Ähtärissä asuu 51 15-vuotiasta. Yksivuotiaita on enää 19, eli syntyvyys on romahtanut.
20-vuotiaita on enää 25, eli yli puolet on siihen ikään mennessä häipynyt.
75-vuotiaita on 120, eli he ovat osa suurta ikäluokkaa, joka on täällä joten kuten selviytyneet eläkeikään, eikä heillä ole sen jälkeen ole ollut mahdollisuutta lähteä, koska Ähtärissä myydyn asunnon hinnalla saa asuntoa mistään oikeasta kaupungista, eikä heidän edes tarvitse muuttaa, koska eivät voi enää jäädä työttömiksi, kun eläke pamahtaa tilille joka kuukausi. Eihän se häävinen ole, mutta sillä elää niukin naukin.
Aika iso samana vuonna syntyneistä on jo kuollut, mutta edelleenkin heitä on nyt elokuun lopussa 2025 yli kuusi kertaa enemmän kuin yksivuotiaita.
Tällä kaavalla on helppo laskea veronmaksajia jää jäljelle tulevaisuudessa.
Oletetaan että yksivuotiaalla ei ole mahdollisuutta muuttaa pois ja hän on täällä vielä 15-vuotiaana. Kun hän on 20, niin siitä ikäluokasta yli puolet on lähtenyt ja samalla kaavalla nyt yksivuotiaan ikäluokasta on kaksikymppisenä jäänyt jäljelle alle kymmenen henkilöä.
Tämäkin skenaario on varmasti aivan liian positiivinen, koska väkiluvun väheneminen ruokkii ja kiihdyttää itseään, joten 19 vuoden kuluttua kaksikymppisiä on Ähtärissä enää yhden käden sormilla laskettava määrä.
On siinä sitten kiva maksella kaupungin velkoja?
Ähtärin väestörakenne, ts. veronmaksajat
42
894
Vastaukset
- Anonyymi
Olipas avartava aloitus.
- Anonyymi
Nämä 20-25 vuotiaat muuttaa lähes kaikki pois.
Töitä ei ole. Jos eläkeläiset lopettaisi palkkatyön tekemisen niin saisi edes muutama nuori mahdollisuuden työhön.- Anonyymi
Kaippa nyt jäätelökioski työllistää pari nuorta tyttöä kesällä 2-3 viikoksi jos lämmin kesä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaippa nyt jäätelökioski työllistää pari nuorta tyttöä kesällä 2-3 viikoksi jos lämmin kesä?
Mikä jäätelökioski? Eikö viime kesänä jäätelöä myyty enää siinä rasvankäryisellä grillillä?
- Anonyymi
Aloittaja tietänee varsin hyvin, että nämä tunnusluvut eivät ole Ähtärin lukuja, vaan näivetttyvän maaseudun lukuja Suomessa. Kautokuru yrittää näillä kirjoituksillaan antaa kuvaa, että Ähtäri poikkeaa muista kepu/persu -pitäjistä niillä EP-alueilla, missä ei ole vireää yksityistä yrittämistä. Katteeton kateus ja kunnallinen "yrittäminen" luonnehtii näitä korpimaita.
- Anonyymi
Luvut ovat suoraan tilastokeskukselta ja nimenomaan Ähtärin lukuja elokuun 2025 lopulta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luvut ovat suoraan tilastokeskukselta ja nimenomaan Ähtärin lukuja elokuun 2025 lopulta.
Voisko näistä puuttua sivukylät. Niillä asuu iso siivu Ähtärin lapsista. Vähäsen niitä lapsia jokatapauksessa on, mutta että noin vähän?
- Anonyymi
Kepu hullu näkee Kautokuruja joka puolella ja jopa unissaan, melkoinen ressi on kepuloisilla päällänsä.
- Anonyymi
ei huolta kuntaliitos tulee moneen kertaan ennen tätä!
- Anonyymi
Eläkeikäiset eläkkeelle. Viimeistään kun 65v täyttää vanhus. Mutta ei. Minäminäminä........
- Anonyymi
Ähtärissä ei ole minulle muuta tekemistä kuin työ. Jos juuttuu 65-vuotiaana sohvalle tuijottamaan sontaluukkua, erikoissairaanhoidon kulut kasvavat eksponentaalisesti. Nuoria tämä minun työni ei edes kiinnosta, huono palkka, raskas ja likainen työ. Ei siitä oikein taida olla kännykänvahtaajille elämänuraksi.
- Anonyymi
Nykyisistä 14-16 vuotiaista ei ole täällä enää yksikään viiden vuoden päästä. Siitä pitää huolen paskalaitos nimeltä Yhteiskoulu.
- Anonyymi
Tuo on totta. Omaltani kysyin muuton syytä, niin totesi vaan jotta ei oo aikomustakaan jäädä kusiseen Ähtäriin.
Siellä on koulunmäellä tehty hartiavoimin hommia jotta nuoret ottaa pelkän menolipun. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on totta. Omaltani kysyin muuton syytä, niin totesi vaan jotta ei oo aikomustakaan jäädä kusiseen Ähtäriin.
Siellä on koulunmäellä tehty hartiavoimin hommia jotta nuoret ottaa pelkän menolipun.Alavus lopetta lukion ja yläasteen. Ala-aste säilyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alavus lopetta lukion ja yläasteen. Ala-aste säilyy.
Tuo saattaa toteutua. Tuo uudempi koulumme tosin pelkäksi ala-asteeksi liian suuri, joten muutakin toimintaa sinne pitää saada.
Yläasteen oppilaat saatetaan siirtää Töysään, siellähän jo nyt esim. Tuurista ja kauempaakin koululaisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo saattaa toteutua. Tuo uudempi koulumme tosin pelkäksi ala-asteeksi liian suuri, joten muutakin toimintaa sinne pitää saada.
Yläasteen oppilaat saatetaan siirtää Töysään, siellähän jo nyt esim. Tuurista ja kauempaakin koululaisia.Siinä kohtaa ei ole järkeä jäädä alueelle vaa muuttaa kokonaan pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä kohtaa ei ole järkeä jäädä alueelle vaa muuttaa kokonaan pois.
Onko enää muutenkaan?
- Anonyymi
Minne rakentaisimme seuraavan uuden koulurakennuksen ? 🙄
- Anonyymi
Ähtäriläiseen tyyliin mahdollisimman kauas keskustasta jonnekin, missä ei asu ketään lähi main.
- Anonyymi
Otetaan mallia uimahallin rakennuspaikasta. Tehdään paikanvalinta kepulin tunteella, ei järkeä käyttäen.
- Anonyymi
Mehän ei rakennella enää mitään, jatkossa näistä päättää kuntaliitoksen myötä ihan muut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Otetaan mallia uimahallin rakennuspaikasta. Tehdään paikanvalinta kepulin tunteella, ei järkeä käyttäen.
Mäkikylä olisi oiva paikka uudelle koululle.
- Anonyymi
Kuntaliitos joo, mutta mitä Ähtärissä on jos matkailumäki loppuu?
- Anonyymi
Velkaa.
- Anonyymi
No eipä tuosta "matkailumäestä" huolimatta täällä ole enää vuosiin ollut mitään. Eikä ainakaan niitä matkailijoita. Ähtärin epäonneksi maantiekin menee keskustasta ohi, ei tänne ole jatkossakaan tulijoita.
- Anonyymi
Uusia rahan hävittämiä shampoja
- Anonyymi
Huonolta näyttää eikä se paljoa lohduta, että melkein kaikissa maaseutupitäjissä on sama tilanne. Sopeutuminen on ainoa toimiva strategia.
Vanhusten kaupunkikin toimii, niin kauan kuin eläkkeet maksetaan.- Anonyymi
Eläkkeen maksu loppuu kun sen saajat ovat kuolleet. Miten sitten suu pannaan, kun uusia eläkeläisiä ei enää kasva, vaan ne ihmistaimet ovat muuttaneet vihreämmille laitumille?
- Anonyymi
Koronan tulo hetkestä tähän päivään hinnat ovat nousseet keskimäärin 37 % tänään uutisissa.
- Anonyymi
On se kumma kun Ähtärin syntyvyys laskee. Maailma on mennyt aivan sairaaksi kun ei enään edes serkku kelpaa, haikaillaan vain muista kuin sukulaisista. Sitten muutetaan haavekuvien perässä kaupunkeihin ja jäädään sille tielle
- Anonyymi
Serkkujen väliset avioliitot ovat täysin sallittuja, joten mikä ongelma tässä on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Serkkujen väliset avioliitot ovat täysin sallittuja, joten mikä ongelma tässä on?
Ähtärissä on täysin kestämätön väestönrakenne. Täällä on kaksi valittajakurua liikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ähtärissä on täysin kestämätön väestönrakenne. Täällä on kaksi valittajakurua liikaa.
Ähtärin ongelma on laajalle levinnyt insesti, joka on rappeuttanut koko kyläpshasen. Vuosi kymmenien insestiperinne yhdistettynä nepotismiin on luonut juurisyyn koko kylän tuholle.
- Anonyymi
Pitää sanoa kuin Kekkonen aikoinaan että saatanan tunarit tuhositte matkailuhömpällä Ähtärin lopullisesti.
- Anonyymi
Kyllä ihmiset alkaa kohta muuttamaan takas maaseudulle kaupungeista, mutta kuinka monta ähtäriin on sitten jo toinen juttu. Toisaalta ähtärihän on kaupunki hmmmm.
- Anonyymi
Ähtäri ei ole kaupunkia nähnytkään.
Suomessa on vain pari kaupunkia. Muut ovat lähinnä nukkimälähiöitä.
Palataan tähän Ähtärin kaupungistumisen sitten kun väkiluku vähintään 200 000 ja kylällä ensimmäiset liikennevalot.
- Anonyymi
Tuokin on totta, millä aikajanalla?
- Anonyymi
Ähtärissä asukasluku nyt?
- Anonyymi
Noin 5100
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin 5100
Vuoden vaihteessa enää 4800 kun fiksuimmat ymmärtävät siirtää kirjansa hetkeksi muualle.
Kuntaverot menee koko vuodelta 2026 sen kunnan mukaan missä olet kirjoilla vuodenvaihteessa. Esim 50 000 tienaavat säästää puhtaana käteen useamman tuhat euroa vuoden aikana olemalla vuodenvaihteessa kirjoilla vaikka Helsingissä.
Hyvä muistaa sekin, että osoitteensa voi siirtää vaikka tuttavien, sukulaisten ja ihan kenen tahansa luokse.
Minä siirsin Kauniaisissa olevaan hylättyyn taloon, jonka löysin Etuovi.com -kautta. Kuka tahansa saa siirtää osoitteensa minne tahansa.
- Anonyymi
Persut hankkii tänne Ukrainassa porukkaa, etnisesti venäläisiä. Ihme hommaa
- Anonyymi
Kepu hankkinut meille 21 miljoonan velat, ihme homma.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845097Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j342785Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411331Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54945