Hieno asia, että on neljän tilaus, mutta käykö samalla tavalla, kuin Kiinan kanssa. Aikoinaan hehkutettiin Kiinan kauppaa. Kiina osti paljon tavaraa Suomesta, mutta kauppa sinne loppui kuin seinään. Kiinaan vietiin kauppojen yhteydessä myös piirustukset ja tietotaito miten valmistetaan, Kiinalaiset alkoivat valmistaa itse.
Nyt Amerikan telakoille toimitetaan piirustukset ja pelkästään PDMS ja Navismallilla pääsee jo pitkälle, tietysti riippuen siitä kuinka tarkasti mallit on tehty. Suomalainen insinööri on kuitenkin niin laiskoja, että gengribit on hyvin tarkkoja. Itse kun on Naviksessa rajannut malleja niin kaikki sisäosatkin on usein tarkasti mallinnettu. Niistä pääsee hyvin alkuun kopioinnissa, plus muu suunnittelu materiaali.
Suomalaiset on aina jakanut tietotaidon ilmaiseksi maailmalle. Alumiinin hitsaus, liekkisulatto, Nokian kännykkä jne. Suomalaiset kyllä keksii kaikkia hyvin ja myyntimiehet taas lahjoittaa kaiken ilmaiseksi muille.
Stubb on kyllä kova kauppamies, hän oli kovasti viemässä Suoamalaista lumikoneosaamista maailmalle, Suomessa tehdäänkin nykyään maailman lumikoneista suurin osa. Joten Stubbilla on CV lentokenttien aurauskalusto.
Nyt Amerikan telakoille toimitetaan piirustukset ja pelkästään PDMS ja Navismallilla pääsee jo pitkälle, tietysti riippuen siitä kuinka tarkasti mallit on tehty. Suomalainen insinööri on kuitenkin niin laiskoja, että gengribit on hyvin tarkkoja. Itse kun on Naviksessa rajannut malleja niin kaikki sisäosatkin on usein tarkasti mallinnettu. Niistä pääsee hyvin alkuun kopioinnissa, plus muu suunnittelu materiaali.
Suomalaiset on aina jakanut tietotaidon ilmaiseksi maailmalle. Alumiinin hitsaus, liekkisulatto, Nokian kännykkä jne. Suomalaiset kyllä keksii kaikkia hyvin ja myyntimiehet taas lahjoittaa kaiken ilmaiseksi muille.
Stubb on kyllä kova kauppamies, hän oli kovasti viemässä Suoamalaista lumikoneosaamista maailmalle, Suomessa tehdäänkin nykyään maailman lumikoneista suurin osa. Joten Stubbilla on CV lentokenttien aurauskalusto.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Kummaa touhua, että valmistus ulkomaille. Mitenkäs ne tykki ja kranaatinheitin kaupat Israelin kanssa. Ei Suomesta ole tarvinnut kaupata 80 luvun jälkeen yhtään, Israili valmistaa ne nykyään itse, Suomalaisilla piirustuksilla.
Annetaan piirustukset ja tietotaito, JOTTA SAA OLLA USAN KAVERI. ON SE NIIN HIENO TUNNE 😖
Myikö Stubb ja Orpo samalla mummmonsakin?
Täysin sama asia tulee tapahtumaan myös jäänmurtajien kohdalla. Suomalaisesta businessosaamisesta tulee mieleen afrikkalainen tapa, jos afrikkalaiselta kysytään: otatko satasen tänään vai miljoonan vuoden päästä, afrikkalainen ottaa sen satasen... Niin suomikin kaksi miljardia nyt vaihdettiin kymmeniin miljardeihin jotka olisi tulleet tulevaisuuden kaupoista, nyt ne tulevaisuuden kaupat hoitaa jenkit.
Suomalainen ei myy vettä. Myy kaivon.
Ihmettelee köyhyyttä ja kurjuutta.
kyllä amerikan ukolla on ketun häntä kainalossa,, kuseti meijän kahta toopea oikein kunnolla,, ja on varmaa et suomen on annettava vasta palvelus,, ja se liittyy sotaan ja natoon,, uskokaa tarina on tosi,, pukki kaalimaan vartiana,, ei näytä hyvältä,, toopet,, stubb,, ja orpo antoivat ukon kusettaa 10-0,,,
Stubb on vielä tyhmempi mitä hampaista olettaa.
Taas nousi aloituksessa typeryys huimiin lukemiin.
Kerro nyt ensin, kuka niitä samanlaisia jäänmurtajia niin paljon ostaa, että niiden teko kannattaa opetella kopioimalla? Kas kun joka paikkaan ei sovi samanlainen jm eikä etenkään huippukallista murtajaa kannata tehdä vähäisempiin olosuhteisiin.
Suomi oppi ja kehitti jm rakennustekniikan siinä kun niitä rakennettiin Neuvostoliittoon paljon ja samanlaisia markkinoita ei tule enää koskaan mihinkään. Niin kenelles jenkit niitä murtajia rakentaisi niin paljon että kannattaa kopioida tekniikka, varustaa telakat ja ylläpitää koko ajan sitä ammattitaitoa joka huippujm:n rakentamiseen tarvitaan?
Syy siihen, että osa rakennetaan muualla kuin Suomessa, on yksinkertaisesti se, että Suomessa ei ole riittävästi telakoita jotta noin iso määrä jm:ia saataisiin tehtyä säällisessä ajassa. Mutta tyhmä ei tällaistakaan huomaa, eikä ymmärrä edes yhtä lehtiartikkelia lukea missä haastatellaan telakkaväkeä.
Hohjoijaa. Välillä oikein vituttaa, miten jotkut vähäjärkiset laittavat tuollaisia aloituksia, kuvitellen ihan oikeasti että homma sujuu sillä että vain kopioi ja sitten vaan aloitetaan rakentamasn huipputuotetta jota ostellaan kuin temu-kaupassa.
Kiina-kopiointi kelpaa vain massatuotteille, sellaisille jotka kelpaavat samanlaisina maailman joka kolkkaan.
Silti sinulla on kiinalainen puhelin.
Etelä-Korealainen. Valmistusmaa Vietnam.
Että ihan todellako rinnastat puhelimen ja jäänmurtajan tekemisen?
PUHUT asiaa "Suomi oppi ja kehitti jm rakennustekniikan siinä kun niitä rakennettiin Neuvostoliittoon paljon"
Sieltä Suomalainen rakennustekniikka on todellakin kotoisin, Suomalainen kun rakentaa taloja pelkkää paskaa tuutintäydeltä.
Suomella ei ole ollut mitään rakennusvientiä muutaman kohteen jälkeen, kun Suomalainen talonrakentaminen ei kelpaa maailmalla.
Neukut olivat erittäin vaativia asiakkaita. Sinne ei voinut roskaa viedä, vaikka omista tehtaistaan sitä syytivätkin.
Lueppas nyt ajatuksella tekstiäsi, vai onko sinulla KRAPULA. Ei tietotaitoa anneta ikinä ilmaiseksi, siitä pitää maksaa enemmän.
Jos työllisyyttä pitää parantaa, niin silloin ne 11 alusta tehdään Suomessa. On Suomessa ennenkin pystytty rakentamaan mahdottomuuksia, varsinkin kun Neuvostoliitto vaati isot sotakorvaukset, eikä meillä edes ollut moneenkaan asiaan osaamista, se opittiin tekemällä ja ne määrät saatiin tehtyä. Mutta sinä olet niin saatanan laiska , että äitisi taitaa vielä pestä naamasi, kun työnteko ei kiinnosta.
Hommat hoituu tekemällä ja ongelmat on ratkomista varten, niin se tehtiin silloinkin, kun Suomi nostettiin jaloilleen sodan jälkeen.
Täsä olisi ollut mahdollisuus työllistää, mutta telakat ei voi nykyään, kun heillä ei ole tarpeeksi venäläisiä hitsareita ja Putini pistänyt rajat kiinni, tässä se ongelma on, laiskuus huipussaan.
Aikoinaan Raumalla koulutettiin kaksi kertaa vuodessa hitsareita, Raumalle muutti peräkammarin poikia maaseudulta oppiin ja töitä tekemään äidinhelmoista, samaan suosittelen sinulle.
Ja, jos ryssää vastaan pitää sotia, niin tässä olisi ollut mahdollisuus näyttää, että meillä logistiikka toimii, pystytään mahdottomia tekemään, mitkä todellisuudessa ei ole mahdottomia.
SINUNLAISESI ÄLYKÄÄPIÖT ON AJANUT SUOMEN KONKURSSIIN.
Kyllä, molemmilla tehdään rahaa, jos sen osaa.
SIINÄ ON KIINALAISIA OSIA.
Luetun ymmärryksessä vaikeaa?
Kysy joltakulta lukutaitoiselta mitä tämä lause tarkoittaa:
"Syy siihen, että osa rakennetaan muualla kuin Suomessa, on yksinkertaisesti se, että Suomessa ei ole riittävästi telakoita jotta noin iso määrä jm:ia saataisiin tehtyä säällisessä ajassa."
Tyhmille vain mielikuvitus asettaa rajat eikä aina ollenkaan.
Laivojen rakentajien pitää elää todellisuudessa.
Ja koska kyseessä on kauppa, josta on tarkoitus saada voittoakin, ei siinä lähdetä mihinkään mahdottomuuksiin pyrkimään vain siksi että pitäisi ryssälke näyttää jotain ja etenkin kun tietää, ettei se niistä näytöistä piittaa.
Minäkin eilen kirjoitin samasta asiasta, että mihin niitä niin tolkuttomasti tarvitaan, kun sanovat jäämerenkin sulavan hurjaa vauhtia, Mutta tietääkseni Trump ei usko siihen.
Niin, pitää osata. Pitää myös olla kysyntää ja pystyä myymään. Ostajalla pitä olla takuut ja maksukyky. Ja paljon muuta.
Sitä kokonaisuutta vaan ei miljarditilauksissa hallitse kuin harva eikä sitä pysty kopioimaan. Kuten ei kyllä jäänmurtajaakaan.
Kysy joltain ajatelevalta, miten se voidaan toteuttaa, todennäköisesti olet vain johtaja, joka et kykene muuhun, kuin paskanjauhantaan,. Todennäköisesti tykkäät alaisista jotka nuolee takalistoasi ja siksi ettei ylempiporras nää, että olet taakka firmalle.
Kaikki on toteutettavissa, jos joka porras osaa työnsä, ja varsinkin johtajat, teistä johtuu, että Suomessa menee huonosti.
te suomalaiset tuutte tänne venäjälle hattu kourassa,, ja polvillaan,, pyytää apua,,kremlistä ooteko noin tyhmää kansaa,, lähdette ja läksitte nato narriksi,, vanha sanonta raamatusta,,ei pidä lätee merta etemmäksi kalaan,, mitä tarkoittaa??? meijan koti vanha rähjä mökki pohjois karjalasta joutaa antaa vartio tuvaksi,,on lähellä rajaa
ja meijän sieltä kuusamon seudulta,,, ols jotain käyttöä,,vaikka vakoilu tuvaksi,,
Jäänmurtaja voi pian olla päänmurtaja?!
Suomalainen jäänmurtaja, valmistusmaa USA.
Eissssssssaatana!
Stubbin ja Orpon olisi pitänyt myydä maitoa, myivät lehmän.
kaikki autio mökit eikun tuki kohdiksi,, meijän rintama mies tila on ilomantin seudulla,, ollut 35v tyhjillään,, kyllä joutaa,,komento-paikaksi,,menkööt stubb häkkänen, valtone akan huukat pari-vartioon,, rajalle,, meijän mökistä noin 2km vyöhykkeele,, hyvä väijy paikka,,ikl,,n sota hulluille,,2tuntia,,24-7 väijy vuorot,,
..eee..döhelöklkkeli…Anttolan kuvssrto…FAP…FAP..iuh…ahj…1997
Esko aho jolla realistiset näkemykset suomen talouden tulevaisuudesta siivottu täysin pois suomen valemediasta,miksi?
ja rarotti,,,, amerikan ukolle,15minuutin välein,, mitä näky,, susia karjuja,,nato höperöt ikn,,porukka,,
,, alkaa lakkoilla tekalakalla…kun sopppari tuli
Kölinali lakkolaiset, nauraisin …
SEHÄN SELVIÄÄ KUN KUUNTELEE TRUMPIN HÖPINÖITÄ , TÄNÄÄN YHTÄ JA HUOMENNA TOISTA , EI PÄÄTÄ EIKÄ HÄNTÄÄ
Patenttihan suojaa keksijää estämästä muita kopioimasta keksintöä.
Nyt se luovutettiin kaupan kylkiäisenä muutaman jäänmurtajan ostajalle.
Tämä ostaja voi nyt tehdä seitsemän....halutessaan vaikka seitsemänkymmentä.
Kyllähän jenkkihuijareihin voi aina luottaa, vai mitä Nokia?
Mikä patentti? Kerro mistä patentista tarkalleen oli kysymys. Vai luuletko ihan oikeasti, että laitteelle "jäänmurtajalaiva" voi hakea patentin?
Äly hoi.....
Tekijänoikeudet on patentti.
Nyt ne luovutettiin.
Ei luovutettu.
Hatustasi vetelet tuollaista paskaa edes tietämättä, mitä patenttiin perustuva oikeus tarkoittaa.
Trump on niin epäluotettava ihminen ettei toista löydy.
Tässä murtajakaupassakin me Suomen veronmaksajat joudumme maksamaan ison osan kustannuksista koska telakat tulevat samaan todella suuret tuet .
Trumppi saa näiltä typeriltä suomalaisilta häntä jumaloivilta perseennuolijoilta kiristettyä murtajat alihintaan.
Missä viipyy hävittäjien luvatut vastaostot. Onko nämä murtajat niitä.
Maksoimme hävittäjistä huippuhinnan, enemmän kuin muut ostajat ja myymme jäänmurtajat Trumpille pilkkahintaan ja samalla opetamme heidät tekemään ne loput itse.
Veronmaksaja ei joudu maksamaan yhtään mitään, toisin kuin Sanna Marinin lahjoittaessa rahaa EU:iin tai kehitysmaa-avustuksissa.
Jm-kauppa on tehty tavanomaisilla, jo vuosikymmeniä voimassa olleilla menettelyillä eikä kertaakaan ole veronmaksaja joutunut niissä
maksumieheksi.
Hävittäjiäkin koottiin Suomessa. Miksi Suomi siis nyt ei itse rakenna niitä lisää ja myy ulkomaille?Vastaapa siihen, tyhmä.
Kyllä. Hernettä kauppa oli hieno esimerkki. Vastakauppoja puolet arvosta ja valmistus sekä huolto ja vielä osien valmistuksesta työ tä ja valmistusta. Lopputulos 30 mrd mk., muuttui lopuksi 110 milj mk. Aseistus maksoi enemmän, mutta mikäs teet. Jäänmurtajissa tulee vielä karu totuus esiin. Finn vera maksaa koko laivan ensin telakoille sen kylkeen varustamo maksaa sen.
Stubbi lupasi murtajat puoleen hintaan ja valmiiksi rakennettuna puolet muita nopeammin,halvalla menee mutta menkööt!kukahan nuo laivat Suomessa rakentaa?vanhat hitsarit on jo eläkkeellä ja uusia ei ole koulutettu. Tuleeko hitsarit,sähkömiehet ym aasiasta ja Virosta?eipä nuo työllistä tai auta Suomen työllistämistä mitenkään,kielitaitoa on mutta se ammattitaito puuttuu. Ja tietysti pitäis löytää rukkaset missä olis niitä työhalujakin!
On laskettu että kun on riittävä määrä ulkomaalaisia töissä niin suomalaisetkaan eivät siellä lakkoile. Ay-liike tekee kaikkensa jotta toimitusaika sössittäisiin.
Venäjältä, eikös Rauman telakka ole niitä suomen sotalaivoja hitsaamaan palkannut aikaisemmin, ai niin PAHUS, putinin laittoi rajat kiinni, nyt on telakka kusessa.
Uniper, umts kaupat onhan näitä pitkälista. Miljardien tappiot.
Ja nekin jotka olisi jäänyt, niin valtio tappoi, kuten Venator,
Jäänmurtajille orjia. Soutakaa! Lavat hiessä molemmissa päissään.
Olen täysin varma ja vakuuttunut siitä, että kaikkein uusimmatkin suomalaisen jäänmurtajien innovaatiot, keksinnöt ja suunnitelmat ovat jo Kiinan Tiedustelupalvelun hallussa.
Käy samalla lailla kuin Nokiallekin parikymmentä vuotta sitten. Silloisen, hyväuskoisen Nokian tietojärjestelmät vuotivat kuin seula.
Kiinan tiedustelu imuroi omalla Huaweilleen kaiken GSM-tekniikassa tarvittavan tietotaidon. Nokia kompastui, mutta Kiina etenee, ja vauhdilla.
Hurjaa luettavaa. Tässä sitten nähdään miten menee. Ehkä ei sitten halutakkaan kaikkea tietää. Tietenkin telakka saa tukea. Kiinahan tukee ennätysmäisesti omaa tuotantoaan.