Vaikka piispojen mukaan kirkko ja valtio erotettiin jo 1860-luvulla, evankelis-luterilaisen kirkon eriskummalliset etuoikeudet ja julkisoikeudellinen erityisasema tuntuvat vuosi vuodelta yhä vääremmiltä. Ne rikkovat ihmisten yhdenvertaisuutta uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta. Perustuslain 6 §:n mukaan ”ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan” myöskään uskonnon tai vakaumuksen perusteella. Tämä koskee sekä syrjimistä että suosimista. Kirkkoa suositaan, muita syrjitään.
Yhä vääremmiltä
24
266
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä tuntuu yhä eriskummallisemmalta, kun maallistuminen etenee ja ev.-lut. kirkon jäsenmäärä vähenee. Kirkon aikuisjäsenten väestöosuus on jo alle 60 %, ja 30-40-vuotiaiden ikäryhmissä väestöosuus on alle 50 prosenttia. Helsingissä kirkon jäseniä on alle 45 prosenttia.
- Anonyymi
Kuinka kauan kansanedustajat ja puolueiden päättäjät voivat jatkaa, kuin minkään ei tarvitsisi muuttua?! Etuoikeudet ovat epistä! Kansainvälisen Freedom of Thought -raportin mukaan Suomen tilannetta leimaa systeeminen syrjintä, kirkon julkisoikeudellinen erityisaseman aiheuttama rakenteellinen syrjintä.
- Anonyymi
Perustuslain 76 §:n mukaan eduskunta voi hyväksyä kirkkolain vain kirkolliskokouksen esittämän tekstin mukaisesti. Eduskunnan nöyryyttämisen sijaan Patentti- ja rekisterihallitus PRH voisi hoitaa kirkon sääntöjen tarkastuksen niin kuin muidenkin yhteisöjen. Jos tarvitaan lakia, se pitää säätää kuin kaikki muutkin lait.
- Anonyymi
Liity vapaa-ajattelijoihin: https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi
- Anonyymi
Virkamiespiispojen vitsi. Muutkin papit viranhaltijoita.
- Anonyymi
Joten kirkon ja valtion eropuhe vitsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joten kirkon ja valtion eropuhe vitsi.
Ja piispan asema virkamiehenä kumoaa demagogisen väitteen.
- Anonyymi
Niin, ne ovat vääriä.
- Anonyymi
Siltä nuo tuntuvat
- Anonyymi
Piispat ovat virkamiehiä.
- Anonyymi
Ilman hyväksyttävää perustetta.
- Anonyymi
Ei ole perustetta syrjinnälle.
- Anonyymi
Ei kerrottu hyväksyttävää perustetta.
- Anonyymi
Syrjitään, syrjitään, mutta ei kuitenkaan vainota.
- Anonyymi
Ja vääremmiltä.
- Anonyymi
En hyväksy eriarvousuutta katsomusasioissa.
- Anonyymi
Jos jauhaa samoja asioita mielessään vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen kaivaen vääryyksiä vuosisatojen ja tuhansien takaa näköala kapeutuu ja yhä vääremmältä tuntuu. Joskus on aika hylätä menneet, olivat ne totta tai kuvittelua. Tässä päivässä on paljon hyvää.
- Anonyymi
Niin että haluat että ihmiset alistuvat vääryyksiin niin kuin vuosikymmenoä ((ja -satoja) tehty. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18226602/mita-ne-kirkon-etuoikeudet-ovat
- Anonyymi
4000 kertaa väärin.
- Anonyymi
Toden totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toden totta.
Liity vapaa-ajattelijat.fi
- Anonyymi
Kyllä, koska ei oke oikein, ei lailleen.
- Anonyymi
Ei ainakaan enää olehuväksyttävä.
- Anonyymi
Onko avauksen tarina vähän kesken?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174