Jos ei ole rahaa es´des mennä jonnekin e-toimistoonkaan käteisen rahan puutteen takia..
Ensin rahaa käteistä silloin se työllisyyskin voi arantua kun ihmisilläå olisi rahaa harastellakin ja kehittää ideoita.
Nyt nimenomaan tuon välittömän käteisen rahan puute estää Suomen kehittymidtä.
Yleensäkin työllistymisen estää tuo käteisen rahan puute..
20
173
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoitusvirheiden määrästä päätellen alkoholiin on kuitenkin ollut varaa, että jos sen jättäisi kaupasta ostamatta niin voisi matkustaa kuuhun ja takaisin työpaikkahaastatteluun.
- Anonyymi
Olen kyllä täysin selvinpäin, mutta näin kantasuomalaisena minulla on huono äidinkielen taito.
- Anonyymi
Olen syntymähumalassa. Vaikutan olevani kännissä, vaikka en ole juonut tipppaakaan.
- Anonyymi
No tuo ei ollut kovin asiallinen kommentti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen kyllä täysin selvinpäin, mutta näin kantasuomalaisena minulla on huono äidinkielen taito.
Etpä taida olla kumpaakaan ;)
- Anonyymi
Ennakkoluulot estää työn vastaanottamisen. Ei voi tehdä pikkulasten ja nuorten kanssa töitä jos vaikka joku alkaa leimaamaan pedofiiliksi. Mitä ne muutkin ajattelis?
- Anonyymi
Syön pizzaa. Olen kuulema siis pedofiili! En voi siis vastaanottaa töitä lasten ja nuorten parissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syön pizzaa. Olen kuulema siis pedofiili! En voi siis vastaanottaa töitä lasten ja nuorten parissa.
Alle viiden euron pizza! Se on kuulema ihmiskauppaa!
- Anonyymi
Kun nyt ajatuksella lukee tuota aloitusta niin aiak hassua tehstiä.
Saha laitetaan harrastuksiin yms. mutta kun lauseeseen tulee sana työ niin pitäisi jostakin saada ylimääräistä rahaa.
Normaali ihmiset pistaa asiat tärkeysjärjestykseen, vähennetään sitä normaalia kulutusta ja säätetään se hätävara jota sitten käytetään vaikka siihen työnhakuun.
Moni vetoaa ettei voi säästää kun menettää tukia mutta eihän ne kelan porukat tule tekemään kotietsintää ja etsimään niitä jemmapurkkeja jossa on 2€ kolikoita.
Ehdotin erällekkin henkilölle tätä jemmaa asunnonvaihtoa varten kun joka asunnonvaihdon hetkellä oli kauhea ruinaaminen sen takuuvuokran kasaan saamisessa.
Jos laitta vaikka 5€ joka kuukausi jemmapurkkiin niin vuosien saatossa on siellä se takuuvuokrasumma kasassa.- Anonyymi
Jaa-a, pitää siis odottaa yli 100 vuotta niin takuusumma olis kasassa…
- Anonyymi
Esim. jos vuokra on 800€/kk niin ei mene kuin reilut 13vuotta ja on takuuvuokra kasassa! :-)
Toki tämä ei ota huomioon vuosittaista vuokrien nousua joka taitaa nostaa tuon ajan lähelle 20vuotta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim. jos vuokra on 800€/kk niin ei mene kuin reilut 13vuotta ja on takuuvuokra kasassa! :-)
Toki tämä ei ota huomioon vuosittaista vuokrien nousua joka taitaa nostaa tuon ajan lähelle 20vuotta.Tuo oli vain heitto se 2€.
Tuo kyseinen henkilö joka ruinaa takuuvuokria lainaan sai isänsä jäämistöstä 20 000€ .
Vuoden päästä ei ollut enään varaa edes siine 600€ takuuvuokraan.
Jos köyhälle annteen lahjaksi se takuuvuokraraha ja pyydetään sen vanhan asunnon takuuvuokra laittamaan säästöön niin ei se onnistu vaan seuraavan muuton aikana on sama homma. - Anonyymi
Niin ei työhön pääsemiseksi tarvitaan kuin työsopimus. Suullinenkin käy ensi hätään. Siihen sinänsä ei tarvita yhtään rahaa. Työstä saa sitä sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo oli vain heitto se 2€.
Tuo kyseinen henkilö joka ruinaa takuuvuokria lainaan sai isänsä jäämistöstä 20 000€ .
Vuoden päästä ei ollut enään varaa edes siine 600€ takuuvuokraan.
Jos köyhälle annteen lahjaksi se takuuvuokraraha ja pyydetään sen vanhan asunnon takuuvuokra laittamaan säästöön niin ei se onnistu vaan seuraavan muuton aikana on sama homma.Eikös olekkin hienoa että raha menee kiertoon ja kasvattaa taloutta?
Jos kaikki pistäisi kaiken ylimääräisen vain säästötilille niin ei siitä mitään tulisi, talous kutistuisi joka vuos entistä enempi.
- Anonyymi
Tuo on kyllä ihan totta, se ainainen pikkurahankin puute, KYLLÄ RISOO! Kun saataisiin hallitus järkiinsä että palautettaisiin se työttömyyspäivärahan suojaosuus takaisin, sillä saataisiin edes keikkatöitä ihmisille, parantaisi huomattavasti työllisyyttä, TSEMPPIÄ VAAN KAIKILLE JA SYKSYN JATKOA!
- Anonyymi
Miksei saa ilmaista rahaa taikaseinästä hä?!
Kummasti sitä eletään ihan kohtuullisesti, mutta sitten se rahapula iskee, kun pitäisi työhaastatteluun mennä. Mutta sellaistahan se eräiden mielestä on, että kaikki pitäisi tehdä heidän eteensä. Jos saisivat työtä, jonkun toisen pitäisi se työkin tehdä.
- Anonyymi
katsos ne on ne henk. koht. prioriteetit ja nautinnot. Ne tyydytetään aina ensin. Työpaikka ei ole prioritettijonossa. Se vaan kummastuttaa että silti pysyvät hengissä vaikka aina on rahat ihan loppu puts plank finito ettei pysty työllistymään ja menemään työhaastatteluun. Ei ole edes 20 euroa tilillä eikä lompsassa. Kuten teidämme. Pulloja keräämälläkin voi kerryttää itsellensä sievoisen jemmarahan jolla panostaa ensimmäiseen työpaikkaansa., Jotkut kerävät pullohommallaa tuhansia euroja extrarahaa jostan fatta ei tiedä mitään eikä ole lainkaan kiinnostunutkaan. Tekopyhyys paistaa läpi.
- Anonyymi
Ei ole ylimääröisiä kymmeniä euroja kuin miljonääreillä.
- Anonyymi
ei ooo ei
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1165175Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1834424Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764360Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik933550Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast293314Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa383200Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi153190Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153099Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL582955Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m242416