pohjoisessa on nyt ahkeroitu kovasti ja saatu kaksi venettäkin talviteloille.
Melko pitkä työlista oli, mutta onneksi oli apulainen matkassa.
Revontulia oli kohtalaisesti ja loppuivat juuri äsken.
Ilmoitan, että
17
176
Vastaukset
No se on hieno homma. Mäkin oon joskus pistänyt veneen talviteloille, mutta en koskaan kahta samana syksynä. Oliko isojakin veneitä?
Mä en tiedä, jostain syystä en oo koskaan nähny kunnon revontulia. Onko sitten niin, ettei ne etelässä näy? Ja toisaalta valosaaste?
Apulainen on hyvä, joka hommassa. Saa nopeesti valmista. Ite kun oon joutunu usein tekeen kaiken yksin. Kun muutossaki kannat sohvan yksin kolmanteen, niin on selkä vääränä!Ihan vain pieniä soutuveneitä, mutta ne olivat olleet muiden käytössä ja airojenkin olinpaikassa oli epäselvyyttä.
Etelässä revontulia on harvemmin, mutta niitä kuitenkin on. Pitää vain juuri silloin hankkiutua kauas valoista, niin näkyvät.
Apulainen tällä reissulla on erinomainen ja ilman olisi ollut paljon hankalampaa ja raskaampaa.
Tänään oli pitkä päivä ja huomenna pidempi, sillä pitää ajaa etelään.
Toivotaan, että peräkärry kestää, sillä meillä on täysi kuorma.
ja nyt on pakko nukkua.
herätys on aikainen.buddy-love kirjoitti:
Ihan vain pieniä soutuveneitä, mutta ne olivat olleet muiden käytössä ja airojenkin olinpaikassa oli epäselvyyttä.
Etelässä revontulia on harvemmin, mutta niitä kuitenkin on. Pitää vain juuri silloin hankkiutua kauas valoista, niin näkyvät.
Apulainen tällä reissulla on erinomainen ja ilman olisi ollut paljon hankalampaa ja raskaampaa.
Tänään oli pitkä päivä ja huomenna pidempi, sillä pitää ajaa etelään.
Toivotaan, että peräkärry kestää, sillä meillä on täysi kuorma.
ja nyt on pakko nukkua.
herätys on aikainen.Sitä mä epäilinkin, liialliset lamput häiritsee. En muutenkaan ymmärrä noita lamppuja. Onhan meillä taskulamppu.
Soutuveneitä mäkin oon laittanu. Ihan vaan sellasia lasikuitusia. Osa oli rispaantunu, mutta näppärästi Eero (nimi muutettu) korjas ne. Luulin että ois ollu tekemätön paikka.
Aika hurjaa toi peräkärryn veto. Jokin aika sitten joku oli laittanu kaivon renkaan kärryyn. Ja meillä kun on tiet mitä on. Niin aisa oli katkennut. Siihen se jäi keskelle tietä. Mulla ei hermo noita kärryjä kestä. En voi muuta kun toivottaa onnea ja turvallista matkaa.- Anonyymi
Pohjoisessa näkyvät hyvin. Lapsena asuin pohjoisessa ja usein näin revontulia.
- Anonyymi
Kuinka pohjoiseksi pitää lähteä revontulia nähdäkseen?
- Anonyymi
Uutinen olikin, että koko suomessa on nähty ja parhaiten keski-suomessa! Ja että tänä iltana saattaa olla myös, joten pitääpä käydä ulkosalla pällistelemässä.
Anonyymi kirjoitti:
Uutinen olikin, että koko suomessa on nähty ja parhaiten keski-suomessa! Ja että tänä iltana saattaa olla myös, joten pitääpä käydä ulkosalla pällistelemässä.
Mitta onks ne niitä värillisiä. Kun kuulemma täällä etelässä on se mustavalko versio.
- Anonyymi
Kyllä niitä näkee ihan helposti jostain Tampereelta ylöspäin, kunhan on riittävän vahva purkaus auringosta ja sattuu olemaan pilvetöntä ja on riittävän pimeällä paikalla.
https://www.spaceweather.com/
Tuolta näkyy tämänhetkinen revontulitilanne ja juuri nyt niitä näyttää olevan todella paljon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä niitä näkee ihan helposti jostain Tampereelta ylöspäin, kunhan on riittävän vahva purkaus auringosta ja sattuu olemaan pilvetöntä ja on riittävän pimeällä paikalla.
https://www.spaceweather.com/
Tuolta näkyy tämänhetkinen revontulitilanne ja juuri nyt niitä näyttää olevan todella paljon.Ei nyt täällänäkynyt kuitenkaan taivaantulia. Tiesitkömuuten, että revontulien äänet syntyvät neulasissa tai lumikiteissä. Joskusniitä on ja jotkut niitä kuulevat.
Enpä tiennytkään pohjoisesta ulottuvuudestasi. Minäkin olisin voinut sulle avuksi tulla kamoja roudaamaan. :) Anonyymi kirjoitti:
Ei nyt täällänäkynyt kuitenkaan taivaantulia. Tiesitkömuuten, että revontulien äänet syntyvät neulasissa tai lumikiteissä. Joskusniitä on ja jotkut niitä kuulevat.
Enpä tiennytkään pohjoisesta ulottuvuudestasi. Minäkin olisin voinut sulle avuksi tulla kamoja roudaamaan. :)Erään lukemani tutkimuksen mukaan, revontulien ääni syntyy noin 50 metrin korkeudella ja johtuu sähkökentästä.
(mutta voi siihen sähkökenttään liittyä lumikiteitä ja varsinkin neulamuotoisia, sillä jännite on vahvimmillaan kappaleiden kärvissä.)
(kiitän avustustarjouksesta)
((miten pohjoisessa nyt majailet?))
- Anonyymi
Itsehän en nähnyt kuin puolikkaita revontulia.
>simiti< Revotulet ovat varmasti upeita siellä pohjoisessa. Niistä on lehdissäkin kirjoitettu, kuinka mahtavia ovat juuri nyt. Olet onnekas, kun pääset näkemään niitä siellä paikan päällä.
Toivottavasti saatte urakan tehtyä ja työlistan kaikki asiat hoidettua. Tehokas apulainen on arvokas lisä. Muistathan kiittää häntä kauniisti!!! :)- Anonyymi
Emme sattuneet ulos ilmeisesti ihan niiden parhaana hetkenä, mutta oli niitä silti ihan riittävästi.
Kuvia saattaa seurata jossain vaiheessa, kunhan toivun ja ehdin siirtää niitä jonnekin.
Työlista hiukan paisui ja koska kuorma tuli täyteen, niin täytyy käydä siellä vielä uudelleen joskus joulun jälkeen. Sinne jäi myös yksi peräkärry ja sekin pitää tuoda sitten samalla.
Täysi kuorma tulee silloinkin, mutta tuon jälkeen alkaa se homma olla selvä.
Apulaista on syötetty hyvin ja kehuttu kattavasti, ja hänkin oli reissuun oikein tyytyväinen.
Lupasi lähteä mukaan taas kun olen sinne menossa. Anonyymi kirjoitti:
Emme sattuneet ulos ilmeisesti ihan niiden parhaana hetkenä, mutta oli niitä silti ihan riittävästi.
Kuvia saattaa seurata jossain vaiheessa, kunhan toivun ja ehdin siirtää niitä jonnekin.
Työlista hiukan paisui ja koska kuorma tuli täyteen, niin täytyy käydä siellä vielä uudelleen joskus joulun jälkeen. Sinne jäi myös yksi peräkärry ja sekin pitää tuoda sitten samalla.
Täysi kuorma tulee silloinkin, mutta tuon jälkeen alkaa se homma olla selvä.
Apulaista on syötetty hyvin ja kehuttu kattavasti, ja hänkin oli reissuun oikein tyytyväinen.
Lupasi lähteä mukaan taas kun olen sinne menossa.Pöh, en taaskaan muistanut kirjautua.
(mutta toisaalta syytän tuosta pitkää päivää, sillä heräsin niukkojen unien jälkeen jo kuudelta).buddy-love kirjoitti:
Pöh, en taaskaan muistanut kirjautua.
(mutta toisaalta syytän tuosta pitkää päivää, sillä heräsin niukkojen unien jälkeen jo kuudelta).No hyvä että hengissä selvisitte. En ite ois 12 tunnin ajoon jaksanu. Mulla puoletkin tosta on jo liikaa ja siinäkin joutu pitään kaks taukoon. Meillä kun oli se perikunnan mökki ja siellä oli vähän isompi venekin. Mutta sekä mökki että vene ränsty ja se oli sangen ikävä asia siellä sanginsuussa. Ei oo enää mitään siellä.
Ja mitä revontuliin tuli. Niin kesämökki kun oli, niin eipä niitä revontulia sillon. Ja yötön yöhön se oli. Tai ainakin näin etelä suomalaisen silmin yötön.JeroP kirjoitti:
No hyvä että hengissä selvisitte. En ite ois 12 tunnin ajoon jaksanu. Mulla puoletkin tosta on jo liikaa ja siinäkin joutu pitään kaks taukoon. Meillä kun oli se perikunnan mökki ja siellä oli vähän isompi venekin. Mutta sekä mökki että vene ränsty ja se oli sangen ikävä asia siellä sanginsuussa. Ei oo enää mitään siellä.
Ja mitä revontuliin tuli. Niin kesämökki kun oli, niin eipä niitä revontulia sillon. Ja yötön yöhön se oli. Tai ainakin näin etelä suomalaisen silmin yötön.Viime reissulla ajoin sen koko 12 tunnin matkan yksin, vaikka apulainen oli matkassa, sillä äitini epäili ajositkeyttäni (eli piti todistaa vääräksi).
Mutta ei se oikein mukavaa reissaamista ole.
- Anonyymi
Puuh.
12 tunnin ajon jälkeen vihdoin kotona.
Apulainen ajoi kolmanneksen ja minä loput (olisi ajanut enemmänkin, mutta hänellä on huomennakin ajohommia, joten oli parempi säästää hänen voimiaan).
Hiukan väsynyt olo.
Mutta myös helpottunut, sillä vaikka autossa ja peräkärryssä oli raskas kuorma, niin tuosta ei aiheutunut ongelmia (paitsi että polttoainetta kului paljon enemmän kuin normaalisti).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti29546150Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5411558Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy27611194Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump589956Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla958759Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua3116867Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka193909Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73616- 893520
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33470