Onko saksasta ostettu Fendt samanlainen?

Onko Saksasta tuotu Fendt täysin samanlainen kuin suomalainen? Lähinnä kiinnostaa lämmityksen ja sähköjen osalta.
5779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

muuten sama, mutta paljon halvempi =)

Äänestä
  • Tutustuin suomalaisiin ja saksalaisiin esitteisiin ja huomasin lämmitys ja sähköjärjestelmä kohdassa eroavaisuuksia. Saksalaisessa puhallin on 230 V ja suomalaisessa 12 V samoin lämminvesijärjestelmä saksa 230 V ja suomi 12 V. Onko kaasuasioissa jotain mitä pitäisi tietää?

    Oletko itse tuonut Fendt vaunun Saksasta? tiedätkö onko varustuksissa eroja?

    Äänestä

  • kokemus kirjoitti:

    Tutustuin suomalaisiin ja saksalaisiin esitteisiin ja huomasin lämmitys ja sähköjärjestelmä kohdassa eroavaisuuksia. Saksalaisessa puhallin on 230 V ja suomalaisessa 12 V samoin lämminvesijärjestelmä saksa 230 V ja suomi 12 V. Onko kaasuasioissa jotain mitä pitäisi tietää?

    Oletko itse tuonut Fendt vaunun Saksasta? tiedätkö onko varustuksissa eroja?

    Noiden huomioiden lisäksi Trmatic:sta puuttuu todennäköisesti sähkövastus ja lattialämmitys myös puuttuu.

    Sähköt ovat samanlaiset (sekä 220V että 12 V), mutta akku ja laturi puuttuvat.

    Empä ole muuta eroja huomannut varustuksessa.

    Jos tuot uudemman kuin -97 niin kaasut ovat 30 mbar, eli ei tarvitse kuin tarkistuttaa Suomessa.

    Äänestä

Saksan markkinoilla yleensä vaunuista puuttuu akku. Siksi niissä ei ole rakennettu 12 V:n järjestelmää, eikä akkulaturia. Koskee näköjään myös Fendt:iä. Siellä vaunu liitetään leirialueella 230V:n sähköliitäntään. Suomeen tuotuun vaunuun voi rakentaa 12V:n sähköjärjestelmän rinnalle latureineen, ja akkuineen. Ei se niin iso, ja kallis operaatio ole. Kaasulaitteet ovat samat käyttäpaineeltaan, muistaakseni vuoden 1997 jälkeen valmistetuissa
vaunuissa. Niiden kanssa ei silloin tule ongelmia. Silti saksasta tuotuna, ja muutokset tehtynä, jää hinta vieläkin edullisemmaksi kuin täältä ostettuna vastaava malli.

Äänestä
  • Siis kyllähän Fenteistä (ainankin -03) löytyy 12V järjestelmä, mutta akku ja laturi puuttuu. On kytketty 13-napaisen pistokkeen kautta ottamaan autosta tuon 12V.
    Kaasut on tosiaan vuoden -97 jälkeen 30 mbar, eli ri tarvitse kuin tarkastuttaa Suomessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemus kirjoitti:

Onko Saksasta tuotu Fendt täysin samanlainen kuin suomalainen? Lähinnä kiinnostaa lämmityksen ja sähköjen osalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu