Tehyn Millariikka Rytkönen osui oikeisiin asioihin A-sudiossa, mutta oli väärässä ja yritti vielä hämätä puhumalla oravista.
1) Vuoden 2007 palkankorotukset olivat ylisuuria ja johtivat valtion palkkojen maksamiseen lainarahalla. Sen takia valtion velan osuus on noussut 30%;sta 90%:iin BKT;stä. Nyt päästiin parlamentaarisesti sopuun osuuden pudottamisesta 60%:iin ja edelleen 40%:iin. Se tarkoittaa menoleikkauksia ensi ja seuraavalla vaalikaudella.
2) Hyvinvointialueiden perusteettomat ja ylisuuret palkankorotukset ovat merkittävä syy siihen, että hv-alueiden talous on alijäämäinen ja pitää leikata. Se tarkoittaa irtisanomisia, mutta ei välttämättä hoitajien irtisanomisia, millä suotta pelotellaan. Hoitajien osuus on noin 2/3 työntekijöistä, muun henkilökunnan 1/3. Talous voidaan saada kuntoon palvelun heikkenemättä.
3) Kevään palkankorotuksista Rytkönen retosteli, että korotukset tulivat ihan ilman lakkoiluja. Tosiasia on, että lakoilla ei ole saatu mitään palkankorotuksia vuosiin. Nyt saavutettu korotus on vientivetoisen mallin ansiota. Kirosana onkin hyve!
Never forget, että Rytkönen haukkui hoitoalaa ja suositteli hoitajia sanomaan pätevyytensä irti kiristyksenä palkkaneuvotteluissa muutama vuosi sitten. Lisäksi uhkailtiin jättää teho-osastojen potilaat kuolemaan. Tämän takia piti säätää pakkolaki. Ikävä kyllä satoja hoitajia sanoikin pätevyytensä irti ja alan maine turmeltui. Paska juttu. koska ala on hieno ja hoitajien ja lääkärien työtä arvostetaan.
Palkka on eri asia kuin arvostus. Palkka määräytyy työn vaativuuden ja henkilökohtaisten ominaisuuksien perusteella. Hv-alueiden tasapäistämiskorotukset olivat ammattiliittojen kolhu työn arvostukselle. Se oli sellainen sosialistinen pieru, joka johtaa nyt irtisanomisiin monella työpaikalla.
Palkkoja voidaan nostaa vain tuottavuuden nousua vastaavasti. Näin on.
Tehyn Rytkönen tiesi kolme pointtia
4
302
Vastaukset 4
- Anonyymi
Julkisen sektorin työnantajapuolen edustaja on ollut palkkaneuvotteluissa vastuuton kun hyväksyi ylisuuret palkankorotukset. Rytkönenkin ihmetteli kun heidän ei tarvinnut edes lakkoilla. Näin käy kun työnantajan edustajalla ei ole henkilökohtaista vastuuta. Hän voi käytännössä hyväksyä veronmaksajien piikkien palkat sellaisina kun ne pyydetään.
- Anonyymi
Kyllä hoitoalan työehtosopimuksissa on pätevyys, ammattitaito ja kokemuskriteerit
joiden mukaan palkkataso määräytyy. Noviisi tienaa vähemmän kuin osaava ja meritoitunut,
Suomessa hoitoalan palkat ovat edelleen kuopassa verrattuna muihin pohjoismaihin.
Suomen ongelma on bkt:n pienuus ja sitä kautta välillisesti aiheutuu se että valtion kassaan tulee huonosti tulokertymää jolla maksaa hoitoalan palkat.
Terveydenhuollon asiakasmäärät, käynnit ja tapausten vaikeuskerroin lisääntyy kun väestömme ikärakenne menee aina vain pahempaan suuntaan. Vanhojen osuus ikärakenteesta on nyt jo valtaisa. - Anonyymi
''Palkkoja voidaan nostaa vain tuottavuuden nousua vastaavasti. Näin on.''
Kuinka terveydenhuollossa määritellään tuottavuus ??
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1341368Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️971085Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2541008On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75807- 54774
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35740- 66697
- 47675
- 43641
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164620Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä33614Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah193604Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98535- 201524
- 105483
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18472- 34468
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59456