Eutanasia tulee laillistaa

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011558608.html
"Nyt puhuu hoitaja: näin säästetään – ”En ikinä ole ollut tällaisessa tilanteessa”
Hyvinvointialueiden säästötoimenpiteet kurittavat niin asiakkaita kuin henkilökuntaa.
Henkilökunta ei saa ottaa kahvia asiakkaiden kanssa, ellei juoma ole peräisin heidän omasta paketistaan ja itse keitetty.
Säästötoimiin kuuluu myös se, että aterioiden pääruoka on laskettu tarkkaan.
– Me annostelemme sen lautasille, vaikka asiakkaita kannustetaan omatoimisuuteen. Mutta jos joku ottaa paljon ruokaa, niin muille jää vähemmän, eikä santsata voi.
Kun hoitajan pitkäaikainen potilas kuoli, hän ei enää saanut antaa omaisille talon puolesta adressia. Se oli kuulunut hyviin tapoihin vuosikausia.
– Ostin itse heille adressin, lähihoitaja sanoo.
– Saattohoidossakin olisi tärkeää olla oma työntekijä, joka voisi olla kuolevan potilaan luona, kun ei voi tietää, kuinka paljon kipuja tällä on ja mitä tarvitaan siinä. Tämä ei toteudu. Tilanne on epäinhimillinen.
– Hoitotarvikkeet ovat äärimmäisen iso kuluerä. Ei niitä ole varaa myöskään tuhlata tai kuluttaa jossain muussa kuin tarkoituksenmukaisessa käytössä, Koivisto sanoo."

Kyllä eutanaisa tulee ehdottomasti laillistaa ja sallia, sillä saadaan mittavat säästöt aikaiseksi, kun sairas ei enää kuluta kalliita hoitotarvikkeita, eikä hoitajien aikaa ja hyvinvoitialueelle tulee kymmenien tuhansien säästöt, kun muuten potilas voisi elää kymmenen vuotta ja siinä ajassa kertyy suuret menot.
Jos potilas on parantumattomasti sairas ja toivoo eutanasiaa, niin kyllä se pitää sallia.
Koko ajan paasataan hyvästä hoidosta elämän lopussa, mutta mitä hyvää hoitoa se on, että potilas jättään yksin kuoelmaan kipujen kanssa kun kukaan ei ole antamassa kipulääkettä.
Kun sairaiden hoito päivä päivältä huononee, niin eipä kannata soittaa 112, jos tulee äkillinen sydänkohtaus, niin joutuu vielä letkujen varaan makaamaan, eikä mitään hoitoa anneta, että antaa mennä vaan, jos sydänkohtaus on kuolemaksi.
Saisi vaan lähteä ns. saappaat jalassa, niin paras lähtö olisi se.

3

170

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kai lenkkaritkin kelpaa.

    • Anonyymi

      Pitäisi kuulua automaattisesti kaikkiin sivistysmaihin! Ilman muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      194
      1855
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      977
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      127
      902
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      60
      655
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      624
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe