Ozempicin käyttäjät! Oletteko lihoneet takaisin?

Anonyymi-ap

Eli kysymys ozempicin (entisille) käyttäjille!
Oletteko lihoneet ozempicin käytön lopettamisen jälkeen? Kuinka paljon? Mistä koet että lihominen johtui?

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaan nyt tuohon varsinaiseen kysymykseen "Oletteko lihoneet ozempicin käytön lopettamisen jälkeen? "

      Vastaus: En ole lihonnut Ozempicin käytön lopettamisen jälkeen. Paino on pysynyt samoissa lukemissa. Lopettamisesta on aikaa 3 vuotta.

    • Anonyymi

      Ozempicin jälkeen ruokahalu kasvaa ja lihakset ovat hävinneet rasvan kanssa.
      Kasvot vanhentuneet ja laihtuneet näkyvästi.
      Lääkärit hälyttävät monista sivuvaikutuksista.
      Kokemuksia on monenlaisia.

    • Anonyymi

      Ozempicia tai ei, ihminen pystyy laihtumaan noudattamalla hyviä ja terveitä elintapoja, hyvällä ruokavaliolla.
      Jos lääkettä käyttää, ja sen lopettaa, lihominen tapahtuu vain jos antaa syömishaluilleen vallan.
      Vääränlainen syöminen ja liikkumattomuus lisää painoa varmaan ihan jokaisella.

      • Anonyymi

        Lihasten "laihduttaminen" on suuri riski tuollaisisa "turrutetaan ruokahalu lääkkeillä, kun en halua hallita syömistäni" -kuureissa. Sama riski koskee tiukkoja ja nopeita laihdutuskuureja. Pahinta on, jos näiden seurauksena paino jojoilee, jolloin jokaisella laihdutuskerralla myös lihaksia katoaa ja lihoamisen aikana (jos ei lisää liikuntaa) lisäpaino tulee vain rasvasta. Lihoaminen on myös helpompaa, kun lihasmassa ja sen ylläpitämä "peruskulutus" on pienempi.

        Terveellisessä laihduttamisessa tulisi TIETOISESTI PÄÄTTÄÄ mitä syö ja miten paljon, niin että vaikka kalorimäärä on niukka, niin proteniinia tulee kylliksi (g proteiinia / ihannepainon kg / vrk) ja laihdutusta tulee tukea lihaskunnon ylläpidolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1669
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1549
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1355
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      123
      1098
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1001
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      998
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe