Sen, mitä tämän palstan juttuja olen vilkaissut, niin aihe näyttää olevan täysin vieras. Toki polttomoottoriaikakaudesta on jo sen verran aikaa, että asia on jo päässyt monilta unohtumaan ja jonneille koko polttomoottori on ajatuksena vieras.
Polttomoottorin hyötysuhden normaaliajossa on 20 - 25%. Se tarkoittaa, että suurimman osan ajoajasta polttomoottorin kuluttamasta energiasta 75-80% menee suoraan harakoille.
Sähkömoottorin hyötysuhde on 95% tai ylikin mikä tarkoittaa, että sen energiahukka on vain kuudestoistaosa tai vähemmän polttomoottorin häviöistä.
Numerot eivät valehtele. Polttiksella ajaminen oli yhtä energiantuhlausta. Onneksi niistä päästiin.
Polttomoottoriauton ajohäviöt
6
111
Vastaukset
- Anonyymi
Mutku kunnon auto pärisee.
- Anonyymi
Kylmemmillä keleillä lämmitystarve parantaa hyötysuhdetta . Polttomoottorin hyötysuhde on jonkin verran parempi kuin sinun prosentit.
- Anonyymi
Entä kesäkelillä? Ilmastointi päällä auto käyttää enemmän polttoainetta.
Pakkasella käynnistetyn polttomoottorin hyötysuhde on luokkaa 10% ensimmäisen 10 minuutin ajan.
- Anonyymi
Kun puhutaan pelkistä ajohäviöistä ovat ne sähköautolla suuremman. Moottorin hyötysuhde on eri asia. Sähköauton painon takia on jo vierintävastus paljon suurempi ja samat voimasiirron häviöt ne on sähköautossakin.
- Anonyymi
Ei nyt ihan noinkaan.
Sähköautossa käytetään yleisesti 3 bar tai yli renkaanpaineita joka kompensoi painosta tulevaa vierintävastusta. Toisaalta sähköauton ja polttiksen painoero ei ole kovin suuri.
Sähköautossa ei ole monimutkaista vaihteistoa jolloin voimansiirron häviöt ovat pienemmät.
Hyötysuhteensa ja saastuttavuutensa valossa polttomoottori on aivan idiootti laite.
Ostat 10 litraa bensaa ja heität 8 litraa hukkaan... Tehdäänkö missään muussa asiassa noin?
- Anonyymi
Sähkö vai hiiligrilli
Sähkö vai puukiuas
Sähkö vai kaukolämpö
Sähkö vai juuri niin
Tiedät kyllä miksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744016- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382769- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141061