Älkää hakeutuko vuokratyöntekijäksi!
Tämä ei ole katkeruutta työnantajaa kohtaan, vaan rehellinen varoitus ja suositus.
Työtehtävien järjettömyys:
Vuokratyöntekijänä saat lähes aina vastuullesi aivan kohtuuttomia tehtäviä. Päivän aikana tulee tehdä aina ”kahden työntekijän työt”.
Koulutus:
Koulutus annetaan pikaisesti työmaalla, jonkun aivan liian kiireisen ja kuormittuneen henkilön toimesta.
Miten sinua kohdellaan:
- Seuraavan päivän työt eivät ole automaatio, sinulle saatetaan vasta iltapäivällä kertoa, että huomiselle ei ole töitä tarjolla. Et ehdi enään hankkia korvaavaa työtä loppu päivän aikana.
- Sinusta puhutaan aliarvoisesti ”ostettu” tai muuten vaan vähätellään yleisessä keskustelussa. Kohtelu näkyy myös työmaalla fyysisin elein.
Varusteet:
Vuokrafirma jolle teet töitä on vastuussa varustamisestasi. Kun työmaalla on tilanne, että tarvitaan akuutisti esimerkiksi hengityssuojaimia niin sellaisen saaminen vuokrafirmasi kautta saattaa kestää päiviä tai jopa viikkoja.
Palkkakehitys:
Tämä ei ole omakohtainen kokemus, mutta olen kuullut pidempää alalta olelleilta, että palkkakehitys ei aina ole hyvä asia. Esimerkiksi jos sinun tes palkkaluokkasi nousee ryhmästä kaksi ryhmään kolme niin on todennäköistä, että sinun palkkaamisesi vähenee. Asiakasyritys saa toisen henkilön samaan tehtävään halvemalla.
Yhteydenpito:
Vuokrafirmaan yhteyden saaminen ei ole aina suoraa. Usein asiakasyrityksellä ja vuokrafirmalla ei ole myöskään keskenäistä kommunikaatiota. Kukaan ei tiedä milloin työt loppuvat.
Tyhjät lupaukset:
Esimerkiksi luvataan yhteydenottoa tai töitä, mutta ei pystytä vastaamaan lupauksiin.
Urakehitys:
Tällä uralla ei voi edetä. Tes palkkaluokkasi voi nousta noin 2€ useissa vuosissa yhteensä. Tämä tosin voi johtaa edellä mainitusti palkkausten vähenemiseen.
Yhteenveto:
Vuokratyö soveltuu esimerkiksi kesätyöksi tai sellaiselle henkilölle joka haluaa aina välillä tehdä työtä. Kuitenkin jos tarkoituksena on saada täydet tunnit viikossa ja jonkin asteinen mielenrauha siitä, että onko huomenna töitä niin tämä ei ole ammattisi.
Vuokratyönkijä
3
263
Vastaukset
- Anonyymi
Älä valehtele! Vuokrafirmasta saa parhaan liksan ja pitkät pestit JOS ON AHKERA!!! Muniin puhaltelijoille on sitten suojatyöt yms työkokeilut!!
- Anonyymi
Totta! Itse ollut 10 vuotta vuokrafirmojen kautta duunissa ja hyvin toimii😎 Olen tosin ahkera enkä itke työmaan nurkassa jos sataa niin kuin eräät...
- Anonyymi
Noin 10 viimeistä vuotta rakennushommissa vuokrafirman kautta. Siitä ajasta olen ollut vähintään 2/3 työttömänä.
Palkka oli " uran alussa noin 12 euroa tunti ja nyt 16 euroa.
Työt täyttä paskaa ja motivaationi sen mukainen. Ei kiinnosta ei.
Mutta näissä on se hyvä puoli että koska tahansa nämä voi lopettaa. Milloin vain voi sanoa työmaalla että tehkää itse hommanne. Mitään irtisanomisaikoja näissä ei ole kumpaankaan suuntaan.
Terveisin mies vm. 1970
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512