Varokaa työvoimapulaa, kehottaa IS

Anonyymi-ap

IS kauppaa taas vanhaa satua työvoimapulasta ja meininki on ihan sitä samaa mitä ysärin lopulla. IS esittää tilaston jossa osa työntekijöistä on ikääntynyt veret seisauttavaan 55 ikävuoteen ja IS antaa ymmärtää että nämä 55-vuotiaat ovat pian eläköitymässä. Enää 12-13 vuotta ja tämän päivän 55'set ovat eläkeiässä, ellei eläkejärjestelmää ole lakkautettu siihen mennessä. IS häveliäästi jättää kertomatta että nuorempia ikäluokkia palkataan eläköityvien tilalle, eli ei tule mitään työvoimapulaa 2037.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011525114.html?utm_source=ampparit

13

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkeintaan 10 vuotta niin tuo eläkejärjestelmä on lakkautettu ja siirrytty järjestelmään jossa voit sijoitella omia eläkerahojasi miten haluat. Toki siirtymävaiheessa tehdään nollaus ja kaikki eläkerahat jotka olet jo maksanut, ikäänkuin mitätöidään, ja suomalainen vain nielee kiukkunsa.

      • Anonyymi

        Ne jotka eivät ole ehtineet sijoittaa sosiaaliturvakerjäläisuransa aikana toimeentulotukiaan eläkesäästöihin ilmeisesti kaasutetaan eläkejärjestelmän lakkauttamisen jälkeen. Muuten meillä on sitten raatoja ruumisläjinä maat ja mannut täynnä kuin holokaustissa ikään eikä sellaista kalman löyhkää porvarin herkkä nenä kestä esteettisestä haitasta puhumattakaan.


    • Anonyymi

      "Piilotyöpaikat" on myös palannu. Se on se nerokkain juttu. Paitsi, että niitä paikkoja ei ole olemassakaan.

    • Anonyymi

      Työvoimapulaan liittyvä patologinen valehtelu on aivan päätöntä.

      Miksi media on mukana työvoimapulavalheessa kun sen pitäisi olla vallan vahtikoira?

    • Anonyymi

      Työvoimasta ei ole Suomessa ollut koskaan pulaa. Se on valhe jota hoetaan monesta syystä.

      Nuorempia ei tulla palkkaamaan eläköityvien tilalle. Eihän niin ole käynyt suurten ikäluokkien eläköitymisenkään jälkeen jota huudettiin isoon ääneen ysärillä kuinka kohta töitä piisaa nuoremmilla kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. Työnantajat alkoivat teettää työtä alivoimalla ja haistapaskasopimuksilla. Silloin keksittiin myös tempputyökoneisto joka on jo vuosia taannut ison määrän palkattomia orjia työnantajille.

      Kun nykyiset 55- vuotiaat jäävät eläkkeelle työt teetetään siinä vaiheessa jo kokonaan joko alivoimalla tyyliin yksi tekee kymmenen ihmiset työt tai kokonaan orjatyöläisillä.

      Otetaan nyt vielä huomioon että nykyisistä 55 vuotiaista iso osa ei ole koskaan päässyt työelämään. Koska heitä ei ole päästetty työelämään. 55- vuotiaat ovat suurten ikäluokkien lapsia, juuri niitä joille ysärillä luvattiin paljon töitä ja toimeentuloa kunhan suuret ikäluokat eläköityvät. He olivat ensimmäisiä sukupolvia jotka ohjattiin ikuiseen palkattomien orjatöiden jatkumoon oikeiden ansiotöisen sijasta ja se pelleily on jatkunut tähän päivään asti sukupolvi toisensa jälkeen.

    • Anonyymi

      Kyllä. Eläkkeet ei ole suuria pätkätöistä. Siitäkin natistaan.

    • Anonyymi

      Eläkepommin piti tulla jo kymmeniä vuosia sitten. Ei tullut kuin suutari. Kesto kusetuksen aihe aina vuosikymmenestä toiseen.

      • Anonyymi

        Työttömyys jäi pysyvästi korkealle tasolle kasarin-ysärin laman jäljiltä, eikä työttömyys paljoa helpottanut, vaikka suuret ikäluokat jäivät eläkkeelle. Automaatio on korvannut suurten ikäluokkien poistumaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työttömyys jäi pysyvästi korkealle tasolle kasarin-ysärin laman jäljiltä, eikä työttömyys paljoa helpottanut, vaikka suuret ikäluokat jäivät eläkkeelle. Automaatio on korvannut suurten ikäluokkien poistumaa.

        Automaatiolla ei ole mitään tekemistä työttömyyden kanssa. Se on myös yksi ääliömäisimmistä tekosyistä miksi työelämää ei saada kuntoon eikä työttömyyttä poistettua.

        Ysärin laman jälkeen työnantajat yksinkertaisesti huomasivat että työt tulee tehtyä myös alivoimalla. Palkkakustannuksissa säästettiin vaikka se ei olisi ollut välttämätöntä. Laman myötä aiheutunutta massatyöttömyyttä ei koskaan korjattu. Itseasiassa jo ysärillä lakkoiltiinkin työnantajien aiheuttaman työvoimapulan vuoksi josta työpaikoilla kärsittiin kun työntekijät uupuivat ylikuorimitukseen jo silloin. Työnantajat pistivät rekrykieltoja ja sama on jatkunut tähän päivään asti.

        Kasarilla ei vielä ollut tempputöitä. Ysärin lamasta alkoi tempputyökulttuurin ja palkattomien orjatöiden rutto, vuokrafirmojen nousu sekä kaikenlaisten nollatunti- ja muiden haistapaskasopimusten mädättämä työelämä jota ysärillä kutsuttiin silpputyöksi.


    • Anonyymi

      Kela on vuodesta 2020 asti perinyt takaisin hulppeat 2,2 miljoonaa euroa. Tapauksia on ollut 700 per vuosi. Siis 600 euroa per perintä

      Kelan idea on laittaa työttömille ansoja, na rotanloukku, jolloin työttömälle luvataan tukia jotka onkin tarkoitus myöhemmin takaisinperiä

      näin työtön saadaan velkaorjuuteen

      • Anonyymi

        Toihan on ryöstö. Jos viranomainen tekee virheen ja myöntää tukiorjalle etuuden joka ei hänelle kuuluu, on virkamies itse vastuussa aiheuttamastaan vahingosta. Väärin maksettu tuki pitäisi siis periä siltä virkamieheltä itseltään joka väärän päätöksen on tehnyt.

        https://www.suomi.fi/kansalaiselle/oikeudet-ja-velvollisuudet/digituki-ja-suomi-pisteet/opas/nain-julkinen-hallinto-toimii/virkamiehen-oikeudet-ja-velvollisuudet

        "Jos virkamies laiminlyö tai toimii vastoin virkavelvollisuuksiaan, hän voi joutua teostaan rikosoikeudelliseen vastuuseen. Viranomaisen lisäksi virkamies itse on vahingonkorvausvastuussa virheensä tai laiminlyöntinsä aiheuttamista vahingoista."

        Viranomainen on itse vahingonkorvausvastuussa aiheuttamastaan virheestä. Väärin maksetut tuet pitää tietenkin periä viranomaiselta. Tukiorjat ovat aikamoisen vainon kohteena myös siksi että tukijärjestelmä itsessään on vaikeaselkoinen sillisalaatti joka on miinoitettu ansoilla joihin tukiorja voi tukia hakiessaan astua. Tukiorja leimataan välittömästi systeemiä kusettavaksi siipeilijäksi jos hän erehtyy astumaan johonkin miinaan jota ei tullut ajatelleeksi.

        Lainsäätäjä on luonut myös lahjussysteemin joka todellakin vaikuttaa viranomaisen riippumattomuuden viranhoidossa. Työvoimaviranomaisen toimintaan ei kai sitten lainkaan vaikuta se että heille maksetaan selvää rahaa suoriutumislisinä aina kun he pakottavat työttömän johonkin haistapaskahommaan mihin työtön ei itse halua mennä?

        "Virkamies ei saa käyttää valtaansa väärin. Hän ei myöskään saa ottaa vastaan esimerkiksi taloudellisia etuja, jotka voisivat vaikuttaa hänen riippumattomuuteensa viranhoidossa."

        Tämä on läpikotaisin korruptoitunut systeemi.


      • Anonyymi

        Viranomainen ei saa toimia niin että tavallisille ihmisille aiheutuu hankaluuksia viranomaisen toiminnan vuoksi.

        Kuvitelkaa millaisia katastrofeja vuosittain 700 ihmiselle on aiheutunut tällaisesta tukien takaisinperinnästä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      9
      2102
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      128
      1598
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1225
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      213
      1148
    5. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1104
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1045
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      872
    8. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      832
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      78
      797
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      44
      692
    Aihe