Syö prosessoimatonta punaista lihaa. Yhdessä maailman arvostetuimmista yliopistoista, Harvardin yliopistossa, tehdyn tutkimuksen mukaan jalostetun lihan, kuten pekonin, makkaran ja jalostettujen leikkeleiden, syöminen lisää sydäntautiriskiä yli 40 prosentilla ja tyypin 2 diabetesriskiä noin 20 prosentilla.
Jalostettu liha lisää sydäntauti- ja diabetesriskiä - punainen liha ei
Tutkimuksen tuloksien perusteella jo 50 grammaa jalostettua lihaa päivässä lisää sydäntauti- ja diabetesriskiä 40 ja 20 prosentilla.
Sen sijaan Harvardin terveystieteellisessä tehdyssä tutkimuksessa ei havaittu, että jalostamattoman punaisen lihan, kuten naudan-, sian tai lampaanlihan, syömisellä sydäntauti tai diabetesriski suurenisi millään tavalla.
Harvardin tutkimus on ensimmäinen systemaattinen ja meta-analyysi-menetelmällä toteutettu tutkimus, jossa on koko maailman mittakaavassa tarkasteltu jalostetun ja jalostamattoman lihan syönnin vaikutuksia sydäntauti- ja diabetesriskiin.
Tutkimuksessa käytiin läpi peräti lähes 1600 aiemmin tehtyä tutkimusta, joista 20 katsottiin olevan relevantteja. Näihin 20 tutkimukseen oli osallistunut yli 1,2 miljoonaa ihmistä 10 eri maassa niin Euroopassa, Aasiassa, Yhdysvalloissa kuin Australiassakin.
Rasvoilla ei ehkä olekaan merkitystä
”Kun tarkastelimme keskivertoainesosia Yhdysvalloissa syötävissä jalostetuissa ja jalostamattomissa lihoissa, havaitsimme, että ne sisälsivät saman verran tyydyttyneitä rasvoja ja kolesterolia. Sen sijaan jalostetut lihat sisälsivät keskimäärin neljä kertaa enemmän natriumia ja 50 prosenttia enemmän nitraatti-säilöntäaineita. Tämä viittaakin siihen, että suolan ja säilöntäaineiden määrät – ennemmin kuin rasvojen – voivat selittää jalostettujen lihojen kohdalla nähdyn sydäntaudin ja diabeteksen suurentuneen riskin”, tutkimusta johtanut Renata Micha toteaa yliopiston tiedotteessa.
Punainen liha kunniaan
3
160
Vastaukset
- Anonyymi
Kannatan Planetaarista ruokavaliota. Ei paljon punaista lihaa. Lihan tilalle härkäpapua, hernettä, papuja. Munia, Maitoa, ,rahkaa, ,kokojyväviljaa, kalaa, Vilja olisi terveellisempää, jos sitä ei pilalle kuorittaisi. Hiivaleipävehnäjauhokin on maailman terveellisin jauho.
En syö leikkeleitä. Syön aamupalalla leipää, jossa on hera-jauhoa. Aamupäivällä itsetehtyä pitsaa. Tänään tulee illalliseksi broilerin rintaa.Aivan. Lihanaudan co2 ekvivalentti on 100 kg ja punainen liha on yhdistetty lähinnä suolistosyöpiin.
- Anonyymi
Tuo ei ole totta. Harvardin tutkimus osoitti korrelaation nimen omaan punaisen lihan ja 2-tyypin diabeteksen ja sydäntautiriskien välillä.
Se, että prosessoidut tuotteet ovat vielä haitallisempia kuin prosessoimaton (missä se raja meneekin) punainen liha ei tee punaisesta lihasta mitään terveystuotetta.
https://hsph.harvard.edu/news/red-meat-consumption-associated-with-increased-type-2-diabetes-risk/
Punainen liha on yhdistetty myös kasvavaan dementiariskiin ja ikääntyvien kognitiivisten kykyjen (älyn) heikkenemiseen.
https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/harvard-scientists-red-meat-tied-to-increased-dementia-risk
Punainen liha on turhake, jossa ei ole mitään mitä ei saisi muista, terveellisemmistä ravintoaineista. Punaista lihaa ei tarvitse grammaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu997479Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2267355K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1395098Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1404789PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *424555Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko874259Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154072- 1621751
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91569Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2451401