Vihapuhetta tulisi rajoittaa

Anonyymi-ap

Vihaiset sanat saattavat muuttua teoiksi.

Minkä vastuun Ylen työntekijän tappamisesta kantavat oikeistolaiset, jotka ovat jo pitkään vihapuhuneet Yleä vastaan? Oikealla on mesottu Ylen "mädättävän" ja olevan "punavihreä".

Joku sekopää on voinut joutua eksistentiaalisen kauhun valtaan tuolliaisista jutuista ja päättänyt alkaa "pelastamaan" maata tappamalla yleläisiä.

Hallituksessa pitäisi nyt vakavasti puhua vihapuheesta ja sanojen seurauksista.

15

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasurit rajoittavat sananvapautta. Silloin ei ainakaan voi sanoa mitää pahaa, mutta vassujen tarkoitus on estää totuuksien sanominen.

      • Anonyymi

        "Mädättämisestä" puhuminen ei ole mitään totuuden kertomista. Se on Venäjän propagandaa.


      • Anonyymi

        Väärin, tyhmät Persut eivät vaan tajua ettei sananvapaus tarkoita sitä, että voi puhu ja väittää ihan mitä tahansa ja miten tahansa. Tässä asiassa taitaa olla syynä kouluttamattomuus ja sivistyksen puute ja Persuthan eivät tyypillisesti ole kauheasti kouluja käyneet.


      • Anonyymi

        Vanhassa testamentissa kerrotaan kohdista, joissa Jumala ilmaisee vihaavansa tiettyjä asioita ja tekoja, ei niinkään ihmisiä itsessään. Tämä on teologinen ja tulkinnallinen kysymys, mutta yleinen tulkinta on, että Jumalan viha kohdistuu syntiin ja pahuuteen, ei niinkään ihmisiin, jotka ovat Hänen luomiaan.

        Esimerkkejä Vanhasta testamentista
        Vanha testamentti kuvaa usein Jumalan vihan ja tuomion kohdistuvan pahuuden tekoihin. Esimerkiksi Sananlaskujen kirjassa (6:16-19) mainitaan seitsemän asiaa, joita Jumala vihaa:

        Ylpeät silmät

        Valhetta puhuva kieli

        Viattoman veren vuodattaminen

        Pahoja juonia hautovat sydämet

        Pahuutta juoksevat jalat

        Väärä todistus ja valheet

        Riidan nostaminen veljien kesken

        Nämä kohdat tulkitaan yleisesti kuvaavan, miten Jumalan viha kohdistuu asioihin, jotka rikkovat Hänen luomaansa järjestystä ja vahingoittavat ihmisiä. Tämän tulkinnan mukaan Jumala ei vihaa ihmistä, vaan tekoja, jotka johtavat tuhoon.

        Uusi testamentti ja rakkaus
        Uudessa testamentissa korostuu Jumalan rakkaus ihmisiä kohtaan. Erityisesti Jeesuksen opetukset painottavat anteeksiantoa ja rakkautta. Tunnetuin esimerkki on Johanneksen evankeliumista (3:16):

        "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."

        Tämän perusteella kristillinen teologia usein opettaa, että Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä riippumatta heidän synneistään, mutta vihaa syntiä, joka erottaa ihmiset hänestä. Jeesuksen sovitustyö (ristiinnaulitseminen ja ylösnousemus) nähdään täydellisenä esimerkkinä siitä, miten Jumala osoittaa rakkauttaan synnintekijöitä kohtaan tarjoamalla anteeksiannon ja pelastuksen.

        Yhteenvetona voidaan sanoa, että Raamatun mukaan Jumala vihaa syntiä ja pahuutta, ei itse ihmistä. Hän rakastaa ihmiskuntaa ja toivoo, että kaikki kääntyisivät pois pahoista teoistaan ja saisivat iankaikkisen elämän.


    • Anonyymi

      Kyllä tässä tekijä on vassari tai laiton siirtolainen veikkaan

    • Tarkoitat ilmeisesti sitä, että vihapuheet oikealta pitää kieltää, mutta vihapuheet vasemmalta sallia ja niihin oikein mediassakin kannustaa. Vihapuheiden yksipuolinen kieltäminen on ehdottomasti varmin tie vihatekoihin. Verrattuna vihapuheiden valtavaan lisääntymiseen ja kärjistymiseen polarisaatio-Suomessa vihatekojen määrä on pysynyt hyvin vähäisenä - niitä on ollut hädin tuskin lainkaan. Kouluampumiset ovat eri asia, niiden syyt lienevät muita kuin poliittisia.

      Yhdysvalloissa tilanne on erilainen kuin Suomessa. Siellä on poliittisen väkivallan perinne ja todellista rasismia orjuuden ja rotusyrjinnän jäljiltä. Silti USAssakaan ei väkivallan lisääntyminen vastaa polarisaation kärjistymistä ja vihapuheiden valtavaa lisääntymistä.

      Polarisaatio tarkoittaa sitä, että yhteiskunnassa on todellista vihaa. "Liberaali" vasemmisto väitää, että viha on olemassa vain koska oikeiston vihapuheet sitä lietsovat. Se on VAARALLINEN VALHE. Jos vihantunteiden purkamista puheina ryhdytään tukahduttamaan niin se purkautuu sata varmasti tekoina.

      Ihmisillä on nyt väylä purkaa tuntojaan puheina ja kirjotuksina. Hyvä niin. Toki paljon parempi vielä olisi jos vihaa synnyttäviä aineellisia ja arvoristiriitoja kyettäisiin sääntelemään ja sovittelemaan demokratian välineillä. Se nyt vain ei tunnu olevan tätä aikaa. Polarisaatio vain jatkuu. Siitä kärsivien ei auta kuin toivoa, että se pysyisi jotenkin hallinnassa ja vielä joskus järki voittaisi niin että viha ja vihapuheet laantuisivat.

      • Anonyymi

        "Jos vihantunteiden purkamista puheina ryhdytään tukahduttamaan niin se purkautuu sata varmasti tekoina"

        Noin usein väitetään, mutta onko siitä oikein näyttöä missään? USA on hyvin väkivaltainen maa ja länsimaista siellä on myös eniten poliittista väkivaltaa. Niinhän ei pitäisi olla, jos sananvapaus vähentäisi tarvetta väkivaltaan?


      • Anonyymi

        Sinun pointti on että jos kattilan painetta ei päästetä pihalle, se kattila ennenpitkää räjähtää. Näin on kansan tunteiden kanssa sama juttu. Kun tulijoita hyysätään kansan kustannuksella kaikkine lukaaleineen, tästä seuraa vihaisia ajatuksia, katkeruutta jne kansan keskuuteen. Ellei kansa edes voi millään tavalla purkaa tuntojaan, se on vaarallisin vaihtoehto. Vassut ei tätä myönnä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun pointti on että jos kattilan painetta ei päästetä pihalle, se kattila ennenpitkää räjähtää. Näin on kansan tunteiden kanssa sama juttu. Kun tulijoita hyysätään kansan kustannuksella kaikkine lukaaleineen, tästä seuraa vihaisia ajatuksia, katkeruutta jne kansan keskuuteen. Ellei kansa edes voi millään tavalla purkaa tuntojaan, se on vaarallisin vaihtoehto. Vassut ei tätä myönnä.

        Siksi kansalle pitää jättää väkivallaton vaihtoehto purkautumiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun pointti on että jos kattilan painetta ei päästetä pihalle, se kattila ennenpitkää räjähtää. Näin on kansan tunteiden kanssa sama juttu. Kun tulijoita hyysätään kansan kustannuksella kaikkine lukaaleineen, tästä seuraa vihaisia ajatuksia, katkeruutta jne kansan keskuuteen. Ellei kansa edes voi millään tavalla purkaa tuntojaan, se on vaarallisin vaihtoehto. Vassut ei tätä myönnä.

        Tuolla Englannissa on käynyt juuri näin. Sadattuhannet ihmiset kaduilla päästävät painetta ulos.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Jos vihantunteiden purkamista puheina ryhdytään tukahduttamaan niin se purkautuu sata varmasti tekoina"

        Noin usein väitetään, mutta onko siitä oikein näyttöä missään? USA on hyvin väkivaltainen maa ja länsimaista siellä on myös eniten poliittista väkivaltaa. Niinhän ei pitäisi olla, jos sananvapaus vähentäisi tarvetta väkivaltaan?

        En ole kuullut enkä nähnyt kovin monen väittävän samaa, jota itse olen esittänyt jo kauan. Tosiasiat ovat sen puolella, että olen oikeassa.

        Yhdysvallat on oma lukunsa. Polarisaatio on siellä jakanut kansaa vielä rajummin kuin Euroopassa tai edes Suomessa. Tilanne USAssa on todella paha kun presidenttikin on enemmänkin lietsonut polarisaatiota kuin yrittänyt rauhoittaa sitä ja ratkoa sen syitä. Ainekset olisivat olemassa vielä suurempaan väkivaltaan kuin mitä USAssa on nähty. Polarisaatiosotaa käydään kuitenkin somessa ja mediassa. Jos se siirtyisi kaduille niin seuraukset voisivat olla verisiä.


    • Anonyymi

      Miksi vihapuheet muuttuu teoiksi mutta nämä muut puheet ei koskaan toteudu? Työttömyys , talous puheet ei koskaan toteudu

      • Anonyymi

        Oikeiston luonne on sellainen...


    • Anonyymi

      Tuo hieno ja rohkea nainen oli suomen Charlie Kirk :(

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe