Eläkkeet Vero% Käteen jää
7 667 --- 40,3 --- 4482
37 062 vuodessa verot. Brutto n 92000 €/v.
Siinä kyllä panee ajattelemaan, että miksi jotkut voi kiertää verot -maksamatta. Olisi kaikkien edun ja muutenkin mukaista, jotta kaikki maksaa omat veronsa, ei muilla maksattaa. Edes mitään verottomuutta ei tulisi edes olla, kun veroilla maa maksaa maksunsa.
Yleishyödyllisiä yhteisöjä, joten ne eivät maksa tuloveroa omasta toiminnastaan, kuten jäsenmaksuista, varainkeruusta tai sijoitustuotoista. Nämä kaikki verolle, edes oikeastaan yleishyödyllisiä ole olemassakaan, esim lakot hallitusta vastaan ei ole yleishyödyllisiä, tai tehtaitten 3 kuukauden lakot 6 -minuutin päivä minuuttien takia. Tuollainen lakkojohtajaa saisi jo laittaa tiilenpäitä lukemaan.
Keskustalaisena vaadin jokaista tuloistaan maksamaan veronsa.
Minun eläkkeet tuossa, on sitten muitakin tuloja, tämä eläkkeistä
13
165
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki verolle. Yleishyödyllisyys lopettaa, se vanhaa hapatusta, ei sovi nykyaikaan SDP vedätys aikanaan.
- Anonyymi
Poistakaa aloitus koska se ei sisällä lainkaan palstan aiheeseen, puolueeseen nimeltään Keskusta ja sen harjoittamaan politiikkaan liittyvää asiaa.
- Anonyymi
On on.
- Anonyymi
Pidä vaan turpasi kiinni, ei täällä maaseudulla kuitteja kirjoitella tai pyydellä. Keskustalainen tapa on tehdä työt sukulaisten kesken ja siinä on turhaa mistään veroista tulla aukomaan päätään.
- Anonyymi
Persutrollin eläke maksetaan ruplina. Summat voivat silloin pitää kutinsa.
1 rupla = n. 0,01 €. Kuulut näköjään samoihin tuloluokkiin kuin minäkin eläkkeensaajana. Itse pidän suurotuloisten verottamista oikeudenmukaisena. Kaikki eivät pidä. Aika monet suurituloiset ovat muuttaneet ulkomaille veroja pakoon. Suosittu kohde Euroopassa on esim. Sveitsi. Portugal oli välillä, mutta se muutti verotuskäytäntöään ja suosio laski. Björn Wahlroos on kertonut, että hänen muuttonsa syynä Ruotsiin oli perintöverotus. Ruotsissa perinnöistä ei makseta veroja ja muistaakseni Nalle on laskenut, että hänen perillisensä säästävät siinä 100 miljoonaa euroa, joka jää siis Suomen valtiolta saamatta.
Minulle eläke on nykyisin enemmän sivutulonlähde. Sijoittajana tienaan muutamaa poikkekusta lukuunottamatta vuosittain enemmän. Tästä vuodesta on tulossa oikea supervuosi. Vielä keväällä näytti, että siitä tulisi pahin tappiollinen vuosi, mutta nyt mennään jo 40 % plussalla, mihin olen yltänyt muistaakseni vain kerran sijoutushistoriani aikana. Kiitos siitä kuuluu paljon yritykselle, joka nyt investoi myös Suomeen ja Nokiakin kurssi rävähti nousuun. Nokian osakkeita en kuitenkaan omista, koska tuo uutinen tuli minullekin yllätyksenä.
Kepulainen en onneksi ole koskaan ollut enkä persuksi tule. Olen siis pyrkinyt välttelemään vähäjärkisyyttä.- Anonyymi
Kyllä ! Olen linjoilla. Nokia oikeastaan rävähti nouuun, pääsin mukaan, syy siihen kun seuraan Ameriikkaa, jossain oli hajua että Nvidea menee jotenkin Nokia kompukseen. Kuvittelin että Posti teki nousunsa alkuun noin 13 %, joka pikkasen sitten hiipui. Tein nopeat ratkaisut oikeaan aikaan, Posti meni kaikki välittömästi ja ostin Nokiaa. mm eläkeyhtiöt sijoitti Postiin alussa. En tiedä ennättivätkö Nokian huumaan. Myös lasten lasten sijoittajana olen, pienesti kylläkin. Pääomakin minulta ettei heille todellista tappiota ole tulossakaan. Entä sitten, onko tähden lentoja ?. Nokia aina ollut niin hyvässä kuin pahassakin. Monet pärjännet, kuten hävinneetkin.
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ! Olen linjoilla. Nokia oikeastaan rävähti nouuun, pääsin mukaan, syy siihen kun seuraan Ameriikkaa, jossain oli hajua että Nvidea menee jotenkin Nokia kompukseen. Kuvittelin että Posti teki nousunsa alkuun noin 13 %, joka pikkasen sitten hiipui. Tein nopeat ratkaisut oikeaan aikaan, Posti meni kaikki välittömästi ja ostin Nokiaa. mm eläkeyhtiöt sijoitti Postiin alussa. En tiedä ennättivätkö Nokian huumaan. Myös lasten lasten sijoittajana olen, pienesti kylläkin. Pääomakin minulta ettei heille todellista tappiota ole tulossakaan. Entä sitten, onko tähden lentoja ?. Nokia aina ollut niin hyvässä kuin pahassakin. Monet pärjännet, kuten hävinneetkin.
Minäkin seuraan USAn talouselämää, mutta ei siellä kenellekään ulkopuolisella ollut mitään hajua Nvidian sijoituksesta Nokiaan ennen sen julkistamista. Jos olisi ollut, Nokian kurssi olisi lähtenyt lentoon jo ennen ilmoitusta ja sitten olisikin aloitettu tutkimukset sisäpiiririkosesta.
Itse en sijoita nykyään lainkaan suomalaisiin osakkeisiin. USAn osakemarkkinat ovat paljon kiinnostavammat ja niistä saa paljon tietoa pelkästään netin avulla. Olen vuosien mittaan löytänyt muutamia luotettavia ja asiantuntevia lähteitä, joita seuraan päivittäin. Tiedolla pärjää myös sijoittamisessa. Mun kolme tämä hetken ykkössijoitusta ovat Nvidia, Broadcom ja Alphabet, joista Nvidia ylivoimaisesti suurin kohde. Tänään pörssin jo sulkeuduttua Google eli Alphabet räjäytti puolestaan pankin loistavalla odotuksia paremmalla tuloksella ja huomenna omaisuuteni karttuu taas sen ansiosta muutamalilla tuhansilla päivässä. Meno on ollut kyllä hurjaa reilun viikon ajan, kun on vaan sijoittanut pääosin AI-yrityksiin. Kun osaa katsoa vähän pidemmällä sihdillä ja analysoida yritysten tuloksentekokykyä, voi havaita, että em. kolmikko, joka on noussut hurjasti, on edelleen varsinkin Nvidian osalta selvästi aliarvostettu eli nousuvaraa voi olla vielä todella paljon. Työtähän tämä on, mutta minulle samalla harrastus, josta siis saa ruhtinaallisen palkkion. Ja valtiokin hyöty, koska se melkein kolmanneksen voitoistani itselleen siitä, että minä teen palkatonta työtä. Mutta en valita siis. Annetaan kuninkaalle se mikä kuninkaalle kuuluu raamatullisen ohjeen mukaan.
- Anonyymi
Persutrolli isottelee, kommunisti unohtui.
- Anonyymi
Sijoittaahan kommunistitkin, vaikkei niin aina onnistuneesti. Se ei tule kuin Kelaraha.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sijoittaahan kommunistitkin, vaikkei niin aina onnistuneesti. Se ei tule kuin Kelaraha.
Yleensä sijoittavat kommunistit siirtyy Kela rahalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä sijoittavat kommunistit siirtyy Kela rahalle.
Persutollo vastailee itselleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persutollo vastailee itselleen.
Vastaat sinäkin kommari.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345