https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011558608.html
"Nyt puhuu hoitaja: näin säästetään – ”En ikinä ole ollut tällaisessa tilanteessa”
Hyvinvointialueiden säästötoimenpiteet kurittavat niin asiakkaita kuin henkilökuntaa.
Henkilökunta ei saa ottaa kahvia asiakkaiden kanssa, ellei juoma ole peräisin heidän omasta paketistaan ja itse keitetty.
Säästötoimiin kuuluu myös se, että aterioiden pääruoka on laskettu tarkkaan.
– Me annostelemme sen lautasille, vaikka asiakkaita kannustetaan omatoimisuuteen. Mutta jos joku ottaa paljon ruokaa, niin muille jää vähemmän, eikä santsata voi.
Kun hoitajan pitkäaikainen potilas kuoli, hän ei enää saanut antaa omaisille talon puolesta adressia. Se oli kuulunut hyviin tapoihin vuosikausia.
– Ostin itse heille adressin, lähihoitaja sanoo.
– Saattohoidossakin olisi tärkeää olla oma työntekijä, joka voisi olla kuolevan potilaan luona, kun ei voi tietää, kuinka paljon kipuja tällä on ja mitä tarvitaan siinä. Tämä ei toteudu. Tilanne on epäinhimillinen.
– Hoitotarvikkeet ovat äärimmäisen iso kuluerä. Ei niitä ole varaa myöskään tuhlata tai kuluttaa jossain muussa kuin tarkoituksenmukaisessa käytössä, Koivisto sanoo."
Kyllä eutanaisa tulee ehdottomasti laillistaa ja sallia, sillä saadaan mittavat säästöt aikaiseksi, kun sairas ei enää kuluta kalliita hoitotarvikkeita, eikä hoitajien aikaa ja hyvinvoitialueelle tulee kymmenien tuhansien säästöt, kun muuten potilas voisi elää kymmenen vuotta ja siinä ajassa kertyy suuret menot.
Jos potilas on parantumattomasti sairas ja toivoo eutanasiaa, niin kyllä se pitää sallia.
Koko ajan paasataan hyvästä hoidosta elämän lopussa, mutta mitä hyvää hoitoa se on, että potilas jättään yksin kuoelmaan kipujen kanssa kun kukaan ei ole antamassa kipulääkettä.
Kun sairaiden hoito päivä päivältä huononee, niin eipä kannata soittaa 112, jos tulee äkillinen sydänkohtaus, niin joutuu vielä letkujen varaan makaamaan, eikä mitään hoitoa anneta, että antaa mennä vaan, jos sydänkohtaus on kuolemaksi.
Saisi vaan lähteä ns. saappaat jalassa, niin paras lähtö olisi se.
Eutanasia tulee laillistaa
Anonyymi-ap
3
132
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kai lenkkaritkin kelpaa.
- Anonyymi
Pitäisi kuulua automaattisesti kaikkiin sivistysmaihin! Ilman muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1495688Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella314062Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03500No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452510Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv442432Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv312278- 242093
- 431985
- 121970
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h241904