kerrostalon kuumuus palasi helteiden myötä

Odotin jo syksyä siitäkin huolimatta että olsi tehnyt vielä mieli käydä uimassa. Hyvä puoli on että tulee kuulemma hyvä sienivuosi. Jos saat kyydin metsään. Paikasta riippuen sieniä pitäisi olla ja tulla. Mut sit niitä pirun hirvikärpäsiäkin. Olis hyvä lisä köyhän ruokavalioon.

Sain köyhäin avustusta ja sainki ruoka-muodosssa. Toivoin halpiskolaa sainkin coca-colaa mikä olikin miellyttävä yllätys kun siitä ei tarvinnut maksaa ja sopivasti jäätäkin oli pakkasessa monta lokerikkoa. Tulikin tarpeeseen tähän kuumuuteen tässä yksiössä kun parempaan ei köyhänä pääse.

No vaatteet pois ja köyhyyyspalstalle hyytävän kolan kanssa anteeksi coca-colan. Ja odotan kyytiä sienimetsään. Toivottavasti toteutuu. Saalistan lähinnä vaaleorakkaita ja kanttarelleja sekä lampaankääpiä. Tatteja suosisin mutta kun niin matosia aina. Ja mustatorvisienimaat ovat kaukana.

21

348

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis tarkotin että sienet olisivat hyvä lisä köyhän ruokavalioon ei hirvikärpäset.

    • Anonyymi

      Höpöhöpö. Se että kämppä muuttuu kuumaksi vaatii enemmän kuin nämä parit lämpöiset päivät. Eivät talojen rakenteet ime lämpöä vielä tässä ajassa.

      • Anonyymi

        Kesällä tarvittiin viikko hellettä ennenkuin kämpässä oli kuumaa todella.
        Ja kun helteet loppuivat niin kului yli viikko ennenekuin rakenteet jähtyivät.
        Monta viikkoa piti puhaltimia pyörittää että saa edes yöllä viileämpää ilmaa.


      • sisälämpömittari näyttää tällä hetkellä 26,6 astetta..


      • Anonyymi
        P.ervokki kirjoitti:

        sisälämpömittari näyttää tällä hetkellä 26,6 astetta..

        Säädä ilmastointilaite viileämmälle tai hörpi jäätävän kylmää punaista maitoa janoon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Säädä ilmastointilaite viileämmälle tai hörpi jäätävän kylmää punaista maitoa janoon.

        Ainoa ilmastointilaite täällä on partsin ovi. Nyt sieltä tulee viileetä. Onneksi. Jos avaan ulko-oven rappuun sieltä tulee helvetin kuumuus.


    • Anonyymi

      Rakenteet taloissa pysyvät lämpiminä ainakin vielä ensi viikon.
      Vanhojen kerrostalojen metrin paksut seinät jopa pidempään.
      Kylmää on vain niillä jotka muutenkin aina valittavat ja vinkuvat.

      • Täällä on paljon lasi-ikkunoita. Muutenkin lasipintaa paljon mutta taitaa sitä kivimassaakin olla riittävästi hiostavan kuumuuden takaamiseksi kesäisin ja pitkälle syksyyn.


    • Anonyymi

      Mulla hönkii ilmastointilaite, imasee kuumat ulos ikkunasta ja puhaltaa kylmää tilalle.
      Kesähelteillä aivan ehdoton kapine!

      • Ollapa täälläkin. Kesäisin kuumuus hönkii ulkoota partsin oven kautta..vielä syksyisinkin ulko-oven kautta rapusta. Helvettiä kolmena vuoden aikana. Nyt tulee viileetä ulkoota.


    • Anonyymi

      Ei hätää, sillä nyt on viimeinen kuuma päivä.

      • Toivotaan.


    • Anonyymi

      Minulla on mustikoita 22 litraa suunnilleen. Kävin itse keräämässä ja teen mustikkapiirakkaa niistä talven aikana.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä tiedosta, vatipää


      • Anonyymi

        Pihlajanmarjatkin ovat kohta kypsiä. Marjanpoimuri vaan pitkän kepin päähän niin saa
        melkoisen saaliin ihan yhdestä puusta ja sitten voi näyttää rastaille keskaria.


      • Kävin eilen metsässä kun sain kyydin metsään. Oli ihan tolkuttomasti sieniä. Ei enne nähty. Paljon tuttujakin lajikkeita muttei kanttarelleja tatteja eikä suppiksia. Joku oli käynyt jo poimimassa.

        No löysin jättimäisiä orakkaita niin hyvä että kotiiin jaksoin kantaa. sekä lampaankääpiä. Käytin rasvattomalla pannulla ja pakkaseen.. hyytävän kylmään..säilyy. Mustikoitakin näkyi olevan.

        Siskolta sain punaherukoita. käytän ne lidlin milbonan maustamattoman reikkalaisen jugurtin kera tänä iltanan teeveen ääressä mikäli sieltä tulee hyvä leffa. Jos ei.. onneksi on youtube ja klassikot.


    • Anonyymi

      Lähis kaupassa salessa myyvään mustaherukkaa, pualukkaa, mustikkaa jäisenä pakasteina.
      Niitä tulee puuron ja muun ruuan kanssa herkuteltua.
      Laitan niitä pusseja helteellä otsalle ja jalkoväliin sulamaan.

    • Anonyymi

      Maarua on kipristänyt ja kipristää nytkin. Jos olisi jotakin kunnollista proteiinia, mutta on vain höttöä ja sitäkään ei yhtään.
      Nyt ei ole helppoa, mutta pitää yrittää ja yrittää, että kipu jättää ja notkuvat lihapöydät ovat tulevaisuudessa mahdollista. Tai edes makunakit pekonilla. Joka sekin on nykyään aivan liian kallis annos.

      • eikös purkkipavuissa ja kick-herneisä ole protskua edukasta..? ja maustamattomassa jugurtissa ole protskua ja mahalle voimistavia aineita? valion jugurttimies kaukasukselta se parrakas kasarilla kuoli 165 vuotiaana.

        Silloin kun itsellä kipristää ..se povaa nauhakakkaa. alaputkistosta. Käyytän kyllä leseitä ja juureksia joten kuituu löytyy. lihaan on varaa jos on varaa. Kanaa yleensä.


    • Anonyymi00013

      Teitkö kanttarelleista muhennosta vai paistoitko pannulla? Jos vedessä ei ole sinilevää, siinä voi uida kesällä helpommin kuin talvella, milloin joutuu tekemään avannon uimiseksi.

    • Anonyymi00014

      Kohta ne kerrostaloakin korventavat helteet taas alkavat.
      Mutta viilentimet ja oskilloivat puhaltimet odottavat jo jonossa käyttöä.
      Kelpaa niillä löyhytellä varsinkin yöllä niin viilenee mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1453
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      239
      693
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      541
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe