Minun eläkkeet tuossa, on sitten muitakin tuloja, tämä eläkkeistä

Anonyymi-ap

Eläkkeet Vero% Käteen jää
7 667 --- 40,3 --- 4482
37 062 vuodessa verot. Brutto n 92000 €/v.

Siinä kyllä panee ajattelemaan, että miksi jotkut voi kiertää verot -maksamatta. Olisi kaikkien edun ja muutenkin mukaista, jotta kaikki maksaa omat veronsa, ei muilla maksattaa. Edes mitään verottomuutta ei tulisi edes olla, kun veroilla maa maksaa maksunsa.


Yleishyödyllisiä yhteisöjä, joten ne eivät maksa tuloveroa omasta toiminnastaan, kuten jäsenmaksuista, varainkeruusta tai sijoitustuotoista. Nämä kaikki verolle, edes oikeastaan yleishyödyllisiä ole olemassakaan, esim lakot hallitusta vastaan ei ole yleishyödyllisiä, tai tehtaitten 3 kuukauden lakot 6 -minuutin päivä minuuttien takia. Tuollainen lakkojohtajaa saisi jo laittaa tiilenpäitä lukemaan.

Keskustalaisena vaadin jokaista tuloistaan maksamaan veronsa.

13

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki verolle. Yleishyödyllisyys lopettaa, se vanhaa hapatusta, ei sovi nykyaikaan SDP vedätys aikanaan.

    • Anonyymi

      Poistakaa aloitus koska se ei sisällä lainkaan palstan aiheeseen, puolueeseen nimeltään Keskusta ja sen harjoittamaan politiikkaan liittyvää asiaa.

      • Anonyymi

        On on.


    • Anonyymi

      Pidä vaan turpasi kiinni, ei täällä maaseudulla kuitteja kirjoitella tai pyydellä. Keskustalainen tapa on tehdä työt sukulaisten kesken ja siinä on turhaa mistään veroista tulla aukomaan päätään.

    • Anonyymi

      Persutrollin eläke maksetaan ruplina. Summat voivat silloin pitää kutinsa.

      1 rupla = n. 0,01 €.

    • Kuulut näköjään samoihin tuloluokkiin kuin minäkin eläkkeensaajana. Itse pidän suurotuloisten verottamista oikeudenmukaisena. Kaikki eivät pidä. Aika monet suurituloiset ovat muuttaneet ulkomaille veroja pakoon. Suosittu kohde Euroopassa on esim. Sveitsi. Portugal oli välillä, mutta se muutti verotuskäytäntöään ja suosio laski. Björn Wahlroos on kertonut, että hänen muuttonsa syynä Ruotsiin oli perintöverotus. Ruotsissa perinnöistä ei makseta veroja ja muistaakseni Nalle on laskenut, että hänen perillisensä säästävät siinä 100 miljoonaa euroa, joka jää siis Suomen valtiolta saamatta.

      Minulle eläke on nykyisin enemmän sivutulonlähde. Sijoittajana tienaan muutamaa poikkekusta lukuunottamatta vuosittain enemmän. Tästä vuodesta on tulossa oikea supervuosi. Vielä keväällä näytti, että siitä tulisi pahin tappiollinen vuosi, mutta nyt mennään jo 40 % plussalla, mihin olen yltänyt muistaakseni vain kerran sijoutushistoriani aikana. Kiitos siitä kuuluu paljon yritykselle, joka nyt investoi myös Suomeen ja Nokiakin kurssi rävähti nousuun. Nokian osakkeita en kuitenkaan omista, koska tuo uutinen tuli minullekin yllätyksenä.

      Kepulainen en onneksi ole koskaan ollut enkä persuksi tule. Olen siis pyrkinyt välttelemään vähäjärkisyyttä.

      • Anonyymi

        Kyllä ! Olen linjoilla. Nokia oikeastaan rävähti nouuun, pääsin mukaan, syy siihen kun seuraan Ameriikkaa, jossain oli hajua että Nvidea menee jotenkin Nokia kompukseen. Kuvittelin että Posti teki nousunsa alkuun noin 13 %, joka pikkasen sitten hiipui. Tein nopeat ratkaisut oikeaan aikaan, Posti meni kaikki välittömästi ja ostin Nokiaa. mm eläkeyhtiöt sijoitti Postiin alussa. En tiedä ennättivätkö Nokian huumaan. Myös lasten lasten sijoittajana olen, pienesti kylläkin. Pääomakin minulta ettei heille todellista tappiota ole tulossakaan. Entä sitten, onko tähden lentoja ?. Nokia aina ollut niin hyvässä kuin pahassakin. Monet pärjännet, kuten hävinneetkin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ! Olen linjoilla. Nokia oikeastaan rävähti nouuun, pääsin mukaan, syy siihen kun seuraan Ameriikkaa, jossain oli hajua että Nvidea menee jotenkin Nokia kompukseen. Kuvittelin että Posti teki nousunsa alkuun noin 13 %, joka pikkasen sitten hiipui. Tein nopeat ratkaisut oikeaan aikaan, Posti meni kaikki välittömästi ja ostin Nokiaa. mm eläkeyhtiöt sijoitti Postiin alussa. En tiedä ennättivätkö Nokian huumaan. Myös lasten lasten sijoittajana olen, pienesti kylläkin. Pääomakin minulta ettei heille todellista tappiota ole tulossakaan. Entä sitten, onko tähden lentoja ?. Nokia aina ollut niin hyvässä kuin pahassakin. Monet pärjännet, kuten hävinneetkin.

        Minäkin seuraan USAn talouselämää, mutta ei siellä kenellekään ulkopuolisella ollut mitään hajua Nvidian sijoituksesta Nokiaan ennen sen julkistamista. Jos olisi ollut, Nokian kurssi olisi lähtenyt lentoon jo ennen ilmoitusta ja sitten olisikin aloitettu tutkimukset sisäpiiririkosesta.

        Itse en sijoita nykyään lainkaan suomalaisiin osakkeisiin. USAn osakemarkkinat ovat paljon kiinnostavammat ja niistä saa paljon tietoa pelkästään netin avulla. Olen vuosien mittaan löytänyt muutamia luotettavia ja asiantuntevia lähteitä, joita seuraan päivittäin. Tiedolla pärjää myös sijoittamisessa. Mun kolme tämä hetken ykkössijoitusta ovat Nvidia, Broadcom ja Alphabet, joista Nvidia ylivoimaisesti suurin kohde. Tänään pörssin jo sulkeuduttua Google eli Alphabet räjäytti puolestaan pankin loistavalla odotuksia paremmalla tuloksella ja huomenna omaisuuteni karttuu taas sen ansiosta muutamalilla tuhansilla päivässä. Meno on ollut kyllä hurjaa reilun viikon ajan, kun on vaan sijoittanut pääosin AI-yrityksiin. Kun osaa katsoa vähän pidemmällä sihdillä ja analysoida yritysten tuloksentekokykyä, voi havaita, että em. kolmikko, joka on noussut hurjasti, on edelleen varsinkin Nvidian osalta selvästi aliarvostettu eli nousuvaraa voi olla vielä todella paljon. Työtähän tämä on, mutta minulle samalla harrastus, josta siis saa ruhtinaallisen palkkion. Ja valtiokin hyöty, koska se melkein kolmanneksen voitoistani itselleen siitä, että minä teen palkatonta työtä. Mutta en valita siis. Annetaan kuninkaalle se mikä kuninkaalle kuuluu raamatullisen ohjeen mukaan.


    • Anonyymi

      Persutrolli isottelee, kommunisti unohtui.

      • Anonyymi

        Sijoittaahan kommunistitkin, vaikkei niin aina onnistuneesti. Se ei tule kuin Kelaraha.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sijoittaahan kommunistitkin, vaikkei niin aina onnistuneesti. Se ei tule kuin Kelaraha.

        Yleensä sijoittavat kommunistit siirtyy Kela rahalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yleensä sijoittavat kommunistit siirtyy Kela rahalle.

        Persutollo vastailee itselleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persutollo vastailee itselleen.

        Vastaat sinäkin kommari.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      325
      11265
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      33
      3458
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2751
    5. 89
      2621
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2341
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2233
    8. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      24
      2040
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe