Hämeenlinnan lakkoon pakotetut kärsivät Paperiliiton lapsellisesta kiukuttelusta

Anonyymi-ap

Lakoilla ei ole saavutettu mitään vuosiin. Viimeiset pohjanoteeraukset ovat olleet sdp:n oppositiopolitiikkaa ollut kuukauden satamalakko keväällä 2024 ja IAU:n lakot viime keväänä, jossa yli 100.000 matkustajan matkat peruuntuivat ja Finnair kärsi 70 miljoonan euron tulonmenetyksen. Satamalakko vei BKT;stä yli 2 miljardia ja lisäsi työttömyyttä yli 20.000 hengellä. Lakoista ei ollut mitään hyötyä.

Hämeenlinnan lakko on ainoastaan Paperiliiton kiukuttelua. Kiukuttelusta ei ole mitään hyötyä. Paperilitto ajoi UPM:n 112 päivän lakkoon, jonka se Paperiliitto ja sitä avustanut Teollisuusliitto hävisivät 6-0. Paperiliitto tulee häviämään Hämeenlinnan lakon 6-0. Se on selvä. Ja sakot päälle. Laittomaan lakkoon osallistuva työntekijä joutuu nykylain mukaan myös maksamaan henkilökohtaisen sakon.

Lakoissat työntekijöitä maanitellaan ja pakotetaan kieltäytymään työnteosta, vaikka he eivät sitä halua tai jopa eivät kuulu ammattiliittoon. Lakkoon pakottaminen on vastoin työsopimuslakia ja työhön menon estäminen on vapauden riisto. Rikkuriksi haukkuminen on maalittamista ja on rasistinen teko.

Lakoista ei ole mitään hyötyä, minkä takia lakkojen järjestäjät ja lakkoilijat ovat yhteiskunnan mätämunia. Mitä hyötyä kuvitellaan olevan oman työnantajan vahingoittamisesta?

Ammattiliittoon kuuluminen on vapaaehtoista. Työttömyyskassaan on pakko kuulua, että saa ansiosidonnaisen. Vapaan kassan, YTK:n jäsenyys tulee vuodessa useita satoja euoja halvemmaksi kuin ammattiliittoon kuuluminen.

Kuuluu liittoon tai ei, niin on sama palkka, joka luetaan sen ammattiliiton TESistä, jonka työnantaja valitsee. Näin on asia, puhuvat taistelevat liittojohtajat mitä tahansa. Yritys valitsee. Yritys voi myös sanoa luottamusmiessopimuksen irti, jolloin ammattiliiton luottamusmiesten tilalle valitaan lain mukaiset luottamusvaltuutetut.

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kaikki laki on asetettu oikeuden ja kohtuuden eikä sakkorahain tähden. Sillä sakkoraha on niille rangaistukseksi, jotka lain rikkovat; mutta laki tahtoo ennemmin olla rikkomatonna kuin rikottuna, ja soisi, ettei sakkorahaa ollenkaan tarvittaisi."

    • Anonyymi

      Eli siis Paperiliitto meni lakkoon ja Finnair kärsi valtavat menetykset? Ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      251
      45439
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      39
      11300
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      219
      10926
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9745
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8558
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      241
      6576
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2279
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      40
      1847
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1550
    Aihe