Uudet autot ovat varustettu monenlaisilla turvallisuutta parantavilla ja kulutusta pienentävillä ominaisuuksilla, silti suurin osa ei käytä niitä tai kytkee ne pois päältä. Lähes jokaisessa uudessa autossa on handfree, kuitenkin puhelinta ei vaivauduta kytkemään siihen vaan höpötetään luuri kädessä liikenteessä. ACC, line assistant ja moottorin auto start/stop kytketään pois päältä tai ei uskalleta käyttää. Ymmärrän toki, että näiden toiminnassa eri merkeillä on eroja, jotkut toimivat hyvinkin arvaamattomasti jos ei ymmärrä niiden rajoituksia ajokelin tai tien laadun suhteen. Myönnän itsekin kytkeväni start/stop pois päältä mikäli matelen ruuhkassa ja moottori sammuisi jatkuvasti, mutta normaalissa kaupunkiajossa liikennevalojen mukaan ei haittaa ollenkaan.
Nykyautojen varusteet
15
214
Vastaukset
- Anonyymi
nykyiset sähköauto kiihtyy niin nopeaan että jos joku siellä edell' ajelee start /stop päällä niin varmaan kolisee perään..
- Anonyymi
No, siinä ei ole paljon miettimistä, kuka on syyssä. Olet ilmeisesti ohjelmoittanut hätäjarrutuksen pois käytöstä?
- Anonyymi
no mikä pakko siihen puhelimeen on edes vastata ajaessa.. oli aika jolloin ei edes ollut muuta kuin lankapuhelimet ja hyvin pärjättiin..
- Anonyymi
Juu ja ennen pärjättiin lennättimellä kun ei ollut puhelimia, jihuu!!
- Anonyymi
Puhelin kytkeytyy bluetoothilla automaattisesti autoon kun kuski käynnistää auton. Ei siihen tarvitse mitään räplätä.
- Anonyymi
Ei olekaan pakko, mutta se tarvittaessa ja tilanteen salliessa sekin on mahdollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhelin kytkeytyy bluetoothilla automaattisesti autoon kun kuski käynnistää auton. Ei siihen tarvitse mitään räplätä.
Tarvii räplätä kerran .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu ja ennen pärjättiin lennättimellä kun ei ollut puhelimia, jihuu!!
voi sitä sähköttää vieläkin makuhuoneessa jos on tarve panna..
- Anonyymi
Golfissa on kätevä start/stop. Kamera seuraa edessä olevaa autoa ja kun se liikahtaa niin moottori käynnistyy sähkömottorilla hinavetoisesti. Siinä ei ole perinteistä starttia lainkaan.
Ei oikeastaan koskaan ehdi koskea kaasuun niin että moottori ei olisi jo käynnissä.
Näin se pitää tehdä.- Anonyymi
ei taida kauaa toimia..klonksvaakeneissa on muutenkin paljon ongelmia ..
- Anonyymi
Mun -15 mallin Pösössä on sama systeemi ilman kameraa . Jalka jarrulta ja moottori käy .
- Anonyymi
Mulla taitaa olla vähän samanlainen systeemi Cupran Formentorissa, olen jopa ajatellut että tajuaako se kameran avulla et valot muuttuivat vihreäksi kun se käynnistää hiukan etuajassa auton.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla taitaa olla vähän samanlainen systeemi Cupran Formentorissa, olen jopa ajatellut että tajuaako se kameran avulla et valot muuttuivat vihreäksi kun se käynnistää hiukan etuajassa auton.
Saman konsernin tuote kuin Golf. Cupra tod.näk. seuraa kameralla edessä olevaa autoa ja käynnistää moottorin kun se edessä oleva auto liikahtaa.
Helppo todentaa kun seuraat miten auto käyttäytyy kun olet ekana valoissa tai jonkun toisen takana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun -15 mallin Pösössä on sama systeemi ilman kameraa . Jalka jarrulta ja moottori käy .
Hmm. Golfissa ei tarvii seisoa jarrulla liikennevaloissa tai risteyksissä. Siinä on toiminto joka pitää auton paikallaan automatic.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei taida kauaa toimia..klonksvaakeneissa on muutenkin paljon ongelmia ..
Happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801