Eikö autojen akut toimi samoin?

Anonyymi-ap

16

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei toimi, vaan kyseessä autoissa on paljon kehittyneempi latausjärjestelmä jossa on monenlaista valvontaa ja se rajoittaa ja säätää latausta optimaaliseksi ja turvalliseksi.
      Myös komponentit ovat kauttaaltaan vahvempia ja laadukkaampia.

      • Anonyymi

        hyssstre


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kaikki akut perustuu samaan ja kaikkea latausta pitäisi valvoa sähköautoja varsinkin kuten olemme huomanneet ja mitä isompi akku sitä isompi pamaus

      • Anonyymi

        Sähköautoissa lataus on paljon valvotumpi tapahtuma ja sitä ohjataan sähköisesti ja ohjelmallisesti ja tietenkin komponentit ja suunnittelu on paljon parempaa, koska riskitkin on isommat.
        Eikö höpöltä löydy mitään järkevämpää ja kehittävämpää tekemistä kuin Suolessa provoilu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähköautoissa lataus on paljon valvotumpi tapahtuma ja sitä ohjataan sähköisesti ja ohjelmallisesti ja tietenkin komponentit ja suunnittelu on paljon parempaa, koska riskitkin on isommat.
        Eikö höpöltä löydy mitään järkevämpää ja kehittävämpää tekemistä kuin Suolessa provoilu?

        Juuri näin. Onhan vaikka akkuporissa eroa, ostaako Temusta/Aliexpressistä sen halvimman tai sitten jonkin paremman merkin laitteen (Bosch, Makita, DeWalt, Milwaukee, jne..).


    • Anonyymi

      isot audit takaisnkutsu-paterit voi palaa-tampere risma juu

      • Anonyymi

        Vaikka tuollainen tapahtuma on yksittäinen, niin autonvalmistaja haluaa tarkastaa tuotteensa, että siitä ei tulisi isompi ongelma ja veisi mainetta.
        Minullakin oli takaisinkutsu jossa vaihdettiin etupäähän sisälokarit sen takia kun maailmalla oli tapahtunut kuolonkolari jossa tutkijan mukaan syynä oli se, että jarruletku olisi ottanut kiinni lokariin ja hajonnut sen vuoksi. Olin itse katsomassa kun autooni nuo lokarit vaihdettiin ja käytännössä letkulla ei ollut minkäänlaista mahdollisuutta ottaa kiinni mihinkään rakenteisiin, että se olisi voinut vaurioitua, mutta tehdas ei halua huonoa mainetta ja päätti vaihtaa tiettyyn osaa tuotannosta nuo lokarit, vaikka siinä ei ollut mitään järkeä ja perustetta oikeassa elämässä.


      • Anonyymi

        Nuo takaisinkutsuthan koskevat plugareita eli polttomoottoriautoja, joissa vähän sähköautotekniikkaa avustamaan käyttökustannusten alentamiseksi.

        Ei siis sähköautoja.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Bbb

    • Anonyymi

      Mulla oli kiinasta tilattuja pienoisvideokameroita, mutta kun LiPo akut alkoi turvota, vein ne ser jätteisiin. Yksikin ns. 808 keyring avaimenperävideokamera oli latauksessa ja akku turposi niin että raksautti ruuvilla toisesta päästä kiinni olleet kuoret auki.
      Toisen kameran takaseinän muovikuoreen ilmestyi pullistuma ihan omia aikojaan, ei ollut edes latauksessa. Näitähän oli esim. aurinkolasivideokameroina myös, saattaa pää mennä vähän kipeäksi jos akku räjähtää semmoisissa aurinkolaseissa.
      Vajaat kymmenen vuotta sitten myös tavallinen LR44 nappipatteri räjähti kun oli mennyt huonoon kuntoon ja rupesin sitä poistamaan. Onneksi hoksasin laittaa suojalasit päähän ennenkuin aloin poistaa sitä patteria. En kylläkään arvannut että se oikeasti räjähtäisi, melkoinen paukku mokomasta pikkupatterista!

      Ikinä ennen ei ole moista sattunut, joten kiinan laaduttomat tuotteet ovat aiheuttaneet luottamuksen menetyksen akkuihin ja oikeastaan kaikkiin muihinkin tuotteisiin. Tuotteiden kestävyys muutenkin on heikko, eivät tahdo kestää enää edes 2v takuuaikaa, nopein hajoaja ei kestänyt vuottakaan.

    • Anonyymi

      Akkuaudeja ei saa parkkiin jokapaikkaan
      Syttymisvaara
      Uutiset tänään kertoo

    • Anonyymi

      Youtubesta löytyy kuinka akut pamahtelee oli auto taikka mopo

    • Anonyymi

      Sähköautopalot ovat hyvin harvinaisia verrattuna polttispaloihin, joita syttyy 2-4 kpl/vrk.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe