Puola sulkee Valko-Venäjän vastaisen rajansa
Puola sulkee torstai-iltana rajanylityspaikat Valko-Venäjän vastaisella rajalla, kertoo Puolan yleisradio TVP.
Raja suljetaan perjantaina alkavan Venäjän ja Valko-Venäjän Zapad-sotaharjoituksen takia. Puolan pääministeri Donald Tusk on kuvaillut harjoitusta ”aggressiiviseksi”.
Kohtaamme yhä useampia provokaatioita sekä Valko-Venäjältä että Venäjältä, Tusk sanoi.
Puolan pääministerin mukaan yksi Venäjän ja Valko-Venäjän harjoituksen tavoitteista on simuloida hyökkäys Suwalkin käytävään. Sitä pidetään Naton itäisen osan heikoimpana lenkkinä, koska alueen haltuunotto eristäisi Baltian maat muusta liittokunnasta.
Puolan sisäministeri Marcin Kierwińskin mukaan rajan sulku kestää useita päiviä ja se puretaan vasta, kun tilanne sen sallii.
– Rajanylityspaikat avataan vasta, kun olemme täysin varmoja, ettei Puolaan ja sen kansalaisiin kohdistu uhkaa, Kierwiński sanoi.
Liettua ilmoitti tiistaina tehostavansa valvontaa Valko-Venäjän ja Kaliningradin vastaisilla rajoilla.
Puola sulkee Valko-Venäjän vastaisen rajansa
32
233
Vastaukset
- Anonyymi
todella hyvä päätös
- Anonyymi
Näin kuuluu toimia hyvä Puola
- Anonyymi
Todella tärkeä päätös
- Anonyymi
r......ä ja vv aloittaa pian aggressiivisen harjoituksen Länsimaita vastaan
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Puola toimii hienosti
- Anonyymi
Loistavaa Puola
- Anonyymi
Kaikki rajat Euroopassa vaan kiinni Venäjälle.
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
r.....ä on uhka
- Anonyymi
Hyvä
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
r....ä hyökkää puolaan
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Toi on pelottavaa sen vuoks et päivää ennen stubu ja puolan presidentti kerto yhteisistä puolustuskuvioista..puten vastaus,hyökkäys puolaan seuraavana päivänä.
Suomella ei ole minkäänlaisia kykyjä dronejen tai ohjusssten torjumiseksi jos ryssä alkais tänään pommittaa helsinkiä.
Pelottavinta tos kuviossa on et meil on presidenttinä imponarsisti kaappihomo joka esittäytyy professorina ynnä muina ulkopolitiikan asiantuntijoina, vaik todellisuudes täys pässi koulukiusaaja pelle!
Pääminsterinä meillä on aivokuollu feikki kapteeni joka ei päässy kouluist luokaltaan,ryypänny ikänsä eikä minkäänlaisia poliittisia kykyjä, saati mitään muutakaan. Eiä siinä vielä kaikki, meil on vielä valtionvarainministerinä mielenerveyspotilas,pillerihörhö, lastensa tappaja joka kuvittelee olevnsa talousnero.. Tonnista vetoa ettei osaa edes kertotaulua..stubun,orpon,purran yhteenlaskettu ÄÖ jotain 40 luokkaa.
Tollaset feikkiotukset johtaa tätä maata..Lisäks meil on oppositio joka sympatiseeraa ja asettaa Suomalaisten edelle maahantuneutujat,terroristit..Se on huolestuttavaa jos putte päättää hyökätä. - Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Oli erittäin oikea päätös.
- Anonyymi
r.....n aggressio harjoitus Länttä vastaan alkaa
- Anonyymi
Hyvä.
- Anonyymi
näin pitääkin toimia
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Neuvostoliitto sulki rajansa kansalaisltaan, ja Venäjän naapurit sulkee rajansa siltä.
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Viisas päätös
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Mahtavaa työtä Puolalta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360