Kummallakin on kyky jatkaa 10 vuotta tuhoamista.
Voimme kuvitella lopputuloksen?
Voimme kuvitella lopputuloksen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kylmän sodan aikoihin ja etenkin 1950-luvulla olisi ollut USA:n märkä uni, että Neuvostoliitto olisi hajottanut itsensä sisällissodassa.
Ukrainan itsenäisyys on nyt fakta, jos sitä vielä 1991 epäiltiin. Kansakunta on lunastanut paikkansa historiassa, ja Venäjän paikka on häpeänurkassa vielä pitkään.
Epäilen Venäjällä olevan niin paljon aikaa. Kun kyllä jossain välissä siviileiden mitta tulee täyteen tuosta täysin hyödyttämästä sodasta joka syö taloutta. Jossain vaiheessa alkaa tyhmimmällekin aukenemaan tilanne heidän propagandasta huolimatta, kun tarpeeksi alkaa olemaan haavoittuneita ja omaisiaan menetettyjä ympärillä. Siinä vaiheessa shokki on kova kun tajuaa yli 2 miljoonan Venäläisen sotilaan kaatuneen ja haavoittuneen tuossa sodassa ja voi olla ehkä vihainen asian suhteen omalle johtajalleen.
kaatuneitten määrä on niin pieni ettei sillä kansakunnalle ole mitään merkitystä. Nuo kuolemat koskettavat max 5% Venäjän kansasta, muille ne ovat yhdentekeviä, kuten minulle jonkin tuntemattoman kuolinilmoitus lehdessä. Vain lähimmäiset surevat. Venäjä voi pommittaa ukrainaa vaikka sata vuotta.
"shokki on kova kun tajuaa yli 2 miljoonan Venäläisen sotilaan kaatuneen"
Ukrainalla tuo shokki tulee eteen paljon aiemmin ja on se fakta että sota loppuu siihen....ellei länsi lähetä joukkoja avuksi, ei tule tapahtumaan
Venäjän suuret luvut kaatuneista on Ukrainan ilmoittamia. Niillä tuskin on totuuden kanssa paljonkaan tekemistä. Sotapropagandaa! Ukraina ei kerro omista tappioistaan mitään.
Suomen roskalehdistössä kuolleet Venäjällä kymmenkertaistuvat ja Zelenskyin valkonenä kertoo 30.000:sta kuolleesta vaan se julkaistaan :-))
Maailmanhistorian turhin sota. Mutta mitä pitempään kestää niin sitä parempi meille.
Ukrainalla on resursseja vain niin pitkään kuin länsimaat antaa 100 Miljardia tukea Ukrainalle joka vuosi.
Rahakaan ei auta kun pitäisi pian saada lisää ukkoja poteroihin ?
Sotatekniikka ottaa uusia valtavia harppauksia, tappaminen tehostuu ja kohta siellä 10-20km leveällä vihollisten välisellä tappovyöhykkeellä ei selviä hengissä enää jäniksetkään.
Venäjän aika ja energia kuluu sotimiseen ja Ukrainan aika Venäjän öljynjalostusteollisuuden alasajoon.
Rintamalinjat ei juurikaan liiku, ollaan siis pattitilanteessa, joka laukeaa siihen, kun joko a) Putin kohtaa loppunsa tai b) Venäjällä julistetaan yleinen liikekannallepano ja pari miljoonaa miinanpolkijaa lähetetään valloittamaan Putinin Luvattu Maa.
JOO UKRAINA ON JO TUHOTTU KÄYTÄNNÖSSÄ - ANTAUTUA PITÄISI JO!
Lviv:n suuri öljynjalostamo toimi enää 60 prosentilla ja nyt tuhoisa uusi isku - joko meni loputkin roskatuotanto sodan jatkolle tässä laitoksessa?
Uutiset roskalehdessäkin jopa: Venäjä iski Lviviin
Venäjä iski varhain sunnuntaiaamuna drooneilla ja ohjuksilla Lvivin alueelle Länsi-Ukrainaan, Reuters uutisoi.
Venäjälle toimiva öljynjalostusteollisuus on sodan jatkamisen elinehto.
Ukrainalle ei ole, siinä pieni ero.
Lisäksi ukrainalaiset tietää, että täysi miehitys tietäisi valtavasti ukrainalaisten teloituksia ja Kreml tietää, että Ukrainan miehitys vaatisi miljoona-armeijan jatkuvan ylläpidon ja myös venäläisiä ruumiita tulisi kasoittain sissisodan takia.