Oletko tavannut "pelastusvarmaa" pastoria jonka lammasturkin alla paljastuu monenlaista syntiä ?
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/pastoritkin-katsovat-pornoa-ja-silla-on-kielteisia-vaikutuksia-heidan-tyohonsa/
Miksi "uudestiyntyneet" pastorit eivät tee parannusta ?
14
140
Vastaukset
- Anonyymi
Se riittää kun kerran viikossa näyttelee olevansa pyhä Jumala palvelija ?
- Anonyymi
"Aktiivisimmat pornon käyttäjät ovat tutkimuksen mukaan nuoria naisia, jotka ovat aktiivisia hengellisessä toiminnassa."
Tämä lainaus on suomalaisesta tutkimuksesta, Itä-Suomen yliopistossa ja lainaus siihen liittyvästä tästä Ylen uutis artikkelista.
"Kristityt katselevat Suomessa runsaasti pornoa ja kokevat syvää häpeää, havaitsi tutkija – nuoret naiset aktiivisimpia"
https://yle.fi/a/74-20160332
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen- Anonyymi
Eeva petti Aadamin.
Nainen on portonpuvussa.
- Anonyymi
Tuliko Usko Toivonen vihdoinkin synnintuntoon!?
- Anonyymi
Tuossa tutkimuksen myötä käy ilmi synnintuntokin.
Siinähän pornoa katselevat kokevat huonoa omatuntoa riippuvaisuudessaan.
Se on hyvä merkki ja osoitus siitä, että Jumalan sana, laki, vaikuttaa heissä.
Se osoittaa, ettei omatunto ole vielä täysin paatunut.
Kuitenkin pornon katselu yms. katselu on maailman menon rakastamista, josta pitää päästä irti, koska Jumalan rakkaus ei ole siinä.
15 Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä.
16 Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta. ( 1Joh 2)
Puhdas omatunto on osoitus uuden luomuksen vaelluksesta Kristuksessa, jos ihminen lankeaa, niin Pyhä Henki muistuttaa ja se johtaa parannuksen tekoon lankeamuksesta.
19 Kuitenkin Jumalan vahva perustus pysyy lujana, ja siinä on tämä sinetti: "Herra tuntee omansa", ja: "Luopukoon vääryydestä jokainen, joka Herran nimeä mainitsee".
( 2Tim 2)
Riippuvuuksista irti pääseminen ei välttämättä ole helppoa, mutta uskova ei ole siinä pyrkimyksessä koskaan pelkästään oman voimansa varassa, vaan Jumala vahvistaa ja vie aloittamaansa työtä uskoon tulleessa eteenpäin.
Jos "Usko Toivoselle" ei olisi tullut synnintuntoa, niin eipä olisi tapahtunut parannuksen tekemistä, kääntymystä Herran puoleen.
Peliriippuvuus jäi esim. laakista pois.
Eli, kyllä se vihdinkin jo varttuneella iällä tuli Jumalan sanan kautta, se synnintunto.
Kuten kaikilla uskovilla, jotka avuksensa tarvitsevat Herraa Jeesusta Kristusta.
2 Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle, Kristuksessa Jeesuksessa pyhitetyille, jotka ovat kutsutut ja pyhät, ynnä kaikille, jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin.
( 1Kor 1)
Siitähän juuri on kysymys kääntymyksessä ja uudessa vaelluksessa.
"Jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin."
Entäpä sinä, kuinka on sinun laitasi?
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
- Anonyymi
Kerropa mitä SINUN LAMMASTURKIN alta paljastuu ? Teepä ITSE parannus juoruistasi.
- Anonyymi
Eikö tässä maassa ole muita kuin pastoreita ? On hitsaajia, sorvaajia . Tiedoksi sinulle vaan.
- Anonyymi
On myös käärmeen sikiöiä.
Niitä viisas neityt varoo. - Anonyymi
1. Korinttilaiskirje 14:26 FB38
”Kuinka siis on, veljet? Kun tulette yhteen, on jokaisella jotakin annettavaa: millä on virsi, millä opetus, millä ilmestys, mikä puhuu kielillä, mikä selittää; kaikki tapahtukoon rakennukseksi.”
"Kun tulette yhteen" , siis paikallisseurakunnan kokoontumiseen .
Niin "kokouksen johtaja" tietää mitä kukin tekee , mitä kullakin on tuotavaa vaikka kukaan ei ole hönelle kertonut?
EIHÄN PAAVALI NIIN OPETTANUT !!
Miksi kuitenkin niin toimitaan? Eikö se ole Jumalan Hengen vastustamista? Eikö srk. rakennu jokaisen jäsenensä avulla, eikä vain "johtajiensa " johdolla?
Efesolaiskirje 4:15-16 FB38
”vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus, josta koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla, kasvaa rakentuakseen rakkaudessa sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.”
Jumala on tarkoittanut että jokainen Kristuksen ruumiin (so.srk.) jäsen on tärkeä ja Hän ei katso henkilöön.
Jos jotakin " herätystä" tahdotaan, niin ei se taida ainakaan sillä alkaa että srk:n jäseniä passivoitetaan penkissä istuviksi tyhjän toimittajiksi?- Anonyymi
Miksi pelätään että tapahtuisi jotakin valmmista kaavoista poikkeavaa , jos jolkakin jäseneklä olisi "sana Herralta" tuotavana. Toki toisten tulee arvioida on sana Herralta vai jostakin muusta lähteestä? Mikäli sanoma ei miellytä niin eihän se ole syy sen hylkäämiseen vaan onko se terveen apostolisen opin mukainen joka mahdollisesti kutsuu kaavoihin kangistuneita elämään
- Anonyymi
Arkkipiispa ja piispa ei tee parannusta.
Piispasta taidetaan tehdä väkisin tuomiorovasti?- Anonyymi
Nämä eivät ole uudestisyntyneitä!
- Anonyymi
Ei ole mitään syntiä, josta parannusta tehdä. Pastori on pyhä vaelluksensakin puolesta.
- Anonyymi
Eivät ole oikeasti uudestisyntyneet ylhäältä = Jumalasta, vaan lihan ja sielun luulosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27410106K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2165809Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1705336PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *824969Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot143242Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe42618- 2122509
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122319Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3742129- 272055