Suomen säveltaiteen huippusaavutukset ovat 1900 luvulta

Anonyymi-ap

Suomen säveltaide otaksuttavasti ja mitä ilmeisimmin poikkeaa varsinkin monen muun musiikin suurmaan säveltaiteesta siinä mielessä, että sen merkittävimmät saavutukset lienevät viime vuosisadalta, eikä esim. klassismin aikakaudelta Tulindbergin aikana, kuten Saksan ja Itävallan musiikissa.

Vaikka viime vuosisadan Saksan säveltaidetta ajatellen on luultavaa, että kyseisen maan edustus säveltäjämääriin suhteutettuna säveltaiteessa on huomattavasti sen aikaista maiden väestön kokoa ajatellen suomen säveltäjämäärää monilukuisampi, ei saksalaisten säveltäjien todelliseen lukumäärään nähden suomenkielisistä musiikkikirjoista löydy monistakaan saksalaisista säveltäjistä mainintaa, vaan käsittääkseni vain tärkeimmistä, kuten Pfitzner ja Henze ja siten ehkä saattaa syntyä vääristynyt kuva suomen säveltaiteen mukamas jonkinlaisesta ylivertaisuudesta edelliseen nähden ja joka saattaa vain johtua siitä, että pienehkö osa Saksan säveltäjistä 1900 luvulla on yleisesti tunnettuja. Mutta siltikin kun esim. Dessaun ja Tochin musiikkia kuuntelee syntyy käsitys suomalaisten säveltäjien etevämmyydestä näihin nähden, niin erinomaisesti soitinnettua kuin edellä mainittujen musiikki onkin, vaikka uusklassisessa tyylissään ja kasvottomassa moderniudessaan se ei värähdytä sielua.

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Blacher on myös mainittu tärkeäksi 1900 luvun säveltäjäksi, mutta hänen divertimentonsa on tylsä ja puiseva.

    • Anonyymi

      Se on mielenkiintoista, että vaikka joku suomalaissäveltäjä olisi mittasuhteiltaan vaikka kuinka suuria tai vaikka kuinka lukuisia muodoltaan perinteisiä ja hyvääkin kritiikkiä saaneita sinfonioita tahansa säveltänyt, mutta jos hän ei ole elävien kirjoissa oleva säveltäjä, niin on hyvin suuri todennäköisyys sille, että hänet unohdetaan vain joitakin erittäin harvoja poikkeuksia tai riittävän vanhoja 1900 luvun alun säveltäjiä lukuun ottamatta, muttei niin että kenen tahansa menneisyyden säveltäjän lajityypin teoksia ainakaan ensisijaisesti tai suuremmassa mittaluokassa ryhdyttäisiin levyttämään varsinkaan jos tämä säveltäjä on "väärää" sukupuolta.

      • Anonyymi

        Siba on surkea säveltäjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      299
      3607
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      88
      1208
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1012
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      211
      846
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe