Laitoin treffi-ilmoituksen Suomi24:een. Ilmoitukseni on aika pitkä ja kerron itsestäni paljon. Muutaman viestin olen naisilta saanut mutta ne ovat vain muutaman sanan mittaisia missä pyydetään lisää tietoja!? Siis he eivät kerro itsestä mitään, mutta lisää tietoa pitäisi saada :-) Olen käynyt kyseisten neitosten profiilitkin tsekkaamassa mutta ne ovat käytännössä tyhjiä, ainoastaan ikä, maakunta jne. pakollinen informaatio.
Oletan että kun laitan ilmoituksen nettiin niin siihen vastataan jotain, eikä vaan oleteta että minä alkaisin jotenkin pommittamaan. Vai mikä tässä on homman nimi? Olettaako naiset että minä "kiinnostun" kahden rivin - Hei, kerrotko lisää, kuulosti hyvältä - viestin perusteella?
Oletan että kun laitan ilmoituksen nettiin niin siihen vastataan jotain, eikä vaan oleteta että minä alkaisin jotenkin pommittamaan. Vai mikä tässä on homman nimi? Olettaako naiset että minä "kiinnostun" kahden rivin - Hei, kerrotko lisää, kuulosti hyvältä - viestin perusteella?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse törmäsin samaan ongelmaan aikoinaan eräiden miesten kohdalla. Itsestä kerroin paljon, mutta he ei itsestään juuri yhtään mitään. Pelkästään ympäripyöreitä. Karsin nuo raa'alla kädellä. Tuli mieleen, että taitaa tuossa lyhyessä profiilissa olla kaikki, mitä heillä on elämässä tapahtunut. Samoin ne karsin välittömästi, jotka ei antanut muuta kuin puhelinnumeronsa, ja sanoi että soita tuohon, kerron lisää. Kiitos ei, sitä riskiä mä en ota!
Itse olen ihmetellyt ihan tuota samaa logiikkaa, että mitä nämä lyhytsanaiset oikeesti haluaa sanoa, kun kaikki pitää lypsää esiin. En tarkoita sitä, että haluan tietää kaikki exät nimiä myöten, mutta olisi sitä kohteliasta kertoa mitä tekee/harrastuksista/perheestä yms. ympäripyöreistä. Mutta, älä yleistä, että kyseessä on pelkästään ongelma naisten taholta. Yllättävän monet miehet sortuu samaan.
"Mutta, älä yleistä, että kyseessä on pelkästään ongelma naisten taholta."
Ei tarkoitukseni ollut yleistää, toisaalta enhän mä miesten vastauksista mitään tiedä.
Tulisi nyt vaan edes yks järkevä viesti... Mulla ei ole kuvaa ilmoituksesta, yks nettitreffailun puoliammattilainen sanoi että yllättävää että joku on ylipäätään "vastannut". ;-)
ihmeellisintä ,vaikka kertoisit itsestäsi ummet ja lammet tosiaan ,niin naisilla (sori vaan :-)
tuntuu olevan tyyli että poskeen nojaten kahlataan profiilista toiseen rima pilvien korkeudella. ja odotellaan että joku tulee ja vie "jalat alta" ,rehelliset naiset ,jotka kykenevät itsekkin näkemään vaivaa tutustumisen suhteen ,ja ovat sitä mitä profiilissa lukeekin.
MISSÄ te olette ???? (heh ette ainakaan täällä netissä? )
Tämmöistä on seuranhaku netissä.
Kaikki tieto pitäisi saada heti vasta puolesta, mut mitään ei itsestään uskalleta/haluta kertoa.
Viestittely loppuu kuin seinää, mikäli ei eka viestissä paljasteta kaikkea.
Itse olen törmännyt muutamaan samoin käyttäytyvään naiseen, joilla tuntui ole kova tarve vain urkkia tietoa. Ottivat yhteyttä ilmoitukseen tyyliin ->
Kiva profiili kerrotko lisää.
Hei haloo...
Itse jos jotain kysyi, niin samaat vastukset olivat ympäripyöreitä tai jätettiin kokonaan vastaamatta. Toinen huomio ilmoituksista on nämä kaunokaiset suurine kaula-aukkoineen, jotka vain huomion kipeinä haluvat vieraskirjaan viestejä.
Haloo.....Mitähän näilläkin päässä liikkuu??
Tämä eräskin jolla taisi olla lähes 150 viestiä, ja useassa viestissä viitattiin aiheeseen.
Eli ei taida edes lukea sitä vieraskirjaansa.
Summa summaarum ->Täysin turha palsta
Ei tuossa ole mitään kummallista.
Kun netti avattiin tavalliselle kansalle niin tavallinen kansa tuli.
Kai miehissäkin on kirjoitustaidottomia, tai ainakin nettinaiset niin valittavat.
lähetetään sama viesti sadalle tyypille ja toivotaan että joku vastaisi. Ei viitsitä panostaa siihen, jos toinen ei vastakaan, niin hukkaan olisi mennyt sekin. Se on tätä "tehostettua etsintää". Miehet tekee samanlailla.
Sain kerran eräältä mieheltä flirttikutsun, jonka hyväksyin ja puolen minuutin päästä viesteissäni oli hirveä litanja tästä miehestä, harrastukset, lempileffat, lempibändit ym. oli lueteltu, viesti oli yhtä luettelopötköä. Mitään siinä ei viitattu mun profiiliin, ja siitä huomasi heti, että ukko käyttää copypastea ja lähettää tasan saman viestin kaikille muillekin naisille.
Mulla oli muutaman kerran profiili tuolla entisessä sinkut.netissä. Kun totesin, että toisella kierroksella vastaajat oli samoja pyrkyreitä, ihan samalla tekstillä, se riitti mulle. Jotkut ovat kopioineet oman hienon alotuspuheen jonnekin Wordille. Sieltähän sitä on helppo copy-pasteta koko teksti kaikille uusille profilisteille. Niin, säästäähän se aikaa, mutta kun siinä ekassa mailissa on kerrottu kaikki mahdollinen, niin seuraavassa mailissa tulikin tekstiä kokonaiset 2 riviä: " Vaikutat kyllä kivalta tytöltä, millonkas me voitais treffata?"
Jiiihaaaa! Never again!
Mulla oli joskus toissa keväänä, eli yli vuosi sitten ilmoitus treffimesta.netissä ja sain vastauksen mieheltä, joka itse asiassa on ensimmäinen, jonka kanssa olen ikinä netissä "treffanut". No, yhteydenpito loppui sitten kuitenkin.
Tein vähän aikaa sitten oman profiilin tänne suomi24:seen ja yllätys, yllätys, tämä sama mies oli kirjottanut mulle täysin saman tekstin kuin reilu vuosi sitten, ikä oli vaan muutettu! (Muistin pari yksityiskohtaa viestistä.)
Alkoi toden teolla ahdistaa, pyöriikö samat miehetä täällä vuodesta toiseen löytämättä mitään?
Mulla ei siis netti-ilmoitusta ole ollut koko ajan tän vuoden ajan, mutta aloin miettiä, että mitä järkeä tässä oikeasti on? Onko tää jotenkin säälittävää?
>Alkoi toden teolla ahdistaa, pyöriikö samat
> miehetä täällä vuodesta toiseen löytämättä mitään?
Mulla on ollut oma ilmo viime lokakuusta lähtien. Saldona kolme pitkää kirjoittelusessiota, eri aikoina tosin. Välimatka on sitten jossain vaiheessa todettu liian pitkäksi (200-600 km).
Naisten ilmoituksiin vastaaminen ei yleensä ottaen kannata. Varsinkin kuvalliset suomi24.fi profiilit saavat satoja vastauksia, joten siitä joukosta erottuminen on hyvin hyvin vaikeaa. Kuvattomista löytyy joskus helmiä, mutta niissäkin saattaa mennä yhtäkkiä matto alta.
Eli vastauksena kysymykseen, että ei se välttämättä ole miehissä vika vaikka täällä pitkään pyörivätkin. Homma nyt vaan menee tällä tavalla. Pitäis vissiin laittaa känni päälle ja siirtyä baarin puolelle...
En sitä niin tarkoittanutkaan, että miehissä jotain "vikaa" välttämättä olisi, koska onhan nettitreffeissä epäilemättä enemmän miehiä kuin naisia. Mutta silti, jos mies vuodesta toiseen yrittää SAMALLA viestillä naisia, niin en oikein ymmärrä. Tämä kyseinen mies vain luetteli harrastuksiaan ym. listoja todella pitkästi, eikä se ollut hirveän persoonallinen, ennemmin työhakemuksen kaltainen! Ehkä kannattaisi vaihtaa tyyliä..?