Venäjä iski Ukrainaan 800:lla Droonilla

Venäjä kiihdyttää iskujaan, Putin ei lopeta tätä sotaa. Rauhanneuvottelut ovat olleet vain silmänlumetta. Eikö olisi aika NATOn laittaa piste tälle Ukrainalaisten viattomien siviilien tappamiselle? Rautaa Venäjän rajalle ja muutama sata hävittäjää ilmaan.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e1564df6-d4a0-42c0-99de-b91510a46d10
22146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Venäjä teki sodan laajimman ilmaiskun Ukrainaan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Iskun seurauksena Ukrainan valtioneuvoston rakennuksen katto ja yläkerrokset vaurioituivat.
Venäjän presidentin Vladimir Putinin mukaan Ukrainan hallituksen kanssa ei ole mielekästä neuvotella, koska Ukrainan hallinto ei ole laillinen.

####

Äänestä

Zele on diktaattori.

Äänestä
  • Ja sinä olet Putinin trolli.

    Äänestä

  • Tarkoiti varmaan Puuttinin.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ja sinä olet Putinin trolli.

    Vielä v.tun tyhmä.

    Äänestä

Jos Suomi olisi tyytynyt 60:een hävittäjään, sillä olisi saatu jokaiselle potilaalle oma drone. Niillä on tehty valtavasti tuhoa puten armeijalle. Ei tykistö eikä muut ole saaneet niin paljon romuja aikaan aikaan tuolla Ukrainassa.

Äänestä
  • Sotilaalle. Ei potilaalle.

    Äänestä

  • Suomi tarvitsee miljoonia dronea jossa kranaatti mukana. Eikö armeijan untelot johtajat tätä ymmärrä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sotilaalle. Ei potilaalle.

    Se on samaa. Pitää olla kipeä, sotiakseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Suomi tarvitsee miljoonia dronea jossa kranaatti mukana. Eikö armeijan untelot johtajat tätä ymmärrä.

    Kyllä varmaan ovat ymmärtäneet, mutta kannattaako siitä huudella.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Se on samaa. Pitää olla kipeä, sotiakseen.

    Joo silloin kun on hyökkääjä.

    Äänestä

"Voimalla rauhaan"

Äänestä

Venäjä on saanut hyvän pöhinän päälle. Hyvä!!! Tätä on hyvä jatkaa tulevat vuodet.

Äänestä
  • Siviilejä tapetaan, lapsia ja wc-pyttyjä kaapataan kiihtyvään tahtiin. "Hienoa" venäjä.

    Äänestä

Kahdeksansataa droonia merkitsee Ronald Dumbin avointa halveksimista.

Äänestä

Eikös ne aseet jo loppuneet muutama vuosi sitten?

Äänestä

Niin just! Joukot kehiin, voisiko Suomi määrätä vaikka näin aluksi 100 000 sotilaan liikekanallepanon ja sijoitus Ukrainan Donetskiin, suoraan etulinjaan? Miksei tuplat enemmän!

Eiku..hei..sodassahan voi kuolla!?

Äänestä
  • Niin siinä voi käydä. Viimeksi suomalaisia sotilaita kuoli noin 96.000.

    Äänestä

Iskisi ydin aseilla loppuisi natzien pullistelu myös suomessa🤫

Äänestä

Sitä saa mitä tilaa. Venäjä varoitti länttä, ennen konfliktin alkamista. Sitä ei kuunneltu. Vielä puoil tuntia ennen alkua, Zelenskylle henk.koht. lähetettiin viesti, että vetää joukkonsa pois Donetskin alueelta, mutta Britannia kielsi vetämästä. Nyt Zele kieltäytyy rauhanneuvotteluista. Aikoinaan Suomestakin meni valtuuskunta sopimaan rauhasta Moskovaan, mutta se ei Zelenskylle näköjään sovi. Ei ego anna myöten, kun on sodan häviämässä. Eli sota jatkuu, koska länsi ei ole halukas aitoon rauhaan, kuten jo Minskin sopimuksen kanssa nähtiin.

Äänestä

Hahaa putini painaa haisemaan kaikki infrastruukin sotilas tukikohdat ,yle kertoo vain lasten tarhoista🤣

Äänestä

"eikö olisi aika NATOn laittaa piste " 😂😂 ??

natohan on täydessä sodassa ukrainaa vastaan sääntöjensä perusteella, ukraina tappanut puolan kansaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjä kiihdyttää iskujaan, Putin ei lopeta tätä sotaa. Rauhanneuvottelut ovat olleet vain silmänlumetta. Eikö olisi aika NATOn laittaa piste tälle Ukrainalaisten viattomien siviilien tappamiselle? Rautaa Venäjän rajalle ja muutama sata hävittäjää ilmaan.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e1564df6-d4a0-42c0-99de-b91510a46d10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu