Reuters: Kiinalaiset öljyjätit keskeyttivät venäläisöljyn ostot
Kiinalaiset valtion öljy-yhtiöt ovat keskeyttäneet venäläisen meriteitse kuljetetun öljyn ostot Yhdysvaltain Venäjälle asettamien lisäpakotteiden vuoksi, kertovat uutistoimisto Reutersin lähteet.
Kiinalaiset öljyjätit keskeyttivät venäläisöljyn ostot
18
153
Vastaukset
- Anonyymi
Tää on kiinalainen juttu,öljy virtaa jatkossa putkia pitkin kiinaan.
- Anonyymi
Ja Putte sen isonenäisen tiedottajansa, Saharouvan kanssa ilmoittavat edelleen ettei tunnu missään ja ryssä on immuuni lännen pakotteille. Taitaa olla venäläinen totuus eli suomennettuna valhe.
- Anonyymi
..ja mitä isonenäisistä naisista sanotaankaan.
- Anonyymi
kinkit alistaa r......ä nyt oikein kunnolla
- Anonyymi
Ne mitään öljyn ostamista lopeta!vedätystä tää on!
- Anonyymi
Se niistä arvokeskusteluista! Koetusta väärinkohtelusta diktatorisen vallan oikeuslaitoksen kynsissä; Seuraako siitä viha, joka materialisoituu ajan kanssa,…?
Jumalan on kosto. (Biblia)
MAAN SISÄISISSÄ MIELIKUVAVAIKUTTAMISEN PELEISSÄ SITÄ SANOTAAN OIKEUSVALTIOKSI JA DEMOKRATIAKSI. JA VENÄJÄLLÄ SISÄPIIREIKSI JA OLIGARKIAKSI.
Loppujen lopuksi on tilanne se, että hegemonioiden kautta päätetään myös siitä, miten maan talous ja rauha sekä vapaus edistyvät, kansantalous kasvaa tai supistuu jne. Putin sanoi kun sai vahvistuksen Suomen liittymisestä Natoon: ”Se oli Suomelta tyhmästi tehty! Suomen talous tulee supistumaan ja konkurssit tulevat radikaalisti lisääntymään.”
Kerro sinä kokemuksesi siitä, oliko Putin oikeassa ja siitä millaisia valtion sisäisiä röyhkeitä informaatiovaikuttamisen keinoja sinua tai yritystäsi vastaan on käytetty estääkseen liiketoimintojesi aloittamisen tai menestymisen. Oletko saanut tukea esim. Business Finlandilta, Finnveralta jne. Miksi? Julkisyhteisöjen toimesta tai yrittäjien mustamaalaamisprojektien kautta, poliittisten manööverien ja sabotaasien… entä henkilövaikuttamisten kautta… - Venäjäkin osaa! Ehkä Länsimaissa olemme vielä liian lunateceja ja pahassa peesaajia jotkut. Kun Venäjä on manipuloinut intressejä, kuten Janukovitchin valintaa ennen teki Ukrainassa, johon tarvittiin ns. nukkehallitsija.
Vastalääkkeet? Olisiko suomalaisten herättävä ja alettava estämisen sijaan tukemaan esimerkiksi aloittelevia yrittäjiä. - -Tässä johdantoa perusteelliseen selvitykseen, jonka ehkä julkaisen henkilöitä ja heidän pelejänsä myöten myöhemmin.
Tarvitaanko ”herätysliike” avaamaan sokeiden silmät näkemään armon ja totuuden tärkeys ja merkitykset meille kaikille? Mielivallassa? Hyvässä, vai pahassa hengessä ja pyrkimyksessä? Siitä riippuu yhteiskuntamme ilmapiiri ja tahto hyvään myös kanssaihmisiä ja riippumattoman mielivallan ja hypoteesitotuuksilla ja niistä totuuksia implikoivan oikeusvaltioajattelun ytimissä ja toimissa. Jossa totuus on se miltä asiat saadaan näyttämään ja päättäjät vastaajan oikeusturvasta ja totuudesta piittaamatta diskriminoimaan ja ihmisten kohtalot uhraamaan ylimielisyyden, ylpeyden ja oman kunnian ja riippumattoman vallan alttarilla.
Käykö Aureinkin tapauksessa niin, että oikeuslaitoksen kunnia ja riippumaton valta tulee päätöksenteossa totuutta tärkeämmäksi ratkaisun kriteeriksi. Käännetäänkö esimerkiksi todistustaakka vastaajalle toteamalla, että vastaaja ei ole aukottomasti todistanut syyttömyyttään ja siksi ei jää varteenotettavaa syytä hylätä aiempaa tuomiota? Epävarmuus voidaan vastaajan oikeusturvasta ja objektiivisesta totuudesta riippumattomassa oikeusprosessissa tulkita vastaajaa vastaan, eli langettava tuomio pitää julistaa. Vaikka itsekriminalisointikielto ja syyttömyysolettama ovatkin oikeusvaltioperiaatteen keskeisiä kriteerejä. Samoin se oikeusperiaate, että epävarmoissa tapauksissa on tuomittava syytetyn eduksi. Valtion edun ensisijaisuusperiaatetta noudattaen ”rahankylvöstä” päätettäessä voi painottua valtion etu yksityistä etua tärkeämpänä. Niin on joissakin oikeusjutuissa, joissa valtio joutuisi maksamaan hävittyään jutun, huomattavia, jopa yli yhdentoista miljoonan vahingonkorvauksia oikeusmurhan kohteelle.
Toki salaseurassa ja vallan sisäpiireissä ajetaan mielivallan ja oman etupiirin etua ja totuus ja vallankäytön objektien intressit ja kohtalot ovat toissijaista:
Pacta sunt servanda (suom. sopimukset on pidettävä) on yksityisoikeuden ja kansainvälisen oikeuden periaate, jonka mukaan sopimuksessa sovitut ehdot velvoittavat osapuolia lakiin verrattavalla tavalla. Eikä sitä sovelleta vain yksityisoikeudellisissa prosesseissa vaan myös salaseuroissa ja ns. varteenotettavien sisäpiirien tekemissä mielivaltaisissa riippumattomissa peleissä ja ratkaisuissa. Mitä tarkoittaa tässä tulkintakontekstissa kansan suissa liikkuva sanonta. ”Ei korppi korpin silmää noki!”
Suomenkin nousu ja taloudellinen kasvu riippuu siitä, millaiseksi oikeusvaltioksi Suomi kansalaisten mielissä ja mielekkyyksissä noteerataan. Ylimielisyys kostautuu haluttomuutena rakentaa oman maan hyvinvointia ja osallistua, paitsi itsensä totuudesta ja oikeasta oikeudesta ylimyksiksi hankkiutuneet, joille lähimmäisten kohtalot ovat vain vallan hurmaa ja vahingonilon nautintaoikeuksia. Koettu kansalaisuus ja kohtelusta koettu vallan hegemonia, riippuen siitä, miten sen suhde akselilla mielivaltainen pakkovalta kontra ihana kotimaa, jäsentyy kansalaisten mielissä.
Luulo ei ole tiedon väärti! Ei edes itsensä lähimmäisen kohtalon ylimmäksi johdattelijaksi korottaneiden pappien tai juristien pahantahtoisissa arvoluokituksissa ja manöövereissä.
AAMEN!
Abraham II nuorempi
Liturgiakatu 10
00 007 Kauhia
Finland - Anonyymi
Nyt uskon sen. Jeesus on aivokuollut.
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Kiina ja USA aikoo lyödä hynttyyt yhteen ja pakottaa Venäjän rauhaan.
Puuttinille koittaa kovat ajat.- Anonyymi
Kiina ja Venäjä ovat jo lyöneet hynttyyt yhteen ja pakottavat usan polvilleen rukoilemaan armoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiina ja Venäjä ovat jo lyöneet hynttyyt yhteen ja pakottavat usan polvilleen rukoilemaan armoa.
😂😂😂
Säälittää tyhmyyteni.
USA ja Kiina on nyt yhdistämässä voimansa ja pakottaa Venäjän rauhaan.
Kiina alkaa tajuta että Venäjän tukemisella on sille katastrofaaliset seuraukset taloudessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiina ja Venäjä ovat jo lyöneet hynttyyt yhteen ja pakottavat usan polvilleen rukoilemaan armoa.
Tyhmyytesi.
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
r....n mielinen paniikissa
- Anonyymi
näin
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset15010940Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146222Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1705567Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..805468Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1654420Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut734348Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät523829Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa273825Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali163493IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k853100