Suomalaisten henkinen ongelma on pilkkaaminen, melkein kaikkien meidän uskovaistenkin ongelma.
Jos pilkkaatte tahallanne lähimmäistänne, mitä silloin teette, jos joku huomaa mistä teitä voi pilkata - ja kaikki senkin lopulta huomaa? Ei sillä ole "pahasti" väliä, jos pilkkanne on ollut suht' sopivaa, ja totuudellista, mutta jos olette vääristelleet totuutta, pilkatessanne lähimmäistänne, ja valheellenne naurettiin ja eksyitte silloin itse juuri sen takia pahuuteen. Ja jos"uhrinne" oli tullut LIIKAA loukatuksi, tiedätte mitä tarkoitan, teidän on lähdettävä samoin kuin sen "uhrinne"; vain sillä saatte siksi silloin vain siitä syystä anteeksi... Ja kuitenkin tekin saatte vieläkin uuden mahdollisuuden parantaa henkiset tapanne....
Missä asiassa Suomi pettäää itseään?
6
142
Vastaukset 6
- Anonyymi
Pettäminen on ikävien tosi-asioiden ja huonon muutoksen kieltämisytä
ja jopa kielto puhua asioista suoraan, siis sensuuri,
ja lisänä , ongelmana ovat lapselliset poliittiset harhat .
Suomessa on osaamattoman ulko- ja talouspolitiikan lisäksi myös sisäinen ongelma.
Menossa on muutos ja selvä muuttuminen turvattomaksi kehitysmaaksi !
Maahan tulleilla Sopeutumishalua ei ole, on vain halu vaatia etuja ja oman opin etuja ja toimia.
Ei siis tapahdu kotoutumista tai sopeutumista. Päinvastoin kasvatetaan epäsopua ja yritetään vaatia, määräillä, ilman tasa-arvoa, työhaluja ja osallistumis haluja.
Sitä on ovela taktinen lähetystyö, ja näin uskonto-poliittinen väestön vaihto etenee, hivuttaen, hitaasti ja kiihtyen. - matemaattinen, etenevä ohjeistettu malli.
Kaikki edut sekä kaikki etuoikeudet vaaditaan, mullahit ja imaamit ohjaa.
Lisänä on tilannetta muuttava oikeuden otto omiin käsiin, valloitus terrori, joka myös on ylimielisen aatteet taistelu-toimi. Sitä on esim.. taxi raiskaaminen ja ja lasten joukkoraiskaaminen siis uhka ja pelote. Lasten sukuelinten silvonta, sekä eläinten pyhä kidutus viiltely teurastu. Sekä , menneisyyden ruoka säännöt, ja kyykky ulostus idea, kehitysmaa tapojen yleistäminen, siis aito taantuminen, säkki pukeutuminen ainoa mahdollisuus naisille, kunnia väkivalta, jne.., esim.. - Näillä keinoin edetään, otetaan asemaa, estetään sopeutuminen ja tasa-arvo, Pyrkimys on valtaan kaikin keinoin, uskonto valtaan. Ja vääräyskoiset, kohdemaan hölmöt vielä maksaa veroissaan nämä haitat, ylimieliset muutokset ja rakenteet, edut ja jopa pooliittisen uskonto lähetystyön kiihoitus hartaus tilat !!
Että, erittäin huonosti menee Suomessakin. - Anonyymi
Miten tämä kaikki liittyy ruskeaan taloon?
- Anonyymi
"lähetystyön kiihoitus hartaus tilat" liittyy elimellisesti Turun Ruskean Talon toimintaan.
- Anonyymi
Tykkäsin kommentistasi, paitsi yksi kommentti raflasi:"politiikan lapselliset harhat"? Jos ne olisivat todella kauniita lapsellisia - sydämeen sopivia - asioita, niin kyllä ne silti voittaisivat useinkin pelkät pelko/vihapuheet! Kypsiä tai jopa YLPEITÄ tietoja ei kannata yhdistää poliitiikkaan lainkaan. Kypsät IHMISET ovat kyllä ihmissuhteissaan eteviä - ja he ovat riittävän rikkaita, rahoittamaan ja opettamaan kaikkea hyödylllistä, ja tiede puolestaan on ylpeä asia, älkää ihmetellkö sen harjoittajien jatkuvaa "loptonta" riemuaan, mutta politiikan mielestäni kuuluukin olla lapsellista, jotta ihmiset etsisivät jopa "Jumalan Tahdon" mukaisia "rakastettavia" asioita, juurikin lapsien takia me ylipäänsä tarvitsemme yhteiskunnallisia rakenteita... Oli kyseessä sitten iältään lapset tai toiminnaltaan lapsen kaltainen aikuinenkin.
- Anonyymi
Ruskea talo on ikuinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.682218Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt351784- 1001161
- 46909
- 87803
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26797- 29670
- 41665
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,135622Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56578