Onko Suomen väkiluku pullokaula globaaliselle maahanmuutolle?

Anonyymi-ap

Suomi pieni ja maailma iso.
Globaalisia maahanmuuttajaa olisi paljon enemmän, mutta mikä estäisi niinkin pitkälle kuin lakisäädännön muutoksiin, olisi ollut Suomen nykyinen väkiluku tai aitojen suomalaisten väkiluku.

Maalla ei ole järkeä tehdä harakiri muuttamalla se maahanmuuttajavaltioksi.

Vertailussa on globaalinen normi, tarve tai totuus, missä vaiheessa globalisaatio menisi ja pienen maan intressit. Varsinkin jos maa on pieni, siihen kohdistuu paineita.
Itsestään selväähän on, että sosio voittaa yksilöllisyyden.

Mitkä muut asiat vaikuttavat yhtälöön?
Maan pinta-ala, joka on iso verraten muihin maihin, vaikka erotuksena on ankara kylmä ilmasto, joka voi karkottaa asukkaita.

Geosijainti, onko paikkaan helppoa tulla ja siten paikallinen maahanmuutto samassa, mistä maista tullaan eniten.

Politiikka, ketä maahanmuuttajaa maan politiikka suosii ja ketä estää.

Pohjoinen sijainti ei ole enimmillään mustia maahanmuuttajia varten.

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ei ole järkeä muuttaa valtio maahanmuuttajavaltioksi, eikä nykyinen maahanmuuttotaso ole globaalisesti täydellinen, silloin jäljelle jää ymmärtää, mikä on terve maahanmuuttajien lukumäärä suhteessa nykyiseen väestön lukumäärään.

      Jos kaikki eivät saisi tulla vapaasti maahan, silloin maa olisi alkanut valikoida heitä, joita päästetään maahan.

      Ketä voisi päästää?

      1 - kaikki maailman rodut suhteessa maailman väkilukuun ja Suomen osuuteen siinä
      2 - kaikki maailman valtiot edustamaan täydellistä globalisaatiota
      3 - kaikki kansallisuudet, jos niitä on enemmän yhdessä valtiossa esimerkiksi


      Suomen maahanmuutto, todentakoon, ei ole stabiili luku, mutta voi heilahdella.
      Onko mahdollista pitää maan maahanmuutto osuuden mahdollisimman globaalisena, että ainakin globaali osuus olisi ollut täysi, koska vasta silloin maa olisi ollut globaali valtio.
      Olisi siis osattava sopia globaalisilla konferensseilla, mikä on kunkin maan globaali maahanmuuttaja osuus lakisäätäisesti.

      Sitten kysytään erikseen, että onko ylimääräisellä maahanmuutolla tarvetta sen jälkeen?
      Jos joku siitäkin huolimatta saapuisi Suomeen.
      Palataan vanhoihin tutkimuksiin siitä, miksi ihmiset saapuvat Suomeen?
      Jolloin vaikutetaan väliaikaiseen oleskeluun kun väliaikainen oleskelun tarve täyttyy, mutta ei pysyvään oleskeluun.
      Väliaikaiseen oleskeluun liittyvät esimerkiksi ihmisoikeudet.

      Muuttamalla politiikkaa, voi vaikuttaa maahanmuuttoon, jos syy saapua valtioon vähenee tai tiettyyn valtioon, ellei tahdota jäädä kotimaahan.

      Joutuu ottamaan kantaa avioliittoihin, lasten syntymiseen, sakkoihin, jos sopimuksesta huolimatta on jäänyt valtioon toisten syiden perusteella kuin alunperin oli saapunut.

      Lopussa ihmiset ovat humaaneja. Jos heitä määrätään, niin se tapahtuu väkivaltaisesti aina, jos ei annetaan vapaiden markkinoiden olla vapaita.
      Jos hyväksytään väkivalta osa nykyaikaista globalisaatiota niin.....
      Tuskin kukaan hallitsee täysin sosiologiaa, varsinkin kun ihmiset ovat syntyneet liikkumaan.
      Silloin turismi voi ratkaista monia asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe