Samalla, kun suomalaisia naisia kääntyy Islaminuskoon, Arabimaissa naiset itkevät murhattuja siskojaan ja ystäviään.
Monet naiset yrittävät pakoa vapaampiin kulttuureihin, kunniamurhan pelossa, jolle syyksi riittää raiskatuksi tuleminen.
Pakeneminen arabimaasta on naiselle melkein mahdotonta, koska nainen ei saa passia, ilman miehen suostumusta ja lentokoneeseenkin nainen tarvitsee mies saattajan, puhumattakaan matkustamisesta yksin.
Esimerkiksi Jordaniassa on saatu "vapauksia" naisille. He saavat ajaa autoa,hankkia koulutuksen ja mennä töihin. (perheen miesten luvalla kaikki)
Yleisimpiä naisille suvaittavia töitä ovat esim, kauneudenhoito ja sairaanhoito.
Jotkut naiset saavat lukea itsensä lääkäreiksi, mutta vain perheen miesten suostumuksella ja usein huhut ja puheet siitä, että naisesta tulee huora, kun hän näkee miehiä vähissä vaatteissa, pitävät huolen, ettei naisista tule lääkäreitä.
Kaikki naisen vapaudet ovat perheen miesten käsissä.
Nainen syntyy Arabimaahan palvelemaan isäänsä, veljiään ja tulevaa miestään.
Naisella ei ole mitään oikeuksia näissä maissa, ja sadat naiset yrittävät pakoa raiskatuksi tulonsa jälkeen, kunniamurhan pelossa.
Nainen ei saa kävellä ilman saattajaa, kun vain harvoin, yleensä naista tarkkailevat tämän isä ja veljet. Tästä syystä jopa autolla ajo lupa on turha.
Muslimimaissa kristityillä on omat tapansa pukeutua ja pienen pieniä eri vapauksia, kuin muslimeilla.
Mutta syy siihen miksi kristityt naiset ovat yhtä huonossa asemassa, lukuunottamatta pientä meikkiä, kynsilakkaa, ja pukeutumista, kuin musliminaiset, on se, että kristityt ovat siihen asti turvassa, kun noudattavat islaminlakeja.
Kristityt ovat islamin hallinnon alla.
Suomalaiset msliminaiset puolustavat koraania, "ei uskonto, vaan arabimaiden kulttuuri"
Väitän, että naisten oikeudet poistava kulttuuri, ei olisi ilman koraanin sääntöjä ja islaminuskoa säilynyt enää tähän päivään asti.
Maat jotka ulospäin näyttävät kaikessa kukoistuksessaan, niin länsimaalaisilta, teknologiansa kanssa, ovatkin sisältä mätä naisia hallitseva, väkivalta laitos.
Uskonto on pitänyt länsimaalaisimmankin arabimaan, naisten oikeudet olemattomina. Sillä koraani on hallituksen sana, ja hallitus koraanin sana.
Niin moni nainen, kun omassa maassaan kiroaa uskontonsa, ja yrittää pakoa, raiskauksen takia murhatun siskonsa tähden. Te suomalaiset naiset ehdoin, tahdoin käännytte uskontoon, jossa teidän ei ole pakko olla.
Luulette, että miehenne synnyin maassa on hyvä olla aitojen muslimien keskuudessa, ja tosiasiassa, mitä uskonnollisempi perhe, sitä surkeammat oltavat naisilla.
Kaikkea puolustetaan uskonnolla, johon te haluatte kääntyä!
Uskontonne maksaa satojen naisten hengen ja sielun. Miettikää vähän!
Isamiin kääntyvät naiset
11
1024
Vastaukset
- ählä_m
koska "islamin mukaan" naisilla on runsaasti oikeuksia. Jotkut "kyläperinteet" vaan vähän haittaa koraanin lupaamien oikeuksien käytännön toteutusta.
- ählä_m
karvapää kirjoitti:
näin.
totuutta ei islamistit siedä.
- T. Ollo
on sokea. Valitettavasti.
- muslimah for eva
Tulipas taas tekstiä. En väitä, etteikö tuo kirjoittamasi ole totta, kyllä se joissakin maissa on, ikävä kyllä =/
Mutta ei onneksi minun mieheni kotimaassa!
Olen vieraillut siellä useasti pitkiäkin aikoja ILMAN aviomiestäni! Kukaan mies ei siellä seuraile minun tai mieheni siskojen tekemisiä, mennään minne halutaan ja ihan keskenämme.
Mieheni suku on uskonnollinen eikä naista alisteta kuvaamallasi tavalla, päinvastoin.
Sinun pitäisi joskus käydä arabimaassa ja ota vaikka vaimosi tai joku naispuolinen mukaan (hyvä olisi jos olisi myös pieni lapsi mukana) ja katsoisit sivusta kuinka heitä kohdellaan hyvin.
Nimimerkillä kokemusta on!
Suomessa saa bussissakin seisoa vaikka kaikki näkee että on viimeisillään raskaana tai on pieni lapsi mukana, so What. Mieheni kotimaassa heti miehet nousevat ylös ja tarjoavat omaa paikkaansa, joten tässä kyllä suomalaisissa on opittavaa!
Näitä esimerkkejä voisin antaa vaikka kuinka! - Karim
---Suomalaiset msliminaiset puolustavat koraania, "ei uskonto, vaan arabimaiden kulttuuri"
Väitän, että naisten oikeudet poistava kulttuuri, ei olisi ilman koraanin sääntöjä ja islaminuskoa säilynyt enää tähän päivään asti. ---
Uskontoa on tulkittu kulttuurissa ja kulttuurin kautta. Koraanin vika? Ja vaikka kyseiset tavat eivät olisikaan säilyneet ilman Koraania ja Islamia, niin ei se ole edelleenkään niiden vika, vaan tulkinnassa ja niiden noudattamisessa. Samoin jonkun muun sen paikan ottaneen opin ja ideologian kanssa olisi voinut käydä vielä huonommin. Ja siltikin on parempi että heillä on sentään oikea uskonto, pelastus. Se on kaikista tärkeintä maallisen (kärsimyksen) rinnalla.
---Uskonto on pitänyt länsimaalaisimmankin arabimaan, naisten oikeudet olemattomina. Sillä koraani on hallituksen sana, ja hallitus koraanin sana. ---
Oikeastaan missään ei ole (ainakaan puhtaasti) näin. Vai mistä luulet johtuvan että mm. oikeaoppisuuttaan mainostavassa Saudi-Arabiassa kuningashuone voi tehdä ihan mitä tahansa haluaa, vaikka rangaistukset ovat muuten ankaria. Ja tiedätkö yhtään miten paljon siinä heidän uskontonsa "noudattamisessa" on kaikkea niin ylimääräistä ja täysin tulkinnan varaista, joille oikeastaan ei löydy perusteita opista?
Ensimmäisiä kalifeja äänestettäessä noudatettiin profeetan käskyä "valitkaa johtaja itsellenne vaaleilla", jolloin naiset myös äänestiväät. Miksi tilanne nyt on toinen? Sanoppa se. Sano myös miksi ja millä opillisilla perusteilla kristilisessä kirkossa nainen menetti hyvin äkkiä asemansa?
---Niin moni nainen, kun omassa maassaan kiroaa uskontonsa, ja yrittää pakoa, raiskauksen takia murhatun siskonsa tähden. Te suomalaiset naiset ehdoin, tahdoin käännytte uskontoon, jossa teidän ei ole pakko olla. ---
Ihminen valitsee uskontonsa todisteiden ja järkensä mukaan (siis ei kenenkään muun kohtalon mukaan), jos antaa tunteiden sotkea sitä niin päätyy joksikin buddhalaiseksi tai hinduksi, tai vielä pahempaa, kristityksi...- ählä_m
"ihminen valitsee uskontonsa todisteiden ja järkensä mukaan (siis ei kenenkään muun kohtalon mukaan), jos antaa tunteiden sotkea sitä niin päätyy joksikin buddhalaiseksi tai hinduksi, tai vielä pahempaa, kristityksi..."
Islamilaisissa maissa ihminen ei valitse uskoaan: se on esivalittu ja valitusoikeutta ei ole.
Länsimaissa voi todella valita uskonsa tai olla uskomatta.
Mutta kukaan ei valitse uskoaan järkisyiden perusteella, todisteista puhumattakaan. Eihän uskoa voi todistaa. Usko valitaan nimensä mukaan uskomusten perusteella.
Ai niin. On poikkeus, joka vahvistaa säännön: Karim. ählä_m kirjoitti:
"ihminen valitsee uskontonsa todisteiden ja järkensä mukaan (siis ei kenenkään muun kohtalon mukaan), jos antaa tunteiden sotkea sitä niin päätyy joksikin buddhalaiseksi tai hinduksi, tai vielä pahempaa, kristityksi..."
Islamilaisissa maissa ihminen ei valitse uskoaan: se on esivalittu ja valitusoikeutta ei ole.
Länsimaissa voi todella valita uskonsa tai olla uskomatta.
Mutta kukaan ei valitse uskoaan järkisyiden perusteella, todisteista puhumattakaan. Eihän uskoa voi todistaa. Usko valitaan nimensä mukaan uskomusten perusteella.
Ai niin. On poikkeus, joka vahvistaa säännön: Karim.näkemyksesi.
- kun usko loppuu
ählä_m kirjoitti:
"ihminen valitsee uskontonsa todisteiden ja järkensä mukaan (siis ei kenenkään muun kohtalon mukaan), jos antaa tunteiden sotkea sitä niin päätyy joksikin buddhalaiseksi tai hinduksi, tai vielä pahempaa, kristityksi..."
Islamilaisissa maissa ihminen ei valitse uskoaan: se on esivalittu ja valitusoikeutta ei ole.
Länsimaissa voi todella valita uskonsa tai olla uskomatta.
Mutta kukaan ei valitse uskoaan järkisyiden perusteella, todisteista puhumattakaan. Eihän uskoa voi todistaa. Usko valitaan nimensä mukaan uskomusten perusteella.
Ai niin. On poikkeus, joka vahvistaa säännön: Karim."Länsimaissa voi todella valita uskonsa tai olla uskomatta. "
Niin, koska täällä ei kukaan ole kiinnostunut! Länsimaat eroavat monista islamilaisista maista siinä että niissä ei ole uskovia.
Vika ei siis ole Islamin, vaan yleensä uskonnon. Mikä tahansa yksijumalainen, oman ainoan Jumalansa kaikkivoipautta toitottava uskonto johtaa samaan tilanteeseen. Ongelma poistuu kun kiinnostus uskontoa kohtaan hiipuu, kuten kävi täällä meillä. - ählä_m
karvapää kirjoitti:
näkemyksesi.
esittämistäni väittämistä on "minun näkemykseni"?
Sekö, ettei islamilaisessa maassa syntyvä voi valita uskoaan.
Jos olet eri mieltä, niin olet vielä pahemmin aivopesty kuin tätä ennen luulin. - toinen ähläm
ialam on sairaus, ei uskonto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706824
- 594582
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s353853- 673135
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161925Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271656- 171640
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401553- 341419
- 1431197