Vihaiset sanat saattavat muuttua teoiksi.
Minkä vastuun Ylen työntekijän tappamisesta kantavat oikeistolaiset, jotka ovat jo pitkään vihapuhuneet Yleä vastaan? Oikealla on mesottu Ylen "mädättävän" ja olevan "punavihreä".
Joku sekopää on voinut joutua eksistentiaalisen kauhun valtaan tuolliaisista jutuista ja päättänyt alkaa "pelastamaan" maata tappamalla yleläisiä.
Hallituksessa pitäisi nyt vakavasti puhua vihapuheesta ja sanojen seurauksista.
Minkä vastuun Ylen työntekijän tappamisesta kantavat oikeistolaiset, jotka ovat jo pitkään vihapuhuneet Yleä vastaan? Oikealla on mesottu Ylen "mädättävän" ja olevan "punavihreä".
Joku sekopää on voinut joutua eksistentiaalisen kauhun valtaan tuolliaisista jutuista ja päättänyt alkaa "pelastamaan" maata tappamalla yleläisiä.
Hallituksessa pitäisi nyt vakavasti puhua vihapuheesta ja sanojen seurauksista.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vasurit rajoittavat sananvapautta. Silloin ei ainakaan voi sanoa mitää pahaa, mutta vassujen tarkoitus on estää totuuksien sanominen.
"Mädättämisestä" puhuminen ei ole mitään totuuden kertomista. Se on Venäjän propagandaa.
Väärin, tyhmät Persut eivät vaan tajua ettei sananvapaus tarkoita sitä, että voi puhu ja väittää ihan mitä tahansa ja miten tahansa. Tässä asiassa taitaa olla syynä kouluttamattomuus ja sivistyksen puute ja Persuthan eivät tyypillisesti ole kauheasti kouluja käyneet.
Vanhassa testamentissa kerrotaan kohdista, joissa Jumala ilmaisee vihaavansa tiettyjä asioita ja tekoja, ei niinkään ihmisiä itsessään. Tämä on teologinen ja tulkinnallinen kysymys, mutta yleinen tulkinta on, että Jumalan viha kohdistuu syntiin ja pahuuteen, ei niinkään ihmisiin, jotka ovat Hänen luomiaan.
Esimerkkejä Vanhasta testamentista
Vanha testamentti kuvaa usein Jumalan vihan ja tuomion kohdistuvan pahuuden tekoihin. Esimerkiksi Sananlaskujen kirjassa (6:16-19) mainitaan seitsemän asiaa, joita Jumala vihaa:
Ylpeät silmät
Valhetta puhuva kieli
Viattoman veren vuodattaminen
Pahoja juonia hautovat sydämet
Pahuutta juoksevat jalat
Väärä todistus ja valheet
Riidan nostaminen veljien kesken
Nämä kohdat tulkitaan yleisesti kuvaavan, miten Jumalan viha kohdistuu asioihin, jotka rikkovat Hänen luomaansa järjestystä ja vahingoittavat ihmisiä. Tämän tulkinnan mukaan Jumala ei vihaa ihmistä, vaan tekoja, jotka johtavat tuhoon.
Uusi testamentti ja rakkaus
Uudessa testamentissa korostuu Jumalan rakkaus ihmisiä kohtaan. Erityisesti Jeesuksen opetukset painottavat anteeksiantoa ja rakkautta. Tunnetuin esimerkki on Johanneksen evankeliumista (3:16):
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."
Tämän perusteella kristillinen teologia usein opettaa, että Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä riippumatta heidän synneistään, mutta vihaa syntiä, joka erottaa ihmiset hänestä. Jeesuksen sovitustyö (ristiinnaulitseminen ja ylösnousemus) nähdään täydellisenä esimerkkinä siitä, miten Jumala osoittaa rakkauttaan synnintekijöitä kohtaan tarjoamalla anteeksiannon ja pelastuksen.
Yhteenvetona voidaan sanoa, että Raamatun mukaan Jumala vihaa syntiä ja pahuutta, ei itse ihmistä. Hän rakastaa ihmiskuntaa ja toivoo, että kaikki kääntyisivät pois pahoista teoistaan ja saisivat iankaikkisen elämän.
Kyllä tässä tekijä on vassari tai laiton siirtolainen veikkaan
Tarkoitat ilmeisesti sitä, että vihapuheet oikealta pitää kieltää, mutta vihapuheet vasemmalta sallia ja niihin oikein mediassakin kannustaa. Vihapuheiden yksipuolinen kieltäminen on ehdottomasti varmin tie vihatekoihin. Verrattuna vihapuheiden valtavaan lisääntymiseen ja kärjistymiseen polarisaatio-Suomessa vihatekojen määrä on pysynyt hyvin vähäisenä - niitä on ollut hädin tuskin lainkaan. Kouluampumiset ovat eri asia, niiden syyt lienevät muita kuin poliittisia.
Yhdysvalloissa tilanne on erilainen kuin Suomessa. Siellä on poliittisen väkivallan perinne ja todellista rasismia orjuuden ja rotusyrjinnän jäljiltä. Silti USAssakaan ei väkivallan lisääntyminen vastaa polarisaation kärjistymistä ja vihapuheiden valtavaa lisääntymistä.
Polarisaatio tarkoittaa sitä, että yhteiskunnassa on todellista vihaa. "Liberaali" vasemmisto väitää, että viha on olemassa vain koska oikeiston vihapuheet sitä lietsovat. Se on VAARALLINEN VALHE. Jos vihantunteiden purkamista puheina ryhdytään tukahduttamaan niin se purkautuu sata varmasti tekoina.
Ihmisillä on nyt väylä purkaa tuntojaan puheina ja kirjotuksina. Hyvä niin. Toki paljon parempi vielä olisi jos vihaa synnyttäviä aineellisia ja arvoristiriitoja kyettäisiin sääntelemään ja sovittelemaan demokratian välineillä. Se nyt vain ei tunnu olevan tätä aikaa. Polarisaatio vain jatkuu. Siitä kärsivien ei auta kuin toivoa, että se pysyisi jotenkin hallinnassa ja vielä joskus järki voittaisi niin että viha ja vihapuheet laantuisivat.
"Jos vihantunteiden purkamista puheina ryhdytään tukahduttamaan niin se purkautuu sata varmasti tekoina"
Noin usein väitetään, mutta onko siitä oikein näyttöä missään? USA on hyvin väkivaltainen maa ja länsimaista siellä on myös eniten poliittista väkivaltaa. Niinhän ei pitäisi olla, jos sananvapaus vähentäisi tarvetta väkivaltaan?
Sinun pointti on että jos kattilan painetta ei päästetä pihalle, se kattila ennenpitkää räjähtää. Näin on kansan tunteiden kanssa sama juttu. Kun tulijoita hyysätään kansan kustannuksella kaikkine lukaaleineen, tästä seuraa vihaisia ajatuksia, katkeruutta jne kansan keskuuteen. Ellei kansa edes voi millään tavalla purkaa tuntojaan, se on vaarallisin vaihtoehto. Vassut ei tätä myönnä.
Siksi kansalle pitää jättää väkivallaton vaihtoehto purkautumiseen.
Tuolla Englannissa on käynyt juuri näin. Sadattuhannet ihmiset kaduilla päästävät painetta ulos.
En ole kuullut enkä nähnyt kovin monen väittävän samaa, jota itse olen esittänyt jo kauan. Tosiasiat ovat sen puolella, että olen oikeassa.
Yhdysvallat on oma lukunsa. Polarisaatio on siellä jakanut kansaa vielä rajummin kuin Euroopassa tai edes Suomessa. Tilanne USAssa on todella paha kun presidenttikin on enemmänkin lietsonut polarisaatiota kuin yrittänyt rauhoittaa sitä ja ratkoa sen syitä. Ainekset olisivat olemassa vielä suurempaan väkivaltaan kuin mitä USAssa on nähty. Polarisaatiosotaa käydään kuitenkin somessa ja mediassa. Jos se siirtyisi kaduille niin seuraukset voisivat olla verisiä.
Miksi vihapuheet muuttuu teoiksi mutta nämä muut puheet ei koskaan toteudu? Työttömyys , talous puheet ei koskaan toteudu
Oikeiston luonne on sellainen...
Tuo hieno ja rohkea nainen oli suomen Charlie Kirk :(