ja hiilihydraateista, jättäen monet ilman selviytymiseen tarvittavia ravintoaineita.
Paheneva kriisi on ajanut lääketieteelliset laitokset yli kapasiteetin. Kenttäsairaalat, kuten Punaisen Ristin laitos Rafahissa, ovat ylikuormitettuja, ja niissä on kasvava määrä hätätapauksia ja aliravitsemushoitoja.
Valtavasta paineesta huolimatta lääkintätiimit jatkavat elintärkeän ravinnon ja hoidon tarjoamista Kansainvälisen Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun liikkeen tukemana reagoidessaan pahenevaan humanitaariseen hätätilanteeseen."
https://www.redcross.org.uk/stories/disasters-and-emergencies/world/whats-happening-in-gaza-humanitarian-crisis-grows- Anonyymi
Kuinka paljon gazalaiset oikein syövät, kun Israel on toimittanut sinne kaksi miljoonaa tonnia ruokaa ja monet avustusjärjestöt sitäkin enemmän.
Ilmankos kuvissa näkee ylilihavia naisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka paljon gazalaiset oikein syövät, kun Israel on toimittanut sinne kaksi miljoonaa tonnia ruokaa ja monet avustusjärjestöt sitäkin enemmän.
Ilmankos kuvissa näkee ylilihavia naisia.Ja TV:ssä keräyskampanja gazan nälkää näkeville.
Mikä huijaus.
- Anonyymi
Se on tämä uskonto, mikä saa muut näkemään punaista. Väliä sillä ei ole onko väitteissä perää kunhan saa syyttää ja kun se oma ideologia ei anna myöten nähdä muuta.
Nälkähän siellä on vaikka kuvat näyttävät muuta, ja kansanmurhaahan siellä tehdään, vaikka toisaalla hoidetaan sairaita ja annetaan humanitaarista apua. Onhan se vähän outoa kansanmurhaa kun Israel yrittää kaikinkeinoin pitää siviilit hengissä. Hamas sitä vastoin yrittää kaikin keinoin estää sen. - Anonyymi
Se on kaikkien aikojen huijaus, josTV:ssä on keräyskampanja, ja ihmiset ovatkin ylensyöneitä. Sellaisesta lehdistö olisi todella kiinnostunut ja MOT tekisi ohjelman miten ylensyönneille kerätään rahaa.
- Anonyymi
Onko tuollaisia joskus ollut?
- Anonyymi
Medialle olisi herkullinen aihe, miten ihmisiä huijatataan lahjoittamaan rahaa gazaan, vaikka kukaan ei näe nälkää.
Siihen media kyllä tarttuisi ja paljastaisi huijauksen kuten sillä on tapana.
Juuri siksi on hyvä media olla olemassa, että paljastaa huijaukset jos sellaisia oikeasti tapahtuu.- Anonyymi
Tämä Israelin puolesta valehtelu on suorastaan hämmentävää.
"Kuolleista yli 11 000 on lapsia. Israel ei päästä riittävästi humanitaarista apua Gazaan, minkä vuoksi alueella on jatkuva pula lääkkeistä, ruuasta, sähköstä ja vedestä." (Kirkon Ulkomaanapu)
"Gazan kaupungissa on vahvistettu nälänhätä. Yli sata lasta on jo kuollut nälkään. Nyt on viimeinen hetki auttaa. " (Suomen Unisef)
"Gazan laajamittaiset nälkäkuolemat ovat torjuttavissa, jos siihen annetaan mahdollisuus" (Suomen Punainen Risti)
" 'Näen poikani kuolevan enkä voi tehdä mitään.' -Äiti, jonka 1-vuotias poika kärsii vakavasta aliravitsemuksesta ja on hengityskoneessa teho-osastolla. Vain neljässä kuukaudessa akuutista aliravitsemuksesta kärsivien, alle viisivuotiaiden määrä, on kymmenkertaistunut klinikoillamme Gazassa." (Pelastakaa Lapset ry.)
Kuten Jeesus sanoi - "hedelmistään heidät tunnistat" - ja laita-uskovaisten piittaamattomuus ja kyky valehdella Israelin puolesta on suorastaan kuvottavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä Israelin puolesta valehtelu on suorastaan hämmentävää.
"Kuolleista yli 11 000 on lapsia. Israel ei päästä riittävästi humanitaarista apua Gazaan, minkä vuoksi alueella on jatkuva pula lääkkeistä, ruuasta, sähköstä ja vedestä." (Kirkon Ulkomaanapu)
"Gazan kaupungissa on vahvistettu nälänhätä. Yli sata lasta on jo kuollut nälkään. Nyt on viimeinen hetki auttaa. " (Suomen Unisef)
"Gazan laajamittaiset nälkäkuolemat ovat torjuttavissa, jos siihen annetaan mahdollisuus" (Suomen Punainen Risti)
" 'Näen poikani kuolevan enkä voi tehdä mitään.' -Äiti, jonka 1-vuotias poika kärsii vakavasta aliravitsemuksesta ja on hengityskoneessa teho-osastolla. Vain neljässä kuukaudessa akuutista aliravitsemuksesta kärsivien, alle viisivuotiaiden määrä, on kymmenkertaistunut klinikoillamme Gazassa." (Pelastakaa Lapset ry.)
Kuten Jeesus sanoi - "hedelmistään heidät tunnistat" - ja laita-uskovaisten piittaamattomuus ja kyky valehdella Israelin puolesta on suorastaan kuvottavaa.Rahaa sinne on lapettu vuosien saatossa enemmän kuin mihinkään muualle, mutta Hamasin johtajat ovat tallentaneet ne varat Gatariin omille tililleen ja elävät siellä luxuselämää. Ei ihme, että kansa elää köyhyydessä ja nälässä. Ei se Israelista ja kansainvälisten avustuksista ainakaan ole ollut kiinni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä Israelin puolesta valehtelu on suorastaan hämmentävää.
"Kuolleista yli 11 000 on lapsia. Israel ei päästä riittävästi humanitaarista apua Gazaan, minkä vuoksi alueella on jatkuva pula lääkkeistä, ruuasta, sähköstä ja vedestä." (Kirkon Ulkomaanapu)
"Gazan kaupungissa on vahvistettu nälänhätä. Yli sata lasta on jo kuollut nälkään. Nyt on viimeinen hetki auttaa. " (Suomen Unisef)
"Gazan laajamittaiset nälkäkuolemat ovat torjuttavissa, jos siihen annetaan mahdollisuus" (Suomen Punainen Risti)
" 'Näen poikani kuolevan enkä voi tehdä mitään.' -Äiti, jonka 1-vuotias poika kärsii vakavasta aliravitsemuksesta ja on hengityskoneessa teho-osastolla. Vain neljässä kuukaudessa akuutista aliravitsemuksesta kärsivien, alle viisivuotiaiden määrä, on kymmenkertaistunut klinikoillamme Gazassa." (Pelastakaa Lapset ry.)
Kuten Jeesus sanoi - "hedelmistään heidät tunnistat" - ja laita-uskovaisten piittaamattomuus ja kyky valehdella Israelin puolesta on suorastaan kuvottavaa.Et näköjään ole seurannut tilannetta: ""Kuolleista yli 11 000 on lapsia."!!!
YK:n ruoka-avuon koordinaattiri , Fletcher, keksi tuollaisen luvun, että seuraavan kahden viikon aikana kuolee 11000 lasta nälkään.
Hän joutui pyytämään anteeksi valhettaan, kun tarkastajat vaativat todisteita hänen väitteelleen.
Mutta sitkeästi tuo luku pyörii mediassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et näköjään ole seurannut tilannetta: ""Kuolleista yli 11 000 on lapsia."!!!
YK:n ruoka-avuon koordinaattiri , Fletcher, keksi tuollaisen luvun, että seuraavan kahden viikon aikana kuolee 11000 lasta nälkään.
Hän joutui pyytämään anteeksi valhettaan, kun tarkastajat vaativat todisteita hänen väitteelleen.
Mutta sitkeästi tuo luku pyörii mediassa.Tuo oli Kirkon Ulkomaan avun sivuilta!
Suuri osa täällä on tuon organisaation jäseniä, joten kyllähän lähde on kelvattava - ainakin kirkkoon kuuluville.
https://www.kirkonulkomaanapu.fi/ajankohtaista/uutiset/henkinen-hata-gazassa-on-valtava-kua-aloittaa-tyon-joka-tarjoaa-tukea-lapsille-sodan-keskella/
- Anonyymi
Eihän siellä pitänyt olla kellään nälkä, vaan ovat lihavia.
Jos valehtelee, pitää aina valehdella samalla tavalla. - Anonyymi
"Vain neljässä kuukaudessa akuutista aliravitsemuksesta kärsivien, alle viisivuotiaiden määrä, on kymmenkertaistunut klinikoillamme Gazassa." (Pelastakaa Lapset ry.)
Tässä ei nyt voi enää syyttää mediaa, kun tietoa tulee suoraan alueella toimivilta avustusjärjestöiltä!
Miten pitkälle Bibi-fanit menevät denialismissaan?- Anonyymi
Kun ne avustusjärjestötkin on miehitetty Hamasmielisillä työntekijöillä.
- Anonyymi
Israel on nykyajan natsivaltio. Suorittaa parasta aikaa kansanmurhaa kuten Putinkin.
- Anonyymi
Veikkaan, että uutisointiin vaikuttaa eniten se, että Israel suorittaa parhaimmillaan kansanmurhaa.
- Anonyymi
Kaikki te "husrskaat" luterilaiset joiden saatanallinen Jumala hurraa Palestiinan lasten murhaamiselle, repikää sieltä raamatustanne se sivu jossa on se viides käsky, ja pyyhkikää sillä hanurinne k8n seuraavan kerran käytte vessassa.
- Anonyymi
Hamasin terroristit illoitsevat tuollaisesta valheesta. Näkyy tuo natsismi taas elävän eräiden mielessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hamasin terroristit illoitsevat tuollaisesta valheesta. Näkyy tuo natsismi taas elävän eräiden mielessä.
Pyykäiseppä nyt vain se pylly sillä viidennellä käskyllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hamasin terroristit illoitsevat tuollaisesta valheesta. Näkyy tuo natsismi taas elävän eräiden mielessä.
Itse elät israelilaisessa valheessa. Kun Israel tappaa niin sinä ja jumalasi vain hurraatte??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse elät israelilaisessa valheessa. Kun Israel tappaa niin sinä ja jumalasi vain hurraatte??
Vain harhaoppinen hurraa, ei Jumala.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain harhaoppinen hurraa, ei Jumala.
Jumalasi taputtaa käsiään yhdessä saatanan kanssa kun Israel murhaa Palestiinan lapsia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hamasin terroristit illoitsevat tuollaisesta valheesta. Näkyy tuo natsismi taas elävän eräiden mielessä.
"Anonyymi
2025-09-06 19:38:41
Näkyy tuo natsismi taas elävän eräiden mielessä"
//////////////
Mistä lähtien tasa-arvon ja rauhankannattajat sekä kansanmurhan tuomitsijat
ovat olleet natseja.
Miettisit oikeesti edes vähän?
- Anonyymi
Minäkin ole ihmetellyt miksi mukauskovaisten mielestä se "Älä tapa" ei koskekkaan Israelia.
- Anonyymi
Ei tietenkään. He eivät usko Jeesukseen, vaan Tooraan ja siihen että pitää tappaa aivan vähäpätöisistä asioista ihmisiä.
- Anonyymi
ArtoTTT
Tänään uutisissa näytettiin kuinka lentolehtisiä pudotettiin toluttomasti, jossa Gazan asukkaita kehotettiin siirtymään pois hyökkäyksen edestä, Gazan asukkaat taas eivät aio lähteä, kova on rakkaus olla Hamasin ihmiskilpenä.
"Israelin armeija on määrännyt Gazan kaupungin asukkaat poistumaan hyökkäyksensä tieltä. Armeija on määrännyt asukkaita siirtymään niin kutsutulle humanitaariselle alueelle Gazan kaistan eteläosassa.
Israelilaislehti Haaretzin mukaan Israel on perustanut humanitaarisen alueen Khan Yunisiin. Haaretzin mukaan armeija sanoo lausunnossaan, että alueelle on pystytetty kenttäsairaaloita ja että sinne toimitetaan ruokaa, telttoja, lääkkeitä ja muita tarvikkeita.
Lausunnon mukaan humanitaarinen apu ja infrastruktuurin rakentaminen tapahtuvat yhteistyössä YK:n ja kansainvälisten järjestöjen kanssa."(ilta-sanomat) - Anonyymi
Minun ei tarvitse lukea mitään,tiedän vain sen Islam paha ja haluavat pahaa!
Tiedän asuneena molemissa,Islam ja Juutalaisuus.
Islam on ja ei muuttu,se on ja alistaa.- Anonyymi
"Anonyymi
2025-09-06 23:46:59
Tiedän asuneena molemissa,Islam ja Juutalaisuus.
Islam on ja ei muuttu,se on ja alistaa."
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tällä hetkellä miehitettyä Gazaa alistaa ICC`netanjahu
eikä se siitä tule miksikään muuttumaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Anonyymi
2025-09-06 23:46:59
Tiedän asuneena molemissa,Islam ja Juutalaisuus.
Islam on ja ei muuttu,se on ja alistaa."
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tällä hetkellä miehitettyä Gazaa alistaa ICC`netanjahu
eikä se siitä tule miksikään muuttumaan.Höpö. höpön. Mitä haittaa on terrorismin kitkemisestä alueelta. Kyllä Kazan kansan kurjistumiseen ja kärsimyksiin siellä on Hamas.
- Anonyymi
Nyt ei vain media, vaan myös avutusjärjestöt valehtelevat että Gazassa olisi nälänhätä.
Se ei haittaa mitään jos lehdistö valehtelee, mutta avutusjärjestöt huijaavat sen varjolla ihmisiltä rahaa. - Anonyymi
Siihen on tosiaan syytä puuttua jos avutusjärjestöt huijaavat nälän varjolla ihmisiltä rahaa eikä kukaan näe nälkää, vaan on ylensyönnyt.
- Anonyymi
Kaikkien aikojen skandaali, jos on keräys Gazan nälkää näkeville ja heillä onkin enemmin ylipaino-ongelmia.
Siitä tulee isot otsikot ja avustusjärjestöt menettää kasvonsa. - Anonyymi
Olisi medialle riemuvoitto paljastaa tuollaiset huijaukset.
Sitä varten media on, eikä siksi että valehtelisi ettei kukaan näe nälkää, vaikka ihmisillä ei ole ruokaa.- Anonyymi
Katsokaapa Hamasin johtajia. Heillä on luxusasunnot, miljoonauatot ja loisto-olosuhteet muissa arabimaissa. Eivät he edes viitsi mennä Gazaan, koska joutuisivat luopumaan luxuselämästään.
Siksi he eivät halua tehdä rauhaa, koska nauttivat nykytilanteesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katsokaapa Hamasin johtajia. Heillä on luxusasunnot, miljoonauatot ja loisto-olosuhteet muissa arabimaissa. Eivät he edes viitsi mennä Gazaan, koska joutuisivat luopumaan luxuselämästään.
Siksi he eivät halua tehdä rauhaa, koska nauttivat nykytilanteesta.Juuri noin. Israel tekee käytännössä juuri niin kuin Iran ja Hamas tahtoivat. Lokakuun iskun tarkoituksena oli provosoida Israel hyökkäämään, jotta Israelin ja muiden arabivaltioiden kuten Saudi-Arabien välinen poliittinen läheneminen saataisiin katkaistua. Samalla tavoitteena on luoka arabit vastaan kristityt/juutalaiset asetelma, jotta Iranin uskonnollinen johto saa tästä ulkoisen vihollisen ja Länsimaalaisvastaisuus lisääntyy Lähi-Idässä...
Ne ihmiset, jotka tukevat Israelia ilman kritiikkiä, ja joita nälkää näkevät lapset eivät paljoa hetkauta, pelaavat hienosti Iranin pussiin: Käsitys kylmistä Länsimaalaisista, joita arabilasten kuolemat ja kärsimys ei liikuta, on vahva viesti, mitä Iran kykenee käyttämään hyväkseen.
- Anonyymi
Israel rikkoi tulitauon ja jatkoi kansanmurhaa.
- Anonyymi
Israel ei tee kansanmurhaa. Se on Hamasin vale, eikä se siitä todeksi muutu vaikka sitä toistatte päivät pääksytysten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel ei tee kansanmurhaa. Se on Hamasin vale, eikä se siitä todeksi muutu vaikka sitä toistatte päivät pääksytysten.
Termi "kansanmurha" on ehkä liiallinen, mutta olet varmaan samaa mieltä, että Israel tekee etnistä puhdistusta, mikä on sekin sotarikos.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Termi "kansanmurha" on ehkä liiallinen, mutta olet varmaan samaa mieltä, että Israel tekee etnistä puhdistusta, mikä on sekin sotarikos.
Ei tee etnistä puhdistusta. " Etnisellä ryhmällä tarkoitetaan ihmisjoukkoa, jonka katsotaan muodostavan erillisen ryhmän, joka perustuu sen jäsenten yhteiseen kulttuuriperintöön, uskontoon, kieleen, alkuperään tai ulkonäköön. Etniset ryhmä korreloivat kielialueiden kanssa ja ryhmien väliset etniset ja kielelliset rajat ovat usein samoja." Gazan arabit ovat muualta, eri arabimaista tulleita. Eivät siis ole mitään alkuperäiskansaa, tai yhtenäistä kansanryhmää.https://share.google/M8mfH3GnAuruvS6zL
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel ei tee kansanmurhaa. Se on Hamasin vale, eikä se siitä todeksi muutu vaikka sitä toistatte päivät pääksytysten.
"Anonyymi
2025-09-07 09:46:48
Israel ei tee kansanmurhaa. Se on Hamasin vale, eikä se siitä todeksi muutu vaikka sitä toistatte päivät pääksytysten."
+++++++
Tietysti se on totta eikä muuten PALA TULESSAKAAN.
https://www.icc-cpi.int/defendant/netanyahu
Israelin pääministeri Benjamin Netanyahu, syntynyt 21. lokakuuta 1949 asiaa koskevan käytöksen aikaan.
21. marraskuuta 2024 annettu pidätysmääräys
Väitetysti vastuussa sotarikoksista sodankäynnin menetelmänä ja tahallisesti hyökkäyksen ohjaamiseksi siviiliväestöä vastaan; ja murhat, vainot ja muut epäinhimilliset rikokset ihmisyyttä vastaan"
Tuon pitäisi riittää jopa itsellesi.
- Anonyymi
Media valehtelee, kaikki riippumattomat avustusjärjestöt valehtelevat, Kirkon Ulkomaan apu-valehtelee, poliitikot valehtelevat, kuvatut videot valehtelevat, omat silmät valehtelevat...
Miten pitkälle tämä teidän denialismi oikein menee? Voisiko nyt olla niin, että vaikka on myös tuotettu vääristeltyjä videoita, niin tästä huolimatta Israel käy armotonta ja julmaa sotaa, missä ruokaa käytetään aseena - Gazassa on ihan aito nälänhätä?
"Kuolleista yli 11 000 on lapsia. Israel ei päästä riittävästi humanitaarista apua Gazaan, minkä vuoksi alueella on jatkuva pula lääkkeistä, ruuasta, sähköstä ja vedestä." (Kirkon Ulkomaanapu)- Anonyymi
Lopettakaa nyt hyvät ihmiset puhuminen siitä Gazan nälänhädästä tai kansanmurhasta. Sillä ei ole mitään totuuspohjaa. https://youtu.be/TdmlspsYT20?si=CW5SpOSBeHXoaA_7
- Anonyymi
Se on politiikkaa, ei journalismia.
- Anonyymi
Se on yritys informoida ihmisiä - kertoa, mitä tapahtuu. Välillä media menee pieleen, kun luotettavan tiedon saaminen on haasteellista sota-alueelta. Mutta yleisesti pyritään faktuaalisuuteen. Israel tekee kaikkensa piilottaakseen sodan kauhut - ja sen retoriikan kritiikittä hyväksyvä uskonnollinen yhteisö, on osoittanut käsittämätöntä kykyä kiistää tosiasiat.
"Tämä ei voi jatkua. Humanitaarinen katastrofi Gazassa on järkyttävä. Israelin on noudatettava kansainvälisiä lakeja."
– Ben Zyskowicz (kokoomus), 2024
"On vaikea käsittää, että ihmiset kiistävät Gazan tilanteen vakavuuden. Avun estäminen on väärin."
– Päivi Räsänen (kd), 2024
"Kyllä siviilien tappaminen on tuomittavaa. Eikä se ole hyväksyttävää millään verukkeella."
– Jussi Halla-aho (ps), 2023 Ylen A-studiossa
"En voi hyväksyä sitä, että lapsia nääntyy nälkään samalla kun puhutaan 'itsepuolustuksesta'."
– Wille Rydman (ps → kok), 2024
- Anonyymi
Räsänen ei enää hekuta sotarikoksia.
- Anonyymi
Syksy Räsänen aloitti varhaisessa vaiheessa ”kansanmurha”-propagandansa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syksy Räsänen aloitti varhaisessa vaiheessa ”kansanmurha”-propagandansa
Tuo Syksy Räsänen taitaa olla puhekone, jossa ei ole lainkaan Stop-nappia. Huvittavaa kuunnella hänen puheripuliaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo Syksy Räsänen taitaa olla puhekone, jossa ei ole lainkaan Stop-nappia. Huvittavaa kuunnella hänen puheripuliaan.
Rasittavin Puheenaihe-jakso se, jossa Syksy ja Atte ovat vieraina, juuri tuon Syksyn vuoksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rasittavin Puheenaihe-jakso se, jossa Syksy ja Atte ovat vieraina, juuri tuon Syksyn vuoksi.
Kyllä, se Puheen-aihe jakso oli varsinainen sekopään yksinpuhelu. Vastapuoli ei meinannut saada lainkaan puhevuoroa, eikä juontajakaan hallinnut ollenkaan keskustelua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syksy Räsänen aloitti varhaisessa vaiheessa ”kansanmurha”-propagandansa
Kyllä, jo ennen kuin sota edes alkoi alettiin puhumaan kuinka Israel tekee kansanmurhaa.
Se taitaa olla antisemitistien toive, että pääsisivät syyttämään Israelia kansanmurhasta.
- Anonyymi
Israelia vihataan koska se on Jumalan omakseen valitsema kansa.
- Anonyymi
Israel vihaa eriuskoisia kun ei usko Jeesukseen.
Ei sellaiset ole Jumalan valittuja, vaan saatanan omia. - Anonyymi
Israelin saama kritiikki ei liity mihinkään mystiseen “Jumalan valintaan”.
Israelia arvostellaan sen poliittisista ja sotilaallisista teoista, kuten siirtokuntapolitiikasta, avun estämisestä ja Gazan siviilien pommittamisesta. Kansainvälinen oikeus, YK:n päätöslauselmat ja avustusjärjestöjen raportit eivät perustu teologisiin tulkintoihin vaan dokumentoituihin tekoihin.
On helppoa piiloutua uskonnollisen erityisaseman taakse ja selittää kaikki kritiikki “vihalla”. Se vie huomion pois todellisesta asiasta: valtiollinen valta kantaa vastuunsa, eikä yksikään kansa tai hallitus saa vapautusta ihmisoikeuksien ja kansainvälisen oikeuden velvoitteista vedoten jumalalliseen valintaan. Paitsi ehkä Israel, koska maailma on täynnä uskonnollisia kristillisiä fanaatikkoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel vihaa eriuskoisia kun ei usko Jeesukseen.
Ei sellaiset ole Jumalan valittuja, vaan saatanan omia.Tuollaisella väitteellä ei ole pohjaa, että vihaisivat.
Vihaavat terrorismia, joka jatkuvasti uhkaa maansa olemassaoloa ja kansansa turvallisuutta.
Israelissa on monia muslimienemmistöisiä kaupunkeja. - Anonyymi
"Anonyymi
2025-09-07 14:55:14
Israelia vihataan koska se on Jumalan omakseen valitsema kansa."
********************
Palestiina syntyi 8000 v ennen ajanlaskua.
Raamattua alettiin kirjoittamaan 3000v sitten.
"Jos Israelin rajat vedettäisiin Mooseksen kirjan 15. luvun perusteella, valtio ulottuisi koko Palestiinan yli Egyptistä Syyriaan:"
https://yle.fi/a/74-20115667
Yhtään jumalia ei ole todistettu olemassa olevaksi.
Pääministeri on tappatanut Gazassa jo 70 000 ihmistä?
Sen täytyy siis olla jumalanne tahto ?
- Anonyymi
Poliittinen media.
- Anonyymi
Media on epärehellinen.
- Anonyymi
Ei pidä sitten antaa rajaa keräyksiin nälkäisille. Ne ovat huijausta.
- Anonyymi
Median poliittinen päätös olla Israelia vastaan.
- Anonyymi
Riippumaton media raportoi pitkälti totuutta. Ongema on vain, ettei totuus kelpaa kristillisille-fanaatikoille, joille arabilapsen henki on kuin hyttynen tuulilasissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippumaton media raportoi pitkälti totuutta. Ongema on vain, ettei totuus kelpaa kristillisille-fanaatikoille, joille arabilapsen henki on kuin hyttynen tuulilasissa.
Olisi minkä tahansa riippumaton media, joka tietoisesti syöttää valetta menettäisi heti asemansa.
Sotakiimaiset vain kuvittelee tukea valeilleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi minkä tahansa riippumaton media, joka tietoisesti syöttää valetta menettäisi heti asemansa.
Sotakiimaiset vain kuvittelee tukea valeilleen.Tällä kertaa totuus on riippumaton media syöttää Hamasin valhetta. Se on täysin sokaistunut totuudelle.
- Anonyymi
Israel on täysin hakoteillä
- Anonyymi
Tuolla aiemmin joku jo totesi, että uutisointiin vaikuttaa eniten se, että Israel suorittaa parhaimmillaan kansanmurhaa.
- Anonyymi
Niin suorittaa ja mihinköhän perustuen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin suorittaa ja mihinköhän perustuen?
Ei suorita, Hamas sen sijaan suorittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei suorita, Hamas sen sijaan suorittaa.
Paksuja on valheet.
- Anonyymi
Ei se mikään kansanmurha ole - vain etninen puhdistus, mikä on sotarikos sekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se mikään kansanmurha ole - vain etninen puhdistus, mikä on sotarikos sekin.
"Ei se mikään kansanmurha ole - vain etninen puhdistus, mikä on sotarikos sekin."????
Tarkoitatko, että YK teki sotarikoksen, kun vaati juutalaisia poistumaan Itä-Jerusalemista ja Länsirannalta? Siellähän ei saisi asua yhtään juutalaista.
Eikö se ole apartheidia? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei se mikään kansanmurha ole - vain etninen puhdistus, mikä on sotarikos sekin."????
Tarkoitatko, että YK teki sotarikoksen, kun vaati juutalaisia poistumaan Itä-Jerusalemista ja Länsirannalta? Siellähän ei saisi asua yhtään juutalaista.
Eikö se ole apartheidia?Ensinnäkin apartheid ei tarkoita karkottamista, vaan väestöryhmän eristämistä muusta etnisin perustein ja tämän väestöryhmän alistamista. Termi tulee Etelä-Afrikasta, mutta vastaa pitkälti sitä, mitä Israel tekee - ellemme tulkitse, että Palestiina on itsenäinen valtio. YK tulkitsee palestiinalaisalueet miehitetyiksi alueiksi eikä osaksi Israelia. Tämän vuoksi Israelia ei ole syytetty apartheid-rikoksesta.
YK ei ole koskaan vaatinut, että juutalaisia tulisi poistaa Itä-Jerusalemin tai Länsirannan alueilta. Sen sijaan useissa päätöslauselmissa vaaditaan Israelia lopettamaan siirtokuntien rakentaminen näillä miehitetyillä alueilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensinnäkin apartheid ei tarkoita karkottamista, vaan väestöryhmän eristämistä muusta etnisin perustein ja tämän väestöryhmän alistamista. Termi tulee Etelä-Afrikasta, mutta vastaa pitkälti sitä, mitä Israel tekee - ellemme tulkitse, että Palestiina on itsenäinen valtio. YK tulkitsee palestiinalaisalueet miehitetyiksi alueiksi eikä osaksi Israelia. Tämän vuoksi Israelia ei ole syytetty apartheid-rikoksesta.
YK ei ole koskaan vaatinut, että juutalaisia tulisi poistaa Itä-Jerusalemin tai Länsirannan alueilta. Sen sijaan useissa päätöslauselmissa vaaditaan Israelia lopettamaan siirtokuntien rakentaminen näillä miehitetyillä alueilla.Tuo ei pidä paikkaansa: "YK ei ole koskaan vaatinut, että juutalaisia tulisi poistaa Itä-Jerusalemin tai Länsirannan alueilta."
YK antoi Israelille syyskuuhun asti aikaa vetäytyä noilta alueilta. Israel EI MIEHITÄ omaa maataan,. Oslon v 1993 sopimuksessa ns C-alue kuuluu Israelin hallintaan ja sillä on oikeus rakentaa omalle maalleen.
Palestiinalaiset ovat rakentaneet sinne EU:n tuella satoja LAITTOMIA rakennuksia, kouluja ja muita taloja, jotka ovat nyt TYHJILLÄÄN. Palestiinalaisten tarkoituksena on vain VALLATA Israelin maata.
Israelissa EI OLE apartheidia. Siellä asuu useita eri uskontoja ja kansanryhmiä ja näillä on täydet kansalaisoikeudet. Palestiinaaisten hallitsemilla alueilla taas EI ASU juutalaisia, koska heidät tapettaisiin, jos uskaltaisivat mennä sinne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei pidä paikkaansa: "YK ei ole koskaan vaatinut, että juutalaisia tulisi poistaa Itä-Jerusalemin tai Länsirannan alueilta."
YK antoi Israelille syyskuuhun asti aikaa vetäytyä noilta alueilta. Israel EI MIEHITÄ omaa maataan,. Oslon v 1993 sopimuksessa ns C-alue kuuluu Israelin hallintaan ja sillä on oikeus rakentaa omalle maalleen.
Palestiinalaiset ovat rakentaneet sinne EU:n tuella satoja LAITTOMIA rakennuksia, kouluja ja muita taloja, jotka ovat nyt TYHJILLÄÄN. Palestiinalaisten tarkoituksena on vain VALLATA Israelin maata.
Israelissa EI OLE apartheidia. Siellä asuu useita eri uskontoja ja kansanryhmiä ja näillä on täydet kansalaisoikeudet. Palestiinaaisten hallitsemilla alueilla taas EI ASU juutalaisia, koska heidät tapettaisiin, jos uskaltaisivat mennä sinne.Oslon sopimuksissa C-alueen hallinta annettiin Israelille väliaikaisesti turvallisuus- ja hallinnollisista syistä, mutta se ei tarkoita, että nämä alueet oltaisiin katsottu osaksi Israelia. Sopimukset nimenomaan jättivät alueen lopullisen statuksen neuvoteltavaksi.
YK:n kehoitukset ovat koskeneet Israelin joukkojen vetämistä pois joiltakin alueilta ja luovuttaa niiden hallinnan Palestiinalaisille. Tämä on eri asia kuin kehottaa siellä asuvia juutalaisia lähtemään pois kodeistaan.
- Anonyymi
Miksi laita-kristityillä on pakkomielle valehdella mediasta?
- Anonyymi
Se, ettet halua uskoa, ei tee heistä valehtelijoita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se, ettet halua uskoa, ei tee heistä valehtelijoita.
Kumpi uskottavampi kansäinvälinen lehdistö vai nettihörhö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi uskottavampi kansäinvälinen lehdistö vai nettihörhö.
Mikä kansainväinen lehdistö?
Kaikki lehdet ja mediat ovat jonkun ideologisen tahoan ylläpitämiä ja kustantamia.
Suomenkin valtamedia on vasemmistolaisesti ajattelevien käsissä, koska kaikki toimittajat ovat saaneet oppinsa Tampereen yliopistossa.
Israelissa on sikäli hyvä tilanne, että siellä media on melko tasan kahden eri poliittisen kannan ohjauksessa. Mutta Suomessa siteerataan vain vasemmistolaisen median uutisia.
Parhaan käsityksen saa niiltä, jotka asuvat siellä ja näkevät käytännössä, mikä on tilanne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi uskottavampi kansäinvälinen lehdistö vai nettihörhö.
Kansainvälinen lehdistökö ei toimi väärin tai tee virheitä?
Niidenkin viestittämät ”totuudet” lähteineen asioista vaihtelee.
Israelkaan ei toimi virheettömästi, mutta kumpi on luotettavempi lähde: demokraattinen valtio Israel vai juutalaisten tuhoamiseen tähtäävä, eli kansanmurhahimoinen terroristijärjestö Hamas? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansainvälinen lehdistökö ei toimi väärin tai tee virheitä?
Niidenkin viestittämät ”totuudet” lähteineen asioista vaihtelee.
Israelkaan ei toimi virheettömästi, mutta kumpi on luotettavempi lähde: demokraattinen valtio Israel vai juutalaisten tuhoamiseen tähtäävä, eli kansanmurhahimoinen terroristijärjestö Hamas?Eipä ole demokraattinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä kansainväinen lehdistö?
Kaikki lehdet ja mediat ovat jonkun ideologisen tahoan ylläpitämiä ja kustantamia.
Suomenkin valtamedia on vasemmistolaisesti ajattelevien käsissä, koska kaikki toimittajat ovat saaneet oppinsa Tampereen yliopistossa.
Israelissa on sikäli hyvä tilanne, että siellä media on melko tasan kahden eri poliittisen kannan ohjauksessa. Mutta Suomessa siteerataan vain vasemmistolaisen median uutisia.
Parhaan käsityksen saa niiltä, jotka asuvat siellä ja näkevät käytännössä, mikä on tilanne."Kaikki lehdet ja mediat ovat jonkun ideologisen tahoan ylläpitämiä ja kustantamia."
Eivät ole. Esimeriksi MTV3 on mainosrahotteinen eikä edusta mitään ideologiaa.
Yleisradio taas on valtion kustantama. Näkisin, että se on kuitenkin aika riippumaton eikä myötäile hallituksen kantoja välttämättä.
"Mutta Suomessa siteerataan vain vasemmistolaisen median uutisia."
Minä kyllä siteeraan myös oikeistolais-medioita, jos huvittaa.
Mutta miksi sinä siteeraat vain vasemmistolaista mediaa? Vai oliko tuo joku "en minä mutta kaikki muut" - heitto?
"Parhaan käsityksen saa niiltä, jotka asuvat siellä ja näkevät käytännössä, mikä on tilanne."
Aika harvalla on kontaktia Gazassa. Näkisin, että luotettavimman tiedon saat Punaisen Ristin ja Pelastakaa Lapset ja muilta riippumattomilta järjestöiltä, joilla on toimintaa alueella.
”Anonyymi” 2025-09-08 07:55:40 kysyy: ”Miksi laita-kristityillä on pakkomielle valehdella mediasta?”
Siksi, että he ovat omaksuneet äärioikeiston ajattelun. Kaikki mikä ei tue tai kannata äärioikeistoa ovat heidän mielestään valehtelijoita.
Joku kyseli: ”Mikä kansainväinen lehdistö? Kaikki lehdet ja mediat ovat jonkun ideologisen tahoan ylläpitämiä ja kustantamia.”
Ilmeisesti et edes tiedä, mistä keskustellaan?
Jos sinulla on noin vääristynyt kuva, niin johtuuko se siitä, että luet vain tietyn ideologian mediaa, missä vahvistetaan tuota kummalista käsitystä?
”Suomenkin valtamedia on vasemmistolaisesti ajattelevien käsissä, koska kaikki toimittajat ovat saaneet oppinsa Tampereen yliopistossa.”
:D Toimittajia on jo vuosikymmeniä valmistunut niin ammattikorkeakouluista kuin useista yliopistoista. Lisäksi monet aloittavat ensin avustavina, siten opiskelevat eri tutkinnoista osia, ja näin etenevät urallaan.
Maailmalla on lukuisia yliopistoja, joissa näitä voi opiskella.
”Anonyymi” 2025-09-07 21:28:58 tuumaa: ”On helppoa piiloutua uskonnollisen erityisaseman taakse ja selittää kaikki kritiikki “vihalla”. Se vie huomion pois todellisesta asiasta: valtiollinen valta kantaa vastuunsa, eikä yksikään kansa tai hallitus saa vapautusta ihmisoikeuksien ja kansainvälisen oikeuden velvoitteista vedoten jumalalliseen valintaan.”
Täsmälleen näin. Ikävä kyllä tuo uskonnon ja poliittisen ideologian liitto näyttää vahvalta joidenkin uskovien kohdalla.
Ei edelleenkään ole tullut vastausta kysymykseen: mistä sitten pitäisi lukea uutisia, jotka olisivat mahdollisimman riippumattomia?- Anonyymi
Olipa taas tyypillinen omahyväisen ihmisen vastaus:
"Ilmeisesti et edes tiedä, mistä keskustellaan?"
Nyt keskusteltiin "median pakkomielteestä valehdella Israelista."
Erään tutkimuksen mukaan 70 % toimittajista on vasemmistolaisesti orientoituneita. Äärioikeistolaisia ei tuossa tutkimuksessa havaittu, joten mitähän sinä höpiset?
Vasemmistolaisuus juontaa juurensa Neuvostoliiton aikaisiin kannanottoihin, ja se tuki ja rahoitti yksipuolisesti arabimaita.
Muistan 70-luvulta, kun kaikki kynnellekykenevät vasemmistolaiset kuorossa ylistivät Kuuban sosialismia ja vaativat Suomeen samalaista "paratiisia".
Nyt nuo kulttuurieliittiin kuuluvat häpeävät silloisisa toimiaan, mutta nyt on uudeksi vihan kohteeksi otettu Israel, koska se on liitossa USA:n kanssa.
Vasemmistolla täytyy aina olla jokin vihollinen. Muuten se ideologia ei elä.
- Anonyymi
Jerusalemissa ollut juuri terrori-isku bussiin 5 kuullut ja 16 loukkaantunut. Hamas ylistää tekijöitä.
- Anonyymi
Juutalaisten tappaminen kuuluu Hamasin agendaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juutalaisten tappaminen kuuluu Hamasin agendaan.
Mutta kukaan ei esitä surunvalitteluita. Ei edes Valtonen.
- Anonyymi
Bussissa oli kyydissä ainakin kaksi aseistautunutta, mistä toinen myös sotilas. Nämä vastasivat tuleen.
Israelin oman logiikan mukaan bussi oli siis laillinen kohde - ja Israel itse on vastuussa uhreista, koska se kuljetti sotilasta käyttäen siviilejä kilpinään.
Kansainvälinen oikeus olisi eri mieltä, mutta eipä Israel sitä noudata itsekään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bussissa oli kyydissä ainakin kaksi aseistautunutta, mistä toinen myös sotilas. Nämä vastasivat tuleen.
Israelin oman logiikan mukaan bussi oli siis laillinen kohde - ja Israel itse on vastuussa uhreista, koska se kuljetti sotilasta käyttäen siviilejä kilpinään.
Kansainvälinen oikeus olisi eri mieltä, mutta eipä Israel sitä noudata itsekään...Sotilas ei ollut taistelutantereella vaan siviilielämässä eivätkä siviilit olleet ihmiskilpiä sillä sotilas itse oli se ihmiskilpi joka suojasi siviileitä.
- Anonyymi
Miksi kaikki Israelia arvosteleva on heti antisemitismiä? Sen olen elämäni aikana todennut. Ei ne taivaan enkeleitä ole. Ja Israelin tukeminen ei ole oikotie taivaaseen. Jeesus ei puhunut tästä taikaovesta mitään,vaan haukkui aikansa juutalaisuutta harjoittaneet teeskentelijöiksi.
- Anonyymi
Missä siinä on vihaa, jos kertoo Hamasin terroristihyökkäyksestä?
Tuntuu usein siltä, että se raivo on noissa vasemmistolaisissa aktivisteissa jotka huutavat: "From the river to the see."!
Se panee asumaan teltoissa Yliopiston edessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä siinä on vihaa, jos kertoo Hamasin terroristihyökkäyksestä?
Tuntuu usein siltä, että se raivo on noissa vasemmistolaisissa aktivisteissa jotka huutavat: "From the river to the see."!
Se panee asumaan teltoissa Yliopiston edessä.Kaikki Israelin toiminnan arvostelu ei ole tietenkään antisemitismia.
Israelia jatkuvasti terrorisoivat tahot suututtavat ja Israeliin kohdistuvat kaksoisstandardit, Israelin tilanteen ymmärtämättömyys, uutisoinnin lähteiden käyttö jne, mutta Israel-mielenosoitukset ovat silti rauhanomaisia, toisin Palestiina-mielenosoitukset ja juutalaisvihaa ilmentävät hyökkäykset maailmalla- jopa holokaustin uhrien muistokohteita on tärvelty, syrjitty juutalaisia, käyty heidän kimppuunsa pahoinpidellen, murhattu myös, vaikka eivät ole mitenkään päättävissä asemissa liittyen sotatoimiin Gazassa. Sekin Yhdysvalloissa murhattu pariskunta oli juuri keskustelemassa paremmasta avun saannista Gazaan. Helsingissäkin Israel-mielenosoittajiin on käyty käsiksi, revitty tavaraa käsistä, syljetty päälle. Israelin Suomen-suurlähetystöä kohtaan on hyökätty monet kerrat Palestiina-mielenosoitusten yhteydessä, eikä suurlähettiläs ole päässyt paikan päälle kaikkiin tapahtumiin turvallisuussyistä. Palestiinalaisia ja heidän tukijoitaan kohtaan ei hyökätä samalla tavalla pitkin maailmaa. Miksi niin.
- Anonyymi
Ei kai toi Israel propaganda juuri erotu muusta sisällöstä, kun kaikki on joko ala-arvoista propagandaa tai joutavaa huuhaa roskaa.
- Anonyymi
Ainut outo asiat miten uskovat ihmiset viitsii juputtaa noista asioista, kinastella ja valehdella kun usko ei ole sitä, vaan Hengen Hengen täyteyttä.
Paholaisen työtä on täyttää usko juputuksilla joista kukaan ei tiedä mikä on totta ja mikä ei.- Anonyymi
Kyllä minä ainakin tiedän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minä ainakin tiedän.
Olikohan mummonmuorikin 70- ja 80-luvulla laulamassa ylistyslauluja Kuuballe?
Nyt he puolustavat terroristeja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olikohan mummonmuorikin 70- ja 80-luvulla laulamassa ylistyslauluja Kuuballe?
Nyt he puolustavat terroristeja.Miksi käyt taas henkilöön kiinni?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi käyt taas henkilöön kiinni?
Onko laulaminen kiinnikäymistä?
Laita korvat tukkoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko laulaminen kiinnikäymistä?
Laita korvat tukkoon.Ei vaan tuo kommentti on kiinnikäymistä: "Olikohan mummonmuorikin 70- ja 80-luvulla laulamassa ylistyslauluja Kuuballe?"
- Anonyymi
Ei ole uskovan touhua väitellä tappamisesta.
Ei tosiaankaan.- Anonyymi
Mutta tuossahan puhuttiin LAULAMISESTA!
- Anonyymi
Poliittinen media.
- Anonyymi
Sitä juuri, voisi rehellisesti sanoa olevansa sitä.
- Anonyymi
Siitä väitellään miten media kertoo tappamisesta.
Eikö se ole median asia miten toimensa hoitaa.- Anonyymi
Median syyttäminen on yleinen ääri-liikkeiden pyörittelemä teema. Tarkoitus on viedä medialta uskottavuutta, jotta youtube, Tiktok, X ja muuhun kanavaan työnnetty salaliittoteoria, valtioiden propaganda, Trumpin höpötykset ja kaikki muu roska tulisi jotenkin uskottavammaksi. Ensin pitää tietenkin kyseenalaistaa varsinaiset paremmat tietolähteet.
Mediaa voi arvostella, mutta yleinen kaikkeen mediaan kohdistuva kritiikki, on yleensä nimen omaan totuuden pakoilua. Anonyymi kirjoitti:
Median syyttäminen on yleinen ääri-liikkeiden pyörittelemä teema. Tarkoitus on viedä medialta uskottavuutta, jotta youtube, Tiktok, X ja muuhun kanavaan työnnetty salaliittoteoria, valtioiden propaganda, Trumpin höpötykset ja kaikki muu roska tulisi jotenkin uskottavammaksi. Ensin pitää tietenkin kyseenalaistaa varsinaiset paremmat tietolähteet.
Mediaa voi arvostella, mutta yleinen kaikkeen mediaan kohdistuva kritiikki, on yleensä nimen omaan totuuden pakoilua."Median syyttäminen on yleinen ääri-liikkeiden pyörittelemä teema. Tarkoitus on viedä medialta uskottavuutta, jotta youtube, Tiktok, X ja muuhun kanavaan työnnetty salaliittoteoria, valtioiden propaganda, Trumpin höpötykset ja kaikki muu roska tulisi jotenkin uskottavammaksi."
Tuossa oli hyvä tiivistys!
Tämä mediajahti on hiipinyt myös joidenkin uskovien maailmaan, ilman että ovat sitä yhtään sen tarkemmin miettineet.- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
"Median syyttäminen on yleinen ääri-liikkeiden pyörittelemä teema. Tarkoitus on viedä medialta uskottavuutta, jotta youtube, Tiktok, X ja muuhun kanavaan työnnetty salaliittoteoria, valtioiden propaganda, Trumpin höpötykset ja kaikki muu roska tulisi jotenkin uskottavammaksi."
Tuossa oli hyvä tiivistys!
Tämä mediajahti on hiipinyt myös joidenkin uskovien maailmaan, ilman että ovat sitä yhtään sen tarkemmin miettineet.Diktaattorit eivät hyväksy sitä, että heidän toimintaansa arvostellaan.
Media on länsimaissa ottanut sellaisen roolin, että se olisi jokin puolueeton ja kaikkitietävä toimija, mutta ainakin Suomessa media on pyrkinyt muokkamaan yleistä mielipidettä lähinnä vihervasemmistolaiselle ja Israel-vastaiselle kannalle.
Suomen media ei enää kerro vain uutisia vaan tiedoittaa vain sellaisita asioista, jotka sopivat sen agendaan.
Onko jokin Suomen päämedioista kertonut jotain hyvää Israelista?
Ne, jotka pyrkivät estämään sen, että mediaa saa arvostella, osoittavat vain oman asenteellisuutensa saman ideologian puolesta, jota kieroutunut media esittää. - Anonyymi
Tuo on totta että länsimedia ei tue Hamasin antautumista ja terroristien tuomiolle saattamista, mikä olisi lyhin tie rauhaan ja hyvinvointiin Gazassa.
Mutta miksi ei näin vaan länsimedia tällä kertaa, itseasiassa ensimmäistä kertaa historiassaan, tukee terroristeja. Itse näen kaksi syytä ...
1) Länsimedia toteuttaa Raamatun profetioita missä tuodaan esiin että tämä maailma vihaa Israelia ja juutalaisia.
2) Islam painostaa nyt kulissien takana länttä intifadalla eli tappavalla kansannousulla varsinkin Espanjassa, Ranskassa, Saksassa je Englannissa ja myös muissa maissa jos länsi alkaisi tästä sodasta tiedottaa puolueettomasti sensijaan että uutisoi vain terroristien propagandaa. Tämän kansannousun pelko on tosiaan aiheellinen sillä muutama miljoona valmiina tappamaan olevaa muslimia panisi lännen polvilleen ja Putin korjaisi sadon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on totta että länsimedia ei tue Hamasin antautumista ja terroristien tuomiolle saattamista, mikä olisi lyhin tie rauhaan ja hyvinvointiin Gazassa.
Mutta miksi ei näin vaan länsimedia tällä kertaa, itseasiassa ensimmäistä kertaa historiassaan, tukee terroristeja. Itse näen kaksi syytä ...
1) Länsimedia toteuttaa Raamatun profetioita missä tuodaan esiin että tämä maailma vihaa Israelia ja juutalaisia.
2) Islam painostaa nyt kulissien takana länttä intifadalla eli tappavalla kansannousulla varsinkin Espanjassa, Ranskassa, Saksassa je Englannissa ja myös muissa maissa jos länsi alkaisi tästä sodasta tiedottaa puolueettomasti sensijaan että uutisoi vain terroristien propagandaa. Tämän kansannousun pelko on tosiaan aiheellinen sillä muutama miljoona valmiina tappamaan olevaa muslimia panisi lännen polvilleen ja Putin korjaisi sadon.Rikkaat arabimaat ovat "lahjoittaneet" miljardeja dollareita eri länsimaiden instituutiohin, ja nämä kiitollisuudenvelassaan NUOLEVAT muslimeita, eivätkä arvostele niitä.
USA:ssakin monet yliopistot ovat saaneet valtavia lahjoituksia mm Qatarilta, ja siksi niissä on voimakas Israel-vastaisuus Trump on yrittänyt hillitä niiden vaikutusta, mutta aina "raha puhuu" voimakkaammin kuin järki.
Samaa periaatettahan käytti Neuvostoliitto meidän surkesiin kommunistisiin medioihimme.
"Ei mitään uutta auringon alla.", mutta jostain syystä meidän "kulttuurieliittimme" ei sitä tajua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikkaat arabimaat ovat "lahjoittaneet" miljardeja dollareita eri länsimaiden instituutiohin, ja nämä kiitollisuudenvelassaan NUOLEVAT muslimeita, eivätkä arvostele niitä.
USA:ssakin monet yliopistot ovat saaneet valtavia lahjoituksia mm Qatarilta, ja siksi niissä on voimakas Israel-vastaisuus Trump on yrittänyt hillitä niiden vaikutusta, mutta aina "raha puhuu" voimakkaammin kuin järki.
Samaa periaatettahan käytti Neuvostoliitto meidän surkesiin kommunistisiin medioihimme.
"Ei mitään uutta auringon alla.", mutta jostain syystä meidän "kulttuurieliittimme" ei sitä tajua.On varmaankin totta että satoja miljardeja muslimit käyttää tuen ostamiseen yliopistoissa ym. mediataloissa kun joku biljoona dollaria heille ei ole raha eikä mikään.
- Anonyymi
Kuka tahansa tajuaa jos riippumaton lehdistö valehtelee.
Jos niin olisi se olisi seuraavan MOT ohjelman aihe.Kyllä jos virheellistä tietoa on tullutkin, se oikaistaan mahdollisimman pian.
Näin eivät tee ne, jotka eniten sitä väärää tietoa levittää.- Anonyymi
Mummomuori2 kirjoitti:
Kyllä jos virheellistä tietoa on tullutkin, se oikaistaan mahdollisimman pian.
Näin eivät tee ne, jotka eniten sitä väärää tietoa levittää.Siinä oli kyllä VUODEN paras vitsi:
"Kyllä jos virheellistä tietoa on tullutkin, se oikaistaan mahdollisimman pian"
Koskahan mummonmuori itse oikeiasee ne valheet, joita hän on levittänyt täällä? - Anonyymi
"Kuka tahansa tajuaa jos riippumaton lehdistö valehtelee."
Tämä selittää sen suuren vaisuuden ja välinpitämättömyyden suuren yleisön keskuudessa vaikka länsimedia tukee terrorismia voimalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä oli kyllä VUODEN paras vitsi:
"Kyllä jos virheellistä tietoa on tullutkin, se oikaistaan mahdollisimman pian"
Koskahan mummonmuori itse oikeiasee ne valheet, joita hän on levittänyt täällä?Mummomuori on täysin oikeasssa.
"Koskahan mummonmuori itse oikeiasee ne valheet, joita hän on levittänyt täällä?"
Tarkoitit varmaan mielipiteet? Ei mielipiteitä tarvitse oikaista, vaikka ne eroavat omistasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mummomuori on täysin oikeasssa.
"Koskahan mummonmuori itse oikeiasee ne valheet, joita hän on levittänyt täällä?"
Tarkoitit varmaan mielipiteet? Ei mielipiteitä tarvitse oikaista, vaikka ne eroavat omistasi.Ei tarkoittanut, vaan virheellisiä, outoja väitteitä, kuten vaikka että herätysliikkeiden parissa ja vapaissa suunnissa olisi muka ajattelua, että ihminen ei kykenisi hyvän tekemiseen ennen uskoontuloa. Kun sellaista ei tosiasiassa esiinny, vaan kyseessä oli vain hengellinen hyväntekeminen, niin kyse ei ole mielipiteestä, vaan paikkaansa pitämättömästä väittämästä. Mummomuorin väite oli outo, sillä kyllähän me kaikki voimme helposti todeta, että monenlaiset ihmiset pystyvät tekemään moraalisessa mielessä hyviä tekoja, eivätkä väittämänsä ihmiset niin oudolla tavalla poikkea muista, etteivät sitä näkisi ja ymmärtäisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mummomuori on täysin oikeasssa.
"Koskahan mummonmuori itse oikeiasee ne valheet, joita hän on levittänyt täällä?"
Tarkoitit varmaan mielipiteet? Ei mielipiteitä tarvitse oikaista, vaikka ne eroavat omistasi.Yritä perustella, että olisi oikeassa..?
Yleen vasta tulisikin kansalaisten voida luottaa, mutta sielläkin toimitaan väärin.
Vasta tuotiin jälleen esiin senkin toimintaa: ei suostunut oikomaan selviä virheellisiä väitteitään, vaan valitsi jatkaa valheellisen tiedon levitystä asiasta, että olisi muka sanottu jotain mitä ei oikeasti oltu sanallisesti sanottu ja tarkoitettu, vaan puheessa oli päinvastoin vieläpä etukäteen torjuttu toimittajan tulkinta. Ei valittu välittää oikeaa tietoa, jonka pohjalta antaa lukijan tehdä omat johtopäätelmänsä, vaan jätettiin selkeät vääristelyt toisen sanomisista tiedotettavaksi lukijalle. Tällaiset virheet tulisi korjata, joissa kyse ei voi objektiivisesti olla vain erilaisesta tulkinnasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritä perustella, että olisi oikeassa..?
Yleen vasta tulisikin kansalaisten voida luottaa, mutta sielläkin toimitaan väärin.
Vasta tuotiin jälleen esiin senkin toimintaa: ei suostunut oikomaan selviä virheellisiä väitteitään, vaan valitsi jatkaa valheellisen tiedon levitystä asiasta, että olisi muka sanottu jotain mitä ei oikeasti oltu sanallisesti sanottu ja tarkoitettu, vaan puheessa oli päinvastoin vieläpä etukäteen torjuttu toimittajan tulkinta. Ei valittu välittää oikeaa tietoa, jonka pohjalta antaa lukijan tehdä omat johtopäätelmänsä, vaan jätettiin selkeät vääristelyt toisen sanomisista tiedotettavaksi lukijalle. Tällaiset virheet tulisi korjata, joissa kyse ei voi objektiivisesti olla vain erilaisesta tulkinnasta.Tulee mieleen Räsäsestä oikeuteen viedyt väitteet. Väitettiin kovasti sanoneen jotain mitä ei ollut tarkalleen sanonut ja kaikki oikeuden tuomarit (6) totesivat, ettei väitettyjä sanomisia löydy, eikä sanomisia voinut objektiivisesti tulkita niin, että vetää niistä niin laajoja tulkintoja asianosaisen vahingoksi. Miltä tuntuukaan, kun levitellään sellaisia valheellisia väitteitä sanomisista, jotka totta ollessaan voisivat olla laittomia..
Niissä oli mukana toimittajien omaa vääristelyä kuin myös pelkkää tiedottamista syyttäjän esittämistä asioista. Vuosikausia oikeudessa joidenkin ”tulkintojen” pohjalta, ei omien sanomisten ja niillä tarkoittamiensa asioiden vuoksi, jotka ovat toisille ihan helposti oikein ymmärrettävissä ja joiden pohjalta ei onnistu syyttää oikeudessa lain rikkomisesta.
- Anonyymi
Agendajournalismia ohjaa ideologia. Huomaa että sen lauluja laulat kenen leipää syöt. Rahoituksen jäljet johtaa sylttytehtaalle.
- Anonyymi
Israel on natsivaltio joka tappaa naisia ja lapsia.
- Anonyymi
Tämä propaganda kaikuu kuuroille korville sillä Suomen rehellinen kansa ei usko tähän tippaakaan.
- Anonyymi
Tuotahan ne natsit hokevat!Sillä on hyvä puolustaa terrorismia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuotahan ne natsit hokevat!Sillä on hyvä puolustaa terrorismia.
Ja natsit olivat sionistijuutalaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja natsit olivat sionistijuutalaisia.
Ja holokausti sana on juutalaisuudesta, tarkoittaa kokoaan poltettu uhrilahjaa juutalaisten Baal-jumalalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja natsit olivat sionistijuutalaisia.
Onkohan tuolla tyypillä kaikki kotona?
"Ja natsit olivat sionistijuutalaisia."???
Varmaan Stalinkin oli kokoomuslainen?
- Anonyymi
Aina kun Yle on ollut vasemmiston hallinnassa se on alkanut syöttämään omaa agendaansa niin kuin Repo-radio aikoinaan. Eikö heidän kalloon käy, että journalistin tulee jakaa vain tietoa eikä tyrkyttää omaa aatettaan.
- Anonyymi
Nykyinen Yle ei ole vasemmiston hallinnassa, joten mikä on pointtisi Ylen nykytilanteesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyinen Yle ei ole vasemmiston hallinnassa, joten mikä on pointtisi Ylen nykytilanteesta?
Ongelmaksi länsimedialle muodostuu se että lähes KAIKKI toimittajat ovat saaneet ja heidän on ehdolistettu vasemmistolaisiin asenteisiin.
- Anonyymi
Israelin toiminta täyttää kaikki kansanmurhan tunnusmerkit kuten YK ja avustusjärjestöt ovat todenneet. Ihan sama mitä täällä posmotetaan
- Anonyymi
Totta. Mutta otan tähän tekniikkavarauksen - me saatamme elää myös kuplan sisällä, ja emme todellisuudessa edes tiedä, että mitä tämän kuplan ulkopuolella tapahtuu oikeasti.
Minulla on erittäin hyvä syy epäillä näin.
Tästä syystä ehdotan, että kenenkään ei nyt kannata menettää hermojaan tai vaipua epätoivoon näytöksistä, joita mahdollisesti meille vain näytellään.
Oli maailma, jossa oli vielä todellisuus ja käsite 'false flag', mutta on täysin mahdollista, että nyt on vain tuo jälkimmäinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta. Mutta otan tähän tekniikkavarauksen - me saatamme elää myös kuplan sisällä, ja emme todellisuudessa edes tiedä, että mitä tämän kuplan ulkopuolella tapahtuu oikeasti.
Minulla on erittäin hyvä syy epäillä näin.
Tästä syystä ehdotan, että kenenkään ei nyt kannata menettää hermojaan tai vaipua epätoivoon näytöksistä, joita mahdollisesti meille vain näytellään.
Oli maailma, jossa oli vielä todellisuus ja käsite 'false flag', mutta on täysin mahdollista, että nyt on vain tuo jälkimmäinen.Uskokaa nyt vain, että kaikella on tarkoituksensa.
- Anonyymi
Israelia on aina kohdeltu eri tavalla kuin muita valtioita. Aikaisemmin on aina terroristijärjestöt saaneet huutia jos ovat ryhtyneet itsenäisiä valtioita terrorisoimaan. Nyt kun Israel valtiona on useammankin terroristijärjestön kohteena Israel syyllistetään. Jos Israelin syyllistämiseksi ei säännöt täyty heti aletaan muuttamaan sääntöjä niinkuin nyt kansanmurhan kohdalla on tehty.
Täytyy huomioida se, ettei Israel taistele mitään kansoja vastaan vaan terroristijärjestöä vastaan joksikin Hamaskin luetaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israelia on aina kohdeltu eri tavalla kuin muita valtioita. Aikaisemmin on aina terroristijärjestöt saaneet huutia jos ovat ryhtyneet itsenäisiä valtioita terrorisoimaan. Nyt kun Israel valtiona on useammankin terroristijärjestön kohteena Israel syyllistetään. Jos Israelin syyllistämiseksi ei säännöt täyty heti aletaan muuttamaan sääntöjä niinkuin nyt kansanmurhan kohdalla on tehty.
Täytyy huomioida se, ettei Israel taistele mitään kansoja vastaan vaan terroristijärjestöä vastaan joksikin Hamaskin luetaan.ISISstä ym vastaan hyökättiin tarkoituksena nujertaa terroristit, mutta Israelin kohdalla terrorismin torjuntaa nyt syyllistetään.
- Anonyymi
Kyllä sotoimia on aina kritisoitu, kuten Vietnamissa napalmin pudottamista.
Sekä Venäjän suorittamia raiskauksia ja ryöstelyjä.
Vain sotahullut yhtyy sotarikoksiin.- Anonyymi
Kukaan ei pannut vastaan silloin kun liittouma sodan loppupuolella hyökkäsi Saksaan tuhotakseen natsit. Siinä rytäkässä kuoli satojatuhansia siviilejä eikä pahemmin kukaan ole valitellut tai syyttänyt liittoumaa kansanmurhasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei pannut vastaan silloin kun liittouma sodan loppupuolella hyökkäsi Saksaan tuhotakseen natsit. Siinä rytäkässä kuoli satojatuhansia siviilejä eikä pahemmin kukaan ole valitellut tai syyttänyt liittoumaa kansanmurhasta.
Ainakin Hampuri, Berliini ja Dresden tuhottiin kokonaan ja lähes miljoona siviiliä kuoli. Ei paljon puhuttu kansanmurhasta,.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin Hampuri, Berliini ja Dresden tuhottiin kokonaan ja lähes miljoona siviiliä kuoli. Ei paljon puhuttu kansanmurhasta,.
Totta, mutta nythän on niin, että terroristeja pitää SUOJELLA eikä tappaa.
”Anonyymi” 2025-09-13 18:10:56 kirjoitti :
”Aina kun Yle on ollut vasemmiston hallinnassa se on alkanut syöttämään omaa agendaansa niin kuin Repo-radio aikoinaan.”
Jo vuosia Ylellä on ollut oikeistohallinto, eli kokoomus ja lisäksi nyt PS:set. heistä vissiin on tullut ”vasemmistoa” :D
”Eikö heidän kalloon käy, että journalistin tulee jakaa vain tietoa eikä tyrkyttää omaa aatettaan.”
Kun lukuisia kertoja on kysytty, mitä medioita sitten pitäisi seurata, niin joko vaietaan täysin tai tarjotaan todellakin jotain vahvasti poliittisesti värittynyttä mediaa.
Ymmärrä kyllä kun sitä omaa ideologiaa tuottavaa mediaa lukee, vääristyy käsitys täysin siitä, mikä on puolueetonta ja mikä ei.- Anonyymi
Et seuraa muuta kuin punavihreää valtamediaa.
- Anonyymi
mummonmuori: "Kun lukuisia kertoja on kysytty, mitä medioita sitten pitäisi seurata"
Hänelle sopivaa luettavaa on Aku Ankka. Mutta onkohan siinäkin Trumppia tukevaa ainesta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mummonmuori: "Kun lukuisia kertoja on kysytty, mitä medioita sitten pitäisi seurata"
Hänelle sopivaa luettavaa on Aku Ankka. Mutta onkohan siinäkin Trumppia tukevaa ainesta?Hellari tasa vauhdissa
Anonyymi kirjoitti:
Et seuraa muuta kuin punavihreää valtamediaa.
Mitä medioita sitten pitäisi seurata?
- Anonyymi
Saksa ei ollut mikään piskuinen terrorijärjestö ja sota ratkesi siihen kun sen pelottavia aseita tekevä sotateollisuus pommitettiin hajalle.
Niin säästettiin ihmishenkiä.
Nyt tehdään pelkästään kansanmurhaa.- Anonyymi
Terroristijärjestö Hamas EI OLE mikään kansa!
- Anonyymi
Asiaa!
- Anonyymi
Hyvää tietoa.
Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1294313Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja393268Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12433KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2081485Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v211207Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2111109Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581069- 681044
Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka22948En elä täällä vaan oikeassa elämässä
Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott127812