Aamupalaproteiinidrinkki

Hei! Millainen olisi hyvä aamupalajuoma, josta riittää myös potkua päiväksi? Nykyään teen niin että sekoitan maito- ja heraproteiinia fifty-fifty desin yhteensä ja lusikallinen L-glutaa plus desi maltoa, ja koko soppa maitoon. Nyt ajattelin jos jättäisi malton pois ja sekoittaa weetabixin kanssa. Mitä mieltä ootte?
3298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Proteiiniyhdistelmäsi kuulostaa ihan hyvältä (vaikkakin vaihtaisin maitoproteiinin kaseiiniin)ja glutamiini senkuin parantaa vaikutusta pitkään nukutun yön jälkeen. Ja maitoon sekoittaminen on viisasta (imeytyminen hidastuu ja vaikutusaika pitenee)jollet kärsi laktoosiintoleranssista.

Malto on tuossa yhdistelmässä se heikko lenkki liian nopean vaikutuksensa vuoksi, kuten ilmeisesti olet ajatellutkin. Korkean glykeemisen indeksin malto kannattaa ehdottomasti vaihtaa johonkin hitaampaan hiilarilähteeseen, kuten vaikkapa mainitsemaasi Weetabixiin. Eikä yksi hedelmä kyytipojaksi olisi yhtään pahasta. Näin saat sitä toivomaasi potkua tasaisesti pitkälle päivään, eikä verensokerinheittelyt vaivaa.

Äänestä
  • Mielenkiintoinen tuote ja todellakin idealtaan oikeaan suuntaa, eli ei hiilarina sitä pkle:een maltoa! Silti tuokin tuote herättää muutamia kysymyksiä, ei niinkään negatiivisesti vaan todellakin kysymyksinä, mm:

    -mikä tuon poikkeavan hiilarilähteen GI sitten on, sanotaan että alhainen, mutta tarkka luku?

    -tuotteessa käytetyn isolaatin laatu siltä osin kun sanotaan että "16% Lactoferriini & muut", tuo on käytännössä mahdoton luku, normaalisti tuon osuus on vain joitain prosentteja.

    -mistä tuo rasva tulee? 6g/100g, ilmeisesti tuotteessa käytetysträ kaakaosta tai sitten todella laaduttomastya herakonsentraatista, vai mistä?

    -kerta-annoksen (136g) hinta 2,5€/kg. Okeim sisältää tuota erikoishiilaria joten hinta voo tulla siitä. Muuten kuin olosuhteiden takia ei siltikään tuon hinnan takia viitsisi tuota alkaa käyttämään. VAstaavan proteiinisekoituksen kun saa alle eurolla ja mukaan pari banaani+leipää...Mutta kuten sanoin, jos tosiaa ainoa tapa hoitaa ruokailu mallikkaasti on jauhe+vesi niin toi on kyllä varteenotettavan idea, hyvä hyvä :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aamu-uuno kirjoitti:

Hei! Millainen olisi hyvä aamupalajuoma, josta riittää myös potkua päiväksi? Nykyään teen niin että sekoitan maito- ja heraproteiinia fifty-fifty desin yhteensä ja lusikallinen L-glutaa plus desi maltoa, ja koko soppa maitoon. Nyt ajattelin jos jättäisi malton pois ja sekoittaa weetabixin kanssa. Mitä mieltä ootte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu