Näin on kuulemma uudet ohjeet.
Kuinkas se valoton autoilija saadaan ymmärtämään että häneltä puuttuu ajovalot?
Mielestäni ainoa hyvä keino on väläyttää valoja, sillä jos saa valottoman kytkemään valot niin voi estää jopa kolarin.
Valottomalle ei saa välkytellä valoja
5
123
Vastaukset
- Anonyymi
Kääntää omat valot hetkeksi parkeille.
- Anonyymi
Autoissa on nykyään aina jotkut valot päällä. Ei ole valottomia autoja nykyään ellei sitten kuljettaja niitä tahallaan sammuta.
- Anonyymi
Monissa käytettynä maahantuoduissa autoissa ei ole valoautomatiikkaa, joten ne on erikseen käännettävä päälle. Ainakin kesällä näitä täysin pimeitä autoja oli paljon.
Yleisiä ovat silmäpuolet autot, joiden toinen ajovalo on palanut. Vaikuttaa siltä, ettei valojen kuntoa tarkisteta kuin katsastuksen alla.
Uusien autojen lähes näkymättömät "päiväajovalot" eli pikkuiset led-huomiotuikut eivät auta havaittavuutta lainkaan. Oma lukunsa ovat ne vanhemmat autot, joissa on pelkästään parkit päällä.- Anonyymi
Auto kyllä kertoo jos joku polttimo on palanut. Mittaristossa syttyy vikavalo.
- Anonyymi00005
En kyllä keksi mitään syytä, miksi valoton auto kesällä olis joku ongelma. En mä ainakaan käännä valoja valoisalla päälle, ellei sada vettä tai ole sumuisaa. Suomen kesässä valoa on aika paljon, koko ajovalopakko aikoinaan oli ihan naurettavan typerä juttu. Onneksi siitä on päästy eroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748503KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557717Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763900Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633766Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223095Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään602945Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211881