"Vanhuuseläkeiässä olevien 65–74-vuotiaiden osallistuminen työmarkkinoille on kasvanut 27 000 henkilöllä vuoden alusta. Näistä henkilöistä 70 prosenttia on miehiä."
"Tilastokeskuksen tietojen perusteella neljä viidestä työmarkkinoille palanneesta eläkeikäisestä on työllisiä."
Kun itse PÄÄSEN eläkkelleelle vuoden alusta niin en todellakaan aio töihin vaikka maksettaisiin! Ansioini olen tienannut ennen eläkeikää ja sillä mennään loppuun saakka elämässä. Käärinliinoissa ei ole taskuja...
Työtä on tarjolla jos kelpaa ja osaaminen riittää!
8
222
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhukset joutuvat jatkamaan työelämässä koska nykyisistä pullamössösukupolvista ei työntekoon ole.
- Anonyymi
Sehän on ihan sun oma valintasi, jos hyvän eläkkeen saat.
Useimmat kuitenkin saa n 2000€/kk brutto eläkettä. Miksiköhän menevät töihin? Ei ne asumiskulut kaikkinensa, muut laskut ja maksut, mihinkään katoa, kun eläkkeelle jää ja harvakaan on enää niin terve, ettei lääkkeitä tarvitse.
Ps. Näin eläkkeellä on kiva tehdä töitä silloin tällöin, kun ei ole enää pakko. - Anonyymi
Tokihan on vanha juttu. Eläkeläisiä suositaan esim sijaisuuksissa koska työnantajat vihaavat nuoria ja työikäisiä ja haluavat sabotoida heidän elämäänsä kaikin keinoin. Eläkeläisille on taattava vielä eläkkeelläkin ylimääräistä taskurahaa eläkkeen kylkeen kun nuoret pudotetaan ja syrjäytetään normaalista elämästä, toimeentulon piiristä äärimmäiseen köyhyyteen ja tukikerjäläisyyteen pelkäämään toimeentulotukien leikkauksia. Nuoren jolla pitäisi olla elämä edessä, voi velvoittaa palkattomaksi orjaksi toimeentulotuen leikkauksen uhalla.
Mutta eläkeläisille etuoikeutetuille sukupolville on taattava mahdollisuus tienata ylimääräistä fyrkkaa vielä eläkepäivillään.
Suomi on aina vihannut nuoriaan. Ihme että tämä maa on vielä olemassa.- Anonyymi
Taskurahan takia ei eläkeoikeutta kannata tuhlata, sehän järjenvastaista toimintaa.
Se on samansuuntainen aivovääristymä kuin vanki joka vapautuu niin se hakeutuu takaisn vankeuteen kun vapaus ei ole mukavaa eli aivoissa vankilakierre. Työkierre on todella vakava sairaus kun ei vapaudesta välitä ja ahdistuu siitä.
- Anonyymi
Hyvä. Näin tekikin sukulaiseni. Oli ikionnellinen. Pääsivät sitten puolison kanssa matkustelemaan ja mökkeilemään. Hyvää eläkettä ❤️.
Toinen sukulainen jatkoi. Sairastui vakavasti ja nyt sitten sairas lopun ikäänsä 😵- Anonyymi
Ihanaa että eläkeläisillä menee Suomessa hyvin. 🥰😍🥰😍🥰
Vielä ihanampaa että nuorilla ja keski- ikäisillä menee ihan helvetin huonosti. Suomen tulevaisuus on pilattu, ja jo keski- ikään ehtineiden elämä on kusetettu nuorista puhumattakaan.
Pääasia että eläkeläisillä töitä ja toimeentuloa piisaa. Matkustelemaan pääsevät. Ja mökkeilemään. Ovat kaiken itse ansainneet. Lapset ja lasten lapset asuvat kaatopaikalla. He eivät ansaitse mitään muuta kuin paskaa. - Anonyymi
Ottaako ne nyt vielä velkaa satoja tonneja vanhoilla päivillään kun ei ole enää itsellä huolta huomisesta, tietää ettei tarvi maksella itse mitään pois kun elämä loppuu kesken. Vie lastensa työpaikat ja toimeentulon. Paskovat lastensa niskaan perinnöksi pelkkiä ongelmia ja sisarussuhteiden rikkoutumisia ja kaikkea muuta hienoa mitä vain suomalainen eläkeläinen voi lastensa pään menoksi keksiä?
Heiluttaa keskisormea jälkikasvulleen vielä haudankin takaa ja nauraa paskaisesti päälle siellä saatanan kanssa helvetissä bilettäessään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34822Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101733