"”Liberaali on ihminen, joka on liian avokätinen puolustaakseen omaa näkökantaansa.” Näin kuuluu yksi oivaltava määritelmä ihmisistä, jotka kerta toisensa jälkeen päätyvät puolustelemaan omia vastustajiaan. Sillä sitä äärioikeisto todella on, meidän vastustajamme. Halusimme sitä tai emme, tämä toinen osapuoli haluaa viedä vapautemme ja lopettaa poliittiset projektimme."
https://www.ku.fi/artikkeli/5213921-he-eivat-koskaan-halunneet-keskustella-kanssamme
https://www.ku.fi/artikkeli/5213921-he-eivat-koskaan-halunneet-keskustella-kanssamme
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuohan näkyy esim. hallituksessa. RKP ei kykene puolustamaan omia kantojaan. Myös kokoomuksen liberaalit ovat hiljaa puolueen konservatiivijyrien melskatessa. Tärkeämpää olla sovitteleva kuin haastaa öykkäröitsijät.
Tai miksi tarvitaan persujen kaltainen puolue haastamaan ääriliberaaliset arvot? Ääriliberaalinen politiikka on loppujen lopuksi hyvin yksisilmäistä ja vahingollista. Se on maailmanhalausta ja sinisilmäistä, esim muslimien kohdalla. Ääriliberaalit ovat tosiaan kaikkeen hyvään uskova ja sitä maahanmuuttajat käyttävät hyväkseen, valehtelevat turvapaikka haussa käyttävät kela ja sossu tukia väärin jne. Ruotsi ja monet muut Euroopan maat maksavat ääriliberaslisuudestasn nyt kovaa hintaa. Tähän kaikki tolkun ihmiset on hiljennetty rasismikortilla ja woketuksella, juuri ääriliberaslien toimesta ja ääriliberaslinen media on vain myötäillyt woketusta. Nyt on sen aika että puhutaan suoraan ja haastetaan vihreiden, vasemmiston ja RKPeen politiikkaa . Samoin punnitaan suomalaisen median arvoja. Eli jatketaanko hyssyttely, rahan tuhlaamista ja Suomen ja suomalaisuuden etujen vastainen toiminta. Ääriliberaslit ovat ihan itse luoneet tämän päivän perussuomalaiset ja heidän politiikan.
Pursiainen on oikeassa keskisarjasta:
keskisarja vain höpisee sisällöltään sekavia ja valheellisia, mutta kieliopillisesti oikeita aforismejaan ja jotkut vielä uskoo että siinä on viisas mies.
Juuri noin. Ei ole viisautta höpinöissään
Varsinkiaan liberaalit toimittajat eivät kunnolla haasta perussuomalaisia. Perussuomalaisten hatara korttitalo romahtaisi jos sitä vähän tonkisi. Esim. Purraa ei kunnolla haastettu nimimerkki "Riikan" kirjoituksita eikä lehdistö ole vieläkään kaivannut Suomen Sisun keskustelupalstalla vaikuttaneen rotuajattelusta innostuneen nimimerkki Trojandan henkilöllisyyttä,.
Itse asiassa persujen korttitalo on hyvin vahva ja vakaa.
Kaikki persujen esiin tuomat ongelmat perustuvat faktaan. Yhdessäkään tv väittelysdä vihervasemmisto ei ole kyennyt kumoamaan noita faktoja. Suurin osa myös persujen 20v tuomista väittämät on pitänyt paikkansa. Vaikka heitä on haukutta ja heille on naureskeltu. Se myös tekee kipeää vihervasemmistossa ja vaikka kuinka haraatte vastaan, tilastot ja luvut eivät valehtele.
Suomalaisille yleensä fiksuuden merkki on olla halveksimatta ketään.
Ja haluaisinkin sen ajan palaavan takaisin !
Asioista voitaiin puhua. Mutta jas vastapuolella ei sitä ole, on vain halventavia, toisen persoonaan, ulkonäköön tai johonkin epärelevanttiin heitettyjä 'vastapalloja'. Siihen se tyssää. Keskustelu.
Jotain samaa on kuin lahkolaisuskoissa. Heille se oma hurmos täyttää pään ja järjellä esitetyt kysymykset vluvat kuin vesi hanhen selästä.
Liberaali = wokettaja matuttaja
Onko persuilla oma sanakirja?
Wokettaja on USAn äärioikeiston erimielisestä käyttämä haukkumasana.
*Woke tarkoittaa valveutuneisuutta tai henkilön yhteiskunnallista tiedostamista. Wokessa välitetään vähemmistöistä, syrjinnästä ja vihapuheesta. Sana on alun perin peräisin Yhdysvaltain afroamerikkalaisen väestön 1920-luvulla käyttämästä englannin muodosta, jossa sillä viitattiin hereillä olemiseen.*
Me jotka olemme historiaa lukeneet, tiedämme etelävaltioiden orjuudesta ja apartheidista. Siis USAssa.
Äärioikeisto ja MAGA presidentti taas on nostanut vihapuheen, syrjinnän ja valkoisen miehen ylivallan ainoaksi oikeaksi tavaksi elää.
Matuttajaa ei edes tunnista sanaksi.
Tiedän että Suomi on harvaanasuttu, harmaapäisen, pienenevän kansan maa. Onneksi maahan on muuttanut puoli miljoonaa ihmistä muualta. Joillakin on lapsiakin! He ovat tulevaisuus!
Talousliberalismi tarkoittaa markkinaliberalismin (tai klassisen liberalismin) taloudellisia näkökohtia kuten vapaakauppaa sekä verotuksen ja talouden sääntelyn vähyyttä. Henkilö voi olla talousliberaali olematta kuitenkaan arvoliberaali.
Arvoliberalismi tarkoittaa liberalismin ei-taloudellisia puolia. Niihin kuuluvat muun muassa ihmisoikeudet: sananvapaus, uskonnonvapaus, yhdistymisvapaus, yleensäkin ihmisten oikeus päättää itse omista ei-taloudellisista asioistaan.
Mitä tarkoittaa "avokätisyys" tässä yhteydessä,ei oikein onnaa.
Liberaali on anarkisti kravatti kaulassa
Liberaali = kommunisti
Liberaalit keskittyvät maahanmuuttajien ja LGBT-väen oikeuksiin. Normaalit ihmiset unohtuvat
No persut ainakaan eivät ole normaaleja, vaikka normaaliseuran perustivatkin
https://jarmo-nahkamaki.webnode.fi/suomen-normaalien-seura/
Onko tuo totta vai vitsikö vain?
Ihan aitoja persuja nuo perustajat ovat.
Eikös yksi noista ole se vasaroitu
Liberaalit eivät ymmärrä, että ihmiset eivät halua matuja Suomeen
Valitettavasti avaus osuu asian ytimeen. Liberalismille on ominaista se ettei varsinaisesti haluta kieltää mitään. Eivät liberaalit esimerkiksi halua kieltää uskontoja, he vain haluavat että uskovaiset eivät puutu heidän elämäänsä ja antavat liberaalien elää omaa elämäänsä ja eläkööt uskovaiset sitten omalla tavallaan kunhan eivät pakota ketään omaksumaan uskomaan vastoin tahtoaan.
Tämä kuulostaa hienolta ja on hienoa, mutta ongelmana on se ettei liberaali aate ota huomioon sitä että konservatiivit eivät ole samanlaisia kuin liberaalit. Konservatiivit haluavat valtaa ja tuhota liberaalit valtansa alle. Liberaalilla aatteella on hyvin vähän aseita käytössään agressiivista konservatismia vastaan.
Itse pelkään todella että konservatismi todella jyrää liberalismin alleen. Siitä näkyy jo hyvin selviä merkkejä USA:ssa. Konservatismi ei perustu hyväntahtoisuudelle, vaan rahan ja vallan kinuamiselle.