Veronika Honkasalo on tällä hetkellä hyvin hiljaa - miksiköhän?

Anonyymi-ap

Voin tällä hetkellä pahoin, kun luen amerikkalaisen vasemmistolaisen väestönosan kommentteja aiheesta. Usein kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaan ulkomaanpolitiikkaan kantaa ottava Veronika Honkasalo on tällä hetkellä hyvin hiljaa – miksiköhän?

Siunausta kaikille, erityisesti Kirkin perheelle ja heille, jotka räpiköivät omassa erinomaisuudessaan ja kaiken kattavassa hyvyydessään sekä heille, jotka luulevat taistelevansa hyvyyden puolella iloitsemalla eri mieltä olevan kuolemasta. Kaikki tarvitsevat siunausta, mutta Kirkin perhe tällä hetkellä vielä enemmän. Heidän rakkaansa on viety mielipide-erojen vuoksi, lapsilta on viety isä, koska hänellä oli mielipide. Pysähtykäämme sen kamaluuden edessä.

”Missä ei ole ihmistä, ole sinä ihminen.”
Pirkei Avot (suom. Isien opit) 2:5

Sanna Antikainen

suomen uutiset

36

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      lähettänyt Trumpille onnittelusähkeen?

    • Anonyymi

      Lemmyt sentään

      moktar gubta meininkiä

    • Anonyymi

      Moottoriturpa saattaa olla huollossa Moskovan Krematorionmäellä.

    • Anonyymi

      Parasta Suomelle olisi, jos kaikki vassarit olisivat hiljaa..kiitos jo etukäteen.

    • Anonyymi

      Ainakin Ylen tv-uutisissa tuomitsi Putininhyökkäykset Puolaan. Hyvä että vassaritkin heräävät todellisuuteen.

      • Anonyymi

        Onko se huumeissa


    • Anonyymi

      llkl

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Diop laitettu äänitorveksi?

    • Anonyymi

      Kirkistä tehtiin marttyyri! Tyyliin Horst Wessel. Ilmeisesti on katsottu, että hänestä enemmän hyötyä kuolleena! Oikeisto saa nyt palvonnan kohteen. Nyt alkaa kollektiivinen syyttely’
      Kuten Saksassa 1930-luvulla.
      Tyhmyys on ikuista.

      • Anonyymi

        Äärivasemmiston terrori ja väkivalta on tuomittava


      • Anonyymi

        Saksassa 1930-luvulla vasemmisto syytti juutalaisia kaikesta mahdollisesta. Sillä perustelivat, miksi heistä pitää päästä eroon. Nyt vasemmistolla on sama tahti ja sama päämäärä juutalaisten suhteen.


    • Anonyymi

      bbb

    • Anonyymi

      Profiili: Tyler Robinson - poliittisesti motivoitunut ampuja

      Nimi: Tyler James Robinson
      Ikä: 22
      Kotipaikka: St. George, Utah
      Tausta: Entinen Utah State Universityn opiskelija, keskeytti opintonsa vuosi ennen tapahtumia.




      Poliittinen ideologia: Vasemmistolainen 👉

      Useiden viranomaisten ja tutkijoiden mukaan Tyler Robinsonin poliittinen ideologia on ollut keskeinen osa hänen motiivejaan. Utahin kuvernööri Spencer Cox on virallisessa tiedotustilaisuudessa todennut, että Robinsonin vakaumukset olivat selvästi vasemmistolaisia ja erosivat jyrkästi hänen konservatiivisesta perhetaustastaan.

      Robinsonin poliittiset näkemykset näyttävät kehittyneen voimakkaasti hänen verkkoaktiivisuutensa kautta. Robinsonin verkossa julkaisemansa tekstit, jaetut sisällöt sekä käytetty kieli viittaavat vasemmiston radikaalimpaan laitaan erityisesti antifasistiseen ja anarkistiseen ajatteluun. Viranomaisten mukaan vasemmistolainen radikalisoituminen internetin kautta on tällä hetkellä yksi tutkintalinjoista.



      Mahdollinen yhteys Antifaan 👉


      Vaikka ei ole esitetty suoraa näyttöä siitä, että Robinson olisi ollut järjestäytyneen Antifa-liikkeen jäsen, hänen toimintansa osoittaa merkittäviä viitteitä ideologisesta läheisyydestä liikkeeseen.

      Tutkijoiden mukaan hänen sosiaalisen median tileiltään ja tietokoneeltaan on löytynyt symboliikkaa, fraaseja ja visuaalista materiaalia, jotka ovat yhteydessä anarkistisen ja antifasistiseen Antifa-liikehdintään.

      Erityisesti huomio kiinnittyy löytyneisiin ampumatarvikkeisiin kaiverrettuihin poliittisiin viesteihin, kuten: “Hey fascist! Catch!”, mikä viittaa selvästi poliittisesti motivoituun tekoon, kohdistettuna ideologiseen viholliseen.

      Lisäksi hänen käyttämänsä kieli, retoriikka ja visuaalinen estetiikka ovat linjassa sen materiaalin kanssa, jota on usein nähty Antifa-liikkeessä ja Yhdysvaltojen vasemmistolaisissa ääriryhmissä.


      Vaikka viranomaiset eivät ole vahvistaneet hänen olleen osa organisoitua ryhmää, ideologinen yhteneväisyys ja aktiivinen osallistuminen antifasistiseen toimintaan on kiistaton.


      Radikalisoituminen verkossa 👉

      Robinsonin poliittinen kehitys näyttää tapahtuneen verkkoalustoilla, kuten Redditissä ja Telegramissa, joilla keskusteltiin mm. antifasismista, poliisivastaisuudesta, anarkismista ja "vastarinnasta autoritääristä valtiota vastaan".

      Hän oli aktiivinen kanavilla ja foorumeilla, joissa konservatiiviset poliitikot ja instituutiot esitettiin fasistisena uhkana kansalaisoikeuksille ja demokratialle.

      Hänen kirjoituksensa kuvastavat yhä kärjistyneempää vastakkainasettelua vasemmistolaisen ja konservatiivisen maailmankuvan välillä.

      Viranomaiset selvittävät parhaillaan, toimiko hän yksittäisenä "radikalisoituneena susi" -tyyppisenä tekijänä, vai osana laajempaa verkostoa.


      Ideologinen väkivalta vasemmalta 👉

      Vaikka täyttä varmuutta Robinsonin organisatorisista yhteyksistä ei vielä ole, on kiistatonta, että hänen poliittinen ajattelunsa ja toimintansa kumpusivat vahvasti vasemmistolaisesta, erityisesti antifasistisesta ideologiasta.

      Tapaus nostaa esiin yhä laajempaa huolta siitä, että ääripoliittinen ajattelu, myös vasemmalta, voi johtaa väkivaltaisiin tekoihin, jotka kohdistuvat ideologisiin vastustajiin. Tässä tapauksessa poliittinen motiivi näyttäytyy selkeänä tekijänä, joka ajoi Robinsonin äärimmäiseen väkivaltaan.

      • Anonyymi

        Paco diop turku...
        Puhuuko sontaa


      • Anonyymi

        "Tapaus nostaa esiin yhä laajempaa huolta siitä, että ääripoliittinen ajattelu, myös vasemmalta, voi johtaa väkivaltaisiin tekoihin, jotka kohdistuvat ideologisiin vastustajiin. "

        Ongelma on se jos huoli kohdistuu vain vasemmistoon eikä sekä vasemmistoon että oikeistoon samoilla kriteereillä ja samalla intensiteetillä.
        Ihan tilastot kertovat että oikeistolaisesti motivoitunut väkivalta on aivan valtavasti yleisempää kuin vasemmistolainen. Vasemmistolaistakin on, ja se on yhtä tuomittavaa. Mutta jos nyt lähdetään maalittamaan vain vasemmistoa niin se kertoo lähinnä niiden maalittajien omista poliittisista preferensseistä.


      • Anonyymi

        "Vaikka ei ole esitetty suoraa näyttöä siitä, että Robinson olisi ollut järjestäytyneen Antifa-liikkeen jäsen, hänen toimintansa osoittaa merkittäviä viitteitä ideologisesta läheisyydestä liikkeeseen."

        Vaikka jotain ideologisiakin motiiveja ehkä on, minusta on kummallista että henkilökohtainen motiivi sivuutetaan täysin. Ampujan kumppani oli kuitenkin trans-ihminen joten on aika selvää että Krikin puheet näistä henkilöistä olivat henkilökohtaisesti myös satuttavia ampujalle.
        Jos joku vastustaa kiivaasti sellaisia ihmisiä johon olet itse rakastunut niin siinä on aika kova puhtaasti henkilökohtainenkin motiivi väkivaltaan.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Trumpin hallinto aikoo nitistää Yhdysvaltojen väkivaltaisen äärivasemmiston."

        Ei vaan kaiken heihin kohdistuvan kritiikin. He vainoavat TV-ohjelmia, kokonaisia medioita, opettajia, professoreita jne.
        Äkkiä on ok olla ääriherkkä lumihiutale ja vaatia muiden cancelointia "väärästä puheesta" kun se oli kuulemma kamala sananvapauden rajoitus vain vuosi sitten.


    • Anonyymi

      Toimittaja Andy Ngo tunnetaan laajalti radikaalin vasemmiston asiantuntijana. Hän on omistanut suuren osan urastaan raportoiden yksinomaan Antifasta ja hänellä on arvet siitä todisteena.

      Vieraillessaan tällä viikolla Watters’ World -ohjelmassa Ngo sanoi toivovansa, että viime viikon tapahtumat ovat olleet opettavaisia suurelle yleisölle ja että ihmiset näkevät, miten radikaalista vasemmistosta on tullut kuolemaa palvova kultti, jolla on todellinen verenhimo.

      Ngo huomautti lisäksi, että tämä ajattelutapa leviää nopeasti vasemmiston valtavirtaan, ja että se muodostaa todellisen uhan koko maalle.


      ANDY NGO, "POST MILLENNIAL" -TOIMITTAJA:

      "Mitä nyt täytyy tehdä, on se, että heidän propagandansa ja valheensa on paljastettava. Uskon ja toivon että yleisölle on nyt avautunut, millainen verenhimoa tihkuva ideologia elää paitsi vasemmiston äärilaidalla, myös sen valtavirrassa tämän salamurhan jälkeen.

      Tämä on syöpä, joka pesii vasemmistossa ja se on valtavirtaa. Tälle on olemassa myös näyttöä. Vain viime yönä Pensacolassa Floridassa Charlie Kirkin seinämaalaus vandalisoitiin Antifa-propagandalla, ja osa seinään kirjoitetuista viesteistä oli täsmälleen samoja, kuin ne, jotka oli kaiverrettu hyökkäyksessä käytettyihin kiväärinpatruunoihin.

      Tällaisen ajatusmaailman kanssa olemme tekemisissä. Se on, sanon sen suoraan, kuoleman kultti. He palvovat kuolemaa. He haluavat, että heidän kohteensa tapetaan, ja heidän takanaan on laaja tukiverkosto. En puhu vain Black bloc -militanteista, jotka toimivat kaduilla roistoina, tekevät tuhopolttoja ja pahoinpitelevät ihmisiä. Puhun myös poliitikoista, jotka levittävät tätä propagandaa ja valheita, kansalaisjärjestöistä, voittoa tavoittelemattomista organisaatioista, vaaleilla valituista viranomaisista, monista demokraattisen puolueen edustajista ja tietenkin lukuisista toimittajista.

      Olemme viime päivinä nähneet useita kuvottavia valheita liberaalissa mediassa, joissa on vihjailtu, että tämä epäilty ampuja olisi ollut äärioikeistolainen kristitty nationalisti, jonka esikuvana olisi ollut MAGA-liike."

      • Anonyymi

        "Vieraillessaan tällä viikolla Watters’ World -ohjelmassa Ngo sanoi toivovansa, että viime viikon tapahtumat ovat olleet opettavaisia suurelle yleisölle ja että ihmiset näkevät, miten radikaalista vasemmistosta on tullut kuolemaa palvova kultti, jolla on todellinen verenhimo."


        No edelleen oikeiston tekemät väkivallanteot ovat se suuri enemmistö, sitten tulee islamistit ja lopuksi vasemmisto.
        https://www.adl.org/resources/report/murder-and-extremism-united-states-2022


    • Anonyymi

      Antifan loppu lähellä.

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump:

      Olen iloinen voidessani ilmoittaa monille Yhdysvaltain patriooteille, että nimeän ANTIFAN SAIRAAN, VAARALLISEN, RADIKAALIVASEMMISTOLAISEN KATASTROFIN  MERKITTÄVÄKSI TERRORISTIJÄRJESTÖKSI. Aion myös vahvasti suositella, että ANTIFAN rahoittajat tutkitaan perusteellisesti korkeimpien oikeudellisten standardien ja käytäntöjen mukaisesti. Kiitos huomiostanne tähän asiaan!





      https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/115222459539841970

    • Anonyymi

      Itse olen epäileväinen tämän hyvin ajoitetun nousevan republikaatitähden murhan suhteen.
      Mielenterveyshäiriöistä kärsinyt henkilö, joka sai käskyn tappa Kirk.
      Kuka sen antoi? Kuka eniten hyötyy puhtoisen republikaanin taposta?
      Kenelle hän on uhka MAGA-liikkeessä?
      Hmm.

      J.D, Vance on kovasti kohkannut asiasta ja aikoo kostaa kaikille varmaankin eri mieltä oleville. Onhan niitä puolet USAssa. Toki enemmistö ei ole tappamisen kannattajia edes MAGA-liikkeessä.

      Vance on entinen demokraatti, käännynnäinen, entinen paha poika, nyt katolinen käännynnäinen, antoi lausunnon jossa oli valmis astumaan valtaan 200 päivän työkokemuksen jälkeen, kun Trumpia ei näkynyt julkisuudessa. Vance mobilisoi armeijan nostamaan joen veden pintaa, jotta pääsi perheensä kanssa melontaretkelle sunnuntai-iltapäivänä.

      Minusta jäljet johtaa sylttytehtaalle ja osoittaa pyrkyri- narsisti -fasistiin.

    • Anonyymi

      Sanna Antikainen, poliitikon murha niinkuin kenenmuun tahansa on rikos.
      Mikään ryhmä tai puolue ei toimi rikollisuutta hyväksyen.
      En tiedä mistä olet lukenut 'vasemmistolaisten' amerikkalaisten mielipiteitä.
      Ok, onhan siellä demokraatit, puolet kansasta ja varmaan jotain ääriryhmiä.
      mutta turha täällä sitä on itkeä.

      Emme halua väkivaltaa, vihaa, syrjintää, epätasa-arvoa emmekä ampuma-aseiden käytön vapauttamista Suomessa.

      USAssa on oma väkivaltainen kulttuurinsa, presidentin virkakusi on kai maailman lyhimpiä, heitä on eniten ammuttu. Ei meillä ole tarvetta matkia Villiä Länttä!

    • Anonyymi

      Heh, Kirkistä tehtiin tarkoituksella marttyyri. Kuka hyötyy?
      Samanlainen tapaus kuin Trumpin tuonnoinen ”murhayritys”.

    • Anonyymi

      eer

    • Anonyymi

      Trump aikoo luokitella Antifan terroristijärjestöksi - äärivasemmistolaisen väkivallan rahoittajat tullaan kaivamaan esiin

      Presidentti Trump on ilmoittanut aikovansa julistaa Antifan terroristijärjestöksi. Hän haluaa myös selvittää, ketkä rahoittavat äärivasemmistolaista väkivaltaa. Kyseessä on merkittävä ajattelutavan muutos, sillä tähän asti länsimaissa on keskitytty korostamaan äärioikeistolaisen terrorismin uhkaa, mutta äärivasemmistolaisesta väkivallasta on yleensä vaiettu.

      https://www.suomenuutiset.fi/trump-aikoo-luokitella-antifan-terroristijarjestoksi-aarivasemmistolaisen-vakivallan-rahoittajat-tullaan-kaivamaan-esiin/

    • Anonyymi

      sss

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tässä Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin määräys: Antifan nimeäminen kotimaiseksi terroristijärjestöksi

      Presidentin määräys

      1. artikla - Antifa terroristisena uhkana

      Antifa on militaristinen ja anarkistinen toimija, joka avoimesti vaatii Yhdysvaltain hallituksen, lainvalvontaviranomaisten ja oikeusjärjestelmän kumoamista. Se käyttää laittomia keinoja järjestääkseen ja toteuttaakseen valtakunnallisen väkivalta- ja terrorismikampanjan näiden tavoitteiden saavuttamiseksi.

      Tähän kampanjaan sisältyy koordinoituja toimia liittovaltion lakien täytäntöönpanon estämiseksi, kuten aseellisia yhteenottoja lainvalvontaviranomaisten kanssa, järjestettyjä mellakoita, väkivaltaisia hyökkäyksiä maahanmuutto- ja tulliviranomaisia sekä muita viranomaisia vastaan, sekä toistuvia doxxaustapauksia (henkilötietojen julkaisua) ja muita uhkauksia poliittisia vaikuttajia ja aktivisteja kohtaan.

      Antifa rekrytoi, kouluttaa ja radikalisoi nuoria amerikkalaisia osallistumaan väkivaltaiseen toimintaan ja poliittisen toiminnan tukahduttamiseen. Se käyttää monimutkaisia keinoja ja järjestelmiä salatakseen toimijoidensa henkilöllisyyden, rahoituslähteet ja toimintansa, tarkoituksenaan vaikeuttaa viranomaisten tutkintaa ja rekrytoida lisää jäseniä.

      Antifan jäsenet ja sen puolesta toimivat henkilöt tekevät lisäksi yhteistyötä muiden järjestöjen ja tahojen kanssa poliittisen väkivallan levittämiseksi, lietsomiseksi ja edistämiseksi sekä laillisen poliittisen puheen tukahduttamiseksi. Tämä järjestäytynyt toiminta, jolla pyritään vaikuttamaan poliittisiin tavoitteisiin pakottamisen ja pelottelun keinoin, on kotimaista terrorismia.




      2. artikla - Määrittely kotimaiseksi terroristijärjestöksi


      Johtuen edellä mainitusta poliittisen väkivallan kaavasta, jonka tarkoituksena on tukahduttaa laillinen poliittinen toiminta ja estää oikeusvaltion toteutuminen, määritän täten Antifan "kotimaiseksi terroristijärjestöksi".

      Kaikkien asiaankuuluvien toimeenpanevien ministeriöiden ja virastojen on käytettävä kaikkia soveltuvia toimivaltuuksia tutkiakseen, häiritäkseen ja hajottaakseen kaikki laittomat toiminnot -erityisesti ne, joihin liittyy terroristisia tekoja - jotka on toteutettu Antifan tai sellaisten henkilöiden toimesta, jotka väittävät toimivansa Antifan nimissä, tai joihin Antifa tai sen nimissä toimivat henkilöt ovat antaneet olennaista tukea.
      Tähän sisältyvät myös tarvittavat tutkinta- ja syytetoimet niitä vastaan, jotka rahoittavat tällaisia toimintoja.


      3. artikla - Yleiset määräykset

      (a) Tämä määräys pannaan täytäntöön sovellettavan lain mukaisesti. Tämä määräys ei ole tarkoitettu luomaan eikä luo mitään oikeutta tai etuutta, aineellista tai menettelyllistä, joka olisi oikeudellisesti tai kohtuuden perusteella täytäntöönpantavissa ketään tahoa vastaan Yhdysvaltoja, sen ministeriöitä, virastoja tai muita toimielimiä, niiden virkamiehiä, työntekijöitä tai edustajia taikka ketään muuta henkilöä vastaan.

      (b) Tämä määräys julkaistaan virallisessa säädöskokoelmassa (Federal Register).


      DONALD J. TRUMP

      VALKOINEN TALO,

      22. syyskuuta 2025

      https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2025/09/designating-antifa-as-a-domestic-terrorist-organization/

      • Anonyymi

        Presidentti Trump ilmoitti lauantaiaamuna lähettävänsä Yhdysvaltain joukkoja Portlandiin "suojelemaan" kaupunkia sekä maahanmuutto- ja tulliviranomaisen (ICE) tiloja antifan ja muiden "kotimaisten terroristien" hyökkäyksiltä.

        "Ministeri Kristi Noemin pyynnöstä ohjeistan sotaministeri Pete Hegsethiä toimittamaan kaikki tarvittavat joukot suojelemaan sodan runtelemaa Portlandia sekä kaikkia ICE:n tiloja, jotka ovat antifan ja muiden kotimaisten terroristien hyökkäyksen kohteena", presidentti kirjoitti Truth Social -alustalla julkaisemassaan viestissä.

        "Valtuutan myös tarvittaessa täyden voimankäytön", Trump lisäsi. "Kiitos huomiostanne tähän asiaan!"

        Aiemmin tällä viikolla Trump allekirjoitti määräyksen, jolla antifa nimetään virallisesti kotimaiseksi terroristijärjestöksi.





        https://thehill.com/homenews/administration/5524964-trump-sends-troops-portland-ice-antifa/


    • Anonyymi

      Juu Vessu on Kremlissä aivopesussa. Kohta taas akut täynnä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      94
      2976
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      95
      2445
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2265
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2238
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1826
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1496
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1287
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1180
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe