Paljon kavereita, mutta ei yhtään ystävää

Onko teillä muilla kellään niin, että on kavereita mutta ei yhtään ystävää kelle uskaltaa kertoa mitään yksityisempää?
Se läheisin kaveri kertoo ihan kaikki eteenpäin ja arvostelee kaveripiirin. Tiedän sellaistenkin ihmisten asiat, keitä en itse edes tunne.
Muuten kiva ihminen ja harrastetaan paljon samoja asioita. Mutta ei vaan yhtään voi luottaa ja kertoa mitään yksityiskohtia. Varon muutenkin aina mainitsemasta ihmisten nimiä. En halua juoruilla ihmisistä tunnistettavia juoruja.
Tämä taas kertoo ystävättärien sänky jutut ja törppöilyt eteenpäin seikkaperäisesti. Tiedän kellä miehellä ei seiso kunnolla ja kuka juo kaikki rahansa jne.
Joskus yksi toinen kaveri puhui ohi suunsa minusta kuulemiaan asioita.
Joskus harmittaa kun ei ole luottoystävää. Tuntuu, että kaikki puhuvat pahaa muista.
Vietänkin nykyään aina vaan mielummin aikaa mun koirien kanssa. Ne eivät sindkaan lavertele kaikkea eteenpäin.
24847
13Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ei ole ystäviä.

8Äänestä
  • :(

    2Äänestä

Erästä henkilöä luulin ystäväkseni, mutta sitten korviini kantautuikin asioita joita olin kertonut vain hänelle ja hän oli kertonut jo aiemmin omien kavereidensa asioita minulle, en edes tuntenut heitä. Asia paljastui kun yhteinen tuttu kerran kysyi minulta asiasta jonka tämä "ystäväni" oli kertonut. Siinä vaiheessa sitten jätin kertomatta enää mistään henkilökohtaisesta ja keskustelin hänen kanssaan enää yleisluontoisista asioista. Nykyään enää harvemmin ollaan tekemisissä kun hän muutti toiselle paikkakunnalle ja yhteydenpito jäi lähes yksinomaan minun yhteydenottojen varaan ja tietyistä syistä en kovin usein soittele. Jos asia tärkeämpi laitan tekstiviestin.

Äänestä
Anonyymi00003

Äänestä

Mulla on yks hyvä ystävä, joka ottaa kopin kun on vaikeaa javoin puhua mistä vaan, kuten myös hän minulle. Sitten on muutamia kavereita, joiden kanssa voi myös puhua luottamuksella puolin ja toisin. Mulla on enemmän niin, että niitä hoiden kanssa voi puhua, niitä kyllä on mutta sellaisia joiden kans tulis myös hyvin juttuun ja olis jotain yhteistä tekemistä, ei ole. Eli puhelin ystäviä löytyy.

Harmi kun sulla tuollaisia kokemuksia. Jokainen tarttis jonkun

Äänestä
  • Se on hyvä ottaa koppia asioista ja hyvällä vaan tiätysti

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Se on hyvä ottaa koppia asioista ja hyvällä vaan tiätysti

    Joo

    Äänestä

itse olen jo reilusti vanhempi kuin 40v, mutta ei mimullak ollut 40-v iässä yhtään ihmistä jota olisin voinut kutsua ystäväksi.

Äänestä
  • Sama on minullakin, vasta yli kuuskymppisenä tutustuin ikäiseeni ihmiseen jota voin sanoa ystäväkseni. Kovin usein ei tosin nähdä kun pitkä välimatka, mutta sähköposti ja puhelin toimii yhteydenpitoon viikottain.

    Äänestä

Jotkut ne lörpöttelee ja vääristelee toisen asiat eteenpäin….

7Äänestä
  • Kaveri/ystävä ei tuollaista tee toiselle.

    5Äänestä

  • 👍🏼

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    👍🏼

    🐖 🐖
    🕊🐁🐻🦃🦡🐿🐘🐒🐒🦍🐶🐵🐒🦍🐶🐕🐩🐺🦊🦝🐱🐈🦁🐯🐅🐆🐴🐎🦓🦄🦌🐮🐂🐃🐄🐷🐖🐽🐗🐏🐑🐐🐪🐫🦙🦒🐘🦏🦛🐭🐁🐀🐹🐰🐇🐿🦔🦇🐻🐨🐼🦘🦡🦃🐔🐓🐾🐣🐥🐧🕊🦢🐥🕊🦅🦜🦉🦢🦆🐦🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦠🦟🦟🦟🦟🦟🦟

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    🐖 🐖
    🕊🐁🐻🦃🦡🐿🐘🐒🐒🦍🐶🐵🐒🦍🐶🐕🐩🐺🦊🦝🐱🐈🦁🐯🐅🐆🐴🐎🦓🦄🦌🐮🐂🐃🐄🐷🐖🐽🐗🐏🐑🐐🐪🐫🦙🦒🐘🦏🦛🐭🐁🐀🐹🐰🐇🐿🦔🦇🐻🐨🐼🦘🦡🦃🐔🐓🐾🐣🐥🐧🕊🦢🐥🕊🦅🦜🦉🦢🦆🐦🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦟🦠🦟🦟🦟🦟🦟🦟

    1🦊🫎🫶🥹🫏😃😀😄😁😆😅🤣😂🙂🙃🫠😉😊😇🥰😍🤩😘😗☺️😚😙🥲😛😜🤪😝🤑🤗😝🤪🐷🐗🦓🐯🦌🦌🦄🦄🦄🐎🦌🐯🐈‍⬛🦓🦌🦁🦮🐶🐱🫏🫏🦝🦍🦓🦬🐩🐴🦬🐈🐈‍⬛🐕‍🦺🐆🐮🦧🐽🦁🐏🐯🦬🦄🐎🐱🐈🦌🦌🐯🐯🦬🦬🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦌🦁🦁🦌🦓🦓🦄🐈🐈‍⬛🦁🐮🐕‍🦺🦁🦄🐱🐶🐕‍🦺🐅🐕🦄🐅🐕‍🦺🦮🐕🐶🐶🦮🦮🦮🐈‍⬛🦝🐎🐖🦌🐅🐆🐆🐅🐅🦓🐐🐅🐅🦁🐗🐅🐽🦁🐅🐈‍⬛🦓🐅🦁🐈‍⬛🐽🦓🐅🐕🐈‍⬛🦓🐅🦓🐂🐯🐆🦁🦓🐮🦁🐈‍⬛

    Äänestä

Missä asut ja minkä ikäinen oot nimittäin oon hyvä ystävä en juoruaja

1Äänestä

Tosipaikassa huomaa kuka on kaveri/ystävä. Lopputulos nolla.

4Äänestä
  • Minulla on ollut ympärillä niitä, jotka on ollut hyvinä aikoina siinä. Ja sitten kun alkoi mennä huonosti, sain heiltä vielä huonomman olon. Joko häipyivät itse tai sitten katkaisin välit. Järjestetty juttu, vaikkei sitä kukaan uskoisi. Minä tiedän, on sen verran erikoinen elämä ollut. Eräs taho todellakin on toivonut jo kauan, että tappaisin itseni. Mutta en sitä tee. Kunhan tästä kaamosajan synkkyydestä nousen, olen entistä vahvempi.

    1Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Minulla on ollut ympärillä niitä, jotka on ollut hyvinä aikoina siinä. Ja sitten kun alkoi mennä huonosti, sain heiltä vielä huonomman olon. Joko häipyivät itse tai sitten katkaisin välit. Järjestetty juttu, vaikkei sitä kukaan uskoisi. Minä tiedän, on sen verran erikoinen elämä ollut. Eräs taho todellakin on toivonut jo kauan, että tappaisin itseni. Mutta en sitä tee. Kunhan tästä kaamosajan synkkyydestä nousen, olen entistä vahvempi.

    Meitä on muitakin samassa tilanteessa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Meitä on muitakin samassa tilanteessa.

    Vika on silloin itsessä. Sori vaan.

    n53

    Äänestä

S, ollaanko kavereita? :-○.

Äänestä

Kaikki mun kaverit asuvat muualla, ne loput mitkä asuu samalla paikkakunnalla niin niillä on perheet. Että aika hiljasta on. Itse introverttinä en todellakaan uskalla tutustua uusiin ihmisiin noin vaan.

Äänestä
  • Jos ystävillä joilla on perhe ja ystävilläsi ei ole aikaa pitää sinuun yhteyttä niin eivät he kerkeä pitää muihinkaa yhteyttä ,jos perhe vie kaiken ajan. Sinun pitää vaan ymmärtää että perheellisellä ystävillä ei ole aikaa laittaa tekstiviestiä tai kysellä sinun kuulumisia. Ystäväsi aika menee lasten hoitoon ja parisuhteeseen. Jos heillä ei ole aikaa sinulle niin ei heillä ole aikaa kellekkään muillekaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Jos ystävillä joilla on perhe ja ystävilläsi ei ole aikaa pitää sinuun yhteyttä niin eivät he kerkeä pitää muihinkaa yhteyttä ,jos perhe vie kaiken ajan. Sinun pitää vaan ymmärtää että perheellisellä ystävillä ei ole aikaa laittaa tekstiviestiä tai kysellä sinun kuulumisia. Ystäväsi aika menee lasten hoitoon ja parisuhteeseen. Jos heillä ei ole aikaa sinulle niin ei heillä ole aikaa kellekkään muillekaan.

    Yleensä nämä, jotka eivät ehdi viestiä laittaa, ehtivät somettaa. Siinä puolessa tunnissa, kun selasi somevideoita, olisi aika monelta kaverilta ehtinyt kysyä kuulumiset.

    1Äänestä

Ensin yritetään keinolla millä hyvänsä pilata toisen elämä ja sitten uhriudutaan että enhän minä ole mitään tehnyt.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko teillä muilla kellään niin, että on kavereita mutta ei yhtään ystävää kelle uskaltaa kertoa mitään yksityisempää?
Se läheisin kaveri kertoo ihan kaikki eteenpäin ja arvostelee kaveripiirin. Tiedän sellaistenkin ihmisten asiat, keitä en itse edes tunne.
Muuten kiva ihminen ja harrastetaan paljon samoja asioita. Mutta ei vaan yhtään voi luottaa ja kertoa mitään yksityiskohtia. Varon muutenkin aina mainitsemasta ihmisten nimiä. En halua juoruilla ihmisistä tunnistettavia juoruja.
Tämä taas kertoo ystävättärien sänky jutut ja törppöilyt eteenpäin seikkaperäisesti. Tiedän kellä miehellä ei seiso kunnolla ja kuka juo kaikki rahansa jne.
Joskus yksi toinen kaveri puhui ohi suunsa minusta kuulemiaan asioita.
Joskus harmittaa kun ei ole luottoystävää. Tuntuu, että kaikki puhuvat pahaa muista.
Vietänkin nykyään aina vaan mielummin aikaa mun koirien kanssa. Ne eivät sindkaan lavertele kaikkea eteenpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu