Kaataja henget

Anonyymi-ap

Mitkä henget ne kaatavat ihmisiä ?

48

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei kuole, niin ei mitään häätää. Ja jos ei edes haavoitu, niin aika hyvä homma tänä pahana aikana.

    • Anonyymi

      Kiinniottajilla on suuri vastuu ettei pää kolahdua lattiaan ja tule aivotärähdystä.
      Ihmisten kaataminen pitäisi kieltää.

    • Anonyymi

      Tarkoitatko painia. Ei siinä mitään henkiä ole. Onpa jopa jokin tuomari sanonut , että melkein kaiken takana on jokin henki. Palaa maanpäälle.

    • Anonyymi

      Niilo Ylikaatajalla oli tämä henki.
      Hän piti kirjaa kuinka monta kaadettua tuli hengellisissä kokouksissa.

    • Anonyymi

      Jeesus ei kaatanut ketään eikä myöskään hänen valitsemansa apostolit.

    • Anonyymi

      Mitä mieltä olet jos pastori kaataa naisia ?

      Turkulainen helluntaipastori oli mennyt naimisiin ja häämatka oli meneillään Tampereelle.

      Lähellä Tamperetta pastori pysäytti auton tien varteen ja työnsi kätensä nuorikon hameen alle.

      Vaimo sanoi: ”Olemme naimisissa, voit toki mennä pidemmällekin!”

      Helluntaipastori starttasi auton ja ajoi Vaasaan saakka.

      • Anonyymi

        Luterilainen piispa on kolmannen kerran naimisissa ja nyt hänestä tehdään tuomiorovastia.
        Hänen seikkailuistaan voi lukea elämänkertakirjasta.


    • Anonyymi

      Tuolla sanottiin tosi hyvin, etteivät Jeesus ja hänen seuraajansa kaataneet ketään ihmisiä. Tuo on ihan totta.
      En ymmärrä mihin kaataminen perustuu? Mitä uskova siitä lopulta hyötyy?
      Olin hengessä kiusaantunut katsoessani videota, jossa ulkomaalainen pastori Benny Hinn kaataa omalla puvun takillaan äkkinäisellä liikkeellä ainakin 20- 30 ihmistä maahan.
      Jos jonkun uskovan oma henkisyys tai hengellisyys tuollaisesta draamasta kasvaa, ihmettelen kyllä hänmästellen..
      En ole koskaan täysin kyennyt ymmärtämään, miksi usko tarvitsisi väkisin rinnalleen hurmoshenkisyyttä, joka ainakin minulle aiheuttaa päänsärkyä. Eihän hurmoshenkisyys ja ylilyövä teatraalisuus kuuluneet varhaiskristittyjen kokouksiin miltään osin. Mutta miksi näin tänä päivänä?

      Olin vuosia sitten hengellisessä kokouksessa työkaverini pyynnöstä. En muista nyt mihin uskonnolliseen ryhmään hän kuului. Päällimmäiseksi kokemukseksi jäi noiden ihmisten hurmoshenkisyys, joka ilmeni nauruna, pomppimisena, osa uskovista makasi mahallaan kokouspaikan lattialla. Hoettiin mantran tavoin Jeesusta.
      Kuvailisin kokemustani jonkinlaisella transsitilalla. Itse en siis ollut vaan osa kokouspaikan kävijöistä. Taustalla tunnelmaa kohottavaa musiikkia.
      Tätäkö uskovien kokoukset tätä nykyä ovat? Eikö pääpaino pitäisi ehdottomasti olla Raamatun opettamisessa ja tutkimisessa

      Elämme tällä hetkellä huolestuttavaa aikakautta. Hengellisyytemme joutuu kokeeseen ennen Jeesuksen tuloa. Raamattu varoittaa etukäteen olosuhteiden maailmassa pahenevan entisestään kohti tilannetta, jota kirjoituksissa kutsutaan nimellä " suuri ahdistus".
      Se edeltää tuomion aikakautta jonka aikana jokainen silloin elävä ihmiskunnan yksilö tuomitaan. Tuo suuri ahdistus on luonteeltaan ihmiskunnalle aikaisemmin kokematon tapahtuma, sillä pahaenteisesti Raamattu toteaa lyhyesti " valittujen tähden nuo päivät lyhennetään, tai mikään liha ei pelastuisi".
      Kun ahdistuksen päivät saapuvat, en usko, että pelkällä hurmoshegellä tai Jeesusta hokemalla selviää noista vaikeista vaivan ajoista.
      Mitä enemmän panostamme Raamatun lukemiseen, tutkimiseen, rukoukseen, ylipäätään hengellisyytemme vahvistamiseen vielä kun on otollinen aika, sitä paremmin uskomme säilyy vahvana, pysymme uskollisina Jumalan tahdolle.
      Jos hengellisyytemme ei ole silloin paras mahdollinen, voi hyvinkin olla, ettei sellaisen kristityn usko kestä koettelemuksien iskiessä myrskyn lailla.

      • Anonyymi

        Alkakaa sitten panostaa Raamatun lukemiseen ja häipykää palstalta, kumpikin kusipää!


    • Anonyymi

      Jeesuksen nimessähän se mielentila saadaan aikaan. Kaatumisella ei ole merkitystä vaan se miten kaatuja voi henkisesti jälkeenpäin. Hyvä on jos voivat paremmin, jos kokevat pettyneensä tai huijatuksi tulemisen, ei ole hyvä. Kysehän on ulkoisesta vaikuttamisesta oman prosessin sijaan.

      Me voimme kokea euforiaa ja onnellisuutta, jos oivallamme itse asioita oikein. Kaatumisen sijaan voi saada elämään tasapainoa ja energiaa. Tasapainoa ei tarvitse etsiä uskonnosta ja muista opeista.

    • Anonyymi

      Mikä henki laittaa sinut kirjoittamaan aloituksen ? Mietippä.

      • Anonyymi

        Hyvä se jo on huolissaan kaatuneista kuten myös haavoittuneista eikä vain ole innoissaan jos ihmisiä kuolee sodissa.

        Hyvä merkki se on että ihminen oikealla asialla, ei ole paholainen vielä täysin syössyt pahuuden valtaa, vaan osaa olla lähimmäisistä huolissaan oikealla tavalla.


    • Anonyymi

      Pullon henki taitaa kaataa nykyisin viikottain.

      Suinä on se hyvä puoli ettei sen perään tarvitse kysellä että mikä se nyt niin kaataa suomalaista

      Sitten on nuo huimausaineet vielä lisänä, niistä ei aina poliisikaan ota selvää onko jauhot minkä nimistä.

    • Anonyymi

      Liian pehmoaikoina ihmiset etsii vähän jännitystä tylsähköön eloonsa.

      Jännittävinä aikoina taas toivotaan pehmoaikaa.

      Siinä se nähdään ihmispolon järjen puute.

    • Anonyymi

      Jos ihminen kaatuu, ei se ole maailmanloppu. Pipoa voi sen suhteen löysätä.

      Jos homostelee tai tekee kansanmurhan, vou älämölyn nostaa.

    • Anonyymi

      Ne seurakunnat joissa on kaadettu ihmisiä voisivat kysyä onko kaatajahenki lähtöisin Jumalasta.
      Kaikenlaista vierasta tulta sitä onkin.

    • Anonyymi

      Kaataminen on virkistävää uskon elämään !?

      "Se on terveellistä sinun ruumiillesi ja virkistävää sinun luillesi."

    • Anonyymi

      Ylivainion tiedetään saaneen kaataanvoimansa käytyään Australian matkalla Aboriginaalien luona syventävissä hengellisisää opinnoissa.

      • Anonyymi

        Nopea tönäisy kädellä otsaan, kundaliini ja reikivoimat kaataa ihmisen.

        googlaa: shaktipat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nopea tönäisy kädellä otsaan, kundaliini ja reikivoimat kaataa ihmisen.

        googlaa: shaktipat

        Shaktipat on hindulaisuuteen liittyvä hengellinen initiaatio, jossa mestari siirtää henkistä energiaa oppilaalleen. Se on armon teko, joka voi tapahtua kosketuksella, katseella, ajatuksella, mantralla tai jopa esineen välityksellä. Tavoitteena on herättää oppilaan sisäinen, uinuva henkinen voima, kundalini-shakti, joka johtaa kohti hengellistä vapautumista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Shaktipat on hindulaisuuteen liittyvä hengellinen initiaatio, jossa mestari siirtää henkistä energiaa oppilaalleen. Se on armon teko, joka voi tapahtua kosketuksella, katseella, ajatuksella, mantralla tai jopa esineen välityksellä. Tavoitteena on herättää oppilaan sisäinen, uinuva henkinen voima, kundalini-shakti, joka johtaa kohti hengellistä vapautumista.

        ... joka johtaa kohti hengellistä vapautumista....esim. nauruherätys....sekava puhe..hirnuminen...kirkuminen...eläinten äänien matkiminen...painottomuuden tilan tuntemukset...lentoon lähdön mielikuvat..tms. ilmiöt


    • Anonyymi

      Helluntailaisten mielestä kaataminen on tervehenkistä ja normaalia.
      Vaikuttaa enemmän naisiin..."korkkarit kattoon."
      Se on teatraalista uskoa.

    • Anonyymi

      "Mitäs itte arvelet, keitähän siä vois olla?"

    • Anonyymi

      Kuuluisat kaatajapstorit käyttävät Saksalaisen hypnoosiin erikoistuneen lääkärin Farnz Mesmerin kehittämää kaatotekniikaa, jolla voidaan kaataa usea ihminen nurin yhtä aikaa ns. Mesmerismiä.

      • Anonyymi

        Niihin touhuihin ei pidä suostua eikä mennä mukaan edes uteliaisuuttaan.


    • Anonyymi

      Mark. 9:22

      "Henki on monet kerrat kaatanut hänet, jopa tuleen ja veteen, jotta saisi hänet tapetuksi."

    • Anonyymi

      Kaataminen ei koroita Kristusta.
      Antaa lahkojen touhuta kaatajahenkiensä kanssa.

    • Anonyymi

      Niilo Ylivainio oli kuuluisa helluntailaisena kaatajana.

      Mikä oli hänen kohtalonsa
      - Jumala ei parantanut häntä
      - hän sai äkkikuoleman yksin karussa vuoristossa Espanjassa

      • Anonyymi

        naurettava kommentti, syö terveellisesti äläkä lue kuolinilmotuksia, ssaat istua kuplassasasi ja uskoa että ylivainio oli ainut melko nuorena kuollut!

        mitä sitten jos ei its e parantunut !

        Johannekselta lyötiin kaula poikki vaikka Jeesus oli nurkilla voimissaan!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miksi levität tuota kirjoittamaasi juttua joka keskusteluun, lessu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi levität tuota kirjoittamaasi juttua joka keskusteluun, lessu?

        siksi koska pää on tyhjä ja sydän musta siksi ne levittää.


    • Anonyymi

      Joihinkin uskoviin vaikuttavat villitykset.
      Ne tempaavat helposti mukaansa.

      • Anonyymi

        joku voi tempautua niin että polttaa kirkkonsa !

        oletko kuullut sellaisesta lutterin osastolla.


    • Anonyymi

      Villitysuskonnot kiehtovat.
      Se edustaa todellista vapaata suuntausta.

      Monta villitsijää on lähtenyt tähän maailmaan.

    • Anonyymi

      Oikea lääkäri tutki kaikki Ylivainion aikaiset helluntailaisten väittämät ihmeparanemiset Tampereen yliopistossa tekemässään tri:n väitöskirjassa.
      Yli tuhat tapausta.

      Tutkimuksen lopputulos: Kukaan ei ollut parantunut yhtään mistään. Päinvastoin. Jos jätti lääkkeet ottamatta, niin kävi huonosti.
      Lääkäri kutsui kohteliaasti niitä valeparanemisia, että ne olivat niitä "tunnelmointiefektejä."

      Hellarit kävi kuumana. Väitöstilaisuuden turvatoimia piti lisätä.

      Niilo pakeni kohua Espanjaan, missä kohtasi pahan äkkikuoleman vain 61-vuotiaana.

      • Anonyymi

        61-vuotias ja sairas helluntaisaarnaaja.
        Jumala puuttui peliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        61-vuotias ja sairas helluntaisaarnaaja.
        Jumala puuttui peliin.

        niin eikö ole ihme, että oikein sairasti 61 vuotias !

        suomen rippinuorisosta suuri osa on masentuneita mikään ei kiinnosta peukkua imetään ja istutaan pikitiellä kun mailma saastuu !

        mikähän sille lutterille tuli kun kuoli saman ikäsenä kerrot varmaan.


      • Anonyymi

        eli tuhat helluntaista matkusti lääkärin tutkimuksiin, niinkö ?

        kuka maksoi viulut kun viikkokausia tutkitaan potilaan mentaalia.

        menisit nyt sinne tutkimuksiin, jospa se alkais tuottaa järkeviä kommentteja.


    • Anonyymi

      Seinäjoella helluntaiveljet tuli ylistyskokouksesta ja menivät paikalliseen karaokebaariin jatkamaan ylistystään.

      Ei aikaakaan, kun koko kaupunki joutui herätyksen tilaan.

      Pistoolit paukkui ja piipaa-autot meni edestakaisin.

      • Anonyymi

        kyllä on nyt tosimiehet asialla !

        eikö yhtään hävetä nuo järkivapaat juttunne, mitä sakkia oikein olette!?

        menkää töihin nyt aluksi.


    • Anonyymi

      Helluntaiherätys tarkoittaa kaatokokousta.
      Ylivainio sen todisti.

    • Anonyymi

      Uudestisynnyin 70-luvulla.
      Se henki ei saa minua kaadettua, Herra pitää pystyssä.

    • Anonyymi

      Katsokaa Paavo Järvisen videoita eri Suomen Helluntaiherätyksen seurakunnista. Myös siinä on vapaaseurakunnista ja luterilaisista seurakunnista, monen kymmenen vuoden aikana taltioituja. KOSKETUS TAIVAASTA arkistosta ( tv 7 )voi katsoa. Siellä on parisataa videota. Paavo Järvinen on helluntailainen evankelista.
      Jos katsotte vaikka edes kymmenen videota, eri vuosikymmeniltä, olette melko hyvin perillä, mitä HELLUNTAISEURAKUNNISSA tapahtuu.Usein on joke huu-haa juttu ,heti väitetään, että Helluntaiseurakunta. Jos todella vähän tutkis, usein ei ole nimenomaan Helluntaiseurakunta. Jos joku lähtee Helluntaiseurakunnasta ja perustaa oman seurakunnan, se ei ole Helluntaiseurakunta.

    • Anonyymi

      luterilainen kansa on hengellisesti niin tomppelia ja pimeätä kansaa ettei voi kuin ihmetellä.

      500 vuotta on kirkossaan istuneet mutta yhtään mitään ei ole opittu eikä mitään ymmärretä raamatun asioista.

    • Anonyymi

      Helluntaiuskossa on tapana koroittaa ihmisiä.

      Onko todistusta että helluntai-Paavosi on tehnyt parannusta ?

    • Anonyymi

      Ei nyt voi sanoa , että HENGET. On vain yksi Pyhä Henki.
      Niilo Ylivainion saarnat olivat hyviä, Jeesusta korottavia. Hän oli pitkän linjan saarnaaja. Käytti myös Vanhaa Testamenttia puheissaan.
      Niilo Ylivainiolle Jumala oli antanut Suomen herättäjän osan. Hän oli sairas, uloste tuli pussiin, syövän tähden. Silti ,tai ehkä siksi Jumala käytti häntä. Hänen kokouksissaan ihmisiä kaatui. Siellä oli pyhä ilmapiiri. Ihmisiä tuli uskoon. Pyhä Henki toimi.
      Kun Ylivainio kuoli Suomen uutisissa kerrottiin se, radiossa ja varmaan televisiossa.

    • Anonyymi

      Pullojen henget ylivoimaisesti eniten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe